1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до совршено коњско опавче?

Дискусија во 'Коса' започната од lovely-pretty-girl, 4 август 2011.

 1. lovely-pretty-girl

  lovely-pretty-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  98
  Допаѓања:
  6
  Девојки ке можете ли да ми дадете совет, како кога ја врзувате вашата коса во високо коњско опавче, дали користете некој препарат, крема или нешто слично, за да ја замазнете и да не ви се разлетува напред?
  Како на сликава:
  [​IMG]
   
 2. Annie.mk1

  Annie.mk1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  1.631
  Допаѓања:
  3.740
  Jaс ја пеглам косата пред да си направам коњско опавче, потоа користам малку гел кој го нанесувам на горниот слој на коса од страните над челото, ја врзувам косата и не е разлетана..

  Доколку се уште имам разлетани влакненца прснувам малку лак :)
   

  Прикачени фајлови:

 3. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.829
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш како на сликата ќе му ставиш гел за коса и со чешел ќе ја изчешлаш и ќе си ја врзиш со стегаче. :)
   
  На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Marie.m

  Marie.m Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  836
  Допаѓања:
  744
  ^^
  можеш да си ставеш и восок за коса, подобро е од гел, бидејќи нема да ти ја стврдни многу косата како гелот, а и со восокот ќе ти биде мазна и нема да ти се разлетува.
   
 5. TrueReligion

  TrueReligion Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  173
  Испеглај ја(ако природно не ти е права,па дури и тогаш можеш малку да ја фатиш со пеглата колку да изгледа права).....и направи го опавчето.,а потоа земи четка за миење заби,стави мн.малку гел на неа за да не изгледа мрсна косата и чешлај од челото кон опавчето....се надевам ме разбра,ако објаснив убаво...:D
   
 6. BrownEyes

  BrownEyes Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  13
  Истото го имам правено само што на четката наместо гел прснувам малку лак за коса и ми успева :)
   
 7. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  880
  Пол:
  Женски
  И мене ми се разлетува, па си ставам лак за коса на чешелот и потоа пред да ја соберам и ставам и малку гел :)
   
 8. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Јас си имам проблем позади, секогаш ми се опушта, под репот, ако ме сфаќате :wasntme: Не ми е разлетана, не ни сакам да ми е онака замазнета, ама таму не можам убаво да ја фатам ]:) А не ми е кратка. Инаку најлесно ми е да легнам на кревет, да ми виси надоле косата, ја чешлам и ја собирам. Само ако ја фатам скроз горе, обавезно ме боли главата од што ми е ептен стегната, така да избегнувам ако треба да ми стои подолго време собрана.
   
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  17.443
  Допаѓања:
  78.485
  Пол:
  Женски
  ^ И на сестра ми и се прави вака и освен шнолички (од тие најобичните, црните или пак од оние ''вошки'' ги викаат), ништо друго не помага.
   
  На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
 10. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.753
  Допаѓања:
  3.722
  Мене ми помага, откако ќе ја соберам косата високо, а напред залижана целата, да и ставам малку обичен крем за раце (јас користам Бекутан). Значи не многу ептен малку за да не лета. Ама ова го правам САМО кога косата ми е мрсна, и морам да ја соберам во опавче.
  Инаку си користам гел или шнолички, од оние тенките црни.
   
 11. CupCake

  CupCake Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  211
  Допаѓања:
  165
  Кога ја носам косата во коњско опавче преку ден понекогаш ставам гел,а некогаш и не.
  За навечер повеќе сакам да ја фатам обично со ластиче и после да извадам еден прамен од доле и да го вртам околу ластичето,па на крај го закачувам со сламка.
  Изгледа многу елегантно,нешто вака:
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 12. BrownEyes

  BrownEyes Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јуни 2011
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  13
  Тоа можеби е затоа што имаш тешка коса (ако имаш :) ) Мојата така паѓа но мене не ми се потребни шнолички туку два стегачиња и тогаш не паѓа ;) :)
   
 13. anuskaNESTLE

  anuskaNESTLE Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  1.979
  Допаѓања:
  7.102
  Meне косата ми е виткана, па затоа прво ја пеглам и после со помош на чешел убаво ја собирам полека полека и ја собирам се додека не постигнам совршенство, хаха некогаш се мачам малку ама вреде.
   
 14. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.495
  Јас пред да ја фатам, прво ја пеглам убаво. После ја чешлам, па ја фаќам. Со тенок чешел повторно ја чешлам, за да се израмни, да не ми штрчи. После тоа, на репчето му ставам силиконски капки, за да ми се смири косата, да не ми биде разлетана. :)
   
 15. bella.honey

  bella.honey Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  294
  Главата ја преметкаш надоле и почнуваш да ја замазнуваш косата од тилот кон горниот дел од главата. Се исправуваш, убаво ги израмнуваш деловите од косата и ја стегнуваш со ластиче. Природно и совршено, според мене. :)
   
 16. SarahTayMomsen

  SarahTayMomsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  959
  Допаѓања:
  650
  Јас прво ја пеглам и потоа ставам гел одозгора. ;)
   
 17. Li..Na

  Li..Na Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2012
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  45
  Пол:
  Женски
  Мене најубаво ми стои кога ми е мрсна косата , ја врзувам и горе останва мазна и светкава , потоа ( бидејќи ми е малку природно со благи локни ) земам преса и ги пеглам опашките , убаво изгледаа :D А за уште по убаво да изгледа земам дел од косата и замотувам околу стегачот и прецврстувам со шнолка :lol:
   

  Прикачени фајлови:

 18. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.991
  Пол:
  Женски
  Гледам сите користите гел или восок, само јас ли користам силиконски капки? :?:
  После фенирањето или пеглањето, убаво ја чешлам со густ чешел, а откако ќе ја врзам со стегач, бебешките влакна што се разлетани, ги скротувам со силиконски капки. Избегнувам да ставам гел или лак, затоа што не сакам кога косата ми е крута.
   
 19. Lining

  Lining Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  184
  Незнам зошто се трудите мазно да ви биде "коњското опавче". Јаспак ќе говрзам и си го носам така неуредно баш поубаво ми личи а така замазнето како да ме лижела крава ете така личам.
   
 20. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.463
  Допаѓања:
  7.829
  Пол:
  Женски

  Какви силиконски капки ставаш? Јас практикувам фатена коса во коњско опавче кога ми е мрсна косата за да не ставам гелови и лакови и такви слични продукти. Обично од гелот ме чеша главата, а со силиконски немам пробано :lol: