1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Јас користам да,бидејќи и мене ми е посува:)само на врвовите.
     
    На ADOKI му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.251
    Пол:
    Женски
    Мене масла највеќе ми помагаат. Рицинусово/бадемово ставам половина час пред миење на косата, два пати неделно, и после некоја недела ми растат нови влакненца :lol:
     
  3. анчула

    анчула Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    јас и немам некое добро искуство со регенератори, доколку имаш некаков предлог би ти била благодарна :D
     
  4. N.2106

    N.2106 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    1.101
    Допаѓања:
    19.135
    Пол:
    Женски
    Имаш на Elseve-loreal.Можеш и maska/tretman јас моментално Avon го користам овој на сликата подоле од десно 2018-04-01-18-12-42-820.jpg
     
    На Fatalnata, ADOKI, анчула и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.726
    За ептен оштетена коса ви препорачувам да користите на Лореал - Елсив Total Repair Extreme, и регенераторот и маската се убави, но јас го користам регенераторот. Мене лично ми е подобар.
    SmartSelect_20180402-002045_Google.jpg SmartSelect_20180402-001901_Google.jpg

    Исто така, најдобро нешто што го користам е на мокра коса, малку со пешкир ќе ја засушам, прскам од овој leave-in кондиционер. Мене ми ја прави преубава косата, не ми ја мрси, а и предобро мириса.
    SmartSelect_20180402-002431_Google.jpg

    Кондиционеров фризерките го продаваат по 800-1000 денари, во парфимерија е 400, од Космос Груп (кои го увезуваат) мислам е и поефтин, ако се сеќавам добро имаа дуќан некаде кај Стара Чаршија.

    Да напоменам само, јас имам екстремно и термички и хемиски оштетена коса.
    Ако имате нефарбана, небланширана коса и не ја пеглате, фенирате, виткате постојано, веројатно не ви ни требаат толку производи.

    Можете пред бањање да ставите некое масло (на врвовите), пример кокосово, да не користите никаков кондиционер, а ако ептен ви се плетка косата купете си некој ваков кондиционер за расчешлување и на влажна коса прснете.

    Природна, неоптоварена со хемикалии коса нема потреба од волку "третмани" :)
     
    На анчула, Kimberly11 и N.2106 им се допаѓа ова.
  6. анчула

    анчула Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Кондиционеров со кератин е врв, по препорака од фризерката го користам веќе година дена на секое миење коса, и никако да го потрошам. Предобар е. :D
     
    На CameliaMiller и N.2106 им се допаѓа ова.
  7. navyforever

    navyforever Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2014
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    595
    Пол:
    Женски
    Од ДМ ти е? Ако е тој кондиционер преубав е 2 пакување купив ми трае веќе 4 месеци али ставам премногу на коса, преубав е!
     
  8. Dragana96

    Dragana96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 септември 2011
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    23
    Која е цена на сите состојки што треба да ги ставам во шампонот?
     
  9. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.917
    Пол:
    Женски
    Шампонот е 67 од литар, ампулите се сите три околу 50 денари јас од сите три ставам по 3 што значи 150, ад капките се околу 110 и Пантенолот е 170.
     
  10. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.180
    Братучедка ми ми предложи некој шампон за згуснување и растење на косата, кој содржи: Шампон од коприва во кој се додаваат 3 вида Б капсули (по 2 капсули од секој), пантенол раствор и рицинусово масло.

    Сакам да слушнам мислења, вреди ли да го направам шампонов или да не фрлам за џабе пари?
     
  11. Snow-Star

    Snow-Star Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2014
    Пораки:
    3.467
    Допаѓања:
    17.419
    Пол:
    Женски
    Има две страни поназад рецепт, свртете и прочитајте.

    Јас воедно морам да кажам дека шампонот кај мене дава резултати. После експериментот летово, косата пола ми опадна по фарбањето. Не можев да се гледам самата. Од мала имам густа коса. Во комбинација со редовно мачкање со рицинусово и кокосово масло, косатата ми е обоновена и побрзо расте по две недели употреба. За месец дена има видливи резултати. Откритие е рецептот, барем за мене.
     
    На shining_star и lost123 им се допаѓа ова.
  12. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.917
    Пол:
    Женски
    Имам пишувано и јас и многу други, вреди да се направи и користи.
     
    На najnajsexy56 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Justicija

    Justicija Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    5.658
    Допаѓања:
    18.998
    Пол:
    Женски
    Кој е тој ? И за каква коса е наменет ?
     
    На najnajsexy56 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. malalola

    malalola Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Начин косата да порасне најбрзо?
     
    На najnajsexy56 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. анчула

    анчула Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Јас мојот го земав од кај фризерката, ми одговара на косата и веднаш ми ја расчешлува, плус се прска на веќе измиена коса и не ја мрси воопшто

    Мојата коса е сува и фарбана,овој го користам за расчешлување, обилно прскам и не ми ја мрси косата
    [​IMG]

    Што би ми препрачале за косата да ми биде густа и побрзо да расте ?
     
    Последна измена од модератор: 19 декември 2021
    На najnajsexy56 и Justicija им се допаѓа ова.
  16. najnajsexy56

    najnajsexy56 Активен член

    Се зачлени на:
    8 април 2018
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Женски
    daj kazete nekoj sapon da ja rastam kosata znaci samo so farbajne mi raste znaci mnogu golg perijod mi raste a malku
     
  17. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Pocni da se hranis zdravo i poveke vitamini
     
    На najnajsexy56 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. BellaS

    BellaS Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    973
    Допаѓања:
    925
    Пол:
    Женски
    Од преубава јака коса што сум ја имала, скоро ништо не остана после вторава бременост ;(, оретчена и без волумен, влакното ми се кине и не ми е квалитетно како порано. Дајте некој совет како да ми се регенерира косата, шампон, маска ампули било што?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.549
    Допаѓања:
    80.602
    Пол:
    Женски
    Верувам дека пиеш некакви витамини, од мене препорака за Б-витамини. Од нив би имала голем бенефит за косата и нејиниот квалитет.

    Ако косата е оштетена, тогаш практикувај почесто да нанесуваш маски. Не мора да бидат такви класични со јајце или со што и да е ако немаш секогаш доволно време, но барем кокосово масло.
    Намачкај на врвовите, по должината на косата исто така ако немаш масна коса...
    Јас имам масни корени, но практикувам еднаш месечно да нанесам на цела коса од маслото, вклучувајќи го и темето. Значи од корени, до врвови.

    Препорака за колекцијата од Алверде за оштетена коса со виолетово капаче. Има регенератор, шампон, а исто така и путер и овие три се со авокадо и шеа-путер. Мислам дека ќе ти го освежат влакното.
    Путерот може да го користиш и како стилизирачко средство (го нанесувам после фенирање на врвовите во многу мала количина), но и како замена за маска за коса.

    Лично немам користено такви миксови со Пантенол, ампули и витамини измешани во шампонот, но знам многу девојки кои имале позитивни резултати во однос на растот на косата со таков микс.
    Рецептот за миксот го има некаде низ претходните страници.
    Сепак, пред да го поттикнеш растот, дај и шанса на косата да се опорави и да добие на квалитет. Полесно ќе ти биде за одржување, зашто ако влакното ти е кршливо, потешко ќе се справуваш со косата ако е долга.
     
    На Kimberly11 и Salome им се допаѓа ова.
  20. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556

    Сао пантенол раствор со спреј.... Имам пишувано за него и порано. Нешто како вода е и јас го прскав како оние Глис спрејчиња....