Како изгледа типична македонска свадба...?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Offspring, 21 јуни 2011.

 1. femina11

  femina11 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2010
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  220
  На секоја свадба, барем јас кај што сум била има по некоја тетка, стрина, вујна без разлика дали од машка или женска страна што пола свадба игра пред невестата, а оваа поима нема како да реагира. ЈАс тоа го викам бркање или тепање муви пред невестата.хахахаха :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На eta и LUNA.girl им се допаѓа ова.
 2. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.253
  Допаѓања:
  14.964
  Пол:
  Женски
  браво за тој што го напишал ова - ама баш е точно се :rofl:

  само јас би додала уште едно нешто а тоа е кога е приемот (од што се канети премногу луѓе кои младенците не ги познаваат), еден на друг си викаат: абе овој беше од моја или твоја страна ;)
   
 3. Ket.Rin

  Ket.Rin Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2011
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  968
  Во поново време гледаат и што повеќе да те украдат. На последната свадба што бев, на врата делеа бонбончиња ај ставивме по некој денар. После плативме за сликите 150 денари. Врвот беше кога невестата почна да собира пари кога ги делеше купоните за вечера....и вечерата да си ја платиме дури :|
   
 4. Bajaderka

  Bajaderka Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  323
  Допаѓања:
  339
  Па да ти кажам ова и не е баш некој нов обичај (се вика бакнирака), баш напротив, порано сите го практикуваа, а сега веќе сите го избегнуваат, затоа што нели, срамота е :)
   
 5. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  11:00 Кај младожењата почињаат да стигаат гостите (буквално цела родбина до 6 колено сосе пријателите што ги упознале мајка му и татко му пред 20 години на одмор у врњачка бања и од тогаш не се виделе)

  :rofl: :rofl: :rofl:
   
 6. feferona

  feferona Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  93
  Битна компонента правење список кој со кого ќе седи на маса во ресторанот... и пази: јас несакам да седам со него :fubar: , немојј ни да помислиш да ме ставиш на маса да седам со неа , нема ни да ти дојдам и дрн днр муабети.......кај шо ќе ти го пукнат џигерот од нервози и ти тупи глава цела недела кој со кого да седи.
   
 7. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  во право сте толко адети никаде немало и станува досадно буквално цел ден си на нога на последната што бев добро што не ојдев од сабале бидејки имав други обврски инаку дечко ми вика ке загазеше доаѓат сватовите со музика кај невестата па кејф не кејф ке играш оро инаку сите ке те прашуваат што ти е и после тоа во црква па регистрирање и нанакрајот во ресторантот па таму фоткање со сите избакнувања со некои тетки кои ке ти се закачат на вратот со а чија момичка си ти и ке мораш да им ги набројуваш роднините се до девето колено
  па денсање понекоја апка од ордеверот па пак денсање доаѓа прасенцето па вечерата потоа фрлање подвезица фрлање на букетот и најомилен ми е десерт бидејки после него станувам и правец дома изморена исто како на нива да си копал
   
 8. AnimalLover

  AnimalLover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2011
  Пораки:
  280
  Допаѓања:
  204
  и обавезно на прославата сите мали деца трчаат се бркаат по маси ,додека не им се приспие и нака 11 саат се утепуваат од плачење и ајт гитлааа дома
   
 9. TheaEsposito

  TheaEsposito Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2.004
  Допаѓања:
  2.459
  Значи ќе паднев од стол од смеење. Го дадов и на мајка ми да го чита и она се скина од смеење.
  Ептен е јако и многу вистинито. :rofl: :rofl: :rofl:
   
 10. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.405
  Допаѓања:
  2.052
  :rofl: :rofl:

  Последната свадба на која бев беше на братучетка ми и се од збор до збор беше ко тука :D. Аууу, мислам оти после свадбата сум спиела ко бебе. Јас бев преморена станата од 7 сабајле и маткајќи се цел ден навака - натака, а пак на зетот и невестата којзнае како им било. Кома директно :rofl:

