1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се прифатени лезбејките/бисексуалките кај нас?

Дискусија во 'Врски' започната од RodenaSoGreska, 25 октомври 2010.

  1. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.691
    Слушав психијатар на тв неодамна кој рече дека нормално е да имаш чувства кон спротивен пол,а ако се јават кон ист пол-станува збор за болест,која треба да се лечи...ама денес нормалното е пореметено нели,малку повеќе,а башка и многу гледаме тв и клипчиња :lol: ,па малце и ќе се пофилмаме...во ред :P
    Ама јас не би пробала нити ме привлекувало женско,и неможам да ги сфатамлезбејките ама стварно неможам колку и да се трудам...што е тоа што не е во ред со ниб,или што е ,,,хммм :tmi:
     
  2. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Само кај 2% од вкупниот број хомосексуалци, хомосексуалноста им е стекната. Се друго е деформитет на мозокот. Не оправдувам. Убавото е од Бога створено. Спој меѓу машко и женско, ништо друго не оправдувам. Се е шуплина на мозокот.
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Гледам на нив како и кон секој друг. Познавам две, и не ги осудувам или не гледам кон нив со други очи. Кај нас секако, некои го прават тоа за да привлечат внимание, не од страст или љубов. Не оспорувам дека има и такви.
     
  4. gjavolceto

    gjavolceto Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2010
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    15
    ма сите ги поддржувам.. не поради нешто друго туку поради тоа што сум личност која сака да експириментира со себе и со луѓето околу неа..и сака да дознава нови работи..па со оглед на тоа што имам направено премногу (не)глупости, не сакам да ми судат луѓето според тие направени работи..
    така што, сум рекла и стојам зад тоа дека некој ден ќе пробам секс со личност од истиот пол..
     
  5. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    не сум за , не сум против
    воздржана
    (инаку ми се пушташе пред извесно време лезбејка на нет, и фино културно и објаснив дека не сум заинтересирана и престана)
     
  6. WhiteAngel

    WhiteAngel Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2011
    Пораки:
    2.107
    Допаѓања:
    1.640
    Од македонската популација лошо, лично од мене добро! Нормално. И тие се луѓе, не се марсовци!
    Имаат некои пореметувања, но сепак тоа е нивна природа, нивно право на избор! Тие уживаат во тоа, тие се сакаат една со друга, искрени се кон себе и не се лажат дека им треба дечко! Зошто би ми пречеле?!
    Си го живеат животот на начин за кој мислат дека е најдобар!
     
  7. ynafets

    ynafets Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Бисексуалност.. (женски)

    Што мислите за бисексуалноста?
    Сите мислиме дека не е нормално но кога тоа ке го надвладее човекот .. се случува..
    Како на пример мене ми се случи тоа.. едно време многу беа запалена по зенски.. и сакав да пробам со зенско .. пробав и ок ми беше но сепак не е тоа тоа знаеш дека неможеш јавно да се експонираш све треба тајно да правиш .. и малце тоа крши филм но сепак и понатаму би продолзила со женско но несакам никој да знае.. и би сакала некако да ме советувате како да гоо изведам тоа и дали има некои зенски да дружба онака... !!
    можда некои од вас ке ме сметаат за ненормална но сепак 21 век сме нели .. :)
     
    На Jasminkabibibi, Alex.90 и Smell.Of.Wickedness им се допаѓа ова.
  8. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Бисексуалност.. (женски)

    Кој век и да сме, ако сум против нешто најмногу тоа е токму ова дали се работи за машки или женски. Природата не за џабе така не создала, ако почнат сите како тебе да размислуваат кај отиде светов ? Ќе има ли продолжување на видот човек ? - НЕ. Среќа што ова е сеуште осудувано барем кај нас додека сум жива не сакам да гледам вакви работи во јавност, утре што ќе му кажам на моето дете јас кога ќе ме прашува ако види на улица такво нешто ? Дај ви се молам, посетете психијатар подобро е стопати отколку вакво размислување. И гледајте повеќе личности од спротивниот пол, ти гледам имаш 17 години ехее животот пред тебе е сврти се наоколу, секакви машки има :) И коментарот: ``ако е некој за дружба`` воопшто не ми се допаѓа ако намерата ти е таа што ја помислив кога го прочитав. Срамота !
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  9. ynafets

    ynafets Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Природата вака природата онака .. аман .. 21 век сме .. децата ова ке глеале децата она .. машки вакви онакви .. значи .. секој си има свое прво на избор затоа и господ создал два пола.. :) како прво мислам дека несоодветни зборовте се болни вакви онакви .. треба да се припазуваат речниците .. него срамота е да лажеш крадеш и вошки да имаш се друго е гола вода..
    И најбитното секој одлучува за своите постапи и ете заради многуте вакви шо осудуваат неправилно од страна .. шо имаат изумрен авантуристички дух или имаме различни авантуристички духови но сепак ако сме различни од нив сме болни .. е се дур има вакви .. ГАД народ ке си останеме !
     
    На Smell.Of.Wickedness му/ѝ се допаѓа ова.
  10. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Јас лично (без навреда за некој, ова си е мое мислење), неможам да замислам да се дружам со лезбејка или бисексуалка. :| Ке постои оној страв во мене да не ми се пушта, не знам што муабет би правела со неа, едноставно не ги можам :x Пак ке кажам, не сум дискриминатор, немам ништо против нив нека си се љубат само нека стојат подалеку од мене :| Но, од друга страна пак, многу голема желба имам да си имам едно Геј другарче. :sun:
     
    На plawa му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Едноставно не се прифатени. Мислам дека така треба и да си остане.
     
