1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Може мене ?

    Инаку мене за побрзо растење доста ми помага б комплекс. Во било кој шампон ставам на пола литар шампон 15 апчиња б комплекс истолчени ,па пред секое миење го протресувам и мијам ,секогаш имало ефект.
     
  2. Zoricaa__

    Zoricaa__ Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Го гледаш ли?
     
  3. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Не
     
  4. Zoricaa__

    Zoricaa__ Активен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2021
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    Офф, на sensilis ја користам, бело е пакувањето има некоја кремова и сива боја од страните и пишува рицинусово масло. Само кажи ја фирмата sensilis.

    [​IMG] еве вака ако може
     
    Последна измена од модератор: 14 јануари 2021
    На crazylady му/ѝ се допаѓа ова.
  5. јаболка

    јаболка Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2020
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Колку пати неделно се става рицинусовото масло?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Па можеш два,три пати неделно .. јас така правев ...
     
    На јаболка му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Nevrija

    Nevrija Активен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2021
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Kade moze da se najde pivski kvasac
     
  8. pikabu5

    pikabu5 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2020
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    1.056
    Пол:
    Женски
    Во било која аптека
     
    На Nevrija му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Black Rose

    Black Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Може ли некој да ми препорача шампон без сулфати и силикони?

    Од скоро почнав да користам пантенол на косата,па некој што има искуство со пантенолот ако може да ми каже после колку време прекинува да ја суши и корави косата?

    Дали некој има искуство со користење на витамините б(ампули) во рицинусово масло наместо во шампон и да преспие со тоа?Пологично ми е да има поголем ефект ако се остави на косата повеќе време бидејќи шампонот веднаш го плакниме,но страв ми е да не има некои негативни ефекти на косата
     
    Последна измена од модератор: 14 јануари 2021
  10. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.547
    Допаѓања:
    6.312
    Пантенолот чист нанесен на коса ја суши косата. Ама можеш ако сакаш да ставиш пола шишенце со АД капки и Б витамин ампули и малку чичково масло во поголема количина убав шампон ако ти е за раст на коса. И после стави си убав регенератор - ќе ти го препорачам од Алверде со авокадо. За шампон без силикони и сулфати исто ќе ти препорачам некој од Алверде, мислам дека некои од нив имаат сулфати но дека се убаво избалансирани формулите и ублажени се со други состојки не се толку груби на косата. Исто би ти рекла да си земеш биотин од диетфарм, има 30 таблети и треба да го пиеш 3-4 месеци, има ефект за косата, кожа и нокти.
     
  11. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Вит. Б комплекс.
    Од кога почнав да ги пијам редовно, забележувам дека косата ми е многу по густа од претходно и имам нови бебешки влакна.
    Исто сестра ми на корен нанесуваше масло од рицинус, ги масираше корењата и оставаше да одстои.
     
    На dayla, eliesaab и Снегулк@23 им се допаѓа ова.
  12. LazzyyMM

    LazzyyMM Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Здраво ! Јас сум нова членка. Сакам да споделам искуство со вас и воедно да добијам и совет.
    Јас имам коса која не е виткана ниту права од прва година почнав да се пеглам еднаш во месецот и поради тоа не можев да ја пуштам косата да ми порасне бидејќи ми беше оштетена. Минатата година решив да ја оставам пеглата а по неколку месеци и фенот. Главниот мој проблем е што ми паѓаше косата, ми се проретчи но не многу. Почнав да го користам шампонот dr tuna од Farmasi од лук тој што е со едни капки од коприва. Косата престана да ми паѓа и ми порасна до половина, ми паѓа но не како порано сега ми паѓа нормално по 20-30 влакна на ден дали и толку има зависи од денот. ( пред да го користам шампонов кога се бањав цела дланка ми паѓаше коса)... Е сега еден проблем решив но овој шампон ми прави перут и исто така сакам да имам густа коса, не многу но погуста од ова што го имам сега. Се немам фарбано ниту користам фен и пегла и косата сега за сега не ми е оштетена. Дали имате некое решение за перут и згуснување на коса?
    *ПС Имав мн сува коса пошто го користев ефтиниот шампон од коприва од алкалоид, од кога хо користам овој од фармаси и чичково масло ми стана мека косата и сјајна веќе не е сува... препорака до вас е да ги користите овие не се мн скапи, но ефект ќе видите само доколку вие лично ги користите (доколу и некој друг се бања за брзо ќе се потроши шампонот и нема да има ефект) јас ефектот го випов по месец ипол...

    Дали некој го има користено црниот шампон на syoss?
     
    Последна измена од модератор: 14 јануари 2021
    На Blackgirl1 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Black Rose

    Black Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Дали има разлика од кокосовото масло во тегла и од она на галафарм во шишенце?
     
  14. Marsh_mellow

    Marsh_mellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки
    Сакам да ве прашам за мислење. Низ интернетот многу читав за водата која што се прави со ориз искрено и јас незнам како мислам дека отсторјува се вари и слично. Читав дека има задоволни девојки но се уште не сум пробала. Сакав да слушнам и ваше мислење. Дали некој има слушнато за ова или пак да има пробано?
     
  15. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.998
    Допаѓања:
    8.765
    Пол:
    Женски
    @LazzyyMM обично таквата коса (ни права, ни виткана) ја оставаш како што си е природна бидејќи може само штета да се направи.. (имам пишувано во друга тема како да се витка со лента за коса, а да не се оштети). Имаше една црвена течност од аптека против првут (не ми текнува на името). За волумен исто има еден шампон кој сум го користела.

    full_Volumizing-Shampoo-Framesi-250.jpg
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. LazzyyMM

    LazzyyMM Активен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    10
    Пол:
    Женски
    Јас имам пробано два месеци но неможам да кажам дека имав ефект... веројатно треба да се користи подолг временски период пример 6 месеци
     
    На Marsh_mellow му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Marsh_mellow

    Marsh_mellow Активен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2021
    Пораки:
    141
    Допаѓања:
    124
    Пол:
    Женски
    Имаш ли нешто користено што навистина помага?
     
  18. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Повеќето од кокосовите масла во тегличка се органски ладно цедени природни масла, а оние течните не се ни масла туку течен парафин или слични мешавини, си пишува и во нивниот состав. Јас го користам она на виталија, го има насекаде, аптеки, маркети, дрогерии.
     
    На Снегулк@23 и eliesaab им се допаѓа ова.
  19. Black Rose

    Black Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2018
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Која цена е тоа на виталија?
     
  20. GlowGirl

    GlowGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2019
    Пораки:
    190
    Допаѓања:
    194
    Пол:
    Женски
    Јас го земав околу 300 ден, го има во повеќе милилитражи.