1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се прифатени лезбејките/бисексуалките кај нас?

Дискусија во 'Врски' започната од RodenaSoGreska, 25 октомври 2010.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.581
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos ај вака. Ти ги прифаќаш или не ги прифаќаш како такви?
     
    Последна измена: 17 август 2018
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  2. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Се разбира дека ги прифаќам. Немам проблем ни на гости да ми дојдат, ни колеги да ми бидат, ни да спортувам со нив итн. Ги прифаќам исто како што те прифаќам и тебе и сите останати што сакаат да живеат мирољубиво во една заедничка демократска и слободна држава. Во мојот однос, воопшто не правам разлика помеѓу хомосексуалец и тебе на пример или било кој од форумов. Не прифаќам само радикални исламисти и слични на нив што сакаат да воведат шерјат, да практикуваат тероризам, да загрозуваат туѓи животи и благосостојба и да вршат доминација на нивната идеологија итн.
    Е сега доколку под тоа „дали ги прифаќаш како такви“ подразбираш дали се согласувам со ЛГБТИ идеологијата, се разбира дека не.
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сексуалната ориентација не е избор, како што е избор да живееш во стан..
    За станот, можеш да се премислиш, па да посакаш во куќа да живееш, ама дека ќе престаниш да се палиш на тоа што се палиш, мало морген. Исто како што не можат стрејт луѓето да ја сменат својата сексуална ориентација, така не можат ни тие што се хомосексуалци.

    Сексуалната привлечност е нагон. Исто како што е нагонот за јадење, спиење итн.. Ој смени го да те видам? Да го потиснуваш, можеш.. некое време, ама кога ќе прегладниш, има да трчаш што побрзо да се нагнетиш.
     
    Последна измена: 17 август 2018
    На Lianna Anna, theowndemon, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos Можеш да ги поднесеш хомосексуалците ама не се согласуваш со нивната 'идеологија'.

    Ако се легализираат истополови бракови, ти ќе се смееш со нив а позади нивниот грб ќе мрчиш.
    Ако имаат бебе, ќе го сакаш бебето, ама ќе го гледаш како вештачко.

    :clap:
     
    На Lianna Anna, Tan4ence, theowndemon и 6 други им се допаѓа ова.
  5. MarigoldA

    MarigoldA Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јули 2018
    Пораки:
    1.316
    Допаѓања:
    10.425
    Пол:
    Женски
    Идеологија е. И точка. :D

    "Абе јас немам ништо против нив... АМА нивниот начин на живот, нивното размислување, нивната идеологија... итн" - се додека постои ама, има и нешто против, во спротивно нема да има потреба да се оградува и да го елаборира нивното размислување, психологија, живот, идеологија... како и да го наречеме.

    Од толку навидум едноставно прашање "Како се прифатени геј луѓето?", темава дотурка до напредна филозофија. Идеологии бе. :D
     
    На Lianna Anna, lovestoneddd, theowndemon и 3 други им се допаѓа ова.
  6. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Мене не ми е јасно како луѓето како @EvAngelos ги одма детектираат и разликуваат хомосексуалците, па знаат кого да мразат уште веднаш. Некој геј радар да не имаат (гејдар), или некои наочари како по филмовите што ги даваат сите соблечени, така овие ги даваат сите со венци со виножита и плус плакат над глава на кој пише "Ај ем геј, хејт ми".
    Што се случува ако им се инфилтрира некој геј во друштвото? Еве се знаеш со некој, неколку години веќе ти е најдобар другар и ти доаѓа еден ден да те запознае со новиот дечко. Одма иде пу-пу не важи на другарството?
    Дали живеете во постојан страв дека некој геј ќе ви се инфилтрира во околината?
     
    Последна измена од модератор: 17 август 2018
    На Lianna Anna, Tan4ence, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.089
    Допаѓања:
    163.461
    Пол:
    Женски
    Не само идеологија, туку и кон тероризам одела ЛГБТИ заедницата, не заборавајте :rofl: :!:

    Јас не им верувам на хомофобите тука што велат дека имаат блиски пријатели геј, веќе пишував еднаш за тоа во сдк. Или евентуално друга опција освен да лажат, ми е дека пред нив мора да се тешки лицемери.
    Замисли бе да се дружиш со некој што те мисли за изопачен оти она што го правиш во кревет не наликува на пикање клуч во брава, те споредува со педофили, зоофили и што уште не :puke: Одвратно.
     
    На Lianna Anna, Tan4ence, lovestoneddd и 7 други им се допаѓа ова.
  8. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Немам фобија од хомосексуалци, ниту ги мразам хомосексуалците. Исти ми се како и сите луѓе. Тие што ги знам се паметни, културни, со добра смисла за хумор.

    Сум се дружел со хомосексуалци и не сум го криел мојот став кон хомосексуалноста. Не сме се согласувале, ама сме се толерирале и почитувале. Се разбира дека некои од нив биле ограничени и не прифаќаат луѓе што различно размислуваат од нив, но има и слободоумни кои се свесни дека цел свет не размислува исто како нив. Со еден таков сме си пријатели повеќе од 10 години. Имам пријатели и што се екс хомосекусалци и бисексуалци (сега среќно оженети) и оние ми раскажувале за поранешниот живот како хомосексуалци и бисексуалци, места каде што се среќавале, медиуми што ги користеле за поврзување.
     
