1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како побрзо да ми расте косата?

Дискусија во 'Коса' започната од skorpija1992, 23 декември 2009.

  1. Mayaasa

    Mayaasa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2018
    Пораки:
    133
    Допаѓања:
    169
    Пол:
    Женски
    Dry shampoo ако имаш некоја пригода или ако сакаш да си некогаш за себе средена, на фризер да ти ја исфениираат и некое витлерче да се направи волумен за 1-2 дена... Ништо друго не помага за волумен ако го немаш. И не, нема ни шампони, ни витамини, ниту ампули што ќе ти направат чудо на косата.
    Одржување и нега си треба секако ама чуда не очекувај.
     
  2. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Ставај рицинусово масло по цела коса најмалку еден час пред миење ја држи. Уште поубаво ако спиеш со масло па наутро да ја измиеш. Од ова има најмногу ефект, резултати има после 4,5 месеци. А тоа што не ти држат локните такво ти е влакното.
     
  3. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Маслото најубаво после миење и сушење на косата, да го стави. Неколку капки на скалпот и да масира.
     
  4. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    32.349
    Пол:
    Женски
    Јас сум ставала нон стоп, и преспивав така, де со рицинусово, де со маслиново, де со Чичково, не ми помогна, такво ми е влакното, тенко, и брзо ми се мрси.
    Сега од Гарниер шампонот се изненадив, не ми се мрси многу.
     
  5. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Ја мрси косата, ако има сува коса би можела и така. Јас сум со мрсен скалп и не се осмелувам. Инаку да тие што имаат сува коса, посебно тие за сува и виткана коса многу убав ефект дава и локните така се оформуваат.
     
    На Adidas888 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Adidas888

    Adidas888 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2022
    Пораки:
    4.589
    Допаѓања:
    18.601
    Пол:
    Женски
    Јас иам сува, и после секое миење на косата си ставам масло, убаво го тријам на скалпот. Ми дава неверојатен волумен.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Мене маслата многу ми помогнаа. На мајка ми ептен и се најдоа, мислам дека од нејзе нема некој потенко влакно, плус ретка и беше, и се фарба на еден месец. Со години ова го практикува и супер и е косата. Е сега да не очекуваме и коњска плетенка :D тоа се исклучоци со толку густа коса.
    Мене косата ми се мрси, ама како почнав да ја фарбам не до толку, на стари години и јас почнав да се фарбам :D Никогаш ја немав фарбано и пред некој месец пробав не ми е толку мрсна.
     
    На Rozevata и Anyshka им се допаѓа ова.
  8. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    32.349
    Пол:
    Женски
    Јас кога се шатирам, првиот месец-два не ми се мрси, потоа почнува, и кога го фарбам коренов не ми се мрси, размислував и минивал да ја правам за да не ми се мрси :D, ама фризерките не се нафаќаат на шатирано, кај тенко влакно, кај шатирана, уште минивал, без коса ќе останам. :D
    Нека ми се мрси поарно. :D
     
    На Skorpija25 и anggell им се допаѓа ова.
  9. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    Леле немој минивал јас ја правев одамна, па тоа подобро да не знаеш кој партал ми беше косата, сува, пресува, па на краевите изгорена, побелена, едвај чекав да го скратам тој дел. Па и првиот месец додека ја миеш корне
    косата на киселина. Се чувствував како млада баба :rofl:
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    32.349
    Пол:
    Женски
    Мајка ми ми вели кога ќе ми растела горе права, надоле виткана. :D
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  11. МикиМаусовка

    МикиМаусовка Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2024
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    577
    Пол:
    Женски
    Тоа горе правото ќе биде покникнатата коса, а долу витканото минивалот што воопшто нема да изгледа убаво како испрлено ќе ти биде.
     
    На Anyshka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Anyshka

    Anyshka Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2022
    Пораки:
    7.200
    Допаѓања:
    32.349
    Пол:
    Женски
    Знам. :rofl:
     
    На МикиМаусовка му/ѝ се допаѓа ова.
  13. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.296
    Допаѓања:
    10.165
    Пол:
    Женски
    На фб има една девојка многу корисни совети дава, гледам има многу девојки задоволни со променета коса, побарајте Златокоса исто и на ју туб ја има.
    Искрено јас немам толку време сега за тинтрање,можеби на некој ќе му одговараат советите.
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. chaoswizard99

    chaoswizard99 Активен член

    Се зачлени на:
    27 април 2024
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Дали има некој користено Rossen? Гледам некако legit изгледа ама сепак се колебам дали да го купам или да правам дома сама комбинации од масла.
    Исто така...дали после подолго користење на рицинусово (процесот некој сат претходно ставање, па се миеш) ви ја прави помрдна косата од после?
     
    На Снегулк@23 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Naty_y

    Naty_y Нов член

    Се зачлени на:
    28 април 2024
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Devojki eden sovet od mene❤️ruzmarinova voda za da vi porasne kosata..samo toa mi bese spas mene topla preporaka..dokolku sakate recet ke vi pisam ili nesto ako ve interesira poveke
     
  16. Ivana-Iva.94

    Ivana-Iva.94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2015
    Пораки:
    194
    Допаѓања:
    313
    Пол:
    Женски
    Здраво. Ме интересира на кој начин ја користиш?
     
  17. FridaodaMk

    FridaodaMk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2020
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    11.140
    Пол:
    Женски
    Јас исто така читав на нет и 5 гранчиња рузмарин со 5 шољи вода ги зоврив, би ти препорачала помала количина, затоа што јас ја замрзнав водата:rofl:иначе се препорачува да стој во фрижидер 10 дена и се прскам откако ќе ја измијам косата, не плакнам, малку мириса на рузмарин косата после тоа ама ништо страшно, дали ќе има ефект не знам коростам еден месец, добри коментари прочитав на интернет па ќе видиме дали се точни:)
     
  18. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, sakam da prasam za sovet kako moze da mi porasne kosata ? Sakam dolga kosa od sekogas neznam zosto ne mi rasti ? Mn malku mi rasti so godini mi e taka receno ista dolzina nikako da porasti celo vreme mi e do ramena. Onaka mi e gusta nemam problem so toa ne mi rasti, ne koristam ni pegla ni figaro mn retko, a I nisto ne i stavam da porasti pa daj kazete ako imate nekoj sovet nesto za pobrzo da mi porasti. Mislam od sto mi e ostetena ne mi rasti, ne se sisav kako mala voopsto imav dolga kosa se osisav posle I tolku ne mi porsna ostana do tamu, kamo da ne se osisav haha. Moze I ne e poradi toa neznam ama ete gusta mi e I sakam I da mi e dolga ako znaete nesto kazete mi

    Blagodaram:l:
     
  19. Robbi40

    Robbi40 Активен член

    Се зачлени на:
    3 мај 2024
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    30
    Пол:
    Машки
    Ako sakate pobrzo da vi raste kosata ne ja šišajte.
     
  20. Milickaa555

    Milickaa555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2022
    Пораки:
    520
    Допаѓања:
    157
    Пол:
    Женски
    Ne a sisam ama pak ne mi raste, ama.vo pravo si imav dolga kosa ja skrativ, I na tolku si ostana kamo da ne ja sisav voopsto