1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како изгледа типична македонска свадба...?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Offspring, 21 јуни 2011.

  1. IndieGirl

    IndieGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    707
    Тука почињаат да певаат попоиве небаре се на Макфест (све исти шлагери се пеат по свадби - И ТОГАШ ГОСПОД РЕЧЕ, ЗЕМИ ЈА ОВАА ЖЕНИЧКА ДА ТЕ ПРИЧЕСТВУВА И ТОЈ МУ РЕЧЕ ДА, ЌЕ ЈА ЗЕМАМ И ТАКА БИДНА РАЈ АМИИН).


    ХАХАХАХХАХАХХАХАХАХАХ К Р А Ј! се превртив читајќи го! Нема нешто што не е точно! Леле хахахах ненормална работа :rofl: :rofl: :rofl:
     
    На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bibko

    Bibko Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    41
    Текстов е закон ме изнасмеа :rofl: Ама се чудам како тоа сите сте биле на ваква свадба????????и дури и на моменти ми е криво зошто не сум била и јас.Можда тоа се должи на тоа дека не идам често на свадби
    .ама искрено на ваква свадба јас не сум била никогаш.Се играло се пеело ама најкултурно и од душа и тоа ми е сосема ок.Незнам како би изреагирала да ми се десат мене тие комшиите од муабетот и нивните оговарања.
    А адетите со невестат заклучена во соба ми се најсимпатично нешто на цел свет, нешто што свадбата ја прави особена.
     
  3. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Како бе, не е можно да не си видела комшии како фаќаат сеир по клозетска влечка и тренерка, жити господ, и јас се имам најдено меѓу таквите :lol: Сериозно, глуп ми е моменатот, ама МОРАМ да ја видам невестата :lol:
     
    На Monna.Monna, nesa, Strumfeta93 и 3 други им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.788
    Допаѓања:
    65.497
    Пол:
    Женски
    Па без тоа свадба не поминува :wasntme: Вака една комшика, облечена според прописите погоре, тренерки, лајнарки итн, си се фати на орото мука нема. Сите исподотерани, оваа прва рипа :D
    Ма јок бре ваква свадба, нејќум трауми да имам после цел живот :shake:
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Леле да, да ви кажам ова јако е :D Пред некој месец дена, со мајка ми отидовме кај една пријателка нејзина и во зградава кај што живее пријателкава на мајка ми се деси свадба :D Имаше и друга гостина кај женава, ама благо ретардирана. Кога се слушнаа зурли и тапани, оваа другава жена на влечки и блуза од оние предизборните на вмро се симна долу пред зграда да игра оро со нив :D :D Замислете го моментот, неможев да се соземам кога гледав од прозор :D
     
  6. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Лее како да ми ја прераскажува некој свадбата на братучетка ми :lol: Ама не ја гледам поентава, ем максимално ќе се изглупираат, ем ќе фрлат огромна пара за тоа...

    Затоа не сакав свадба, се договоривме со нашите, семеен ручек е доволно, поарно дајте ги парите што сте ги собирале за свадбата, на еден млад брачен пар и те како им требаат. :lol:
     
  7. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    Мене најјак момент ми е кога сите ќе се соберат пред куќата на невестата и гледаат. :rofl:


    и + тепачката за бидермаерот. :D
     
  8. SunFlower94

    SunFlower94 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2010
    Пораки:
    433
    Допаѓања:
    362
    Леле ме потсети темава на еден момент сега скоро. Имаше свадба во комшии, и мајка ми се враќа од фризер со колата, и уште не ја паркирала, една комшика баш по ваква влечка + вунена чарапа утрчана вика по мајка ми ајде побзро излегува, ќе пропуштиме, ајде ајде после ќе паркираш |( ХАХААХАХХААХ а јас неможам да се соземам од тераса, се потресе жената :rofl: :rofl: :rofl:

    Едит: имаше и уште еден ваков случај исто на една свадба едни си наместија столици и гледаа кој влага, излага, како се облечени |( СТОЛИЦИ бе, бог да чува небаре на претстава се |(
     
  9. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    хахахаха е ова ви се македонските обичаи :D ж
    мене посебно делот после свадбата коа идат кај невестата и момчето ааа чекајте да видиме што поклони добивтее колку пари собравте??
    и она за бабите низ малото аа од кај најдоа волку пари за свадбава? е гледаш ти кажав таа роднина нема да им дојде па скарани се бе цел живот :D

    аа многуу брзоо се зедоа,оваа трудничка да не е? ааа овој мн пари има затоа го зела инаку види го каков е утепан :D
     
  10. unhappyy

    unhappyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2011
    Пораки:
    320
    Допаѓања:
    147
    хахахаххахаха ме изнасмеа ова за изгледот на македонската типична свадбаа сеа во 4 саат сабајле се смеам ко незрдава :D :D хахахахахахаххаххааа
     
  11. kikikikirika

    kikikikirika Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2011
    Пораки:
    2.013
    Допаѓања:
    4.484
    Пол:
    Женски
    offspring браво за темата и текстот ама ептен на дијалект па едвај го прочитав.