  Јас ваква свадба не планирам да правам :shake: Кој сака нека се лути, кој сака нека се дере, не планирам да се замарам јас со вакви работи. Спремање 5 месеци, цел ден малтретирање, за што? За роднини кои не ни ги имам видено, а таму ќе се прават оти во двор сум им пораснала :D. Свадбиве се доказ за роднинското лицемерие! :rofl:
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 11. taylor.swift

  taylor.swift Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  9
  17:00 Се иде у црква. Се редат сите низ црква, кој до Богоројца, кој до Исус, а младожењата, кумот, невестата и старосватот насреде заедно со поповите.
  Тука почињаат да певаат попоиве небаре се на Макфест (све исти шлагери се пеат по свадби - И ТОГАШ ГОСПОД РЕЧЕ, ЗЕМИ ЈА ОВАА ЖЕНИЧКА ДА ТЕ ПРИЧЕСТВУВА И ТОЈ МУ РЕЧЕ ДА, ЌЕ ЈА ЗЕМАМ И ТАКА БИДНА РАЈ АМИИН).
  mene ova mi e najako
   
 12. xoxo.Martina

  xoxo.Martina Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2012
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  197
  хехе јаки коментарчиња , вистинити ... :) :) :) ЈАС би сакала ваква свадба , но поканети само најблиските, мои први и втори братучеди :) И пак ќе се многу, ама па свадба е :emo:
   
 13. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.957
  Допаѓања:
  84.035
  Ако само и помисли некоја од вас да има традиционална македонска свадба, нека си помисли во себе, зошто ако слушне некоја баба , тешко вас има цел ден циркузанти да изигравате.
   
 14. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  9.064
  По вистина од ова амин.
   
 15. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  633
  Еве како изгледа една типична македонска свадба прикажана низ 24 часа:

