1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до совршено коњско опавче?

Дискусија во 'Коса' започната од lovely-pretty-girl, 4 август 2011.

  1. lovely-pretty-girl

    lovely-pretty-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    98
    Допаѓања:
    6
    Девојки ке можете ли да ми дадете совет, како кога ја врзувате вашата коса во високо коњско опавче, дали користете некој препарат, крема или нешто слично, за да ја замазнете и да не ви се разлетува напред?
    Како на сликава:
    [​IMG]
     
  2. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Jaс ја пеглам косата пред да си направам коњско опавче, потоа користам малку гел кој го нанесувам на горниот слој на коса од страните над челото, ја врзувам косата и не е разлетана..

    Доколку се уште имам разлетани влакненца прснувам малку лак :)
     

    Прикачени фајлови:

  3. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш како на сликата ќе му ставиш гел за коса и со чешел ќе ја изчешлаш и ќе си ја врзиш со стегаче. :)
     
    На Annie.mk1 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Marie.m

    Marie.m Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јули 2011
    Пораки:
    843
    Допаѓања:
    764
    ^^
    можеш да си ставеш и восок за коса, подобро е од гел, бидејќи нема да ти ја стврдни многу косата како гелот, а и со восокот ќе ти биде мазна и нема да ти се разлетува.
     
  5. TrueReligion

    TrueReligion Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2010
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    175
    Испеглај ја(ако природно не ти е права,па дури и тогаш можеш малку да ја фатиш со пеглата колку да изгледа права).....и направи го опавчето.,а потоа земи четка за миење заби,стави мн.малку гел на неа за да не изгледа мрсна косата и чешлај од челото кон опавчето....се надевам ме разбра,ако објаснив убаво...:D
     
  6. BrownEyes

    BrownEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    Истото го имам правено само што на четката наместо гел прснувам малку лак за коса и ми успева :)
     
  7. danniela5

    danniela5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2011
    Пораки:
    1.308
    Допаѓања:
    881
    Пол:
    Женски
    И мене ми се разлетува, па си ставам лак за коса на чешелот и потоа пред да ја соберам и ставам и малку гел :)
     
  8. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас си имам проблем позади, секогаш ми се опушта, под репот, ако ме сфаќате :wasntme: Не ми е разлетана, не ни сакам да ми е онака замазнета, ама таму не можам убаво да ја фатам ]:) А не ми е кратка. Инаку најлесно ми е да легнам на кревет, да ми виси надоле косата, ја чешлам и ја собирам. Само ако ја фатам скроз горе, обавезно ме боли главата од што ми е ептен стегната, така да избегнувам ако треба да ми стои подолго време собрана.
     
  9. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    ^ И на сестра ми и се прави вака и освен шнолички (од тие најобичните, црните или пак од оние ''вошки'' ги викаат), ништо друго не помага.
     
    На Jojoba му/ѝ се допаѓа ова.
  10. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Мене ми помага, откако ќе ја соберам косата високо, а напред залижана целата, да и ставам малку обичен крем за раце (јас користам Бекутан). Значи не многу ептен малку за да не лета. Ама ова го правам САМО кога косата ми е мрсна, и морам да ја соберам во опавче.
    Инаку си користам гел или шнолички, од оние тенките црни.
     
  11. CupCake

    CupCake Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    211
    Допаѓања:
    165
    Кога ја носам косата во коњско опавче преку ден понекогаш ставам гел,а некогаш и не.
    За навечер повеќе сакам да ја фатам обично со ластиче и после да извадам еден прамен од доле и да го вртам околу ластичето,па на крај го закачувам со сламка.
    Изгледа многу елегантно,нешто вака:
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  12. BrownEyes

    BrownEyes Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2011
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    14
    Тоа можеби е затоа што имаш тешка коса (ако имаш :) ) Мојата така паѓа но мене не ми се потребни шнолички туку два стегачиња и тогаш не паѓа ;) :)
     
  13. anuskaNESTLE

    anuskaNESTLE Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.979
    Допаѓања:
    7.104
    Meне косата ми е виткана, па затоа прво ја пеглам и после со помош на чешел убаво ја собирам полека полека и ја собирам се додека не постигнам совршенство, хаха некогаш се мачам малку ама вреде.
     
  14. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Јас пред да ја фатам, прво ја пеглам убаво. После ја чешлам, па ја фаќам. Со тенок чешел повторно ја чешлам, за да се израмни, да не ми штрчи. После тоа, на репчето му ставам силиконски капки, за да ми се смири косата, да не ми биде разлетана. :)
     
  15. bella.honey

    bella.honey Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    639
    Допаѓања:
    295
    Главата ја преметкаш надоле и почнуваш да ја замазнуваш косата од тилот кон горниот дел од главата. Се исправуваш, убаво ги израмнуваш деловите од косата и ја стегнуваш со ластиче. Природно и совршено, според мене. :)
     
  16. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Јас прво ја пеглам и потоа ставам гел одозгора. ;)
     
  17. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Мене најубаво ми стои кога ми е мрсна косата , ја врзувам и горе останва мазна и светкава , потоа ( бидејќи ми е малку природно со благи локни ) земам преса и ги пеглам опашките , убаво изгледаа :D А за уште по убаво да изгледа земам дел од косата и замотувам околу стегачот и прецврстувам со шнолка :lol:
     

    Прикачени фајлови:

  18. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Гледам сите користите гел или восок, само јас ли користам силиконски капки? :?:
    После фенирањето или пеглањето, убаво ја чешлам со густ чешел, а откако ќе ја врзам со стегач, бебешките влакна што се разлетани, ги скротувам со силиконски капки. Избегнувам да ставам гел или лак, затоа што не сакам кога косата ми е крута.
     
  19. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Незнам зошто се трудите мазно да ви биде "коњското опавче". Јаспак ќе говрзам и си го носам така неуредно баш поубаво ми личи а така замазнето како да ме лижела крава ете така личам.
     
  20. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Какви силиконски капки ставаш? Јас практикувам фатена коса во коњско опавче кога ми е мрсна косата за да не ставам гелови и лакови и такви слични продукти. Обично од гелот ме чеша главата, а со силиконски немам пробано :lol: