1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како може да се спаси една врска?

Дискусија во 'Врски' започната од M.Girl, 3 јули 2010.

 1. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Девојки.... јас со партнерот одам вејќе 9 месеци,но во последно време нема ни доверба во мене,многу малку време ми посветува.;( Мислам дека не ме сака како порано,но тој упорно тврди дека не е така... јас можам само да кажам дека многу го сакам не можам без него ...и сакам да ја спасам врскава..не сакам да го изгубам ;( .Што да правам...? ;(
   
 2. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  889
  Допаѓања:
  302
  M.Girl мој совет е да седнеш да разговараш со него отворено и да му признаеш се што чувствуваш кон него...па пиши што ќе биде.Поздрав :)
   
 3. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Баш сега му пишав на скајп му кажав дека не можам без него и имаме разговарано повејќе пати за тоа ама тој тврди дека ме сака ....... сакам да ја спасам врскава стварно ...искрено беше многу јака врска и не ни очкував дек аможи да се случи вакво нешто...ама животот е тркало ..... искрено да ви кажам не можам без него..дали некој ме свајча ;(
   
 4. lavce

  lavce Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2009
  Пораки:
  158
  Допаѓања:
  36
  Само опушти се и кулирај. Почни ти да му посветуваш помалку внимание и да не му ги искажуваш толку многу твоите чувства и да видиш како се ќе се смени. Он ќе почне да се прашува дали нешто не е во ред, да не не ти значи повеќе?
   
  На Page му/ѝ се допаѓа ова.
 5. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  Но знаете како...јас не сум таква ако му го направам тоа ....ќе имам грижа на совеста не можам јас така,,,,Едноставно не сум таква ...мислам дека ќе го повредам :worried:
   
 6. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  Па ќе се научиш.Мораш ако сакаш да си го зачуваш своето ЈАС.Пробај, натерај се и ќе видиш како ќе се сменат работите.
   
 7. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Си размислила некогаш дека можеби проблемот е тоа што ти премногу го бараш? Ако е така, застани малку. И ти да јадиш секој ден едно исто јадење ќе ти се здосади. Убаво ти напиша лавче. Немој многу да го молиш, да трчаш по него, да му се јавуваш само ти, можеби преку глава му е дојдено сето тоа. Размисли што сака да прави тој, што прави без тебе, и прави го ти со него сето тоа, нека ви биде секогаш интересно, а не монотоно. Колку што разбрав од твоево објаснение според мене тоа е проблемот, не знам како ти одела врската и затоа не можам да ти кажам нешто конкретно. А и проблемот го пронајдов во ова затоа што видов дека си многу нетрпелива девојка, многу паничиш. Мој совет е да не бидеш мекуш. Застани цврсто малку, види ги работите како изгледаат и од друга страна и покажи заби. Ти можеби несакаш да ти повреди, ама затоа тој те повредува тебе.
   
 8. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  tnx K.I.M vo pravo ste site...i fala premnogu
   
 9. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  M.Girl
  во врската има периоди на супер време и периоди кога едниот се осеќа осамен, ама пробај како што погоре ти пишаа да не му кажуваш како се чувствуваш и да не го бараш, кога ќе почувствува дека те нема сам ќе те бара..
  Инаку според мене е нормално што некогаш така се чувствуваш, видиш тој ти вика дека е се во ред. Само повеќе опушти се се ќе биде ОК. Сега си само на 9 месеци има уште многу работи кои те чекаат, за добра и здрава врска треба да се работи.
  Опуштено поздрааааав
   
 10. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  fala za sovetite i stvarno ne go barav izdrzav i toj me pobara mene...i sega mozam da kazam deka e stvarno se OK ;)
   
 11. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.514
  Допаѓања:
  27.295
  Пол:
  Женски
  Мило ми е за тебе :*
   
 12. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  445
  Допаѓања:
  634
  Пол:
  Женски
  i mene mi e milo
  BRAVO sto si izdrzala ;)
   
 13. M.Girl

  M.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  fala vi devojki... :D
   
 14. CutieDoll

  CutieDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  6
  И мене искрено ми емило што си ја средила работата...зошто и мене ми се случува такво нешто..само што јас ако не го барам тој не дека не ме сака..туку од гордост и инает нема да ме побара..а во многу лоши односи сме ..се искаравме и незнам ниту дали одиме..меѓутоа тој несака да разговара со мене...вели дека не го интересира сум претераала...знам дека неекаде грешам ама греши и тој..и никако не можам да му го укажам тоа..никако да свати..и нзнам на кој начин да пробвам да го најдам или да зборувам со него... :(
   
