Како им соопштивте на блиските за веридбата?

Дискусија во 'Брак' започната од macence23, 15 април 2010.

  1. macence23

    macence23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    imam decko so koj sum vo vrska samo 3meseci .vcera mi predlozi brak sekako jas prifativ zasto go sakam.no strav mi e doma na moite da im kazam neznam kako bi go prifatile oni toa zatoa sto prethodno imav vrska od 8god.dajte mi sovet kako da i kazam
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  2. irenna

    irenna Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    3.098
    Допаѓања:
    4.455
    Пол:
    Женски
    macence23 прво да ти посакам среќен и хармоничен брак, и нормално со тек на време од двајца да станете тројца :D
    За твоите дома ич да не се замараш, па има ли за родителите поголема среќа од тоа да си ја омажат ќерката. За да не им биде шок прво кажи дома на мајка ти или татко ти, зависи со кој си поблиска, па ќе ќажете на поблиското семејство, и после тоа следи ручек со твоите и дечко ти, па ручек со неговите , па ручек сите заедно....воглавно многу ручеци ќе следат :D
    Среќна сум поради тебе, и ти посакувам среќа.
     
    На beautiful.butterfly и miimica им се допаѓа ова.
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    8.006
    Допаѓања:
    135.985
    Ајде честито и од мене.

    Нема што да ти е страв, тоа е твоја одлука, не си малолетна, а не си ни мала за брак, и ќе им објасниш. Ако си сигурна во одлуката - ќе застанеш зад тоа и ќе им објасниш. И имај во предвид дека ако евентуално се противат, тоа е затоа што ти посакуваат се најдобро.

    Веројатно ќе бидат зачудени затоа што релативно кратко време сте во врска. Вообичаено луѓето сметаат дека бракот е премногу сериозна работа за да се донесе одлука после толку кратко време. За три месеци човек се уште е во првиот занес, и прашање е колку реално ги гледа работите. И само љубовта не е пресудна за успешен брак. Треба многу повеќе од тоа.
    Ова се само мои генерални ставови. Не зборувам за твојот случај, бидејќи ништо не знам.

    И ако твоите се противат и мислат дека одлуката е избрзана, тогаш можеби не е лошо да кренеш рачна. ОК, се сакате, сте се договориле дека ќе стапите во брак, ама не мора да брзате со свадба. Направете веридба или нешто така, почнете да живеете заедно, па може понатака да се официјализирате. Така, и твоите, а и вие ќе се навикнете на идејата :)
     
  4. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.820
    Маченце честитки и од мене и да ви даде Господ здравје, среќа и дечиња.
    Во однос на твојата загриженост, Ариел и Ирена се ти кажале. Твоите родители ќе бидат среќни ако и ти си среќна.
     
  5. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Маченце голема си и сигурно знаат дека си доволно зрела да го одбереш вистинскиот.Така да не им се секирај, ќе го прифатат зетот, сепак најбитна е твојата среќа. Позз и честитки и се најубаво нека ви биде :)
     
  6. OrdinaryGirl

    OrdinaryGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2010
    Пораки:
    1.453
    Допаѓања:
    498
    Штом се сакате - со среќа нека ви е! :l:
    А за друго ич да не ви е гајле ;)
     
  7. angelce1

    angelce1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    387
    Допаѓања:
    234
    Со среќа нека ви е,да бидете многу среќни :inlove: Лелеееееее,многу се радувам за вас (иако не те знам лично),ама секогаш се радувам кога ке слушнам ваква вест.
    А за тоа што се мислиш во врска со родителите,Ариел ти даде супер совет.Дај Боже секогаш да бидете срекни и заљубени и да имате многу дечиња :party: :d: :music: :l:
     
    На miimica му/ѝ се допаѓа ова.
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    16.707
    Допаѓања:
    35.059
    Пол:
    Женски
    Останав бремена и се знаеше дека ќе има веридба. Во март (2011г.) соопштивме дека сум бремена, а во мај беше веридбата.
     
  9. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.013
    Пол:
    Женски
    Моите им соопштија. Така да јас немав никаква работа во сето тоа, и немам поим што и како им кажувале.
    Само почнав цело време да добивам честитки по мобилен (така и дознав дека моите почнале да јавуваат).