1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со настинките?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caroline.costa, 10 октомври 2011.

  1. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Јас штом осетам дека настинувам прво што пијам е Колдрекс и верувај дека чуда прави. Барем кај мене секундарно ја спречува настинката. Исто многу ми помагаат и Прополки, ги лижам цело време и нема ни ,,н,, од настинка :)

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
  2. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    Мимс, ако ти се затне носот, земи си капки Бенил, одлични се :)
     
  3. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    И мене ми ги препорачаа Прополки за грло, баш деновиве грлово ми е како одрано, ем ме боли ем суво, неможам да спијам, само подголтнувам. До сега највеќе ми помагале Пантенол, повеќе од Септолете и Стрепсилс, а и поевтини се тродупло. Многу ми помага пред спиење кога правам гаргара со чај од жалфија, или пак само лажица мед.

    За кивавица и шмркавица :D и затнат нос, само Ринасек му е мајката! Но го пијам ретко само кога имам претерано јака настинка и кога неможам да гледам од што солзам и се мрсулавам на сите страни. Ринасекот освен што содржи парацетамол, тој е антихистаминик (за да спречи кивањето и течењето) така да обавезно ви се приспива од него :!: На ист принцип делуваат и Риностоп, Кафетин Колд и Фервекс, само што од мое искуство овие другиве се многу послаби од Ринасекот. Абе све живо сум испробала! :D
    Значи ако треба да одите некаде и ви треба некој лек за инстант средување на кивавицата и течењето, подобро Риностоп или Кафетин Колд (Фервексот кај мене се покажал како најслаб) отколку Ринасек. Во упатството е напоменато да се избегнува управување со моторни возила.

    За температура се знае- парацетамол! Во Фервексот исто така има 500мг парацетамол така да и тој исто врши работа. Разлика плус е што кога имам температура пијам повеќе чаеви и супи.

    Витамините при секој пад на имунитет не се на одмет, но дефинитивно не се само тие лекот.

    Кога сум болна, обавезно си пијам лекови, неможам да се потрпам само на чаеви и овошје...така опоравувањето ми е многу поспоро.
     
  4. sonce777

    sonce777 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Луге се чудам како настинувам грлото ме дере ,цел ден кашлам а грбот ме кине од болки.Сега ке се напијам Вентор ама тоа не е решение.Кривицата е во мене залечам се а не се долечам немарлива сум нередовно ги пијам лекарствата а се видам подобра баталам ги. Можно е да ме поврати ова настинката.Незнам што ке се прави?
     
  5. k.i.m

    k.i.m Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2010
    Пораки:
    4.732
    Допаѓања:
    5.151
    Нешто за грло? Ме грепка, немам уште температура, ама ќе биде и тоа како што гледам :sweat: Немам ниту стрепсил, ниту септолете ништо таква работа, а нејќам гаргара бе, нејќам :(
    Any hope?
     
  6. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Мед неколку лажички и полека голтај. Штом осеќаш дека настинуваш, превенитвно земи и витамин Ц, парацетамол и пиј чајчиња. :)
     
    На k.i.m му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746

    Јас сум настината од некни и бидејќи сум зависна од капки за нос, сите ми се испробани. Бенил ги баталив, оти стварно немав фајде од нив, и сега сум на Оперил. Чуда прават бре, обично на 3-4 саата ставам капки, а сега веќе 7 саата не ми требаат. Јесте да се тројно поскапи, али пак повеќе помагаат.
     
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    моментално лечам грло со

    [​IMG]

    и да ви казам ми потпоминува не ме боли а ако осетам дека зарибува одма едно бонбонче и полесно ми е после
     
  9. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас сум на почетна фаза од настинката, почнав да кашлам, ми се затнува носот, па пијам антибиотик на 8 саати Оспамокс (Amoxicillin) и по една кесичка за растварање TYLOL HOT, кое содржи плус 500 мг парацетамол, а и евтини се, најмногу до 20 денари една. За посериозна и повисока температура добри се и Кафетин Колд кесичките за растварање, но треба да се внимава и на количеството на внесување на парацетамол. Мене ми кажаа да не примам повеќе од 1000 мг парацетамол, а Кафетин Колд кесичките содржат толку. И секако витамин Ц и многу течности, на собна температура. Мене ми помага и инхалација, така што во зовриена вода ставам сол и со тоа инхалирам.
     
  10. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Па пијам чај,ретко некое апче да испијам.
    Седам на топло,добро се облекувам,цицам апчиња заради грлото.
    Правам домашна инхалација.
     
  11. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Ако осетам дека ме гребе грло, веднаш земам Strepsils, ама најчесто не ми помага многу. После тоа следуваат чаеви, одмарање на топло и по некој Фервекс или Кафетин колд. За симнување на температура ми е најефикасен Парацетамол, а Риностоп врши работа за кивањето. И нормално, витамин Ц е присутен во секој случај. :)
     
  12. HeelsLover

    HeelsLover Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2011
    Пораки:
    565
    Допаѓања:
    655
    Пол:
    Женски
    Кога ми студи а уствари не е ладно тогаш знам дека настинувам и за секој случај си пијам парацетамол(дипрол) . А кога сум веќе настината си пијам топло чајче не излегувам на ладно и пијам апчиња .
     
  13. SABAH

    SABAH Активен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2012
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    26
    Фервекс, витамин Ц, супа, чаеви, лук (all I can eat) + микс од јаболков оцет, мед и вода (тоа е за температура). За два дена - цут. ;) испробано и гарантирано
     
  14. sunfemina

    sunfemina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    843
    Гледам многу препораки за Риностоп..оди на рецепт или може и без рецепт да се купи и која цена е отприлика ако знае некој?
     
  15. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ^
    Може без рецепт, околу 220-230 ден. мислам дека е...
     
    На sunfemina му/ѝ се допаѓа ова.
  16. levely

    levely Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    902
    Мене ми помогна Риностоп пред неколку дена ги пиев и задоволна сум :)
     
  17. M-lady

    M-lady Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    6
    Никако не се справуваме последниве еве двва месеца сум настината 2 пати најмалце... незнам со да правамм.... :envy:
     
  18. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Во моментов сум настината, се лечам со парацитомол, витамин Ц, чаеви, супи, за главоболката Аналгин
     
  19. Cacy

    Cacy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2010
    Пораки:
    2.244
    Допаѓања:
    1.546
    Зависи кога,еве веќе мислам цела недела сум болна...Риностопи,парцетамоли... :envy: :envy:
     
  20. Ella.313

    Ella.313 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2012
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    149
    Пол:
    Женски
    Јадам секој ден лук и кромид превентивно и пу пу да не урочам,ама настинката ме заобиколува.. :)