  12. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Јас немам апсолутно никаков став према тоа, кој како сака така нека си прави. Дека не е природно не е, дека не е прифатено и тоа не е. Ама секој со свои потреби и желби. Во секој случај не ги осудувам, ниту би направила нешто ако дознаам дека некоја моја другарка/познаничка е лез/би, под услов да не и се јавиле симпатии према мене :o :!: . Ама нови пријателства со некоја девојка за која го знам тоа искрено малце би ми било... онака :?:
     
  13. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Еве од машка страна до сеа во ниеден муабет (машки ) не сум слушнал противење

    многу добро се прифатени , од наша страна
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Saya

    Saya Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2011
    Пораки:
    1.190
    Допаѓања:
    5.553
    Како прво, кај нас вистински лезбејки нема да видиш како парадираат со својата сексуалност. Лично познавам две такви девојки, и двете личат на машки, и сакаат жени. Не оправдувам исфорсирани лезбејки како „познатите“ Миа и Маја, што не пропуштаат прилика да се сликаат залапани и „у љубов“.

    Секој со своето, немам никаков проблем да се дружам со такви луѓе, па и да ми се пушти, тоа би го сметала за комплимент. Немам никакви предрасуди, поубаво човек да си ја признае сексуалноста на себе, отколку цел живот да живее во плакар и несреќен.
     
  15. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Немам ништо против нив, се дур не се шлапаат на сред улица,да ги гледаат мали деца, да се соблекуваат по телевизии.
    Ми се има пуштено бисексуалка, бевме кај другар собрани, типкава седна до мене,муабет едно друго,и приметив дека малку повеќе се опушта.
    Станавме,си отидовме,и после другаров кажа дека е бисексуалка.Се почувствував искористено. :D

    До сега,лезбејки не сум приметила јавно да се покажат,и тоа е добро.Дискрецијата во ваква малограѓанска околина е паметен потег.
     
  16. k.r.i.s.t.i

    k.r.i.s.t.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    50
    тоа кај нас сеуште е табу тема за разговор.али немам јас предрасуди,кој како сака така не прави и со кого што сака :D искрено баш б сакала да дозивеам некоја таква лудост да го остеам таквото искуство!тие девојки ги подржувм бидејќи тоа е голема трансформацја на нивното его како зени!истото се однесува на бисексуалките,една прјателка,ај да не ја нарецам познаничка е бисексуалка и е горда на тоа и во една прилка казала дека ВИЕ НЕ ЗНАЕТЕ НИШТО ОД ТОА БИДЕЌИ НЕ СТЕ ПРОБАЛЕ.ЖЕНАТА НАЈДОБРО ЗНАЕ ДА ЈА ЗАДОВОЛИ ДРУГА ЖЕНА!!!!
     
    На Jasminkabibibi и Mistress им се допаѓа ова.
  17. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.900
    Пол:
    Женски
    ^^ Јипман2 Лезбејките или бисексуалките...Баш ме интересира?
    Дали ти би имал врска со бисекс. или дали би се согласил да ја делиш својата девојка со друга девојка?

    Лично јас немам ништо против, не ја ценам и почитувам личноста според секс. определба, ако сака да љуби девојка ОК, тоа си е нејзина работа...не ми е чудно ниту пак би добила нагон на :puke: или гадење. Што се однесува до јавно искажување на емоции и љубакање ќе ја свртам главата... не затоа што мене ми е непријатно зошто 2 девојки се љубат, туку затоа што е глупаво да зркнеш :geek: и да буљаш додека некој си искажува љубов...Истото би го направила и доколку станува збор за личности од спротивен пол.

    Е сега ако ќерка ми дојде еден ден и ми соопшти ваква вест да бидам искрена ќе бидам изненадена, разочарана и тажна, најмногу затоа што нашиов менталитет не е подготвен да ги прифати хомосексуалните врски. Во никој случај нема да се откажам од неа, да ја избркам од дома и сл. , таа е мое дете и сигурно нема да и речам дека е ненормална, пореметена или има некаква си генетска грешка. Ако ми било судбина да имам снаа за ќерка, а не зет...Боже мој, подобро и неа да ја прифатам отколку да го изгубам сопственото дете, дете за кое сум жртва и за кое се ќе направам.
     
    На Scorpio991, LittlePinky, babymama и 6 други им се допаѓа ова.
  18. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    фала богу лезбејки ,... бисексуалки не барем од моја страна
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. ynafets

    ynafets Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    17
    Во денешно време демек се повеќе и повеќе сите женски стануваат би или лезбејки .. како па да не .. тоа е нова мода .. така ? после 2-3 години и на ова ќе помине модата.. па ќе се чудат како ли го правеле тоа некои може и ке се срамат од тоа.. Јас лично како не толку бисексуалка.. (пошо се имам љубено со 3 девојчиња до сеа.. од страна сигурно би ме сместиле у таа група) како и да е тоа шо сум го праела со личности од мојот пол не било од љубов или слично се е од забава..авантура..или адреналин.. како и да е сигурно не мислам да се зимам со жена..да не бегам од темата //ете пошо го имам донекаде искусено тоа за прифакање на би и лез кај нас.. мислам дека не се прифатени и не само они туку и гејовите.. и мислам дека не треба да бидат прифатени .. али сепаак на тоа не треба да се гледа како да е УБИСТВО..
    Се што правиш правиш за себе.. на кој како му е убаво така нека прави !!!! :rock:
     
  20. seksi

    seksi Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    113
    Против. Ниту е природно, ниту има корист. хахаа Ако ви текнува со Саманта, врската со лезбејка.... :D Маж, си е маж, машко тело, градба, сила, карактер, колку и да се нервираме некогаш, не можеме без нив... 8)