1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

  1. flavor

    flavor Активен член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2016
    Пораки:
    125
    Допаѓања:
    235
    Мојот пост се однесуваше генерално на сите снаи што живејат под спонзорство на родителите на младоженецот.
    И во тој случај мислам дека не е многу дипломатски да се однесуваш како да се врти цел свет околу тебе а си всушност само привремен гостин...тоа е безобразлук и непоштување.
    Инаку слободата на живеењето сам е безценета и во тој сучај и нема потреба да се збори за свекрвата или свекорот...која е причината да се споменуваат во тој случај?
     
  2. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    A zasto treba da ti pomagaat?
    Ako ste sposobni da formirate brak togas terajte. Sto ima da gi zamarate site ostanati so vasite zelbi.
    Kako mislis toa da ti davaat pari da ti cuvaat deca i da kutat. Pa toa ni vo robovladetelsko opstestvo go nemalo.
     
    На dushiche, rose60 и flavor им се допаѓа ова.
  3. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Кој спомна дека некој треба да ми дава пари или да ми чува деца? Ако го прочита убаво мојот коментар беше дека ако некој не помага нека не и одмага. За среќа никогаш не сум била финансиски зависна од некој а најмалку од идниот сопруг и неговите родители. Работам и заработувам доволно за себе а единствена помош во животот била од моите родители. Уште еднаш ќе кажам дека свекрвата или било кој друг не треба да се мешаат меѓу мене и идниот сопруг.

    Не ни треба некој да живее од нечиво спонзорство. Мислам дека сите сме доволно паметни дека треба да работиме и да си заработиме свои пари без да зависиме од финансиите што некој ќе сака да ни ги даде.
     
    Последна измена од модератор: 26 мај 2017
  4. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    A sto mislis deka ti se tatko i majka nema da prokomentiraat ako vi pomagaat?
    Sekoj sto pomaga ima i sugestii koi po naski se vikaat mesanja.
    Ti omazise pa ke razgovarame.
    Bez iskustvo, ovaka samo prasina digas.
     
    На rose60 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Среќа

    Среќа Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2015
    Пораки:
    505
    Допаѓања:
    2.568
    Пол:
    Женски
    Епа моите секако ми помагале кога не сум имала свои лични примања. Откако работам ни од моите ни од некој друг не сум побарала пари. Доволни ми се моите што ги заработувам. А ако некој е научен да живее од милостината на некој друг тоа е друга работа.
     
  6. elenkata20

    elenkata20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2016
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    бидете свои најважно е
     
  7. Shnolkicka kiki

    Shnolkicka kiki Активен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2016
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Нoвa сум нa фoрумoт aмa ме зaинтересирa темaвa...мислaм декa никoј не дoбивa ништo oд тoa дa не е вo дoбaр oднoс сo иднaтa свекрвa пoштo тaкa сите се пoвеќе нервoзни и имa плус рaспрaвии. Кaкo штo прoчитaв и пoгoре oд претхoдните пoстoви, јaс сo мoјaтa иднa свекрвa знaеме дa испиеме кaфе и дa пoмуaбетиме и не секoгaш ми е билo пријaтнo тoa дa. Амa сo oглед декa ниту рoденден или прaзник не пoминaлo дa ми дaде нештo или еднoстaвнo нa рaбoтa дa ми прaте нештo зa јaдење...мислaм декa aкo ништo другo мoжaм дa се пoтрудaм дa се слoжувaме дoбрo. Дури и зa Св. Вaлентaјн се дoгoвoриме сo дечкoтo ништo дa не купувaме a нaреднaтa ден дoбив пoдaрoк кoј зaеднo гo oдбрaле..мaдa секoјa личнoст е рaзличнa ☺
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Заедно го бирал подарокот со мама? Сериозно? За Ваентајн се подарува нешто по интимно.
    Ако не знаеш како со идната свекрва, појди во тема снаи и свекрви потроши еден ден за читање и ке ти биде јасно како треба,

    И јас со мојата кафе си пиев, шетав низ град, одевме на патувања, ресторани, прослави, во кревет кафе ми носеше, ама кога бев девојка на мм.
     
    На Barbie20 и rose60 им се допаѓа ова.
  9. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Сега некој ќе рече дека сум ептен намќор ама ми одговара таква да сум.
    Лично никогаш не сум го сакала она потресување, зближување, лигавење, удварање на идни свекрви.
    Да бидам искрена запознав две (несудени) идни свекрви, со онаа втората имав прилика да поминам малку повеќе време ама од општи муабети не отидов подалеку. Напорна жена беше и не гледав причина зошто да и се смешкам и лигавам без причина.
    Ниту бев, ниту ќе бидам заинтересирана за пиење кафе, шетање низ трговски, озборување итн со идни свекрви.
    Културен и коректен однос, па и почит како и кон секој постар е најмногу што можам да дадам.
    Ниту сакам подароци или што ти знам да ми праќа/купува, ниту пак јас практикувам такви работи.
    На дистанца најдобро ми е.
    Бидејќи е едно кога некоја личност ја гледаш еднаш неделно на саат време да пиете кафе, а сосема е друго кога на некој му влегуваш во куќа, тогаш се се менува за 360 степени е дури тогаш излегува се на површина.
    Знам еден куп примери кога идни снаи со идни свекрви глумеле најдобри другарки, па после за коси се фаќале. Ќе ми треба денови за да изнапишам што се сум видела и чула, затоа сум одлучила на дистанца најдобро.
     
