1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Алверде од авокадо,приметувам дека имам нова коса и ја шишав пред 1 месец порасната ми е накај 2,5 см
     
    На Yeeah и Senoritamia им се допаѓа ова.
  2. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Ќе сака некој да ми каже што се од ампули треба да најдам за да ставам во шампон.
    Разбрав дека треба пивски квасец б1 б6 витамини ај ве молам просветлете ме што се треба да земам ?
    Заборавив а и барав не успеав да најдам конкретен рецепт што помага.
     
  3. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Имав најоштетена коса на светов, ја скратив под уши (лани во јуни) и до јуни годинава ми порасна до градите. Ножиците и белата колекција на Кeune ми ја спасија косата (не мислам на оние црните колекции што се по околу 300 - 400 ден, туку оние поскапите). Во меѓувреме ја сменив колекцијата и косата пак почна да ми се оштетува (фарбана ми е косата и ова ми е најдобро искуство со шампон, маска и спреј за заштита на косата)...

    Него каде може да ги купувам производите за коса (маска, шампон, спреј) на Keune (на оние белите мислам) најефтино?

    Космо и ДМ цело време се натпреваруваат кој повеќе ќе ги покачи цените, од 900 ден. сега дојдоа на 1.100 ден. / 1.200ден. по прозвод (facepalm)
     
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.878
    Допаѓања:
    102.895
    Пол:
    Женски

    Кој е тој спреј против заштита од топлина ? :) помага ли навистина? Јас користев еден лосион за коса од Kerastase ама многу ми ја сплескуваше косата :)
     
  5. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367


    B955597A-8DD6-41E6-AF46-83A779EC593F.jpeg



    @koritsaki 1, 2, 3 и 6 - овие производи ми ја препородија косата. Мене лично (со супер сува коса од фарбање, ама мора да пак да напоменам дека ја ишишав под уши) ми се нема ништо подобро од ова погодено, ко за личност што секогаш се враќа на плава коса. Најголемата грешка е што експериментирав со други производи, само од љуботнитност глупа, као да не пропуштам нешто ново или добро од други производ, и пак ја оштетив последниве 6 месеци. Сега пак ја ишишав скоро под уши - од кога се навикнав на тој филинг од косата, брз раст од компактибилна нега, не сакам да видам оштетен врв. Само осигурај се да е жолта линијата доле, тие се за сува/оштетена/фарбана коса.

    П.С не бил за топлина, него проетински спреј, се прска на мокра коса и не се мие (6 производ). Целосно го препорачувам и првиот производ, како лесен лосион е, се става на мокра коса и не се одмива. Ставај малку и нема да имаш проблем со мастење, јас лично немав. Фантастични се сите 4 производи, не ги менувам веќе.
     
    Последна измена: 12 август 2019
    На SunnyGirl2, senza.parole и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.151
    Допаѓања:
    15.699
    Пол:
    Женски

    Б1 Б6 Б12 и АД капки за бебиња, јас ова ставам.
     
  7. hristinss

    hristinss Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    добар е имаш резултати?
     
  8. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    Пред неколку месеци ја скратив косата до ушите и користејќи шампон од коприва косата ми расте како луда дури сега можам и репче да си фатам.:rofl:
     
  9. WorkOnYou

    WorkOnYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Со цена како се?
     
  10. hristinss

    hristinss Активен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2019
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    koj shampon od kopriva?
     
  11. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367

    Сега ги купував, земи ги од Космо (ДМ се поскапи); 1 и 2 се 945, шампонот околу 550 и спрејот (6) е околу 750. За мојата коса, вредат за секој денар.
     
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Приметувам дека од б комплекс расте брзо, јас почнав да ги пијам за апетит ама освен косата што ми расте и ноктите што ми брзо растат и ми се зацврстија доста, апетитот на старо си остана.
     
  13. WorkOnYou

    WorkOnYou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2019
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам.
     
  14. ladydy13

    ladydy13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2019
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    445
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20190819-181422_Instagram.jpg Искуство со шампонов?
     
  15. Ladu in pink

    Ladu in pink Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2018
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    1.451
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
     
  16. MysteriousQueen

    MysteriousQueen Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    104
    Допаѓања:
    465
    Пол:
    Женски
    Ја подобруваат текстурата на косата? И дали ја пеглаш често покрај тоа што ги користиш овие производи?
     
  17. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Само фен и четка - знам сама да се исфенирам и не ми треба пегла, иако користев секојдневно до пред година дена. Имам некој подобар волумен од кога ја ишишав во комбо со колекцијава и фенирање, косата ми изгледа повитално кога не ја пеглам. Кога имам време ставам некое природно масло, маслиновото најмногу ми се допаѓа, иако не е препорачливо за светла коса, а користам и капки од арган, ама сакам да пробам некои нови (дајте препорака). Така да, може да се каже дека далеку подобра ми е текстурата од производиве, ама мора да дозволиш да ти помогнат, односно редовно да играат ножици на 4 месеци, барем по 2 cm, пошо после година дена со вакво темпо, имаш убава и здрава коса која расте брзо. Тоа е. Според моето искуство со препарати, не постои феномен кој магично ќе ти го оживее влакното ако не „соработуваш“.
     
    На MysteriousQueen му/ѝ се допаѓа ова.
  18. aleksandra99

    aleksandra99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 декември 2010
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    6
    Јас го користам шампонот од лук на Афродита . Не е скап , го има во маркетите .. 100денари ,1л. Го купив случајно , бидејќи имав проблем со мрсење на косата . Еден куп пари фрлив за шампони и се беше џабе . Го купив и си викам што сака нека биде Го користам од Февруари , тогаш косата ми беше кратка до рамениците (може и по кратка од тоа ) .. сега ми е скоро до половината долга , расте како луда , а и не ми се мрси два три дена . Не ми го менувала за ништо на светов
     
  19. Yeeah

    Yeeah Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2012
    Пораки:
    704
    Допаѓања:
    2.822
    Дали можам во шампон на Алверде да ставам B6 ампули, AD капки и пантенол раствор? :)
     
  20. waterllady

    waterllady Популарен член

    Се зачлени на:
    26 мај 2014
    Пораки:
    567
    Допаѓања:
    3.181
    Од некаде имам слушнато дека после користење на тој шампонот од коприва со ампули, пантенол, капки итн., треба да направиш неколку месеци пауза ако сакаш пак да го користиш. Вистина ли е, има ли некаква врска тоа? Јас го завршив пред околу 1 месец така нешто, ама сакам пак да си го направам, воопшто не сум задоволна од должината.