1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до сјајна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Lady-Mistique, 29 ноември 2009.

  1. Lady-Mistique

    Lady-Mistique Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Разни маски, кондиционери, шампони, лак и пена за коса, силиконски капки... Цел асортиман од производи... Но сепак еднаш во две недели посегнувам за природен третман (жолчка, мед, лимон, чичково масло...) ... и ете.. ефектот е неминовен ... И знам потребни се само неколку минутки, но зарем понекогаш не ви здодеало и не сте посакале да има поедноставен начин? (да се будиме веќе уредени..., и ова миење секој втор ден... ) Еднаш неделно паѓам на искушението да не се грижам и ја прибирам во опавче со разни украси... Но сепак, ја обожавам кога е пуштена, лелеава и миризлива... еднинствениот проблем е што кратко трае... Секој втор ден, истата песна... или е само кај мене вака?
     
  2. Eli4e

    Eli4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    39
    Ne veruvam deka nema nekoja devojka koja saka sekoe utro da i e sredena kosata, no za zal toa taka ne moze. Mora da se potrudime da ja sredime. I jas ja mijam na sekoi 2-3 dena bidejki mi se mrsi brzo.
     
  3. angel

    angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2009
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    51
    Како и за се друго и за косата нема магичен лек за да изгледа прекрасно. Мора редовно да се мие (особено ако сакате да е миризлива), да ја пазите од силна топлина (фен, преси) и да ставате маски.
    Јас редовно на мијам, но морам да признаам дека маските не ги користам баш редовно. :oops: а треба!
     
  4. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Е ај вака да ве опитам нешто...
    Горниот слој од косата ми е цел со нерамни,испрекршени,суви влакна,значи таква си е косата,не е оштетена,изгорена,а додека пак долниот слој ми е мек,мазен и сјаен (камо цела таква да ми беше)...е сега што и да употребувам после првиот ден од миењето нема ни трага од сите глупости кои сум и ги наставала,како шампон,регентератор,маска,спреј,маска што не се одмива...и пак станува крута,нерамна...помош,опција за подолготрајно дејство?!
    Друго,си направив беља,ишишав шишки,ја скратив до рамена,сега ми се прекршува на надвор,дајте некоја идеја за супер брзи и убави фризури за оваа должина додека да ми порасне,па уште ако ми дадете лек како побрзо да ми порасне,ќе ви платам одмор на хаваи! :P
     
  5. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    можам да кажам лек како брзо да ти порасне, има едно ореово масло, го има во супермаркетот тинекс, а можеш и да провериш да не го има во други супермаркети или пак во козметички продавници, за само 65 денари :D од гала е производот. Редовно чешлај ја косата. Можеш горниот дел, каде што не ти е убава косата да го фатиш во репче, а другиот да ти биде пуштен, па со шишки супер ќе стое. Од искуство ти кажувам, јас имав мнгогу долга коса ама ја скратив малку под рамениците и тоа на степени :!: Колку сум плакала ццц ама најгарниот степен си го фатив во репче или пак некогаш во пунџичка и добро ми стоеше.
     
  6. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    За побрзо растење на косата постојат многу шампони, но не знам кои колку се квалитетни. Го имам користено FITOVAL и сум задоволна, има знаци после месец редовно користење, без замена со друг. А за сува и оштетена коса има ампули со различни бои, за сува коса е жолтата и се нанесува по миење на косата и не се плакне ( може да се најде во аптека или некој од големиве супермаркети ). За средена коса, постои едноставно решение, секогаш фенирај ја со фен и четка и убаво истегнија како да ја пеглаш. До наредното миење ќе ти биде права.
     
  7. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Зависи од влакното, некој што има виткана коса нема да му стане права толку лесно :?
     
  8. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Mislam deka i ne treba bas kosata da se malteretira so maski,regeneratori,i neznam uste sto drugo,zatoa sto od edna strana toa se e vestacko,sinteticko.Ne deka nema ubav efekt,ama pa sepak so granica,oti kolku cesto stavas maski,regeneratori,isto tolku e stetno za kosata.Jas ednas imav staveno maska za kosa,ama toa bese od odamna,od pred mozebi 4 godini,ja imav farbano ednas crna,pa crvena,i i stavav kna za sjaj.Megutoa od togas,od pred 4 godini nisto ne stavam na kosata,niti maski,ni kna,samo ja mijam i nisto drugo,si ima sjaj.Koj pat da odam na frizer da ja potstriznam,site mi vikaat deka imam zdrava kosa,sjaj,ne deka im veruvam,taka vikaat.A i nejkam da ja gnjavam kosata,samo izbegavam so fen da ja susam.A dokolku ja farbate cesto kosata,samo plaknete ja kosata so caj od kamilica,ili pak prekenet da ja farbata,sepak prirodno si e prirodno:)
     
  9. babyketi

    babyketi Популарен член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    669
    Za sjajna kosa...pri mienjeto,.....posle sampon i regeneratot,kosata se plakni i se posippuva so edna casa od mesavina pola voda ,pola ocet.
    Posle se izmiva so voda i sjajot e ocigleden.
    ne mirisa posle ,a ako se oseca edno spricnuvanje na parfem vo kosata e dovolno.
    Poz.
     
