1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. teaiva

    teaiva Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    524
    http://merz-spezial.rs/proizvodi/merz-spezial-drazeje/#1438183306777-b8242047-7b2b
    за ретка коса може да помогне ПРП третман ,или вампирската метода со сопствена плазма богата со фактори на раст, која меѓу другото ги стимулира фоликулите на косата,па косата згуснува.
    исто тинктура со лук помага и за опаѓање ,како и за раст (мада не сум сигурна)Во алкохол ке ставете неколку чешниње лук и да одстои еден месец на сонце,па после да се втрива во скалпот ,но проблемот е миризбата на лук,која се јавува на секое миење дур е мокра косата иако можеби векеподолго не си ја користел тинктурата,а како се суши исчезнува миризбата.
     
  2. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    За растењето не се лажете со шампони ве молам, ниту со други препарати. Има врска внесот на витамини, начинот на исхрана и општо начинот на живот. Мене ми расте брзо, не користам ништо за растење. Потстрижувањето е добро за да се обновува, и растењето на пократка коса повеќе се забележува. Важно е да ја одржуваме правилно и да не ја запоставуваме. Океј имам користено спреј од аптека земав со некои билки, не знам дали ми растеше од него побрзо, не е на одмет и да се користи нешто, ама не очекувајте да ви се случи чудо од некој производ. Нај многу се нервирам по групи кога некоја девојка или жена бара совет за побрзо растење и веднаш овие што продаваат од ТианДе, Лимес, Фармаси и ред други во коментари ќе почнат да нудат нешто. Или пак фризерка кога ќе ти препорача нешто да ти продаде од нејзините дистрибутери. Некој си има мака или проблем и тие како хиени трчаат да те убедат и да ти продадат, и нормално ќе поверува оној кој си бара решение за проблемот и ќр очекува некое чудо да се случи, а тоа не оди така..
     
    На Justicija, Zimone, najjacha и 2 други им се допаѓа ова.
  3. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    За жал кадешто има најголеми проблематики кај луѓето (опаѓање на коса, растење на коса, акни, нечисто лице, целулит, стрии и сл.) таму има и најмногу обиди да се заведат луѓето со некои магични рецептури и производи, кои „ќе го решат“ проблемот за многу кратко време.

    Сигурно има производи кои делуваат, далеку од тоа дека се е лага. Баш за раст на коса, внесот на витамини преку серуми/шампони и сл. преку кожата, може да делува и поефикасно отколку оралниот внес на истите тие витамини. Сепак огромна улога игра како е избалансиран тој производ и треба да се има во предвид дека препаратот е само дел од многу фактори кои влијаат на растот, како што и спомна.

    Ниту еден препрарат не може да надокнади на пример за прекумерен стрес за време на нашето секојдневие, така што понекогаш и самите доаѓаме до погрешни заклучоци дека не ни делува нешто, а причината за неделувањето да е сосема друга.
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Пијте вода,коса расте ненормално.
     
    На hermosa, mariz и didisi им се допаѓа ова.
  5. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Точно така. Мојот сопруг има проблем со опаѓање на коса, му помага миноксидилот од аптека, дури и нова коса му расте, ама тој си го знае коренот на проблемот, знае што го предизвикува тоа опаѓање. Сметам дека за проблеми со коса не постои магичен производ. Баш како што кажа. Се си има влијание и треба да се биде по темелен, а не да се потпираме и осврнуваме само на производи за коса кои некој ќе ни ги препорача.
     