    На Barbie20, rose60, srcence1607 и 2 други им се допаѓа ова.
  10. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Нормално е кога човек се зближува се повеќе со некого а поготово кога тој ќе ти биде или веќе ти е најблизок во тесно семејство да се има расправии, кавги, дискутирања и секакви муабети.
    Најнормално дека нема да се караш со една жена што сеуште не ти е ништо, што ќе делиш?! Што муабет имаш?! Што живееш ти со нејзе?!
    Другата фаза веќе на брак е многу покомлицирана и комплексна што е и сосема нормално.
    Сите зборуваат дека свекрвите се менувале, да, тоа е нормално дека ќе се менваат исто како што и ти самата се менуваш после брак. Не може да биде исто, мајка на дечко со мајка ма маж сепак нели.
    Но, и пред брак треба да се има еден најкултурен и коректен однос со мајката на дечкото, кафиња, мафиња и дискусии секако секпј си знае за себе и си претпочитува до каде сака, но еден најчовечен однос треба да се има исто колку и малку повеќе запознавање со идната жена што сакала нејкела тука ќе ти биде до тебе.
     
    На rose60, MilaP и Shnolkicka kiki им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    Тука се согласувам многу. Иако реално сум во врска, а не во брак, врскава ми е доволно долга и сериозна да знам секој каков е што прави :)
    Јас до ден денешен не чувствувам блискост со мајката на дм, сме биле присутни двете во многу убави, но и трагични ситуации, имало потреба од взаемна поддршка итн. Неа ја познавам подолго од дм, и сум и била дома многу пред да бидам во врска со дм, така што никогаш не сме граделе однос од нула.

    НО, дистанцата беше поставена од моја страна, од причина што јас навистина не сакам никој да знае мои интимни работи, мои планови. Ниту со мајка ми такви работи не споделувам.

    Океј ми е кафе да се напиеме еднаш во две недели, сме биле и на викенд заедно (и со моите сме биле), имаме коректен однос, сум и помогнала, ми помогнала, но тоа е тоа.

    Знае и од кожа да ме извади (можеби јас имам краток фитил), но веројатно и јас од кожа ја имам извадено, посебно зошто односот мој со дм знам дека не е по нејзина замисла (таа е патријахален тип, а знае дека меѓу мене и дм нема машки/женски обврски итн...). Му беше лута на дм кога сфати дека свадба нема да има, а граѓански брак само ако од банка бараат, но тоа е нејзино право, што никако не ја менува нашата одлука.

    Просто не ги дискутирам тие работи со неа, ќе си направам тензии за џабе. Ако нешто посериозно ми засмета зборувам со дм тој го решава проблемот.
    Ниту живеам, ниту ќе живеам со неа, па и не и придвам големо значење.
    Ја почитувам, но не и се улизувам, ако нешто не сакам, не правам.
    Најважно е дека не го лажам дм и свесен е што размислувам, тој може засекогаш да си биде близок и немам против, но, во мојот живот ни родена мајка нема право да ме советува ако не барам совет.

    Мајка му проба, и ставив до знаење до каде е границата, па сега за сега немаме проблем.

    Инаку, сега ве расчитав за поклони сте збореле, јас и дм секогаш купуваме заеднички подароци за родителите, така е помалку чудно. :) И за моите и за неговите. Роденден и 8ми март.
     
    Последна измена: 9 јули 2016
    На Barbie20, rose60, srcence1607 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    @CameliaMiller колку на дистанца, толку е подобро.
    И во школо бев, на работа и со роднини општо секаде сум таква што не сакам зближување зошто од глава ми се одбивале на крај.
    Исто така и јас со мајка ми не споделувам ништо, не пак таму со некоја потенцијална идна свекрва.
    Далеку од тоа дека превртував очи или се муртев кога ќе ја видев, си реагирав најнормално, фино и културно како и кон постар добар ден, како сте и чао пријатно. Ниту кафиња, ниту пак посебни средби за да се дружиме. Научно е докажано, колку помалку знае, толку помалку ќе се меша.
    И како ќе се поставите од старт, така ќе ве гледа.
    Не може од почеток шетања, кафиња, оговарања, после кога ќе почне да префрла или да се меша а вам ви пречи да се буните, па излегува трета светска војна.
    Така не одат тие работи.
     