    На Bluebell му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bona

    bona Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.592
    Допаѓања:
    276
    i jas koristam fitoval, i ne samo sto raste pobrzo tuku i ne ti paga kosata mnogu :) jas pocnav da go koristam protiv opagane na kosata,no vidov deka i pobrzo pocna da mi raste kosata... inaku sekogas imav kratka kosa,ne rastese :?
    se nadevam deka i kaj tebe ke ima efekt :roll:
     
  11. gwen

    gwen Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 декември 2009
    Пораки:
    265
    Допаѓања:
    81
    Ја фарбам косата веке добри 10 години, и последниве неколку месеци приметив дека кога внесувам калциум, витамин Ц и Д , имам разлика во косата....Не дека не сум пробала секакви маски , ампули врели масла , ноќни маски за коса
    :D( дада има и такви )и сваштарии..мислам дека голема улога имаат природните препарати од типот на маслиново масло, ореово масло(сама дома си го напраив :D ) и тоа само на врвовите на косата , зошто ако се става на коренот , тешко се измива и со самото триење од шампонот , за да се извади маслото го уништува скалпот а потоа се суши влакното од претоплата вода и премногу употребен шампон.Факт е дека секоја коса е различна , само треба да и се најде теркот.Значи почесто потшишување верувале или не придонесува косата побрзо да расте и повеќе витамини.
     
    На Lady01 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chic

    Chic Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Девојки колку е тој Фитовал и кај го има!
    Морам да го имам,! :lol:
     
  13. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Jas na edna tema napisav eden recept vo koj nekoi devojki koi go probale se kolnea deka e mn delutvoren.Za pobrz rast na kosata. Razgledaj ,nenzma bas na koja tema bese tuka vo podforumot kosa.
     
  14. Vega

    Vega Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    25
    рецепт е поубав од фитовал плус и лосионот во комбинација закон...
    ем побрзо расте ем помалку опаѓа...
    и за сјај користам субрина брилијант крема не ја мрси косата само полесно се обликува и ми дава сјај...ова за Лилит зосто и јас го имав тој проблем со горниот слој на косата па сега ми е каде-каде посредена ;)
     
  15. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Јас пробав една маска за коса,а ја најдов тука на фемина,се става изматено јајце, 15 минути се држи и после се мие косата со млака вода и шампон.И задоволна сум,има сјај и ја прави косата мека,подобро од оние балсами за коса од продавница.Обично не ставам маски,само ја мијам косата и си има природен сјај,а откако ја ставив маската,мислам помека и поголем сјај,здравје.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски


    Еве начин да го измиеш маслото од скалпот (убаво е малку и на скалпот да се стави, да се нахрани) - лажичка сода бикарбона мешаш со шампонот и си ја миеш косата... гарантирано го вади маслото и се друго што ставаш на косата... пробано е! ;)


    он топик: не користам ништо посебно за сјај на косата, освен тоа дека понекогаш ставам пред миењето регенератор со кокос, што обично се става после миење, па се плакне, е па, јас го ставам пред миење и го држам половина час... исто така, ја мијам косата со поладна вода, и користам регенератор во спреј кој не се испира... ама неверојатен сјај ми даде колор шампонот на Гарние, не сакам да го рекламирам (треба да ми платат :P ) и тој дефинитивно е мојот избор за понатаму, додека не најдам нешто подобро 8)
     
  17. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Што се замарате барајки препарати з апобрзо растење на косата, побрзо ке ви порасне самата отколку да најдете нешто такво. не верувам дека постои натприродна сила штоо ке го натера влакното побрзо да расте. Кај секоја девојка тоа е различно , но во просек косата расте по 1 цм месечно. А и мене никогаш не ми е жал за косата ако ја скратам повеќе, секогаш сум идела со фразата - ДЕ БЕ, КОСА Е , КЕ ПОРАСНЕ... !

    Инаку и јас ја мијам косата на 2-3 дена, некогаш и 4тиот ден. Бидејки сум фарбана користам регенератор или маска. Маската за коса дава неверојатен сјај, и ако ставам маска после подолго време, веднаш се забележува разлика во бојата и сјајот, буквално како дента да сум се фарбала. Премногу сум задоволна значи од тој производ, а регенераторот (исто така за фарбана) и не ми дава некои резултати освен што малку ја омекнува.

    И да, колку повеке препарати ставате ( силиконски капки, пена, лакови , гелови ) толку побрзо се мрси косата. И секако секое поминување со рацете низ косата ја прави помрсна. Ама што да правиме, никој не сака неуредна коса , па мораме да се грижиме да биде „чиста, лелеава, и мека на допир“. Се занесов нешо :lol:
     
  18. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    За сјај на косата

    Na prethodno izmiena osa se poliva so kafe ( 8 lazici tursko svareno za poddolga kosa) ne se plakne a ja pravi kosata da izgleda sjajna i se razbira deka ne steti... ;)
     
  19. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    Решение за коса без сјај

    Isplaknete ja mosata so kombinacija od voda i limunov sok, vednas ke zabelezite sjaj.
     
  20. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    а да не знаеш нешто за згуснување на коса?,мене ми се изретчи од кога почнав да се фарбам :?