    На Justicija и eva993 им се допаѓа ова.
  6. skin.aficionado

    skin.aficionado Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    DIY спреј за зајакнување на коренот:
    • Пантенол течност едно шишенце
    • Глицерин околу 3 лажици
    • Пола ампула витамин Б1
    • Пола ампула витамин Б6
    • Пола ампула витамин Б12
    • 10 капки масло од коприва
    • 10 капки АД раствор
    • 2 капки чајно дрво
    • 2 капки пеперминт масло
    Се ова во прскалка, и вечерта пред миење да се измасира на скалп. :)
     
    На Zimone, Fallen.Angel и ana-sweet им се допаѓа ова.
  7. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Каде може да се најде масло од коприва, чајно дрво и пеперминт масло? И по која цена? :)
     
    На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. skin.aficionado

    skin.aficionado Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Коприва и чајно дрво имам купено од зегин, а за пеперминт не знам со сигурност можеби имаат и тоа. За цена мислам дека беа околу 200-300 денари. :)
     
    На didisi и ana-sweet им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ова ми делува добро, ќе го испробам. Ветуваат состојкиве. Ако некој го проба пред мене пишете дали има резултати.
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  10. skin.aficionado

    skin.aficionado Активен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2020
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Ова е во суштина што се става во фамозниот шампон за раст од коприва, само што ми нема смисла се ова да купиш и да го измиеш за 2 минути кога шампонираш. Заборавив да напоменам, ако секој ден ја миете косата не значи дека треба цело време да ставате, од прилика би рекла еднаш до два пати неделно може. :)
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Darlingzz

    Darlingzz Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2018
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    665
    Пол:
    Женски
    Јас од коса до половина, сакав да ја скратам под раменици ама фризеркава ме унакази малце и премногу ме скрати. Во принцип брзо ми расте без ништо да правам, ама сакам сега малце да "убрзам" со процесот па почнав кокосово масло да ставам, само ако некој користи да ми каже колку често се става и по колку време го држите на коса. И дали е поубаво она во маркетите што го има или да купам специјално за коса што го има по аптеките во вид на капки?
     
    На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
  12. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Еднаш неделно е доволно,држи го најмалку 1 час а најубаво е да преспиеш со него. Иначе не земај за коса што е туку органско
     
    На Justicija, Zimone, didisi и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    Еднаш неделно, а можеш да го мешаш и со рицинусово масло. И тоа помага за раст, јас го ставам и на трепки, веѓи.
    Барем пола час го држи, подобро е подолго, нормално, како имаш време. Потоа се мие најнормално, не останува мрсно. Земи си го на ДМ ако има во твојот град. Ако нема, од Зегин, исто и тие се органски мислам, на Виталиа и Биокосмос.
     
    На didisi и Darlingzz им се допаѓа ова.
  14. Dahliaa

    Dahliaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2019
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    521
    Пол:
    Женски
    Каде да го најдам? Подолго време не можам да го начекам.
    И општо сите типови од шампоните на Биоблас каде ги има? 8680512600022-bioblassampuan400mlbakimkremi2si1aradayavasuzayansaclar.jpg
     
  15. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.197
    Допаѓања:
    2.522
    Шампоните на Биоблас ги има во Зегин, а овој конкретно и јас го немам подолго време, порано го користев и многу ми одговараше...Ако го има некој видено нека пише:)
     
    На Dahliaa му/ѝ се допаѓа ова.
  16. GDE DA IDEM

    GDE DA IDEM Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2018
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    955
    Пол:
    Машки
    Можеби,малку е банално,но јас ова го правам и има напредок на мојата коса,т.е. веднаш ми расти.
    Ставам маска на коса со јајце и алое вера природната маска на Авон.И косата ми е поубава и побрзо расти.
     
  17. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.399
    Пол:
    Женски
    Јас ставам на косата јајце изматено и кавесец половина ако е коцка а ско е сув треба да нарасне и така да го ставете јас пробав и има резултати само што треба повеќе пати да и ставите шампон
     
    На Different7 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Different7

    Different7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јули 2016
    Пораки:
    293
    Допаѓања:
    474
    Пол:
    Женски
    Колку време го чуваш на косата?
     
  19. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    923
    Допаѓања:
    2.399
    Пол:
    Женски
    Јас го чував 30 мин можеш и 1 час ако сакаш но заборавив да кажам можеш и да ставиш рицинисово масло и сето зависи колкава ти е косата ка ставив две јајца ако ти е помала едно јајце
     
    На Different7 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. xoxxxoooxo

    xoxxxoooxo Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2017
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Мислам дека во Жито маркет го има
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.