Како изгледа типична македонска свадба...?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Offspring, 21 јуни 2011.

 1. IndieGirl

  IndieGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2010
  Пораки:
  846
  Допаѓања:
  705
  Тука почињаат да певаат попоиве небаре се на Макфест (све исти шлагери се пеат по свадби - И ТОГАШ ГОСПОД РЕЧЕ, ЗЕМИ ЈА ОВАА ЖЕНИЧКА ДА ТЕ ПРИЧЕСТВУВА И ТОЈ МУ РЕЧЕ ДА, ЌЕ ЈА ЗЕМАМ И ТАКА БИДНА РАЈ АМИИН).


  ХАХАХАХХАХАХХАХАХАХАХ К Р А Ј! се превртив читајќи го! Нема нешто што не е точно! Леле хахахах ненормална работа :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На unhappyy му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bibko

  Bibko Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  37
  Текстов е закон ме изнасмеа :rofl: Ама се чудам како тоа сите сте биле на ваква свадба????????и дури и на моменти ми е криво зошто не сум била и јас.Можда тоа се должи на тоа дека не идам често на свадби
  .ама искрено на ваква свадба јас не сум била никогаш.Се играло се пеело ама најкултурно и од душа и тоа ми е сосема ок.Незнам како би изреагирала да ми се десат мене тие комшиите од муабетот и нивните оговарања.
  А адетите со невестат заклучена во соба ми се најсимпатично нешто на цел свет, нешто што свадбата ја прави особена.
   
 3. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  26.703
  Како бе, не е можно да не си видела комшии како фаќаат сеир по клозетска влечка и тренерка, жити господ, и јас се имам најдено меѓу таквите :lol: Сериозно, глуп ми е моменатот, ама МОРАМ да ја видам невестата :lol:
   
  На Monna.Monna, nesa, Strumfeta93 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  18.435
  Допаѓања:
  44.089
  Па без тоа свадба не поминува :wasntme: Вака една комшика, облечена според прописите погоре, тренерки, лајнарки итн, си се фати на орото мука нема. Сите исподотерани, оваа прва рипа :D
  Ма јок бре ваква свадба, нејќум трауми да имам после цел живот :shake:
   
 5. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.151
  Допаѓања:
  26.703
  Леле да, да ви кажам ова јако е :D Пред некој месец дена, со мајка ми отидовме кај една пријателка нејзина и во зградава кај што живее пријателкава на мајка ми се деси свадба :D Имаше и друга гостина кај женава, ама благо ретардирана. Кога се слушнаа зурли и тапани, оваа другава жена на влечки и блуза од оние предизборните на вмро се симна долу пред зграда да игра оро со нив :D :D Замислете го моментот, неможев да се соземам кога гледав од прозор :D
   
 6. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.294
  Допаѓања:
  17.908
  Пол:
  Женски
  Лее како да ми ја прераскажува некој свадбата на братучетка ми :lol: Ама не ја гледам поентава, ем максимално ќе се изглупираат, ем ќе фрлат огромна пара за тоа...

  Затоа не сакав свадба, се договоривме со нашите, семеен ручек е доволно, поарно дајте ги парите што сте ги собирале за свадбата, на еден млад брачен пар и те како им требаат. :lol:
   
 7. x.Daisy.x

  x.Daisy.x Популарен член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  3.321
  Допаѓања:
  11.995
  Мене најјак момент ми е кога сите ќе се соберат пред куќата на невестата и гледаат. :rofl:


  и + тепачката за бидермаерот. :D
   
 8. SunFlower94

  SunFlower94 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2010
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  362
  Леле ме потсети темава на еден момент сега скоро. Имаше свадба во комшии, и мајка ми се враќа од фризер со колата, и уште не ја паркирала, една комшика баш по ваква влечка + вунена чарапа утрчана вика по мајка ми ајде побзро излегува, ќе пропуштиме, ајде ајде после ќе паркираш |( ХАХААХАХХААХ а јас неможам да се соземам од тераса, се потресе жената :rofl: :rofl: :rofl:

  Едит: имаше и уште еден ваков случај исто на една свадба едни си наместија столици и гледаа кој влага, излага, како се облечени |( СТОЛИЦИ бе, бог да чува небаре на претстава се |(
   
 9. cigarce

  cigarce Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2011
  Пораки:
  1.396
  Допаѓања:
  3.862
  Пол:
  Женски
  хахахаха е ова ви се македонските обичаи :D ж
  мене посебно делот после свадбата коа идат кај невестата и момчето ааа чекајте да видиме што поклони добивтее колку пари собравте??
  и она за бабите низ малото аа од кај најдоа волку пари за свадбава? е гледаш ти кажав таа роднина нема да им дојде па скарани се бе цел живот :D

  аа многуу брзоо се зедоа,оваа трудничка да не е? ааа овој мн пари има затоа го зела инаку види го каков е утепан :D
   
 10. unhappyy

  unhappyy Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2011
  Пораки:
  320
  Допаѓања:
  143
  хахахаххахаха ме изнасмеа ова за изгледот на македонската типична свадбаа сеа во 4 саат сабајле се смеам ко незрдава :D :D хахахахахахаххаххааа
   
 11. kikikikirika

  kikikikirika Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  2.714
  Пол:
  Женски
  offspring браво за темата и текстот ама ептен на дијалект па едвај го прочитав.

