1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како до сјајна коса

Дискусија во 'Коса' започната од Lady-Mistique, 29 ноември 2009.

  1. House95

    House95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2011
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    28
    Последно нешто што испробав за посјајна коса е шампонот Wash & Go и внатре ставив 20 Б-комплекс апчиња (40 денари се од аптеката), ги оставив внатре во шампонот за постојат 10 дена и се миев после со шампонот,косата стварно е посјајна и кога ја пеглаш ептен е мека...Можете да ставате маска плус :)
     
  2. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    полн погодок,јас исто пред некое време го практикував истото
    дури ти препорачувам наредниот пат кога ќе го направиш ова да си купиш од големите од 1литро шампони од коприва или бреза,оние ефтините до кај 70денари се,јас го направив со шампон од бреза и Б-комплекс,мене косата ми беше прекрасна (а инаку имам многу сува коса) :)
     
    На House95 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    A точно е дека светлата коса темнее доколку се користи б-комплексот растворен во шампонот или нема врска ? :^)
    Мене најмногу ми помогна чичковото масло - ем без првут, ем со сјајна коса. :)
     
  4. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    сјај само со некое природно масло, јас најубаво искуство имам со маслиново, бадемово и рицинусово, маслото од рицинус ми е најомилено, ем густина ми дава на косата, ем влажност и преубав сјај.
     
  5. belieber

    belieber Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.082
    Допаѓања:
    642
    Јас од кога почнав да пијам пивски квасец ми стана сјајна и мека косата, па кој сака да качи неколку кила плус и сјајна, мека коса и цврсти нокти, нека купува пивски квасец таблети :)
     
  6. Hell0.kitty

    Hell0.kitty Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    40
    Имав читано некаде дека косата ти станува посјајна и мека кога ке си ја измиеш косата и накрај последното плакнење да биде со ладна вода .. на почетокот ми беше ладно ама после тоа се навикнав :D веќе подолго време така правам и навистина кај мене колку толку има ефект ;)
     
  7. Akana

    Akana Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    93
    да потполно се согласувам со Hell0.kitty секогаш на крајот косата ја мијам со поладна вода и имам забележано дека ми е посјајна. исто така кога користам регенератор или маска за коса ми има речено фризерката дека треба косата многу убаво да се исплакни иначе ке ти биде мрсна. за да ми биде посјајна косата веќе три месеци користам маскa за коса два пати неделно и многу ме бендисва :) ова е маската [​IMG] а имам и уште една исто од Gliss но неможам да ја најдам на интернет :( во неа содржи и кератин и таа ми е поубава
     
  8. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    Користам шампон ОРЗЕН и задоволна сум. И плус преубаво мириса :wasntme: Пред капење користам и бадемово масло и косата ми е мека и сјајна. Гледам го фалат и рицинусовото и чичковото масло па ќе пробам и такви за некое време :)
     
  9. FeminkaDoKraj

    FeminkaDoKraj Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    49
    имам негде читано дека сокот од лимон давал сјај на косата.........колку е точно незнам....бај д уеј ако имал некој напишано слично мислење сори што го повторувам :D :) :D поззз
     
  10. Roxanne

    Roxanne Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    120
    Јас ја мијам косата на секои 5 или 4 дена. Исто барем на секое трето или второ миење ставам чај од камилица или со лимон или со оцет. Разликата е неверојатна.
     
  11. butterfly33

    butterfly33 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    1.100
    А колку апчиња Б комплекс ставате во шампонот? Некој да ми кажи подетално :lol:
     
  12. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Некој да не ги има пробано шампонот или маската за сјај на коса од yves rocher?
    [​IMG]
    Шампон за сјај-блескав ефект
    [​IMG]
     
    На Rozich му/ѝ се допаѓа ова.
  13. heart.stealer

    heart.stealer Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    278
    јас пишав и во друга тема ама и тука ќе пишам тие што се фарбаат црнокоси што користат за да има ваков сјај црната коса ???[​IMG]зошто тешко црна коса да има толку впечатлив сјај ама сум забележала кај некои девојки па затоа ме заинтересира што користите???
     
  14. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    Има некоја пробано со пиво ??
     
  15. sofce

    sofce Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    19
    SO MIENJE NA KOSATA SO PIVO EDNAS MESECNO
     
  16. l-a-d-y-di

    l-a-d-y-di Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    839
    Допаѓања:
    488
    Пол:
    Женски
    јас користам масло од рицинус, косата ми ја прави сјајна, мека и не ми паѓа, исто и маслото од бадем е многу убаво од него не пука.
    А од авон го имам користено зелениот шампон , серумот и еден спреј од истата колекција многу ја прави сјајна косата на побрзо се мрси
     
  17. WildCherry

    WildCherry Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2011
    Пораки:
    1.193
    Допаѓања:
    1.172
    КАко иде цела таа процедура ? :lol:
     
  18. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    За мека и сјајна коса, спас се само природните масла.Јас користам чичково на коренот и бадемово долу на врвовите.Порано маки мачев со првутот, сега сум сум раат.Плус во комбинација со бадемовото, косата ми е како нова. 8)

    Понекогаш пред миење си правам и природна маска од јајце, маслиново масл и лимон.Оставам да делува пола саат и ја мијам.
     
  19. katerina222

    katerina222 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2011
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    72
    Пол:
    Женски
    Vo vrska so sjajna kosa imam prochitano deka na kraj od mienjeto na kosata treba da se pomine so laden mlaz na voda. Imam probano i kaj mene deluva. Prekrasna, meka i sjajna.. :)
     
  20. makedonce20

    makedonce20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2013
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    643
    Јас за сјај на косата користам чај од коприва. Во почетокот ја плакнев со чајот, а после направив и го ставив во прскалка и по секое миење си прскам на косата. Евтино и преубаво.