1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    Девојки, после повеќе од 2 месеци користење на шампонот со б ампулите можам да ви кажам дека сум изненадена до неверување.
    За 2 недели косата престана целосно да ми опаѓа (главна причина беше и да го направам овој проблем), после месец дена користење да се види голема разлика во растот.
    Кога почнав да го користам ја ишишав убаво да исфрлам се оштетено што имав, единствен негативен дел е кај мене што максимум на 3 ден мора да ја миам зошто почнува доста да ми се мрси.
    Ова е од мое лично искуство, ќе го користам уште еден месец па после цел месец пауза ќе правам по препорака на фризерката.
     
    На eliesaab, shining_star и YoungandBeautiful им се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    mene kosata prestana da mi pagja so 10 dena pienje b complex
     
  3. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Можеш да ми пишеш во каков шампон ги ставаше ампулите и точен рецепт за соодносот. Последниве години 3 пати пробувам да го стимулирам растот на косата со помош на шампонов, ама без успех. Можеби грешам некаде...
    Фала :)
     
  4. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    1литар шампон од коприва
    Б2 Б6 Б12- од сите 3 ампули ставив по 3, значи севкупно 9
    а+д3 капки- воден раствор (цело)
    пантенол-пола од него
     
    На shining_star и Avery им се допаѓа ова.
  5. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    @lost123 многу ми е мило што и ти имаш позитивно искуство од шампонот. ^_^

    @Avery и јас го користев истиот шампон и повеќе пати имам пишувано на оваа тема за истиот. Познат е и под името Бојанин шампон и беше многу фален низ спрските форуми и блогови.

    Правилниот рецепт е овој:
    • 750 милилитри шампон од коприва;
    • 100 милилитри пантенол раствор;
    • 50 милилитри рицинусово масло;
    • 30 милилитри билни капки од коприва;
    • 30 милилитри АД капки на водена база.
    Се се меша и пред секоја употреба се протресува зошто се двои маслото од шампонот. По желба можеш да ставиш и Б витамини, јас ставив Б1, Б6 и Б12, од сите витамини по две ампули.

    Друго откритие да споделам со вас, шампонот со лук од Фармаси. Многу се двоумев дали да го порачам бидејќи прочитав доста негативни искуства, но љубопитноста беше поголема. Презадоволна сум, опаѓањето ми е намалено за 90%, веќе растат нови влакна и со оглед на тоа што имам виткана коса која многу се плетка, ова е првиот шампон што го имам користено, а да можам косата да е исчешлам без претходно да ставам регенератор или маска. Си нарачав и второ шишенце, а планирам да ги купам и сапунот и маслото од истата колекција. :)

    Farmasi.JPG
     
    На Salome, Avery и lost123 им се допаѓа ова.
  6. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    За капките од коприва ме предомисли аптекарката дека шампонот бил од коприва и не било потребно. За рицинусово не знаев, останатито е исто. Сепак ефектот од сето ова е голем. Јас од ова не очекував ни 50% кога го правев. Би го препорачала на секој :)
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    @lost123 @shining_star фала ви многу. Мене косата ми е многу густа, немам проблем со опаѓање. Но, забележав дека престана да ми расте, а порано ми растеше “ко луда” :) Ќе пишам каков ефект ќе имам со шампонот :)
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    Освежи ги врвовите т.е шишај се пред да почнеш со шампонот. Оштетеното фрли се, ќе ти порасне многу побрзо.
     
    На shining_star и Avery им се допаѓа ова.
  9. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    @Snow-Star еве цела тема околу шампонот :) Имаш различни рецепти, но еве јас како го направив: отурив малку од шампонот од сликата(250мл) и во него ставив 2/3 шишенце пантенол, 1 шишенце ад- воден раствор, пола шишенце рицинусово масло и по 2 ампули од б1, б6 и б12. Добро се меша шампонот и станува доста течен. Кога се мијам коса оставам да делува 5-10 мин пред да исплакнам, а потоа ставам регенератот.

    Нареден пат, наместо шампон од коприва, се мислам да земам некој природен шампон од Алверде и да додадам капки од коприва и останатите работи.
     
    На Snow-Star му/ѝ се допаѓа ова.
  10. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    @shining_star изгледа јас сум од тие што имале лошо искуство со шампонот на Фармаси. Откога почнав да ја мијам косата со него, почна да ми опаѓа уште повеќе. Си викам може до мене е ќе ја прашам колешката, зашто и двете си порачавме во исто време и истиот резултат и кај неа :(
     
    На Medical girl и shining_star им се допаѓа ова.
  11. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    zarem n eti ja mrsi kosata? so ogled na toa deka ima maslo vo samponot. ova da go napravis kako maska pa so sampon da se izmies mi e nekako poprifatlivo
     
  12. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    @poker_face, а само шампонот го користиш или и маската? Мене од маската ептен ми паѓа косата, а од шампонот не, напротив низ цела коса имам и нови влакна веќе излезено. Планирам да искористам три шишиња, па да се префлрам на Алпецин.

    Да напоменам дека кога почнав да го користам шампонот и мене ми опаѓаше повеќе од вообичаено, сега нормално неколку влакна кога ја расчешлувам. :)
     
  13. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Само шампонот. Може 10тина пати се измив и после тоа престанав да го користам од страв и се префрлив на коприва од Илирија.
     
  14. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Жал ми е што имаш такво искуство.

    А да пробаш да ставиш Б1, Б6 и Б12 витамини во ампули во шампонот од коприва? Вака секако нема да имаш негативен ефект, може да е само позитивен. И плус да земаш Б-комплекс апчиња. Мене и оваа варијанта ми се има покажано како доста успешна.
     
    На poker_face му/ѝ се допаѓа ова.
  15. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Ставив веќе, а купив и уште еден шампон во меѓувреме па сега тој го користам и добро е опаѓањето ми се намали значително.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Не ми ја мрси косата.
     
  17. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.795
    Допаѓања:
    259.852
    Дечки шампон од коприва или од лук да земам?
    За растење :)
     
  18. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Од лук, пребрзо расте од него, но мене првут ми правеше и морав да го сменам.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  19. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.795
    Допаѓања:
    259.852
    Земав на Афродита од лук, тој ми го препорачаа.
    И купив работи според рецептот на @lost123 :

    1литар шампон од коприва
    Б2 Б6 Б12- од сите 3 ампули ставив по 3, значи севкупно 9
    а+д3 капки- воден раствор (цело)
    пантенол-пола од него

    Кај мене е 1л шампон од лук, Б1 (не Б2) Б6, Б12 од сите по 3, а+д3 раствор, пантенол.

    Сега само да ми објасните како да ја направам смесата пошто очигледно во шишево нема да ја собере и како да ја користам?

    Само овој шампон, да не мијам втор пат со тој стандард што го користам - Нивеа?
    Регенератор?
     
  20. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    Извади мал дел од шампонот, со игла извади ја течноста од ампулите и стави ја во шампонот.
    Потоа додади ги и останатите работи, и се тоа убаво промешај го. Јас веќе следниот ден одма почнав да го користам и резултатите ми одлични.
    Исто, само овој шампон по можност користи го, но ќе мораш и некоја маска да ставаш да ти ја омекне косата и да не ти биде груба.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.