1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

  1. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717

    И јас мислам дека годините што ги газат се во прашање...
    А бре како човек старее-така будалее хихихи
     
  2. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Во контекст на темава, сакам да ви поставам прашање на сите девојки што се во врска, па и на момците :) Ме интересира како се однесувате (се однесуваат вашите девојки) кога сте дома кај момчето дали помагате на пример некогаш да се измие нешто во кујна, да се исчисти или среди, или пак ако имаат поголеми фамилијарни прослави дали помагате при средување и слично? Мислам ме разбирате што сакам да прашам. Или пак не се мешате или не ви дозволуваат на пример да се мешате па повеќе сте си како гости во домот? Многу ме интересира ова... :^)
     
  3. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Јас кај дечко ми дома си се однесувам како гостинка, впрочем тоа и сум. Имам дом, со моите родители и тука се мешам во „домаќинските работи“, меѓутоа на слава, на роденден или слично кога сум била поканета кај него дома, сум си седела на столче и не сум помагала. Нормално, сум се понудила од чиста култура, ама мајка му секој пат ми викала нема шанси седи сега ти уживај и на некој начин ме дворела... Моето искуство е такво...
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Моето искуство е такво што јас по природа сум таква секојпат сум знаела да се понудам кога сум на гости за помош било каде. Така беше и кога на почетокот одев кај дечкоми на гости. Имаа слава или роденден, не знам што точно, и јас се понудив да помогнам, па не само што помогнав, тогаш 50% од работите ги раскренав јас и скоро сите садови јас ги измив а верувајте беа многу, не се противеа воопшто туку тоа како добредојдено им се виде, и останав до 3 саатот сабајлето во кујна... Немав ништо против, не сум мрзелива и воопшто не ми смета... ама тоа стана навика за секоја следна пригода или нешто повеќе да се очекува од мене јас да бидам повеќе од времето во кујна, а мене лично тоа почнува се помалку да ми се допаѓа, затоа што јас не сум снаа, туку девојка, и мислам дека треба да се има малку осет... Па така како поминува времето знаело да се случи ако се погоди да сум тука ако ручаат, да ми кажат донеси она/ова што мене не ми е пријатно баш, но да кажам не можам? Се случило ако се сами дечкото мој со братму, а останало нешто неизмиено во кујна да му каже, зошто не и кажа да измие... работи кои мислам дека не се воопшто на место. Во ред е некогаш да се помогне, но за се треба да се има осет, јас имам своја куќа... а таа куќа сеуште не е мој дом, кога ќе биде тоа е друга приказна, нели..? Инаку за оддавање почит, јас не сум пропуштила роденден и слава секојпат сум знаела да подарам нешто што мислам дека е убаво што и да се подари, да се покаже почит дека ете си се сетил. Но тоа не е секојпат случај од нивна страна. Инаку... јас што и да подарев а сум подарувала и повредни работи, секојпат коментарот бил... не си требала да се трошиш, благодарам. Немало вака знаете некоја реакција на изненадување па знаеш возбуда да видиш дека ете некој се сетил, се потрудил.... и така почнав полека да губам елан да се замарам, и искрено почнав се поретко да одам на гости. Што мислите вие за ова? Или мислите дека може јас претерувам? Што би ме советувале од ваша гледна страна? :^)
     
    На Krys му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bokicka

    Bokicka Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2010
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    690
    Мој совет за твојава ситуација е да почнеш да си се однесуваш како гостинка, а не како домаќинка. Знаеш какви се луѓето, дај им прст цела рака ти ја земале... Така и во твојот случај, меѓутоа не е касно да се исправи погрешната поставеност на местата домаќин - гостин во таа куќа. Од сега па натаму, кога ќе ручате или слично ти седи си на маса и чекај си да ти донесат. Нормално ако те замолат да помогнеш, тука немаш многу избор, помагаш, меѓутоа самоиницијативно не тргнувај да помагаш. Остави така некое време, па ќе видиш што ќе се случи. Се надевам фамилијата на дечко ти ќе сфати дека немаат дома снаа домаќинка тукушто преселена, туку девојка на синот што е дојдена на гости... Секое добро ;)
     
