1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. princessviki

    princessviki Нов член

    Се зачлени на:
    21 април 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Јас користам Фармаси шампон и маска од лук а следно што планирам е Биоблас шампонот. Да се надевиме на побрз раст ❤
     
  2. анчула

    анчула Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2015
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    137
    Пол:
    Женски
    Вчера првпат ставив од овој шампон, косата ми е помека од претходно, но осеќам дека ме чеша... можно е да е од промена на шампонот
     
  3. blondegirl95

    blondegirl95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 август 2017
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    94
    Пол:
    Женски
    Искуства со алпецин шампон и лосион? Дали расте косата?
     
  4. kikofacez

    kikofacez Нов член

    Се зачлени на:
    7 мај 2018
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Машки
    Најдов рецепт на интернет со кромид, баш сега направив сок од кромид во блендер, би требало да има ефекти на косата, еве го рецептот што го најдов на интернет.


    Рецепт за раст на косата со кромид:
    Потребни состојки се само 2 главици црвен кромид од кои ќе го исцедите сокот и со кои ќе ја измасирате вашата глава убаво. За да делува сокот потребно е да го оставите да отстои 15 мин-1 час (колку повеќе толку подобро). Направете компромис за силниот мирис и употребувајте ја оваа маска барем два пати неделно и за еден месец ќе добиете погусто и послајно влакно, а да не заборавиме +5-7 цм должина од вобичаената . Со подолготрајно користење ефектите се значително поголеми. Не плашете се од мирисот, со две убави испирања на косата и малку регенератор за крај, мирисот сосема ќе исчезне, а резултатите не се разочарувачки.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  5. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Доволно ли е по 4 ампули б1,б6 и б12 во шампон од 400мл? Или да додадам по уште една,две?
     
  6. lost123

    lost123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 април 2017
    Пораки:
    2.716
    Допаѓања:
    54.919
    Пол:
    Женски
    Доволно е.
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Јас читајки ве тука пред некој месец го земав Биоблас, незнам дали е до шампонот, ама косава ми е одлична! И ептен порасната!
     
    На Lavica2602, Avery, анчула и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    Колку е? Од каде?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Од аптека го земав јас, но го има и во Жито видов, во Жито дури и во неколку врсти го има.. но овој што го земав е баш за косата да расте побрзо. Ваков.. 180-200ден, 400мл
     

    Прикачени фајлови:

    • s-l300.jpg
      s-l300.jpg
      Големина на фајлот:
      15 KB
      Прегледи:
      49
    На Lavica2602 и Smiley11 им се допаѓа ова.
  10. Smiley11

    Smiley11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    267
    Допаѓања:
    167
    Ти благодарам
     
  11. Chanell*

    Chanell* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    4.388
    Допаѓања:
    32.796
    Пол:
    Женски
    @nadelinka На сува коса го користиш Пантенолот?
    Јас го земав и ставив два пати само, многу ми се плеткаше косата од него едвај ја чешлав :( ништо добро не видов од него
     
  12. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.180
    Има ли некоја искуства со шампонот од лук на Фармаси? Ми го препорачаа, па не знам дали да го земам.
    Инаку моментално го користам шампонот од коприва со Б ампули, пантенол и рицинусово, скоро цел е потрошен, а косата иста.:( Дали јас многу очекував, па се разочарав, не знам.. Очекував барем до 3-4 цм да ми порасне, ама ништо..

    Инаку, имам оштетена коса (не премногу, ама сепак). Дали има врска, дали тоа го попречува растот?
     
    Последна измена: 31 мај 2018
  13. Mracna

    Mracna Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    112

    Шампонот го немам користено ама маската од таа линија со лук ја имам моментално , и мислам дека по неубава маска немам користено, никаков ефект нема на косата.
     
    На Medical girl и didisi им се допаѓа ова.
  14. nadelinka

    nadelinka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    556

    Шанел на сува го ставам. ама само на коренот. посто на работа ја носам врзана од сабајле се прскам ја фаќам во опафче и си го терам денот. На почетокот ја укрутува косата и ја плетка, ама тоа е процес додека да ја опорави. Кога ќе дојде ден за миење на коса тогаш ја порскам посаглам цела, од корен до врвови и по саат време се мијам со шампон... Два месеци го правев ова. Сите фризери ми кажуваа дека е природна и здрава...
     
  15. MissAne

    MissAne Активен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2018
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    3
    Позитивна оцена за Биоблас што се однесува против опаѓање на коса. За раст не сум баш сигурна, океј е. Исто така убаво мириса :inlove:
     
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Имам и во друга тема пишувано, но ќе напишам и тука. Кокосовото масло многу ми помага во растењето на косата. Се става на благо навлажнета коса и се остава да стои барем неколку саати, колку подолго-толку подобро.
    Исто така ја користам маската со Кератин што ја постира членката погоре и многу сум задоволна. Незнам дали помагa во растењето, но дефинитивно многу лесно се расчешлува без да се оштетуваат краевите.
    И најбитно, редовно кратење на косата за побрз раст.
     
  17. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Имам коса ни многу долга но ни многу кратка фактички ми е една педа под рамената па сакам побрзо да ми расте бидејки ја фарбав па оној оштетен дел побргу да го скратам.Дали знаете нешто за побрзо растење на коса ако може да ми кажете сакам да си ја вратам природна да ми биде па живи здрави фарбање натаму можеби и никогаш повеќе.:)

    Колку му е цената на кокосовото масло и каде можам да го најдам?:)
     
    Последна измена од модератор: 19 јуни 2018
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.338
    Допаѓања:
    42.284
    Пол:
    Женски
    Во Зегин. Редовна цена му е околу 200 и нешто денари, но сега е на намалување мислам. :)
     
    На Strawberry1238 и Annora им се допаѓа ова.
  19. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Да, мислам дека сега е околу 180 денари. Инаку колку што имам досега заприметено од Виталиа е најефтино, другите се поскапи има и по 300 и нешто денари, ама јас не осетив некаква разлика меѓу нив, така да, какво и да земиш нема да згрешиш :)
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Дали некој од вас ги користел Алпецин шампонот и лосионот со кофеин? Ме интересира како го нанесувате лосионот бидејќи многу непрактично ми е за употреба. Пробувам со памукче да го нанесам, но не сум сигурна дали го нанесувам секаде. Се мислам да го ставам во некое шише со распрскувач. Друго, низ останатите форуми читам дека треба секој ден да се користи шампонот за видливи резултати, додека лосионот треба да се нанесува секој ден и може да се користи и на сува коса, а јас гледам да е мијам преку еден ден бидејќи ептен брзо ми се оштетува косата од фенот, а немам време секогаш да е оставам да се суши природно. Како го употребувавте вие шампонот и на колку време е миете косата? Знам дека треба да го користам подолго време, но многу сум нетрпелива, па по колку време ги забележавте првите резултати? :)