    Мене ми е од свадбата најјако кога во понеделникот ги палат гаќите на свекрвата (мада ко нема тој адет во цела Македонија)
    А муабетите за сваќата дали му е погодена на сватот? И обратно.
    И плус прашањео кој што донел за поклон која фамилија колку??
    Па кумите порано фрлаа парички и бонбони пред црквата. Една евра ситни фрлаше се со цел да се затнат муцките на тие што оговараат.

    А за тоа дека и јас сум била во таа ’’комисија маалска’’ од 5-95 сум била
     
  12. TheaEsposito

    TheaEsposito Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    2.462
    Na nishto do sea ne sum se smeela kako na ova. Hahahaha, prejako e. A i se e vistina. Iskreno i jas sum biladel od toa maalo od 5-95 :D
     
  13. aaaaa

    aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    9 април 2010
    Пораки:
    737
    Допаѓања:
    1.214
    Пол:
    Женски
    Го заборавивме моментот кога на невестата така нашминкана идат сите да и честитаат па од 7 до 77 (а во некои случаи и до 97 години) ја шлакаат ај со среќа нека ти е :puke: :puke: .Е јас најмногу овој момент го мразам бе.Е сега ако на свадбата има 400 гости (на нашиве можеби има и повеќе :D ) сите до еден шлап шлуп муа муа и кога ќе одиш дома лицето со доместос да го чистиш.А јас можи и на сред овој ваааажен чин и да повратам.Мразам бе лигавење..
     
  14. calliope

    calliope Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    1.368
    Допаѓања:
    15.989
    Пол:
    Женски
    Леее навистина!
    „У раздељак те љубим“ моментите се најјаки! Прво ја изгњават снашката кутрата, па ја гледаш после сета чупава и со размачкана шминка се тетрави да се избакне со сите за да не испадне некултурна т.е некому мајка а некому маќеа.
    А посебни се оние со сочна уста зачинета со реа на сарма која ја изеле пред 3 години и шаховски осмех. :sweat:
    Па кога истите ке се нафрлат и на младоженецот, па кога ке рипнат и мажите да го бакнуваат (па уште и во уста)... :lol: Грев. :|
     
    На La.Reina.Del.Sur и Sanniii им се допаѓа ова.
  15. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    хахаха не сте нормални, ме изнасмеавте :rofl: :rofl: :rofl:
    Шала на страна, ама стварно такви се македонскиве свадби.... Јас планирам да исфрлам што е можно повеќе од наведените адети и дешавки ама некои работи едноставно не зависат од мене... На пример комшиите сакала-не сакала ќе се соберат да гледаат (па и јас обавезно гледам ама шпионски позади завеса, да не ме видат :D )
     
  16. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
  17. zlatapetkova

    zlatapetkova Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    55
    хахахахаа Респект шо би се рекло Респекат :rofl: ајдееее кумот да ја заигра невестата :dance:
    :bow: па да се поклонат пред кумот
     
  18. Sienna

    Sienna Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2011
    Пораки:
    83
    Допаѓања:
    25
    Во секоја македонска свадба има по едно досадно детенце: Дома сакаммм! :lol:
    Половина од гостите не играат,само коментираат,кој колку пари ставил,дали музиката е добра,дали невестата е бремена,дали зетот има пари..уффф! |(
     
  19. LUNA.girl

    LUNA.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    135
    Кога сме кај децата на свадба најинтересен е делот кога сите во фамилијата што имаат помали девојчиња (обично тоа го прават бабите со внуките) ги носат да играат со невестата.
    А кутрата невеста смешкај се на едно па после на друго,фати ги за раче па врти ги...мислам дека во тој момент се чуствува како да е воспитувачка во градинка па мора да игра со сите да не се налутат :lol: :lol: :lol: :lol:
     
    На babyblond и mims-89 им се допаѓа ова.
  20. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    и еден битен дел од свадбата (барем со свои уши чув на оваа последната) прво од невестинската страна од свадбата збореа како алал да и е во добра фамилија се бутнала демек види се фини луге по еден два доктора адвоката бла бла демек на ниво,после тоа слушаш како од машката свадба демек убава невестата весела ама види се какви фаци демек работна снага е нејната фамилија....

    и најзвучен коментар се другарите и другарките на невестата и младоженецот лелееее види оваа игра со овој аууу колку се безобразни ке ја легне после туф туф фустанот ама и е краток намерно се обукла така да заведе некој од машката страна