1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како после него?

Дискусија во 'Разделби' започната од Bitter-Sweet, 7 септември 2014.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Фати ја жена му за швалерка! :D

    Поарно да не се расправаш повеќе со него ич! - во право си
     
    На Milobebence и Demon4e им се допаѓа ова.
  2. Demon4e

    Demon4e Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    73
    Допаѓања:
    89
    Пол:
    Женски
    Paa nemozam da go drzam so sila do mene, vekje cim tatko kje bide sigurno nema da mu se mesam...a mi izgleda i mene me ostavil trudna kje vidam utre...daj boze da ne sum, zaso sama nema da gi cuvam sigurno :P
     
  3. Milan93

    Milan93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2018
    Пораки:
    192
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Машки
    Ами 22-3цм не се заебанција.
    П.С: Јас мислам дека девојчево е голем трол.
     
  4. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Е... и баниран е членот.
    Нема потреба да реплицираш.
     
  5. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Zenski jas sega se zaclenuvam tuka od pusta maka... imav vrska od 4 godini raskinav so nego i se fativ so drug sto bevme zaedno godina ipol. E sega na pocetokot bese kako bajka bivsiot ne go pomisluvav se pravese kako sto sakam, sekade me nosese bukvalno se pravese za mene. A od fevruari se smeni skroz ne go prepoznavam pocna da me maltretira(psihicki a moze i da se kaze i fizicki) se smiruvav celo vreme. Pred mene im se pustase na drugi devojcinja, zborese so drugi a jas nesmeev da prozboram so masko. Nesmeev za nisto da se naljutam zosto on togas poveke ke se nalutese i on ne mi zborese. Na mene ja prefrluvase cela vina. Mi raskinuvase za sekakva glupost zosto sum zapalila cigara pred site mi ja izgasi od noga na odmor mi se zakanuva celo vreme i posle vika te sakam izvini. Se luti na rabota koga odam ne mi zbori togas. I taka ovie meseci celo vreme mi raskinuva i go nema po nedela dve i jas pak go baram. I osetiv deka ima nesto i sinojka bese kaj mene i zaspa i go otvoriv telefonot i sto da vidam razgovor so 7 devojcinja so ednata i iskocil na kafe i pisuval zosto ne mi se javi za nova godina a jas bev so nego za nova godina. Edno devojce mi kazalo deka pred kaficot go videlo so druga zenska. Celo vreme bev so nego ostanav bez drugarki so nikogo ne pravam muabet. Sega nemozam da jadam i da spijam zosto sve toa go trpev i toj ne cenel nisto.i uste deneska bara najmala glupost da ispadne deka e on vo pravo. Sto da pravam? Kako da mi se zgadi? Kako da go zaboravam?
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.143
    Допаѓања:
    76.546
    Пол:
    Женски
    Блок на социјалните мрежи, бројот избриши го, слики ако имате избриши, подароци ако имате фрли. Не е разделбата тешка туку деновите додека се навикнеш без него. И повеќе од што заслужува добил од тебе. Како да ти се згади? Па сѐ што ти правел доволно е за тоа. Малтретирањето, поигрувањето со тебе, изневерувањето. Тој заслужува сам да си остане, додека не му дојде памет. :nod:
     
    На Flower.D, cresa-jagoda, worrieddd и 2 други им се допаѓа ова.
  7. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски

    Се има граница во една врска, толеранција, трпение, давање шанси. Кога си увидела и сфатила дека тој не го заслужува тоа можеш да продолжиш и без него. Нема причина за психички да се оптоваруваш и да размислуваш за деновите поминати со него. Остави го минатото и со позитивни мисли продолжи понатаму.Со верба во себе и оптимизам за поубави моменти може да се надмине се.
    Како да ти се згади од него? Помисли на непочитување и понижување и ќе имаш силен мотив.
     
    На cresa-jagoda, manta0314 и hermosa им се допаѓа ова.
  8. hermosa

    hermosa Популарен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2011
    Пораки:
    3.491
    Допаѓања:
    8.294
    Пол:
    Женски
    @manta0314 ,Тешко е но ти не си виновна што тој не бил идеалниот за тебе и е пример за тоа каков НЕ треба да биде дечкото,ти си фина културна девојка дај си време и ќе го сретнеш вистинскиот ,а овој заборави го пробај да не го мислиш сети се на тоа како си се осеќала додека он ти правел лоши работи,од искуство знам колку боли кога ќе засакаш таков кретен и чекаш да се промени па они само себеси се гледаат и сакат да е се по нивно оти немаат душа а камоли карактер .Подалеку од такви .Од се што видов и доживеав отварање очи на време на првата навреда шамар и непочитување,веднаш стави крај оти само ти ќе трпиш а тој нема да се освести секогаш е така,додека не научиме да се цениме така ќе ни прават
     
    На cresa-jagoda, manta0314 и Tina22m им се допаѓа ова.
  9. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Боже, Боже.. Ме потсети и на детали кои ги имав заборавено...
    Имав таква врска.
    После 6 месеци (кога прв пат ми залепи трешница), додека да го откачам скроз, поминаа уште 3 години.

    Бегај понастрана, оти маф ти е планот.

    Како да го заборавиш? Нема да го заборавиш... Ама да памтиш и да научиш нешто од ова искуство.
    Да научиш дека не смееш да толерираш никаква форма на насилство, никаква навреда, од никого.
    И да научиш да препознаваш знаци на насилство(психичко), уште кога прв пат ќе ги покаже некој.

    Прекини секаква комуникација. Секаде. Блокирај го секаде. И на телефон и на интернет.
    Не му зборувај воопшто. Ако најде начин да стапи во контакт со тебе, никако разговор.. ни пишан збор.
    Секој твој одговор, ќе го рачуна за 'шанса'.

