1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со менопаузата?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cvet957, 25 мај 2010.

 1. cvet957

  cvet957 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  61
  Допаѓања:
  38
  Кој од членкиве на феминава е во менопауза ме интересира како ја пребродуваат и некое искуство ако не ви пречи?Поздрав.
   
 2. julijana77

  julijana77 Активен член

  Се зачлени на:
  2 април 2012
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  4
  izgleda deka seuste ne dosle do femina ;)
   
  На joana18 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SparkV

  SparkV Нов член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво феминки,
  Веќе сум во менопауза и не се справувам лесно. Имам промени во расположението, ме облеваат често топли и ладни бранови, подолг период имам несоница. Проблем ми е и вагиналната сувост и избегнувам да имам однос. Ве молам пишете совет како се справувате со менопаузата?
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  7.212
  Pojdi na ginekolog ke ti dade direktno da aplicirash na sekoi tri dena tableta so hormoni.Pri odnosi koristi lubrikant. Za nesonica pojdi na psihijatar i ke zemas lekovi koi ke ti go reguliraat sonot odreden period. Za da gi namalus zestinite pred spienje peshachi nekolku kilometri dvizi se.Druzi se kolku sto mozes so pozitivni lugje i ne premolcuvaj toa sto ti smeta. Sama treba da sfatis deka menopauzata e normalen period kako i pubertet i deka ne se gubi zenstvenosta so gubenje na menstruacijata . Obichno kako zenata pominuva niz toj period zavisi od naslednosta i kako nejzinata majka pominala vo menopauza. No sepak ne se machi pojdi na lekar i posle odreden period so terapija nov chovek ke bides.
   
  На friendy, WildMk и SparkV им се допаѓа ова.
 5. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Јас не верувам дека многу нешто може да се помогне со таблети.
  Мојата матична,ми вика дека мора да се издржи,а не е присталица таблети.
  По предлог на една моја повозрасна пријателка,пијам витамин АЦЕ селен.
  Па ќе видиме,само да не дојде до посериозни проблеми.
   
  На SparkV му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  7.212
  Tabletite pomagaat da se namalat simptomite na pocetok.Na pr.da se regulira sonot, ili suvosta da se namali ili crnite misli da se stavat pod kontrola. Ima zeni sto ne mozat normalno da funkcioniraat. Kaj nekoi se pokachuva pritisokot i mora da zemaat tableti za pritisok.
  Mozebi ti neveruvas vo tableti no tabletite se davaat koga simptomite se takvi sto ne mozat da se toleriraat sekojdnevno i ke pochnes da veruvas za da funkcioniras doma i na rabota.
   
  На Cosmic Girl, WildMk, SparkV и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. tamce819

  tamce819 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Пробај со вагиналети, јас ги користев PROBalans Lady за сувост за антибиотици а се користат и за менопауза. Може да ги најдеш во аптеките, без рецепт и го имаат следниот состав:
  - Lactobacilus acidophilus кој ја обновува вагиналната микрофлора, ја инхибира колонизацијата на патогени, го намалува pH на микрооколината, и произведува H2O2 и бактериоцини против G. Vaginalis;
  - Млечна киселина која: ја одржува pH на вагиналната слузница, ги инхибира патогените соеви, ги инхибира металопротеиназите и го чува интегритетот на цервиксот, ги намалува инфекциите на горниот генитален тракт;
  - Изофлавони (особено корисни при менопауза) кои го зголемуваат нивото на гликогенот и на тој начин: го унапредуваат трофизмот на слузницата, ги намалуваат симптомите на атрофија (сврбеж, болка, еритем) и ја обновуваат pH вредноста на вагиналната содржина.
   
 8. SparkV

  SparkV Нов член

  Се зачлени на:
  19 септември 2017
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Здраво, која цена се вагиналетите?

  Здраво, дали имате подобрување со ACE селен? Селен не сум внесувала до сега во форма на таблета.
   
  Последна измена од модератор: 27 септември 2017
 9. tamce819

  tamce819 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Беа 500 и нешто денари.
   
 10. anaja1

  anaja1 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2013
  Пораки:
  2.527
  Допаѓања:
  7.421
  Пол:
  Женски
  Па да
   
 11. Snezana Zane

  Snezana Zane Нов член

  Се зачлени на:
  8 септември 2018
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Би сакала да Ве прашам како се справувате со Менопаузата и сите нејзини манифестации. Ваши искуства со пиење терапија со естроген во вид на таблети и чаеви.
   
 12. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски

  Како се вика таа таблета со хормони што се аплицира на три дена!?
   
 13. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  7.212
  Vagifem, no mozebi IMA I pod drugi iminja.
   
  На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
 14. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.526
  Допаѓања:
  25.582
  Пол:
  Женски
  Па што не ми ја препишал оној мојон!?
  Ефикасна ли е или не!?
   
 15. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  1.017
  Допаѓања:
  7.212
  Nema na recept , gi ima vo Grcija.Mozebi ima nekoi pod drugo ime tuka, neznam.
  Efikasni se.
   
  На Tekkyi и baba Rada им се допаѓа ова.
 16. Adeline

  Adeline Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2015
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  4.593
  Пол:
  Женски
  Имам едно прашање за многу блиска особа.
  Во менопауза е веќе 3 години и пред некој ден забележала како и истекло крв како засирена(слично како менструација)
  Еднаш и толку, не се повторило.
  Што може да биде? Ја терам на гинеколог ама знаете какви се постарите, не сака вика другиот месец.
  Би ве замолила за мислење, совет...
  Загрижена сум
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  neznam dali e za tuka noke ve prasam.. majka mi vo noemvri napolni 48 god iposledno toj mesec dobila mesecen ciklus ..otogas ne ..jas i velam da ide na ginekolog mlada e seuste a taa mi vika neidam tolku e mi zavrsi zasekogas ..a kolku to znam se redvno i doagase i odednas i sopre ..jas sum zagrizena
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.619
  Допаѓања:
  251.096
  Пол:
  Женски
  Што не прашуваш?
  Инаку добро си ја советувала да оди на доктор.
   
  На baklava123, JuLleE и Milobebence им се допаѓа ова.
 19. baklava123

  baklava123 Активен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2019
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  jas za majka mi prasuvam ..ne saka da ide na ginekolog ni doktor super sto veke ne i doagalo mi veli (vo noemvri posleden pat imala) jas sum zagrizena taa voopsto ne e
  me interesira dali e vo menopauza ili nekoja bolest e ..i doagse redovno i odedna i prestana
   
  На Cecko85 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.714
  Допаѓања:
  283.180
  Нема друго чаре освен да ја убедиш да оди на доктор.
  Со или без менструација, прегледи мора да се прават.
  И ПАП-от го направија бесплатен еднаш во годината, баш поради таа причина, да се натераат луѓето да се прегледуваат.

  48 години, не е стара за вака да размислува, само 6 години е постара од мене, а не знае основни правила за превентва?
   
  На baklava123 и Bozica1980 им се допаѓа ова.