 15. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  13
  jas imam problem so decko mi...:/ odime veke 3 meseci problemot e vo toa sto jas sum bivsa na negoviot drugar i na pocetokot ne sakase da se znae za naseto.Cudno mi e sto drugite drugari znaat za nas a ednas i bivsiot ne vide i toj sigurno znae za nas i pak na decko mi ne mu e prijatno.Koga pomina 1 mesec i nesto mu kazav zosto se krieme veke pomina vreme i deka ne mozeme vecno da se krieme toj mi rece deka se ke bide podobro se podobri malku no podocna sosema zaboravi na toa...Sega mi e mnogu otsuten go maci nesto mi zboruva stalno deka ne mu e dobro nema sila a nekako cuvstvuvam deka vo nesto e problemot i za toa ke razgovaram so nego:) Ne pamti vazni dati eve pomina prviot mesec i neli sakav i normalno e vo sekoja vrska koga ke pomine 1 mesec od koga odime nekoj podarok mozebi ili samo malko vnimanie na toj den samo da go odbelezime a toj voopsto ne se seti na toa niednas a i jas nisto ne kazav bidejki ne sum ni tolko otvorena kon nego a i bidejki mislam deka toj treba da se seti..me maci toa sto vo javnost nikogas ne saka da e so mene..i ne go kazuva toa tuku koga setame po park vecerta dodeka sme sami me drzi za raka baknuva no koga ke se pojavat luge ke me pusti demek rakata go cesa ili sto znam a nekogas ke kaze ke t ja pustam rakata drugarite strasno ke me zafrkavaat ili pak nejkam da zboruvaaat gluposti..sakam da ostanam vo vrska so nego bidejki go sakam a i toj mene(barem taka mi zboruva) i cudno mi e sto koga ke me vidi so drug ili ako ostavam nekoj glup komentar vednas se luti a za negovite postapki sto gi pravi voospsto ne razmisluva(VE MOLAM PROCITAJTE SE STO NAPISAV ZNAM DEKA E DOLGO NO NAVISTINA MI TREBA POMOS :worried: pls HELP)
   
 16. CutieDoll

  CutieDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  6
  Седни и разговарај со него...бидејки сепак не се малку 3месеци, атој сеуште да те крие..мораш да зборуваш сто него ..па што вечно ли ке се криете...како што велиш не си отворена кон него не сте многу блиски..не сакам да ти кажувам нешто што можеби не е така...но си се запрашала ли дали тој нешто чувствува за тебе..или можеби му одговара да има девојка во тајност кога ке посака..јас мислам дека ако му значиш к есака да седне со тебе и да најдете решение..знам по мојот дечко...што се му збореа против начата врска..тој гордо ме претставуваше пред сите...и не ги слушаше другите..ако си ти бивша на неговиот другар..нема што од цел град да те крие..па како се ти осекас кога те пушти од раката..?? најискрено мислам да седнеш и да разговараш..па каква е таа врска никогаш заедно во јавност? па каде се видувате???па и ти сакаш да излезеш и да прошеташ со него ...
   
 17. CutieDoll

  CutieDoll Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јуни 2010
  Пораки:
  55
  Допаѓања:
  6
  АЈ совети ви се молам...дечко ми ми раскина бидејки се осека запоставено..и мисли дека се јас сакам да шетам..дека не сум се нашетала...дека сакам да се дружам со другарките постојано..и ред други работи..а искрено дечкото остави се заради мене..и никој друг не го интересира освен јас...се прави за мене...меѓутоа умее и многу лошо да ме третира...оди од крајност во крајност... исега незнам сто да правам..навистина ми треба дружење имам само 18 години...а сакам да е со мене..и ми рече кога ке сфатам дека треба да сум со него...да осетам дека можам да му се посветам на него..кога ке се начетам д аму се јавам...ама јас сакам да сум сега со него..моите другарки во среда заминуваат на одмор..јас нема да одам..бидејки нема да ми биде одмор..туку ужас...и тој не сфака дека ради него ке останам...за него тоа не значи многу...ве молам помагајтее
   
 18. stella83

  stella83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2010
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  129
  Драга CutieDoll, прво во една врска најважни еден на друг треба да си бидат дечкото и девојката пред сите, но тоа не значи дека треба да заборават на своите другари и другарки. Нормално е на твои 18 години да сакаш да шеташ и да се забавуваш, но секако треба да му посветиш време и нему. А што се однесува до него, сигурно никој не го натерал да се оддалечи од неговото друштво, се што е претерано не чини. Не е во ред да ти префрла тебе дека тој оставил се а ти пак имаш другарки, за тоа сам си е крив. Мислам дека проблеми од ваков тип најдоборо се решаваат со смирен разговор.

  Е сега, ти спомна дека имало случаи и кога тој не се однесувал со тебе како што треба, незнам што конкретно опфаќа тоа, но сигурно не е нешто убаво штом ти пречи. Во никој случај тој не смее да го користи тоа што по свој избор се оддалечил од своето друштво за да има недозволиво однесување кон тебе. Тоа треба да му го објасниш на убав начин.

  Ако и после тоа не сака да промени ништо, тогаш најдоборо би било да си тргнеш по својот пат и да го оставиш. Млада си и животот е пред тебе, ќе се најде и друг што ќе те сфати повеќе.

  поззз и се надевам дека ти помогнав.
   
 19. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.151
  Тоа чувство ќе ти помине, моментално е, а и мислам дека двајцата заедно може да правите лудости и да ви биде забавно.
   
 20. cupidsarow

  cupidsarow Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2010
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  13
  blagodaram Cutiedoll ke razgovaram so nego sigurno bidejki ova ne funkcionira taka:) inace izleguvame zaedno vo javnost eve na primer koga ke se vidime gi istavam drugarkite i odam so nego i site ne znaat ..ednas duri koga vrnese se pojavivme pred site i ne vidoa megutoa vo razlicni situacii razlicno se ponasa kao na primer ne saka nekoi licnosti da znaat za nasevo a za nekoi voopsto ne mu preci..mi stava na wall na fb pesni i ostavame po iljada komentari taka da ocigledno e deka ima nesto megu nas no mislam deka ne go iskazuva toa premnogu javno..:/ mnogu mi e cuden no ete...Blagodaram uste ednas :)) :)