    Доста ти биле година и пол со него.. И премногу се!
    Време е за тебе :hug:
    Можеш! :muscle:
     
    На Flower.D, flawless_, Milobebence и 5 други им се допаѓа ова.
  10. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Fala zenski, i jas koga ke pomislam na nego deka mi e tesko odma pomisluvam a se loso sto mi ima napraveno. Samo sto najmnogu mi e krivo sto trpev edna godina, cekav da se smeni a on samo poloso i poloso i celata godina mi propadna vo voda. Za dzabe bile nervozite i trudot....
     
    На rolulika и WildMk им се допаѓа ова.
  11. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Нека не ти е криво..
    Се' е школо :hug:
     
    На cresa-jagoda и manta0314 им се допаѓа ова.
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ич да не ти е криво.
    Само тргај се што е можно побргу.
    Нема да се смени џабе и надеж и сѐ. Спаси се себе си, а ова ќе ти биде многу убава лекција за понатаму. Сите сме се заебале за нешто понекогаш, барем лекција од тоа да извадиме.
     
    На flawless_, DenaM, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  13. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Најчесто женските кои трпеле вакво насилство иако знаат и го препознаваат и како психичко и како физичко насилство и по прекин на ваква врска ако не извлекле поука пак налетуваат на вакви емотивно несозреани мажи.
    Мои совети се со него да прекинеш контакт на секаков можен начин да не потпаднеш на неговите извинувања, лаги дека те сака и ветувања дека ќе се смени. Не си уште цврста да надминеш се ова.
    Оддалечи се и следно почни да работиш на себе, дали ќе се зближиш пак со другарки и тие ќе ти помогнат, дали мајка, роднина, дали ќе се обратиш одма на психолог твој избор, но мора мора мора побрзо да се опоравиш за твое добро за да не ти се повтори.
     
    На cresa-jagoda, manta0314, HerMajesty и 2 други им се допаѓа ова.
  14. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Нема да ти е криво. Си го сакала си му верувала на неговите ветувања дека ќе се смени и си давала шанси. Доволно е. Се што било во твоја моќ си понудила и направила да опстане таа врска, но за успешна врска не е заслужен само еден треба двајцата да сакаат успешна врска. Тој не сака.
    Не се обвинувај што си му верувала а тој те лажел.
    Прости си себе си за наивноста и извлечи поука работи на себе, наскоро ќе биде се подобро.
     
    На cresa-jagoda, manta0314, HerMajesty и 2 други им се допаѓа ова.
  15. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Избриши се од него, блок на социјални мрежи и бројот блокирај му го да не ти се јавува. Не жали што тој не ценел ништо што си правела, ќе си најдеш друг кој ќе цени, само ќе ти треба некое време додека да почнеш да бараш друг. Не избрзувај со следна врска, биди внимателна.
     
    На hermosa, cresa-jagoda, manta0314 и 2 други им се допаѓа ова.
  16. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Fala vi mnoguu probuvamm i nema da popustam ovoj pat kolku i da e tesko. Toj veke e blokiran od site socijalni mrezi
     
    На worrieddd, hermosa, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  17. gagic

    gagic Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    62
    Здраво на сите еве и јас мојата мака да ја споделам со вас ... Секој совет добро дојден . Месец дена точно помина откако мојот дечко ме остави послем 8 годишна врска . изговор сум го гушела и дека неме сакал ☹️ верувајте ми поминувам низ многу лош период како после ова да продолжам ..?
     
    На Jessnow, WildMk и maaraa96 им се допаѓа ова.
  18. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Секако дека не можеш 8 години даги заборавиш во рок од 1 месец, но уште полошо е ако не си дадеш шанса сама на себе, излегувај со другарки, дружи се, само не се затварај дома затоа што тогаш ќе имаш премногу време и мислите ќе ти одат кон тој правец и цело време ќе правиш ретроспектива на тоа што се случувало. Мислам дека повеќето имаме поминато низ ваков период, и од лично искуство ти кажувам дека преку ова само ќе стекнеш повеќе искуство, повеќе ќе се сакаш себе си и ќе ја вложуваш цеела енергија на самата себе. Јас кога поминував низ сличен период, најпрвин мислев нема да успеам, но од сегашна гледна точка сфаќам и благодарна сум на сите што ме советуваа Да се посветам на себе. Прераснав во зрела,самостојна и личност која што на прво место почна да се става Себе а после сите останати(а особено дечко,сакан)
    или
    Ако можеш, и сакаш секако, воспостави контакт пак со него, и на ладна глава направете муабет, 1 месец е доволно време Он да сфати и да се кае за тоа што го направил ама можеби не сака Прв да пише/се јави.
    Се надевам ќе ти биде ова барем малку од помош :)
    Good Luck па пиши што си направила :*
     
    Последна измена: 5 јануари 2019
    На WildMk, gagic и rolulika им се допаѓа ова.
  19. rolulika

    rolulika Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2018
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    О о, тек сега дошле твоите 5минути на уживање во животот. Малку ќе ти треба време да направиш од лош ова да ти биде одличен период. Ќе продолжиш така што ќе го вложуваш цело слободно време на себе си. Се што сакаш прави, дали сама, дали со другарки како сакаш и како ти одговара.
     
    На WildMk, gagic, Dust и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Aleksandar1212

    Aleksandar1212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 август 2016
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    7.679
    Пол:
    Машки
    Што би кога би би е решението според мене.
    - Доколку сакал друга додека сте биле во врска.
    - Маж не сака многу да му се мешаат во работата.