    Последна измена од модератор: 17 август 2018
  9. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Дали озбилно за тебе е ограниченост да не сакаш комуникација со некој што не се согласува со тоа што си ти?
     
    Последна измена од модератор: 17 август 2018
    На theowndemon и Someonespecial им се допаѓа ова.
  10. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    @EvAngelos Такви глупости пишуваш овде толку е очигледно дека сакаш да си ја прикриеш омразата со тоа што пишуваш дека се секираш за здравјето на ЛГБТ лица и остали ствари со кои сакаш да ствараш илузија на добронамерност. Јас да сум во заедницата прво би се од тебе отргнала зашто барем отворените хомофоби напразно јадат г***а ама не, ти пробуваш и да манипулираш.
    Истово го мислам уште одамна кога си пишувал по геј темиве со твоите реферати, од кои самите може да се почувствува гадоста што ја имаш спрема ЛГБТ.
     
    На Tan4ence, theowndemon, Lella и 4 други им се допаѓа ова.
  11. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Па и ти не се согласуваш со мојата вера во Бог, па не те нарекувам богофоб, така?
    Имам многу, преку 30 пријатели атеисти и уште 50тина познаници. И никој од нив не мразам, не го нарекувам богофоб, ниту прекинувам комуникација со нив, иако знам дека тие не се согласуваат со моите гледишта, иако знам дека они мислат дека јас имам илузорна вера во непостоечко духовно битие, дека напразно се молам итн. Ми е гајле што они мислат за моите гледишта. Битно јас си знам во што верувам, како и повеќето христијани кои не паѓаат у депрепресија заради тоа и не се ограничуваат само на пријатели што се согласуваат со христијанските гледишта - како што тоа го прават некои од ЛГБТИ.
    И сега кој е тука ограничениот кажи ми? :^)
     
    Последна измена од модератор: 17 август 2018
  12. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Не ми кажа дали имаш геј радар и дали се плашиш да не ти се инфилтрира некој геј во друштвото.

    Разлика која се правиш дека на сила не ја приметуваш е тоа што тие луѓе немаат избор. а ти слободно си си ја избрал твојата религија.
     
    Последна измена од модератор: 17 август 2018
    На lovestoneddd и Someonespecial им се допаѓа ова.
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Како што хард кор верниците гледаат на хомосексуалците како на личности на кои им треба помош да се вратат во нормала, така и многу други, меѓу кои и хомосексуалци веројатно, гледаат на верниците како на личности со благо пореметување и со сожалување и трпение се надеваат дека еден ден и тие ќе се спасат. Зборам за блиски пријатели верник и хомосексуалец, кој кого прв ќе излечи, не се знае :D Важно пријателство може да постои, и обично изгледа вака некако.

    Инаку, досадни сте веќе.
     
    На Yowannty, EvAngelos, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Абе те прашав нешто и не ми одговори :D да не си била и ти преокупирана со омраза на се што не е протестантско?
     
    На Avery му/ѝ се допаѓа ова.
  15. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Омраза е тежок збор и емоција. Но, не. Не сум имала таква емоција никогаш према никого.
     
  16. EvAngelos

    EvAngelos Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    3.573
    Допаѓања:
    9.823
    Пол:
    Машки
    Е тука има една голема разлика. Христијаните немаат проблем со тоа што хомосексуалците, атеистите, ЛГБТИ лобито, муслиманите, хиндуистите итн. не се согласуваат со нивните христијански гледишта и не ги отпишуваат од пријатели сите што ги сметаат нив за „заблудени“. Не паѓаат у депресии поради тоа, немаат „криза на идентитет“, не паничат у стилот „леле овој ме погледна со чуден поглед и не се согласува со мојата вера waaaaa“. Едноставно се ок со тоа што има различни луѓе, со различни убедувања, не се ограничуваат да се дружат само со христијани, не ги нарекуваат атеистите богофоби, христофоби, библиофоби... не им велат на сите неистомисленици дека мразат христијани само затоа што овие имаат поинаков поглед кон нив итн.

    Додека некои од ЛГБТИ лобито го прават токму тоа, како што гледаш и на темава :)
     
    На Snowflake97 и Vitaly им се допаѓа ова.
  17. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    не можам да барам, постави ми го повторно ако не ти е тешко.
     
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.183
    Сеј мадро ти сега. Не гледаш дека сакаме мидл-граунд да најдеме за подобро да се разбираат? :)
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Многу ми е тешко :)
    Мање битно.

    Еве може истото како на @EvAngelos да ти го поставам наместо тоа.
    имаш гејрадар? како знаеш дали некој е геј?
     
  20. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    950
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Немам и Не знам. Ако имаш нешто против мене и моите мислења те молам повеќе не ми поставувај прашања, за да не се контраме.
     
    На EvAngelos му/ѝ се допаѓа ова.