Како изгледа типична македонска свадба...?

Дискусија во 'Насмевка' започната од Offspring, 21 јуни 2011.

 1. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  554
  Пол:
  Женски
  а најупорните баби директива У УСТА ШЛАПААТ и тоа онака сочно од дно душе и срца,
  крајј :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
 2. One.Day.One.Girl

  One.Day.One.Girl Активен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2013
  Пораки:
  68
  Допаѓања:
  40
  :D Me пресмеа текстов закон е :rock: :rock:
   
 3. elimonkey

  elimonkey Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2013
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  7
  :DLelele me presmeaa :D
   
 4. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  20.402
  Пол:
  Женски
  Се пресмеав, се’ е точно! Типична македонска свадба! Аиии, колку малограѓанштина е содржана во нашите обичаи, од се’ се праи драма, па оговарање, прикажување после со недели, ако не и месеци.
  Муабети од типот, добро беше, ама компирот за вечерата беше ладен, ордеверот не беше тазе, тоа пилешкото тврдо, нож не го сечеше, свекорот или дедото се начука многу, невестата беше онака убава ко секоја невеста, ама шминката не и’ беше ич погодена, а фризурата и’ беше премногу бабска, не се познаваше дали е трудна, зетот се срамеше да игра, вентилацијата во ресторанот беше слаба, мирисаше на пот во салата итн. Хахааа :D:D:D
  Менталитет!
  Стварно сме чудо од нација! :)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, eta и 5 други им се допаѓа ова.
 5. swan01

  swan01 Активен член

  Се зачлени на:
  9 април 2019
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Додаток на фајронотот невестата на раце преку праг, и отварање подароци (или броење пари), да се види кој колку донел, полни раце работа за првата брачна ноќ
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. CrazyGirl15

  CrazyGirl15 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  3.047
  Допаѓања:
  15.860
  Пол:
  Женски
  Точноо хахаха . Типична македонска свадба .
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  20.402
  Пол:
  Женски
  А, имам слушнато на некои места низ Мк, покрај тоа што невестата се внесува во раце преку прагот од влезната врата, штом ќе ја внесе младоженецот, и’ давале во раце да крене детенце од роднини или комшии, свекрвата и’ давала леб, мед, вино, не знам точно што, ама важно некои такви прехранбени продукти. Чудесна земја, посебни сме! Хаха... :D
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, eta и 2 други им се допаѓа ова.