    На theowndemon, rose60, srcence1607 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    Се согласувам. Затоа немаат добро мислење една за друга со другата, “официјална“ снаа. :)
    Ама па другава се и дозволи, секој проблем со маж и, воспитување на дете, буквално за се ја прашуваше.
    Епа сега... што си посеал :)

    Инаку и тоа кафе што го пијам, го пијам заедно со дм и неа, не сама со неа.
    И ако морам да останам дома кај нив сама некое време (пр дм да оди до продавница и сл.) јас сум кај него во соба, сама. Не ги избегнувам, ама не гледам ни потреба да седам со нив.
     
    На theowndemon, rose60, srcence1607 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Како?
    Претпазливо.:D
     
    На eloves, srcence1607 и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  15. eloves

    eloves Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    2.669
    Допаѓања:
    7.606
    Пол:
    Женски
    Па затоа темата снаи и свекрви е полна, милион страници.
    И доста често се среќава она "пред брак не беше ваква" или "додека му бев девојка на маж ми одев кај нив ама не беше ваква".
    Затоа викам и нашите родители не се совршени ама сме израснале со нив и многу маани што некој од страна би ги видел, ние не ги приметуваме сме ги прифатиле како нормални. И затоа е поинаку кога ќе се иде у туѓа куќа и почнуваме со ова ми пречи, она ми пречи.
    Инаку сакам да се дружам со луѓе ама со идни свекрви не би, фала.
    Имам седено со една несудена свекрва и пишав наназад ми остави впечаток на напорна и досадна жена. Ниту ми рече, ниту направи нешто лошо напротив цело време сине вака, сине онака додека јас нејзе ја персирав. Еднаш почна да го напаѓа син и како дома не и завршил некоја работа, па јас да сум го карала, па не знам што културно си премолчев. Вечно нешто незадоволна, нешто не и се погодено, постојано нешто мрмореше зборуваше. Ама ја гледав еднаш неделно на 15 минути па воопшто не ми пречеше, не верувам дека би било така да ми беше свекрва, посебно да живеевме заедно не верувам дека само ќе молчев.
     
    На rose60, galapce и CameliaMiller им се допаѓа ова.
  16. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.985
    Допаѓања:
    261.064
    Истото и јас го викам. Има милион ситуации кај што знае да ме изнервира, ситуации кои мајка ми да ги создаде сигурно, милион посто ќе и преречам. Затоа што мајка ми ми е мајка и ми го знае карактерот, нема да ме сфати поинаку, освен онака како ќе кажам, што не е исто ако и кажам и на мајка му на дм.
    Кога не сакам нешто да зборувам, коментирам, или мењам тема, или просто не коментирам па сама сфаќа, а ако претера и не сфаќа и кажувам дека не сакам да дебатирам на темата.
    Ми се има случено да ми се јави зошто син и и се скарал дека му се мешала во идниот дом (знаат и двете страни каков е планот, а ни едните не се вклучени ни финансиски ни никако) да го убедувам да и се смири, не мислела лошо :) И реков дека со право се лути, кога ни јас не му се мешам, а ќе живеам со него (и сама знае дека се мешам, ама сфати и дека нема јас тука адвокат да изигравам, посебно не кога таа не е во право).
     
  17. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Одлично. Немаме никаков проблем, супер се разбираме.
    Многу е фенси и модерна...
    И, секако нон-стоп се лајкнваме на фејсбук. :D
    Супер сум прифатена и си ги погодуваме подароците. :)
     
  18. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    Јас сум претежно ладна кога се работи за мајките на дечковиците таква сум и сега. Здраво како сте чао пријатно. Не планирам да го сменам ни понатаму зашто едноставно не сме воопшто компактабилни ко карактери. Почит имало и ќе има. За повеќе ќе треба да глумам а искрено не сум таков човек.
     
    На CameliaMiller, Momichka и joy1 им се допаѓа ова.
  19. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    50.028
    Пол:
    Женски
    Па фина жена е сега за сега, а за понатаму ќе видеме. До сега никакво лошо мислење немам за неа, се надевам и понатаму.
     
  20. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.213
    Допаѓања:
    30.966
    Пол:
    Женски
    Нашиот досегашен однос е сосема во ред. Жената е културна и не се меша во ништо. Не е некој наметлив тип по природа туку баш онака како и секоја мајка фино и љубезно не угостува кога ќе отидеме во посета, ќе поседи малку со нас и потоа мирно си се повлекува. Многу пати до сега на шала, на смеа му има укажано на синот дека жената е главна и дека треба да ја слуша. :P Често го подкарува онака фино и мајчински ако на пример направи неред околу себе кога сме на гости и ми вели не го учи никако се да му средуваш, сам си има раце :D.
    Сега за сега греота би било да се пожалам дека не е добра кога тоа не е вистина. Неможам да знам за во иднина но сепак од досегашниот однос не ми се верува дека којзнае колку може да се смени. Секако планираме засебно да живееме, со самото тоа што таа има коректен однос и што не би биле во иста куќа верувам дека нема да има проблеми.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.