1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со настинките?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caroline.costa, 10 октомври 2011.

 1. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Девојки да ве прашам нешто.
  Некаде околу 2 часот се напив парацетамол и испив чај.
  Сеуште целата горам. Омалаксана сум, внатрешно се препотувам и целата се тресам.
  Ем ми е топло ем ладно.
  Дали да се напијам уште еден парацетамол? И што друго да пијам?
   
 2. najubava2010

  najubava2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2010
  Пораки:
  1.619
  Допаѓања:
  4.644
  Мој совет батали Парацетамолот и земи си Ринасек + Фервекс, пиј си ги три пати на ден, наутро, попладне и пред спиење.
  Во меѓувреме налевај се со топли супи и чаеви + овошје, јаболки, банани, грозје шта год.
  Можеш да пиеш + витамин Ц и Б, тие доста помагаат.

  +ако си склона кон чести настинки земи си некои мултивитамински шумечи за зимово и пиј си, немора секој ден доволно е неколку пати неделно за да го зајакнеш имунитетот, иако сите доктори препорачуваат една шумеча наутро, но кажав немораш секојден.

  Јас бев настината минатата недела и вака се лечев, за три дена и кажав збогум на настинката а првиот ден неможев главата од перница да ја подигнам.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  Кафетин колд е помоќен од фервексот. Пиј го заедно со вит.Ц, иако вит.Ц служе за превентива. Јади топли супи со компири, моркови , пиј чаеви со мед и лимон, сок од исцеден лимон, повеќе овошје.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 4. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Проблемот е во тоа што сега не сум дома, ниту сум во можност моментот да набавам Фервекс ниту овошје.
  Ако продолжи вака ќе морам утре да земам.
  Сега се напив Ц витамин. Дали може и Б-комплекс да се напијам? Да не го попречуваат случајно дејството? Или нема врска пошто се витамини.
   
 5. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.658
  Нема врска. Ама кафетин колд мора да си купеш.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 6. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.077
  Напиј се парацетамол подоцна, наоблечи се ко да заминуваш на Хималаите, фрли неколку ќебиња врз себе, чајот до тебе и чекај да се испотиш...Пресоблечи се во нови алишта и пак така...Два три пати во текот на ноќта и би требало до утре да ти е подобро...
   
  На love-cat19 и caroline.costa им се допаѓа ова.
 7. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.834
  Пол:
  Женски
  Ако има кој да тркне до аптека, нека ти купи Адолор екстра, тоа се таблетки кои во својот состав имаат и парацетамол и кофеин, така барем ми објасни докторката кај мене на работа.
  Имено ем ја спуштаат температурата ем ти даваат колку-толку енергија, ќе ти помогне да помине омалаксаноста.
  Ако температурата не спаѓа, оди на лекар, една инекција би ти помогнала.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 8. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Кафетин колд со витамин ц му е мајката. Од две апчиња ми помина како нова сум. настинката ме држеше пола ден само. Околу 102 денари е во Зегин.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Овие Адолор екстра за секој организам се? И дали ги има во сите аптеки?
  Немој да дојде до пренатрупаност од апчиња на организамот. Зошто уште незнам што се напив.
   
 10. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.834
  Пол:
  Женски
  Да, да , мислам дека се пијат на 4 до 6 часа. Не се штетни, немај галје.
  За во Зегин знам дека има, јас од таму ги земав....ако ми веруваш откако се напив (на работа кренав температура 38) се препородив. Д-рката ми даде една таблетка околу 12 часот на пладне, а потоа се напив околу 16ч. уште едно. Ефикасни се навистина.
  Е сега не знам што се` си пиела, ама ако веќе си пиела парацетамол, измеѓу две дози треба да поминат најмалку 4 часа.
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  ц витамниче,чајче,кебенце.. :angel: :wasntme:
   
  На caroline.costa му/ѝ се допаѓа ова.
 12. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.328
  А како побрзо да ми помине гребењево на грлото?
  Од вчера пијам фервекс, септолете, загорено млеко, ама џабе, денес повеќе ме боли :worried:
   
