1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како сами да ја кратиме косата?

Дискусија во 'Коса' започната од girl-miri, 7 мај 2013.

 1. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  незнам дали е ок темава ама ако не е ке и се виде местото :)
  вака Често сум сакала сама да си правам форми и тоа убави форми на косава ама никогас не ми успевало :^) еве денес благодареније на ова видео си направив убави сиски :)

  https://www.youtube.com/watch?v=G-4rQmE8MJs
  и мрам да признам бас убаво ми испадна :clap: браво за девојкава :clap:

  сега на ред сум со ова видео и да кажам дека и ова ке го пробам :)
  https://www.youtube.com/watch?v=Pyo7DXKT3lg
   
  На cecilia му/ѝ се допаѓа ова.
 2. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.863
  Допаѓања:
  102.801
  Пол:
  Женски
  како сами да ја кратиме косата?!.

  леле немој никако , јас лани пробав и се осакатив буквално , потоа на фризер се чудеа кој така ме шишал ,а нормално не кажав дека сама сум се шишала :$ :lol:
   
  На M-1207 и girl-miri им се допаѓа ова.
 3. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  како сами да ја кратиме косата?!.

  мислес на 2 видео??
  а ова првото веке испадна супер кај мене :) е сега зависи како си ја кратила косата или дали претходно као била кратена па не може исто ид а испадне :^)

  е сега подобро гледано на девојкава и е подолга од мојава коса и и ма добра форма а за мене да ми дојде така :^) и јас мислам дека теско :^) ама пак многу сакам онака косава да ја имам формана како на девојкава а никако да ми испадне така :talk: :talk: :devil:
   
 4. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.863
  Допаѓања:
  102.801
  Пол:
  Женски
  како сами да ја кратиме косата?!.

  е сега подобро гледано на девојкава и е подолга од мојава коса и и ма добра форма а за мене да ми дојде така :^) и јас мислам дека теско :^) ама пак многу сакам онака косава да ја имам формана како на девојкава а никако да ми испадне така :talk: :talk: :devil:[/quote]


  да по ова второто се обидов да се ишишам и негде се направив многу кратко негде не сум фатила :D
  пробај да се скратиш многу малку ако веке толку сакаш, ако видиш дека не оди како што треба оди потскрати се на фризер како што ти е сега и готово :)
   
 5. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  како сами да ја кратиме косата?!.

  па искрено кажано одамно сакам онаква форма како девојкана ама до сега не сум имала таква форма, е сега косата ми е д. Gради ке чекам усте година две па нека ми зарасне усте и да идам на фризер и да си направам ваква форма :)
  Dа неможам сама вака во право си :D да не се сличи твојата случка и со меене :) па јас за коса ууух :^) упорна сум и многу си ја сака,да не згресам.
   
 6. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  како сами да ја кратиме косата?!.

  Јас на фризер имам отидено 5 пати во животов, се сама си се средувам. Еве сега имам и шишки и сама си ги кратам, а косата ми е до половина со благ степен па кога треба потскратување јас сама со ножичките си ја шишнувам,повеќе како ретчење ми доаѓа ама битно ми паѓа тоа расцветаното. Али за тоа искуство си треба.Немој да се осакатиш,арно ти вика Кортисаки.Дај си форма на фризер па после прави си вака како мене :*
   
  На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
 7. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  па сега за сега имам форма :!: а инаку и јас неколку години наназад си ја потскратував дома сама онака ама малце :) е да сега за сега нека ми седи а потоа за нова форма ке си идам на фризер :)

  а инаЧе и сиски сама си правам секогас и онака на видеоно ми испадна добро... :)
   
  На silk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. heart.stealer

  heart.stealer Популарен член

  Се зачлени на:
  10 април 2012
  Пораки:
  1.016
  Допаѓања:
  278
  многу значи што ножици користите зошто ако користите обични многу брзо ќе ви цвета и како ја кратите косата зависи и тоа да не ви цвета има некои фризерки незнаат правилно да кратат па некои се чудат пред месец се кратев пак цвет ми фати косата ,и од ова зависи девојки
   
  На girl-miri и koritsaki им се допаѓа ова.
 9. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  е па да во право си,треба со посебни нозици за коса наменети а не некои да си земеме по дома онака и од кујна некои па :D :D :D за никаде да се направиме :D
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 10. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.625
  Пол:
  Женски
  А зошто сами би ја крателе косата,кога има толку фризери кои работат за смешни суми ?!? До 100 ден ли е дојдена работава па дома сами да се кастриме.Едно шишки сам да си напраиш ама сосема друго е цела коса да ја унаказиш.
   