  06:35 Невестата стануе узбуџена од спиење мајка и и трпа дијазепамче у уста да се смири, комшиките ѕвонат на врата дојдени за да спремаат руска и кифлички уз мајката на невестата.
  07:00 Невестата оди на фризерај (у фЛизерница), нормално по могучност кај најскапиот фризер и обавезно паѓа некоја фризура од типот на банана, сарма или новогодишна елка.
  08:30 Невестата се враќа од фризерај, долази дома и со комшиките ги вежба уше еднаш сите ора и како да каже у црква - ДА, ГО ЗИМАМ, а притоа на попот да не му паднат перверзни мисли на памет
  09:00 Младоженецот стануе од спиење и обавезно со кумот дрмаат по едно ракииче, а ако е некој мутав седи и дреме, док кумот пие ракија.
  10:00 Невестата се заклучува у соба (по могучност спавацча, или дечја соба нали) и ко трнорушка чека да дојде зетот да ја спаси од аждаите (читај у превод: братучеди, браќа, комшии, комшики, тетки) што стојат на врата и бараат пари од зетот и неговата тајфа ако сакаат да ја земат невестата и да си ја носат при себе
  11:00 Кај младожењата почињаат да стигаат гостите (буквално цела родбина до 6 колено сосе пријателите што ги упознале мајка му и татко му пред 20 години на одмор у врњачка бања и од тогаш не се виделе).
  Почиња да се вие коло, да се певаат песни од типот на 4 месеци свадба се спрема, обавезно има некоја тетка од страна на мајка му на младожењата со бркови и недепилирана мишка која е најжива од сите, лупа на дајре ко разулавена и вика ју ју ју, са са! У меѓувреме кај невестава се дешава истото, једина разлика е што невестава запаѓа у трансои у соба закључена док чека у неизвесност (леле абе ќе дое ли овој да ме земе или не).
  13:30 Од кај младожењата се трга по невеста... сите коли се украсени со пешкири, цвече, а кај патриотите и знамиња со лавови, сонца и Александар Македонски.
  Обавезно пред куќа док не тргнат по невестава, се собира цело маало (читај: све од женски род и ќоро и сакато од 5 до 95 години, облечено у тренерка и летна влечка, најчесто марка - Лајнарки Чик Куманово, придружена
  со вунена чорапа, нормално за да пукнат сеир, да видат кој шо носи, кој со кого ке иде у кола и тако даље и тако ближе). По пат обавезно се свири со аутата ко на утакмица Шкендија-Вардар (едино нема само извици од типот на уа судија).  13:45 Стигаат сватовите кај невестичето... и таму пред куќа е собрано цело маало и се дешава истото како и кај младожењата, само овдека комшиките имаат од Бога поклон да ги видат гостите и од невестинска и од младоженска страна. Се вие коло и се влага дома кај невестулево, а обавезно пред улазак едно моме им кити гранчиња од елка, бор, јавор и рузмарин на сватовите директива на сакич и на кошуља.
  14:00 Младожењата заедно уз неговите пајташи трга накај собчето кај што е закључена невестата и пола саат се расправа со аждаите што ја чуваат (ДАЈТЕ МИ ЈА, НЕ МОЖЕ, ДАЈ ПАРИ, НА ПАРИ, Е НЕ ТОЛКУ ДАЈ УШТЕ, АЈ ОВИЕ ДОСТА СЕ, АЈДЕ ДОБРО ВЛАГАЈ...) и од коа ќе влезат деверот и облака ципела на невестата.
  Од коа ќе бидне драмава се влегува у дневна кај што е поставена храната, па таму свекорот и свекрвата и сватот и сваќата кршат леб и у меѓувреме со залак леб док го џвакаат меѓу зуби се бацуваат у уста (и маж со маж) по 3 пати и така се посватуваат. Пак се вијат кола и више време е да се трга у матично.
  16:00 У матично се потпишува завет (смртна казна) дека се зимаат младиве, а тука потпишува кумот и старосватицата, као еве демек им даваме на младиве суппорт да се земат. Од коа ќе се деси свечениот чин... обавезно сите 656 гости се љубат по три пути у образ со младожењата, невестата и сведоците, а најупорните баби директива У УСТА ШЛАПААТ и тоа онака сочно од дно душе и срца, али може да се начука и некој пијан сват кој ке и се џитне на старосватицата.
  Обавезително една буцка дели по луѓе грижоте бонбони, или краш бајадери и од време на време си подлапнуе од истите.

