1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како се справувате со настинките?

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од caroline.costa, 10 октомври 2011.

  1. Lady-in-white

    Lady-in-white Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 април 2012
    Пораки:
    352
    Допаѓања:
    53
    Еве и јас сум настината изгледа од прееска неможам да го сопрам носот и кивањето. На грлото осекам нешто што не е ни болка ни гребење. Веројатно не е сериозно. Си направива вода со лимонтус и мед (грдо е ама помага) и сега пред да одам на спиење еден аналгин ке се напијам и тоа е.. :)
     
  2. hmmmm

    hmmmm Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2011
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    5
    За болно грло - сладолед, ладни газирани пијалоци, мед, лук, спреј за грло со прополис, гаргара со чаша млака вода и лажица сол(не смее да се голта), стрепсилс и сл. таблети, никако пиење топли тапитоци затоа што од топло само се шират бактериите во грлото.
    За настинка - аспирин Ц++ шумечи, витамин Ц, Кафетин Колд, парацетамол, лимон, мед, чај, викс или алпа.
    Не се препорачува на секоја настинка да се пие антибиотици затоа што организмот после многу честа употреба станува имун на антибиотиците, а со често пиење антибиотици може да се оштетат бубрезите. Ако веќе морате да пиете антибиотици пијте ги редовно и до крај, доколку пропуштите барем едно апче не го довршувајте пакетчето затоа што сте го прекинале процесот на делување на антибиотикот и останатите апчиња нема да делуваат.
     
  3. Taylor97

    Taylor97 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2013
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    643
    Фервекс најмногу ми помага :)
     
  4. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ужасна ствар настинкиве, ужасна, ми иде да си откорнам и нос, и грло, крајници, и се! Налет. :(
    Пијам лимони, фервекси, далерони од време на време, ставам капки за нос, правам инхалации... Ова последново страаааашно многу ме нервира, добивам напад на паника од пареа. :(
     
  5. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Кога сум настината тоа трае само по 1-2 дена бидејќи право почнувам да пијам чаеви, да јадам лимон со шеќер и пол цел ден под ќебенце и ќе ми помине :)
     
  6. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.001
    Пол:
    Женски
    Кога сум настината пијам фервекс, топол чај, по потреба парацетамол, цеден сок од лимон и портокал.
    Обавезно капки за нос и ако многу сум настината си правам дома инхалации.
     
  7. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.530
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Ужасно...
    Лимони, чаеви, инхалација а капките за нос ми се неопходни кога сум настината :(
    Фервекс не пијам :!: никако еднаш се имам напиено како мала и од тогаш никогаш
    Погрозно нешто немам пробано од Фервекс :puke:
     
  8. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.741
    Допаѓања:
    32.091
    Пол:
    Женски
    Ако настинката не е многу јака, пијам чај и витамин Ц. Ако е појака, пијам таблети Риностоп.
     
  9. fatamorgana123

    fatamorgana123 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2013
    Пораки:
    1.273
    Допаѓања:
    1.530
    со многу чаеви и многу овошје,зеленчук и тон супи.
    :nod:
     
  10. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.757
    Допаѓања:
    6.641
    Пол:
    Женски
    Чај, Чај, Чај, и многу Чај... :rofl:
     
  11. cherry-on-top

    cherry-on-top Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2013
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    45
    Настината сум од вчера, ни јас не знам како. Ама од денес ќе почнам да се лечам :lol: Секогаш кога сум настината мајка ми ми дава Фервекс и иакo ми е многу гаден вкусот, го пијам и ми помага за некое време. Само треба почесто да го пиеш. А и многу чаеви исто така. Од нане мене најмногу ми помагаат. Пробај и со лимони и шеќер, бабински рецепт-ама помага :)
     
  12. Anne15

    Anne15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2012
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    244
    Пол:
    Машки
    Чајчиња нонстоп,лимони,мед,Фервекс и сл.
    Повеќе топли напивки и многу овошје.
     
  13. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Еден рецепт со кој ја лечам секоја настинка, но потребен ви е соковник(power juicer или било кој друг)
    Сокот најдобро да го пиете два пати на ден(сабајле и вечер после јадење) и за два дена како нови.

    1 зелена пиперка(по можност бабура и се подразбира блага, никако лута)
    1 портокал(или 1 цитрон)
    1 мандарина
    1-2 јаболка
    1 морков
    и 7-8 зрнца аронија(ако може да најдете)
    Откако сето ова ќе го исцедите(изџусирате), неколку капки лимон, потоа 1-2(може и повеке) лажици мед и 1 кафена лажица шведска горчивка(но и немора бидејки доста е скапа)
     
  14. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.537
    Допаѓања:
    6.305
    Луѓе, да не знаете колку е Цефалексин без рецепта? Само тоа ќе ме спаси сега :)
     
  15. Youknow

    Youknow Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    1.572
    Допаѓања:
    3.025
    Пол:
    Женски
    ^ Сериозна си?
    Од каде овие тврдења?
     
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  16. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    чај,лимон,топла соба,витамини.
     
  17. M.Alan

    M.Alan Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    81
    Допаѓања:
    163
    Со настинките се справувам сама, стриктно без антибиотици! Пијам многу чаеви и обавезно Кафетин колд, Ц витамин, мед и лимон во чајот + прополис. Ако имам температура земам Парацетамол. И секако, капки за нос, многу ми помагаат и за грлото.
     
    На trenchcoat-angel и LittlePinky им се допаѓа ова.
  18. love-cat19

    love-cat19 Активен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2014
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    31
    Моментално и јас сум грипосана И ништо немам купено освен парацетамол .На чаевите не им верувам одамна,мене лично не ми помага,се осекам ко да пијам топла вода ништо друго.Ке пробам со кафетинот го фалат,па ке видиме.Омалаксав цел ден сум ко ранета птица. :(
     
  19. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Никако. :D Мрзам да одам по лекари, чекам само да ми помине. :D
    Ама најчесто, чекам прво да ме уваса, да се разболам ептен и да ми текне да одам на лекар. :D И секогаш исто... или амоксиклав или зинат. Што за џабе ќе одам? :rofl: Ако помине за две недели, помине... ако не, пут под нозе и на лекар. :D

    А секогаш кога настинувам, кашлам ко коњ. Не знам како кашла коњот, ама така ми дојде. :D Озбилно, многу гласно кашлам. Тука не помагаат нит сирупи, нит прегорен шеќер. :wasntme: Мене искрено тоа ми се бабини деветини. Апче си е апче. :wasntme:

    Како и да е, за две/три недели само ќе си помине. Зошто да се мучам со хемикалии? :rofl: Па голтај демек смрзната вода, па солена вода? А бре ајде. :D
     
    На LittlePinky, lana.del-rey и Golden им се допаѓа ова.
  20. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Читам и слушам податоци за настинките и грипот формално.Јас не се сеќавам кога последен пат сум била настината,а за грип и да не зборувам.Можеби е чудно,но тоа е вистина.Најверојатно имам силен имунитет и немам никакви здравствени проблеми што не значи дека редовни контроли не се на одмет заради сигурност.