1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до сјајна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Lady-Mistique, 29 ноември 2009.

  1. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    da :) ke se mies redovno so caj svaren od ruzmarin 2 pati nedelno. mozes i da go plaknes samponot isto taka deluva i samata ke si zabelezis rezultati :)
     
  2. CVETENCE

    CVETENCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    Zdravo imam eden problem povrzan so kosata nz dali mozete da mi pomognete,
    vaka do pred 4 meseci postojano se farbav sega poveke ne koristam nikakva farba ja rastam mojata kosa ama vo posledno vreme mn. mi e mrsna i bezivotna stvam i maski za kosa i balsam ama nisto ne pomaga imam staveno i kiselina
    pozdrav i odnapred vi balgodaram
     
  3. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    koprivata, kamilicata i orevot se odlicno resenie za vasiot problem mijte gi na sekoe mienje razlicno plaknete go samponot ednas so kopriva ednas so kamilica i ednas so orev ne site zaedno znaci sekoe posebno. probajte se nadevam deka ke pomogne no upotrebuvajte go redovno za da primetite rezultati :)

    orevot ne luspite tuku listovite sega potesko mozete da najdete no koga ke ima naberete i isusete gi ke si imate za podolg period
    pozdrav
     
  4. lolitaa

    lolitaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    463
    Допаѓања:
    81
    Е фала ќе го пробам па ќе пишам какви резултати ќе има :)
     
  5. CVETENCE

    CVETENCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    a i za kamilica kako da nanesam na kosata i kolku da stvam na kosata ???
    pozzz i fala
     
  6. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Е баш ке пробам тоа со лимунов сок и вода,имав користено маска од изматено јајце тука на фемина ја прочитав и неможам да се пожалам,нависитна има резултати,сјај има.Иначе јас косата не ја фарбам веќе 4-5 години,ништо не ставам,и супер е,само што брзо почна да ми се мрси,па ја мијам на секои два дена и најмногу три,и ја мијам.Се мислев кна да ставам ама се откажав.
     
  7. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    кога ставаш маска за коса или балсам, што и да е, не ставај на цела коса особено не на коренот, туку од пола надолу накај врвовите. Најчесто се мрси од тоа што маската или балсамот не се става на коренот. Истиот проблем го имав и од кога ми кажа фризерката за ова што ти го кажувам сега тебе, немам проблем. и убаво исплакнија за да не ти сотане шампон или регенератор, затоа што од тоа се мрси брзо.
     
  8. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Горде к’на никако немој, штетна е, затоа што к’ната содржи гранули кои се лепат за влакното и со постојано користење му тежат на влакното бидејќи не паѓаат освен со шишање, и ќе почне да ти паѓа косата. А штом сега почнала да ти се мрси во последно време, пробај да го смениш шампонот, ако долго време користиш ист, влакното е заситено од тој шампон и затоа така.
     
  9. CVETENCE

    CVETENCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    fala aj ce probam :)
     
  10. manevska.mila

    manevska.mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    20
    varis caj od kamilica kako za 5 solji i otkoga ke ja isplaknes od sampon ja polevas ubavo na kosata miriot e prijaten i rezultatite se vidlivi i dava sjaj na kosata :)
    pozz
     
  11. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Dve nedeli kade sto ja odmivam kosata so koprivi!
    Kade sum bila dosega......:))))))???
    Neverovaten sjaj! Zatoa vi ja preporacuvam koprivata za sjaj! :))))))) Pozz do site!!!
     
  12. anije

    anije Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    39
    сум слушнала дека кафето може да помогне
    еве нешто што пронајдов
    за кафето
    Постапка во 6 чекори:

    1. Сварете едно лонче кафе, било какво, црно или она од кое се прави еспресо.

    2. Оставете го да се олади или сосема ладно или млако, во никој случај жешко.

    3. Убаво измијте ја косата со шампон.

    4. Оставете косата да се исуши.

    5. Нанесете го кафето и оставете да делува 20 минути.

    6. Исплакнете ја косата со топла вода.

    Совети:

    Некои експерти сметаат дека подобро е да не го плакнете кафето од косата, за подобар резултат.

    Количината на кафето зависи од должината и густината на косата, генерално потребни се 8 шолји кафе.

    Третманот со кафе најповолен се покажал кај бринетите и црвенокосите.

    Не користете инстант кафе, бидејќи содржи адитиви кои може да го оштетат влакното.

    Практикувајте кафето да го ставите во голем сад или вангла за да може повеќе пати да ја потопувате косата.

    Предупредување:

    Внимавајте кафето да не е жешко, скалпот на главата е многу понежен од важите раце.

    Не ја користете методата ако имате многу светла или фарбана коса, бидејќи може да влијае на бојата и да остави траги и флеки.

    Кафето може да остави дамки на пешкирите и крпите.
     
  13. CVETENCE

    CVETENCE Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    7
    od koga prestanava da se farbam mn. me cesa korenov od kosava so da napram ?
    pozzzzzzzz ifala
     
  14. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    Акако го приготви тоа може ли да појасниш,гледам и енца така прави со каоста ама еве тебе да те прашам....
    набра коприви и ги остави да варат и после.... :D
     
  15. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645

    и така да не ја плавам да се шетам со кафе на главта????? :?:
     
  16. Dreamer

    Dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 март 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    67
    Некаде прочитав дека кафето ја прави бојата на косата потемна а дека може и да се користи и за поголем сјај првпат слушам :D
     
  17. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    Девојки повторно јас со моите откритија од кујната :geek: :D :lol: .
    Значи незнам што се не ставам на косата за нега, а сјајна коса имав од новиот спреј за сјај од нивеа кристал колор глос. Има ептен ефект. Се прска на крај значи на исушена коса за сјаен финиш. 270 ден е и неговото дејство не го оспорувам.

    Ама сакам да ви го кажам ова :emo: - денес се измив само со шампон и потоа косата ја исплакнав со 1,5 литар претходно сварен чај од коприва и ја замотав во крпа. (ставив 4 кесички чај и тоа најобичен од 18денари) Значи само ова- шампонот и чајот од коприва.
    Откако ми се исуши косата неможев да поверувам каква ми беше :rofl: 8) исто како да имав ставено и маска и силиконски капки и глис. Толку беше мека и сјајна што уште неможам да поверувам.
    Сеуште сум возбудена од ефектот и морав да го споделам со вас. :talk: Пробајте па кажете дали и кај вас ќе го има овој ефект.
     
  18. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    ^^ Jас ќе го пробам чајот од коприва, и тоа уште утре ;) И ќе пишам за резултатот.
    Инаку како плавуша, го користев ова
    [​IMG]
    за истакнување на прамените и бојата, има неверојатен сјај и преубав мирис... и пресолена цена :( , околу 290 ден. е, а јас ја мијам косата скоро секој ден, го трошам за помалку од две недели, :(
    Затоа ќе си пробам со чајчето, фала :*
     
  19. sesilija

    sesilija Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    4.177
    Допаѓања:
    13.276
    јас го користам ова малово [​IMG]
    за фарбана коса и не се троши брзо.
    Ама ова со копривата го даде истиот ефект, ако не и подобар и тоа само со шампон-без маска. Косата ми е како на дете, мека и сјајна. Не претерувам озбилно е така :$ :)
    Се надевам дека и кај другите ќе има ефект.
     
  20. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Користам регенератор од Wash & Go и спреј за расчешлување на косата Gliss од Schwarzkopf и засега сум задоволна.