Форумџика на годината 2019: НОМИНАЦИИ

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

 1. Senoritamia

  Senoritamia Нов член

  Се зачлени на:
  8 август 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Кој органски шампон го користиш?

  Од време на време јас користев рицинусово и кокосово масло, неколку минутно масирање на скалпот и имаше резултати. Сега немам време за тоа и барам соодветен шампон.
   
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.611
  Допаѓања:
  9.433
  Пол:
  Женски
  Алверде од авокадо,приметувам дека имам нова коса и ја шишав пред 1 месец порасната ми е накај 2,5 см
   
  На Yeeah и Senoritamia им се допаѓа ова.
 3. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  5.845
  Допаѓања:
  171.094
  Пол:
  Женски
  Ќе сака некој да ми каже што се од ампули треба да најдам за да ставам во шампон.
  Разбрав дека треба пивски квасец б1 б6 витамини ај ве молам просветлете ме што се треба да земам ?
  Заборавив а и барав не успеав да најдам конкретен рецепт што помага.
   
 4. Shaya

  Shaya Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  25
  Имав најоштетена коса на светов, ја скратив под уши (лани во јуни) и до јуни годинава ми порасна до градите. Ножиците и белата колекција на Кeune ми ја спасија косата (не мислам на оние црните колекции што се по околу 300 - 400 ден, туку оние поскапите). Во меѓувреме ја сменив колекцијата и косата пак почна да ми се оштетува (фарбана ми е косата и ова ми е најдобро искуство со шампон, маска и спреј за заштита на косата)...

  Него каде може да ги купувам производите за коса (маска, шампон, спреј) на Keune (на оние белите мислам) најефтино?

  Космо и ДМ цело време се натпреваруваат кој повеќе ќе ги покачи цените, од 900 ден. сега дојдоа на 1.100 ден. / 1.200ден. по прозвод (facepalm)
   
 5. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  12.578
  Допаѓања:
  65.106
  Пол:
  Женски

  Кој е тој спреј против заштита од топлина ? :) помага ли навистина? Јас користев еден лосион за коса од Kerastase ама многу ми ја сплескуваше косата :)
   
 6. Shaya

  Shaya Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  25


  B955597A-8DD6-41E6-AF46-83A779EC593F.jpeg  @koritsaki 1, 2, 3 и 6 - овие производи ми ја препородија косата. Мене лично (со супер сува коса од фарбање, ама мора да пак да напоменам дека ја ишишав под уши) ми се нема ништо подобро од ова погодено, ко за личност што секогаш се враќа на плава коса. Најголемата грешка е што експериментирав со други производи, само од љуботнитност глупа, као да не пропуштам нешто ново или добро од други производ, и пак ја оштетив последниве 6 месеци. Сега пак ја ишишав скоро под уши - од кога се навикнав на тој филинг од косата, брз раст од компактибилна нега, не сакам да видам оштетен врв. Само осигурај се да е жолта линијата доле, тие се за сува/оштетена/фарбана коса.

  П.С не бил за топлина, него проетински спреј, се прска на мокра коса и не се мие (6 производ). Целосно го препорачувам и првиот производ, како лесен лосион е, се става на мокра коса и не се одмива. Ставај малку и нема да имаш проблем со мастење, јас лично немав. Фантастични се сите 4 производи, не ги менувам веќе.
   
  Последна измена: 12 август 2019
  На SunnyGirl2, senza.parole и koritsaki им се допаѓа ова.
 7. Carolin.

  Carolin. Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2014
  Пораки:
  514
  Допаѓања:
  10.286
  Пол:
  Женски

  Б1 Б6 Б12 и АД капки за бебиња, јас ова ставам.
   
 8. hristinss

  hristinss Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  добар е имаш резултати?
   
 9. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  Пред неколку месеци ја скратив косата до ушите и користејќи шампон од коприва косата ми расте како луда дури сега можам и репче да си фатам.:rofl:
   
 10. WorkOnYou

  WorkOnYou Активен член

  Се зачлени на:
  11 август 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Со цена како се?
   
 11. hristinss

  hristinss Активен член

  Се зачлени на:
  16 јули 2019
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  koj shampon od kopriva?
   
 12. Shaya

  Shaya Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  25

  Сега ги купував, земи ги од Космо (ДМ се поскапи); 1 и 2 се 945, шампонот околу 550 и спрејот (6) е околу 750. За мојата коса, вредат за секој денар.
   
 13. anggell

  anggell Популарен член

  Се зачлени на:
  2 ноември 2011
  Пораки:
  1.009
  Допаѓања:
  1.293
  Приметувам дека од б комплекс расте брзо, јас почнав да ги пијам за апетит ама освен косата што ми расте и ноктите што ми брзо растат и ми се зацврстија доста, апетитот на старо си остана.
   
 14. WorkOnYou

  WorkOnYou Активен член

  Се зачлени на:
  11 август 2019
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  22
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам.
   
 15. ladydy13

  ladydy13 Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2019
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20190819-181422_Instagram.jpg Искуство со шампонов?
   
 16. Ladu in pink

  Ladu in pink Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2018
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  1.392
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
   
 17. MysteriousQueen

  MysteriousQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2018
  Пораки:
  83
  Допаѓања:
  370
  Пол:
  Женски
  Ја подобруваат текстурата на косата? И дали ја пеглаш често покрај тоа што ги користиш овие производи?
   
 18. Shaya

  Shaya Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  25
  Само фен и четка - знам сама да се исфенирам и не ми треба пегла, иако користев секојдневно до пред година дена. Имам некој подобар волумен од кога ја ишишав во комбо со колекцијава и фенирање, косата ми изгледа повитално кога не ја пеглам. Кога имам време ставам некое природно масло, маслиновото најмногу ми се допаѓа, иако не е препорачливо за светла коса, а користам и капки од арган, ама сакам да пробам некои нови (дајте препорака). Така да, може да се каже дека далеку подобра ми е текстурата од производиве, ама мора да дозволиш да ти помогнат, односно редовно да играат ножици на 4 месеци, барем по 2 cm, пошо после година дена со вакво темпо, имаш убава и здрава коса која расте брзо. Тоа е. Според моето искуство со препарати, не постои феномен кој магично ќе ти го оживее влакното ако не „соработуваш“.
   
  На MysteriousQueen му/ѝ се допаѓа ова.
 19. aleksandra99

  aleksandra99 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 декември 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  Јас го користам шампонот од лук на Афродита . Не е скап , го има во маркетите .. 100денари ,1л. Го купив случајно , бидејќи имав проблем со мрсење на косата . Еден куп пари фрлив за шампони и се беше џабе . Го купив и си викам што сака нека биде Го користам од Февруари , тогаш косата ми беше кратка до рамениците (може и по кратка од тоа ) .. сега ми е скоро до половината долга , расте како луда , а и не ми се мрси два три дена . Не ми го менувала за ништо на светов
   
 20. Yeeah

  Yeeah Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2012
  Пораки:
  460
  Допаѓања:
  1.953
  Дали можам во шампон на Алверде да ставам B6 ампули, AD капки и пантенол раствор? :)