 13. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.834
  Пол:
  Женски
  Има еден бабин лек, до душа помага ама малку е миризлив :lol: ...
  Земи една марама или шамивче, стави ракија и мелен црн бибер, свиткај ја марамата така што биберот да ти се залепи на вратот....знам дека ќе ти мириса од ракијата, ама ако се одлучиш на лекчево држи ја марамата додека се исуши. т.е. изветрее ракијата.
  Со среќа :)
   
  На ana-banana, Fearless и femina90 им се допаѓа ова.
 14. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.295
  После обидот со испиена доза Амоксиклав, парацетамол и дрн дрн јариња од матичен лекар си ја презедов работата во свои раце. Секое утро по 1 лаж прополис ама оној што се прави во домашни услови не оној купен од аптека, цеден сок од 3 лимона со 2 лаж мед и за 2-3 дена сум како нова.
  Па настинка е, црвено грло не е пневмониа и не мора веднаш антибиотик а и така и овака инкубација е 7 дена
   
 15. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.040
  ПОМАГАЈТЕ!
  Вечер имам дејт што едвај го чекав и јас пак настинав малце :@
  Кажујте некој лек било што здрава и права мора да бидам до вечер :devil:
   
 16. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.990
  Пол:
  Женски
  И јас имам ист проблем. Не ми е многу црвено, не ме боли, ама ужасно многу ме гребе! Ме тера да кашлам, цела ноќ не се смирив! Пред да легнам да спијам, на масичката до креветот си ставам лимонов сок (онаков, концентрат од Кам маркет) и кога ќе почне да ме гребе пијам од него. Ми се скиселува цела уста, ама кога ќе ми помине низ грло ме смирува.
   
 17. smiley-32

  smiley-32 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  532
  Допаѓања:
  510
  За настика чај од шипка и хибискус
   
 18. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Нецели пет дена лечев настинка, имав уште малку останато од овие апчиња, лани ми ги донесоа од Америка.
  [​IMG]
  Многу се инаку паметни апчуленцава, разликуваат ден и ноќ.
  Ама шала на страна, ептен помагаат.
  Инаку, никогаш не пијам парацетамол, ниту фервекс, ниту кафетин колд не сум пробала, поим немам зошто.

  Пијам природно набран чај, имав од липа и мајчина душичка со мед, јадам екстремно жешка супа и многу цедени лимони.
  Кога имам температура, се осеќам дека имам, ама не ја мерам бе, ете така за инает, ја игнорирам и ми поминува побрзо. :)

  Гледам со вежбање по дома да се испотам, потоа се туширам со топла накај жешка вода, се завиткувам како кромид, во илјада слоеви и заспивам.
  За затнат нос си користам капки и вакво
  [​IMG] и не се многу скапи по аптеките.

  За грло кога ве грепка, боли или е суво, баталете септолете.
  Еднаш дури се предозирав, има ефект 5-7 минути само.
  Заменете ги со стрепсилс, сите се добри, ама најдобри за мене со мед и лимон.
  [​IMG]
   
 19. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  9.510
  Допаѓања:
  123.457
  Јас ги презирам и септолете и стрепсилс,трахисан е лекот. Има локално дејство кое инстант ти ја намалува болката и за разлика од другиве бонбони,навистина го залекува.
  Ми беа типични апчиња и ги одбегнував,иако сите ме убедуваа и кога дојде зорт,сфатив колку сум била смотана!
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.536
  Епа кажувајте вакви работи со време. Да си знаеме сите. ;)
  Јухуууу, човек едвај да чека да се разболи пак! (ова сличен коментар како кога за прв пат добив сопствени плави картони) :D

  А колку употребувате од бабините деветини?
  Некој прочитав споменал ракија со бибер, баба ми ги има едно чудо, де оцет, де лук, а врв на се - питулица врела си ја ставаш на градите и да си отспиеш со неа.
  :rofl: