1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    415
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Здраво. Јас користев шампон и маска за побрз раст. На природна база се, преубсви се косата од прво миење ми беше ко свила. Овие се.
     

    Прикачени фајлови:

  2. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.412
    Пол:
    Женски
    Од која фирма користиш?
     
  3. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.281
    Пол:
    Женски
    На Галафарм :)
     
    На scorpias му/ѝ се допаѓа ова.
  4. alessah

    alessah Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    Редовно шишање и што помалку фен, фигаро...(y)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lilith90

    Lilith90 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки. Јас ви препорачувам само Спирулина таблети ги има сите потребни витамини и минерали и за коса а и за тело. Предобри се
     
    На didisi, Elen4e89 и Vesnne им се допаѓа ова.
  6. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.572
    Допаѓања:
    3.025
    Пол:
    Женски
    Kolku cinat?
     
  7. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    10.291
    Пол:
    Женски
    Јас повторно почнав да го користам шампонот од коприва на Илирија со б6 таблети издробени во него.Но при измивање на косата многу крута ми ја прави и ми ја плетка, без оглед на тоа колку регенератор и да ставам.:(
    Може ли одкако ќе се измијам со него да ја премијам косата со друг шампон од Балеа после него и да ги комбинирам или така нема да има ефект за растење?
     
  8. Lilith90

    Lilith90 Нов член

    Се зачлени на:
    5 декември 2018
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    310 или 320 ден 300 таблети има кутичето
     
    На Youknow му/ѝ се допаѓа ова.
  9. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.180
    Јас нема нешто што не сум пробала за растење последнава година и се било џабе. Ја немам шишано година и 1-2 месеци и дали 5цм ми е порасната, и тоа за тие 5цм е заслужен Биоблас шампонот кој откако го открив за ништо не би го менувала. :) Ви го препорачувам на сите, спасот само во него си го најдов, башка што ја прави косата мека како свила и многу го намалува опаѓањето, порано кога се чешлав цел чешел го полнев со влакна, сега едвај 3-4 ако се најдат.
    Инаку @Dream-Girl како го нанесуваш рицинусовото масло? Го загреваш претходно, дали ја виткаш косата во нешто откако ќе го нанесеш и колку време треба да одстои? Уште тоа да го пробам.:D
     
    На ana-sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Се согласувам за Биоблас шампонот,јас го користам скоро една година и не планирам да го сменам:D
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Мерц дражеите, го поттикнуваат растот на косата и ја зацврстуваат.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ciel

    Ciel Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2019
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    2.128
    Пол:
    Женски
    Алпецин користев мене ми беше предобар, а имаше и ефект.
     
  13. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Алпецин Ц 1 Кофеин велат дека бил токсичен.
     
  14. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Девојки,читам нешто дека од пивски квасец растела косата па незнам колку е точно,па јас имам таблети Бетавитевит со витамин Б и пивски квасец,па да ве прашам вака,сакам да имам многу подолга коса пошо сега ми е до рамења,па дали таблетите ако ги пијам ке има ефект или пак ке има ефект ако ги ставам во шампон,инаку користам шампон од лук пошо имам читано дека и од лук расте косата,и немојте да мислее дека мириса на лук,воопшто не мириса на лук.И уште нешто да прашам,прочитав дека косата растела и доколку пијам зелен чај,точно ли е?

    Пошо никој не одговори на моето прашање,а стварно ми требаше одговор,сакам да ви кажам дека почнав да ги користам таблетите со пивски квасец па сеа кажете ми дали вие сте ги користеле и дали имало ефект,колку од прилика ви порасна косата и за колку време?
     
    Последна измена од модератор: 10 јануари 2019
  15. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Н
    Не ти одговориле веројатно дека немаат искуство со таблетите од пивски квасец. Кажуваат дека да, помагаат за кожа, коса и нокти, но и дека поправаат (отвараат апетит). Мислам дека поефикасни се Мерц дражеите, ги има во сите аптеки, се малку поскапи, но вредат. Тие се баш за таа намена.
     
    На Strawberry1238 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам,инаку да не знаеш дали шампонот од лук помага во раст на косата?
     
  17. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Премногу е индивидуално, некои се фалат, некои се жалат, незнам искрено. Има шампон од лук и на Фармаси, различни искуства се изнаслушав.
     
    На didisi и Strawberry1238 им се допаѓа ова.
  18. Strawberry1238

    Strawberry1238 Активен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2018
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    јас почнав да користам од лук шампон,па ке видиме..а еве веке од вторникот не ја миев дури во недела ке ја мијам,да видам што ке се деси дали ке продолжи да ми е мрсна пошо ми се мрси многу,ја миев секој ден..
     
  19. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.695
    Допаѓања:
    14.231
    Пол:
    Женски
    Сите работи што ги наведе навистина стимулираат раст на косата, ама ниту со пивски квасец, ниту со шампин од лук или што било друго немој да очекуваш некој неверојатен резултат. Косата расте по 1цм месечно од прилика, а со користење на препарати можеш да стимулираш еве 1,5 цм, 2 максимум да ти порасне. Повеќе од тоа не верувам. Со тоа што во зима косата и природно поспоро расте.

    Инаку, почнав да го користам Bioblas од скоро, рано е за резултати. Убаво мириса, ама многу ми ја спласнува косата во коренот, по еден ден веќе немам волумен, а и брзо ми ја мрси. Ќе видам дали ќе продолжам да го користам...
     
    На Strawberry1238 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. smb asr

    smb asr Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    776
    Допаѓања:
    9.576
    Дечки еве ви неколку маски добри за коса, јас користам неколку од нив.
    -Кокосово млеко на скалп 20мин и се чува во пешкир.
    -Свеж рузмарин и кесичка чај потопени во зовриена вода и да од стои 1 час, потоа течноста се става во шишенце и се прска косата. Да отстои цела вечер. 1-2 неделно
    -Авокадо и 3до 5 лажици маслиново масло, пастата да одстои 30мин. 2 пати неделно (за намирници, зависи од должината)
    - 5лажици мед со 2 рицинусово масло , 30мин , може 3-4 пати неделно
    -Скраб од 2 лажици морска сол, 2 маслиново масло и 4 органски шампон , се става на водена коса како нормален шампон и на крај да се заплакне косата со ладна вода . Се повторува на 2-3 недели

    Овие јас ги правам и гледам ми расте, за густина се уште е рано да кажам.

    - 1 до 2 лажици сок од лимета со 4 кокосово масло, на скалп се прави масажа 10-15 мин и потоа да одстои 1 час па да се измие.
    - 2 лажици алое вера гел со 4-5 лажици кокосово масло (може и маслиново) на воденка коса 5мин масажа и да одстои 1 час и потоа да се измие со органски шампон.
    - 2до 3 лажици мед, 1 јајце, 1 лажица сок од лимета, 2 лажици маслиново масло, 4-5 капки етерично масло и 3лажици топла вода , да одстои 5-10 минути, 1 неделно.
    - 2 лажици мед, 1/2 лажица цимет и 4 лажици маслиново, 15 мин, 1-2 неделно,
    Замотивање на косата во најлонска фолија.

    Се надевам некоја од овие ќе ви помогне. А за намирници гледајте според должината на вашата коса, и важно е повеќе да нанесувате на скалпот.
     
    На Anabelle.Amorette и Acka22 им се допаѓа ова.