  Мене ми е од свадбата најјако кога во понеделникот ги палат гаќите на свекрвата (мада ко нема тој адет во цела Македонија)
  А муабетите за сваќата дали му е погодена на сватот? И обратно.
  И плус прашањео кој што донел за поклон која фамилија колку??
  Па кумите порано фрлаа парички и бонбони пред црквата. Една евра ситни фрлаше се со цел да се затнат муцките на тие што оговараат.

  А за тоа дека и јас сум била во таа ’’комисија маалска’’ од 5-95 сум била
   
 12. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Na nishto do sea ne sum se smeela kako na ova. Hahahaha, prejako e. A i se e vistina. Iskreno i jas sum biladel od toa maalo od 5-95 :D
   
 13. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  628
  Допаѓања:
  1.037
  Пол:
  Женски
  Го заборавивме моментот кога на невестата така нашминкана идат сите да и честитаат па од 7 до 77 (а во некои случаи и до 97 години) ја шлакаат ај со среќа нека ти е :puke: :puke: .Е јас најмногу овој момент го мразам бе.Е сега ако на свадбата има 400 гости (на нашиве можеби има и повеќе :D ) сите до еден шлап шлуп муа муа и кога ќе одиш дома лицето со доместос да го чистиш.А јас можи и на сред овој ваааажен чин и да повратам.Мразам бе лигавење..
   
 14. calliope

  calliope Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  1.245
  Допаѓања:
  15.524
  Пол:
  Женски
  Леее навистина!
  „У раздељак те љубим“ моментите се најјаки! Прво ја изгњават снашката кутрата, па ја гледаш после сета чупава и со размачкана шминка се тетрави да се избакне со сите за да не испадне некултурна т.е некому мајка а некому маќеа.
  А посебни се оние со сочна уста зачинета со реа на сарма која ја изеле пред 3 години и шаховски осмех. :sweat:
  Па кога истите ке се нафрлат и на младоженецот, па кога ке рипнат и мажите да го бакнуваат (па уште и во уста)... :lol: Грев. :|
   
  На La.Reina.Del.Sur и Sanniii им се допаѓа ова.
 15. Sun.shine

  Sun.shine Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2011
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  112
  хахаха не сте нормални, ме изнасмеавте :rofl: :rofl: :rofl:
  Шала на страна, ама стварно такви се македонскиве свадби.... Јас планирам да исфрлам што е можно повеќе од наведените адети и дешавки ама некои работи едноставно не зависат од мене... На пример комшиите сакала-не сакала ќе се соберат да гледаат (па и јас обавезно гледам ама шпионски позади завеса, да не ме видат :D )
   
 16. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.308
  Допаѓања:
  3.102
  Пол:
  Женски
 17. zlatapetkova

  zlatapetkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  176
  Допаѓања:
  53
  хахахахаа Респект шо би се рекло Респекат :rofl: ајдееее кумот да ја заигра невестата :dance:
  :bow: па да се поклонат пред кумот
   
 18. Sienna

  Sienna Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2011
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  24
  Во секоја македонска свадба има по едно досадно детенце: Дома сакаммм! :lol:
  Половина од гостите не играат,само коментираат,кој колку пари ставил,дали музиката е добра,дали невестата е бремена,дали зетот има пари..уффф! |(
   
 19. LUNA.girl

  LUNA.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  135
  Кога сме кај децата на свадба најинтересен е делот кога сите во фамилијата што имаат помали девојчиња (обично тоа го прават бабите со внуките) ги носат да играат со невестата.
  А кутрата невеста смешкај се на едно па после на друго,фати ги за раче па врти ги...мислам дека во тој момент се чуствува како да е воспитувачка во градинка па мора да игра со сите да не се налутат :lol: :lol: :lol: :lol:
   
  На babyblond и mims-89 им се допаѓа ова.
 20. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  290
  и еден битен дел од свадбата (барем со свои уши чув на оваа последната) прво од невестинската страна од свадбата збореа како алал да и е во добра фамилија се бутнала демек види се фини луге по еден два доктора адвоката бла бла демек на ниво,после тоа слушаш како од машката свадба демек убава невестата весела ама види се какви фаци демек работна снага е нејната фамилија....

  и најзвучен коментар се другарите и другарките на невестата и младоженецот лелееее види оваа игра со овој аууу колку се безобразни ке ја легне после туф туф фустанот ама и е краток намерно се обукла така да заведе некој од машката страна