  На Lovely93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  да ама сепак зависи до кое кратење е дојдено до 1цм или 2 или повеке е тоа никако :)
  ама понекогас се слуЧува :!: барем кај мене нез за други да посакам да си ја скратам онака малце до 1цм косата онака и малце метилот :) е добро тоа да форма сама не се може да се донесе :)
   
 12. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Си имав навика како помала сама да ја потшишнувам. Сега одамна ја немам сама штрапнато.
  Среќа не се познава кај мене дал сум се потшишала сама или не и верувајте, не е до мајсторлукот, до косата е :D
   
  На OmniaVanitas и girl-miri им се допаѓа ова.
 13. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Браво за видеово и јас ќе си ги скратам шишките па ќе ви кажам како ќе испаднат
   
 14. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  1.447
  Смешните суми кои ги наведе се одвај за миење на коса. Никој не крати по таа цена (или премногу ретко). Иако скапото не е мерило на квалитетот, никој нема да сака да даде премалку или премногу. Зависи најмногу од фризерот.
  Сепак, коса е. Расте. :) Кога и да сум направила глупост, знам дека јас сум ја направила и нема потреба друг да обвинувам. До сега неколкупати сум одела на фризери (различни и препорачани од многу луѓе) од мерак и тие ми биле најголемите промашувања и тоа со огромни пропорции |( Што значи, не е се до фризерот. Ако ве бидува, слободно можете и сами да си ја средувате (иако понекогаш треба помош од второ лице со оглед на тоа дека немате очи на тилот :D ). Сам како ќе си направиш, никој друг не може така. :) Но ако сте од оние кои не се многу вешти при употребување на креативност (бидејќи знам многу девојки кои не знаат сами ниту веѓите да си ги средат), не препорачувам ниту расцветаниот врв од праменче сами да го скратите. :)

  Немаат многу врска ножиците. Важен е третманот пред да ја шишате косата. Единствено кај ножиците е важно да се остри и да не се преклопуваат (ако сфаќате што мислам под „преклопување“). Ножици си се ножици, нема голема филозофија кај нив. Се знае, има неколку видови и тие се тие :)
   
 15. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  2.431
  Допаѓања:
  47.625
  Пол:
  Женски
  ^ Сум одела и кај скапи и кај ефтини фризерки кои мијат и шишаат за 150 ден.Моментално одам кај една таква. До сега за срека никој не ме унаказил бидејки нормално рацете ке му ги исечам ако напраи такво нешто. Во сред центар на Скопје има фризерници и салони што шишаат за тие пари (150ден.) така да не е вистина дека нема ефтини фризери кои работат квалитетно. Се е до името,дали утре ке се фалиш дека си била во некој ексклузивен салон каде те опрчиле од 500-1000 за милиметарско кратење,или си била во маалска фризерница каде што си работат за ефтини пари со стални муштерии.
   
 16. OmniaVanitas

  OmniaVanitas Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2012
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  1.447
  ^ Малку ми ја загуби поентата. Истото го напишав (или дел од него мислев да го напишам но ми се виде многу за пишување :D ) како што и ти. :)

  И покрај тоа, мојата коса мислам дека веќе нема никому да ја доверам. Освен на еден фризер од кој се запрепастив за колку време ми ја среди мојата крајно инаетливо - непослушна коса. Но и тоа ретко ќе се случува. Секој не го бидува за занаетот кој го работи! Особено честите „никнати“ т.н. фризери.

  Претпочитам сама да ја средувам. За среќа. до сега не сум направила промашување од кое некој би ме гледал чудно. :) А и да направам, веќе напишав, расте. Ќе се обнови :D (и на ова недостига делот кој морам да го напишам) Па еднаш се живее :rofl:
   
  На SuperGirl24 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. silk

  silk Популарен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2011
  Пораки:
  892
  Допаѓања:
  776
  Пол:
  Женски
  И мене исто ми се случуваше како на OmniaVanitas . Кога и да отидев на фризер се враќав дома осакатена. Од дете имам долга коса до половина па и подолга,одам само за 1 или 2 сантима и ми ја кратат до рамена.Па степен некој па незнам ти што и ќе ме остават без коса. После цела година ја раснам и плачам.Сум се зезнала два-три пати и од тогаш исклучиво само јас си работам со косава. Само на себе си верувам.А дали е 100 денари или 1000 нема врска. Тоа не е никаков показател дали добро ќе те потшишаат. Ме унаказиле и за тие и за тие пари :lol:
   
 18. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  е сега не ја отворив темава за расправање :lol: :lol: туку да си споделиме мислења за тоа дали и како сме се потскратувале самите ние :)

  :!: а и понекогас не е до парите туку до о на дека сакаме и ние некогас да си ја средиме косата :?: без разлика дали и ке испадне така :lol: :lol:
   
 19. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.329
  Допаѓања:
  1.195
  Ги ишишав шишките и супер ми се
  Фала за ликов
   
 20. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.698
  Допаѓања:
  19.879
  Пол:
  Женски
  бас ми е мило сто ти испадна и тебе убави :* :*