  На искачање од матично се праи групна фотка као у ДИНАСТИЈА и ти дотрчаваат 4-5 ромчиња што кунат - дај пари жити швалерката... и тука настануе фрка со суеверни жени, одма мислат дека Ромите се видовити па се караат со мужите околу нивниот швалерај.
  17:00 Се иде у црква. Се редат сите низ црква, кој до Богоројца, кој до Исус, а младожењата, кумот, невестата и старосватот насреде заедно со поповите.
  Тука почињаат да певаат попоиве небаре се на Макфест (све исти шлагери се пеат по свадби - И ТОГАШ ГОСПОД РЕЧЕ, ЗЕМИ ЈА ОВАА ЖЕНИЧКА ДА ТЕ ПРИЧЕСТВУВА И ТОЈ МУ РЕЧЕ ДА, ЌЕ ЈА ЗЕМАМ И ТАКА БИДНА РАЈ АМИИН).
  Па се дегустира црвено вино уз леб, па се праат фори (демек попоиве шалајџии) и коа се мењаат круните од глава на глава, увек настануе драмотија прибидејќи невестата и старосватицата не може да си дојдат при себе пошо попот им ја уништил фризурката док им стаал круна на глава. Се фрлаат бомбончичи и ситни пари низ црква док невестата и младожењата три пати кружат околу попоите, верујте у тие моменти најбоље е да се склоните у ќош ако нејќете да се осечате као кога го бомбардираа Перл Харбор.
  18:00 На паркинг пред црква 2-3 жени им ги поправаат фризурите на невестата и старосватицата док овие уште бесно го пцујат попот.
  19:00 Прием у ресторанТ. Пак честитки и три пати цмокси цмокси цмок, примопредаја на поклони, поздрављање со далечна родбина.
  20:00 Играње кола (сите познати и непознати ора од Вардар, па до Триглав за да се запази вкусот на сите гости), пијани женички што цупкаат у место за да не се испотат, пијани женички што најватрено играат узичко коло и 6 напред 3 назад, док цицурајките (шо би рекла баба ни), им рипаат до небо, пишуење музички жељи на салфетка,
  фрлање бидермаер (групна тепацка), па љубоморни жени на таа шо го фатила букетот и изјави од типот на - НЕКА МИ ГО ДАЕ МЕНЕ И ОНАКА НЕЈЗЕ НИКОЈ НЕМА ДА ЈА ЗЕМЕ, сечење торта, играње Бечки валцер и пијанчење сè док може да се остане у ресторанот
  02:00 Свадба је завршила. Сите среќни, весели си одат по дома, освен најпијаните кои продужаваат кај младенциве дома да се дотрескаат.
  04:00 Фајронт... али двајцава млади шо се земаа, од прва брачна ноќ ќе видат... ОД ТРИТЕ ПОДУГАЧКОТО ЌЕ ВИДАТ. ПРАВАЦ УТЕПАНИ У КРЕВЕТ, ЌЕ САЊААТ КРУНИ, ПОПОИ, КОМШИКИ, ХАРМОНИКА, ФРИЗЕР И ТАКО ДАЉЕ!!!  од постот на офи
  хахахахаха готово се прснав :)
  неможев веќе :D :rofl:
   
  На eta, ivona48 и N.Kety им се допаѓа ова.
 16. N.Kety

  N.Kety Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јануари 2012
  Пораки:
  1.219
  Допаѓања:
  1.756

  :rofl: :rofl: :rofl: кај ти текна жити се вака убо да опишеш една македонска свадба хахахахахаха се згазив од смеа :clap: :clap: донекаде и точно си е ...ама она за бабите најјако беше :rofl:
   
  На Special.Someone му/ѝ се допаѓа ова.
 17. QueenElena

  QueenElena Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2013
  Пораки:
  1.213
  Допаѓања:
  1.286
 18. Anabelle.Amorette

  Anabelle.Amorette Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2013
  Пораки:
  2.086
  Допаѓања:
  27.615
  Пол:
  Женски
  Каде ако не во Македонија...и би додала дека кога ќе се појде в хотел обавезно кога ќе се заигра еден куп теткици се тепаат кој до невестата да се фати и ја грабаат само,фатиле со салфетките околу неа скокаат пејат квичат кокодакаат и што уште не...у вис рацете кренати по невестава се драпаат,мишки запотени оздола се гледаат,обавезно по некој златен заб се гледа кога теткицине ќе се изнасмеат...се туркаат по тортата како никогаш благо да не виделе и 15парчиња торта нашлапано во едно чиниче малецко...напудрени брате како од малтерисување да се враќаат,обавезно сенки некоја бош боја...теткицине стари шпицот опнат,комплетчиња по можност кафеави ехеее...вакво нешто само кај нас има,ама интересно е ептен хахаха
   
  На Lella му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.303
  Допаѓања:
  50.840
  Многу вистинито... Мојата свадба беше пред 25 години и беше со слично сценарио... За жал и ден денес свадбите се вакви и ништо се нема променето!!!
   
 20. coralin-e

  coralin-e Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2013
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  97
  Свадбите во Македонија ги надминаа сите можни граници. Ама сите. Дури и непостоечките. Се чаламат кој повеќе пари има од двете фамилии. Толку пари се фрлаат безпотребно, не се знае веќе што е традиција а што се измишљотини.
   
  На Dvolicen му/ѝ се допаѓа ова.