    На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Blanca

    Blanca Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    725
    Допаѓања:
    505
    Girl си направила грешка, но не е доцна да се поправи. Сега ја злоупотребуваат твојата добра волја за помагање. Почни да се однесуваш како гост и така ќе те третираат, вака ти си почнала како дома да се однесуваш и затоа се безобразни. А за брат му што кажал така, што си ти, бебиситерка, слугинка, ццц како си можела да го дозволиш ова.Едно е ти ако сакаш да им помогнеш а друго е тие да бараат од тебе да помагаш или да се очекува од тебе да ја завршиш работата. За друг пат оди на ручек и кажи дека после тоа имаш закажано со другарка и стани си без да кренеш ни вилушка. Ако се работи за вечера и пречекување на нивните гости стани си пред да си отидат сите и смисли нешто дека утре мора рано да станеш...Незнам какви се луѓето ама може да наидеш на мрморење или жалење кај дечко ти па тогаш убаво објасни му дека ти си ГОСТ. А замисли како би било ти да си дел од семејството?????

    Кај дечко ми кога имаме наши гости - негови другари мајка му подготвува се, сервира, после јас и тој си служиме и на крајот ние двајцата ги чистиме сите садови за да утре кога ќе стане мајка му бидат спремни за во машината за садови.
    А кога одам на ручек кај нив буквално сум гост, не бараат ништо од мене а јас ако сакам може да помогнам.
     
  7. majaaa

    majaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    zdravo!mojata idna svekrva e mn.losa se mesa vo se .Bara nacin da me skara so decko mi.koga odam kaj nego mi zboruva se i sesto mi vika,a sto e najzalno si go kolne sopstvenoto dete..t.e.sin i.ve molam za pomos sto ke pravam za posle mnogu sum razocarana ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;(
     
  8. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Lele so si i kriva ti pa da ti vika i da si go kolne sin i :envy: taa ne e normalna!!!! a decko ti sto vika na ovaa tema.oti toj ako si kjuti i nisto ne prevzema posle tesko tebe :( da begas oda takov.a ako e na tvoja strana ,togas strpete se ignorirajte ja i ne i se zamarajte pakoga kje dojde denot da stanete zaedno-zasekogas togas nemojte da ziveete so nea i taka kje si bidete srekjni zasekogas:)
     
  9. majaaa

    majaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    nz od kja pricina mi vika znam deka nisto ne sum i zgresila,decko mi vo posledno vreme pocna mn da se nervira zosto pravi taka so mene.nz sto da pravam ako ne odam kaj nego toj se luti,ako odam znam deka loso ke si pominam :( :( :( :(
     
  10. majaaa

    majaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    вака имам голем проблем со мојата идна свекрва ...пред некој ден дечко ми ме замоли ако сакам да му помогнам да ги обере јаболките,јас се согласив и појдовме,но кога се вративме не чекаше неговата лоша мајка.тој го викна татко му да му помогне да ги изнесат од кола,тој дојде,а за некои 2-3мин дојде и мајка му и почна да вика зошто татко му му помагал да ги изнесат од кола сум требала јас да ги носам,во тој момент почна да вика и колне и почна да трча кон мене ме турна и почна да ми вика што бараш тука, да те нема к*ч*о,ја прашав каков е проблемот ако мозе смирено да разговараме,но несака да слуша туку зеде едно дрво и ме удри по рака,во тој момент дечко ми виде и дотрча да ја отргне ја бутна на земја,но таа стана и почна да го удира по глава со дрвото...потоа ги отргна татко му ...но тука не завршува се почнала да бара број од мојте родители да им кажала каква сум била и дека сум отишла кај неа да ја тепам...помина неколку денови таа почна на тел да ми пишува пораки да ми се заканува..ве молам за помош...
     
  11. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Навистина не знам кој може да ти помогне...По ова што го кажуваш проблемот е кај неа, но не можеме да направиме нејзина психоанализа што гопредизвикало нејзиното однесување. А што и да е, нејзиното однесување воопшто не е оправдано. Не знам дали можеш да преминеш преку тоа и да и простиш, но јас не би можела. Од старт имаш ГООООЛЕМ проблем и ако можеш да живееш со тоа, ќе ти требаат коњски нерви да продолжиш со дечко ти и да планираш иднина со него. Особено, ако во иднина треба да живеете во иста куќа со неа.

    Кој е коментарот на твојот дечко после случкава? Зошто неговата мајка не те сака и зошто има толкав револт спрема тебе? Кажи му дека си премногу повредена, и физички, и психички и не попуштај. Не е тој крив, ама и ти не си најдена на улица за некој така да те малтеретира. Кажи им и на твоите родители, нивно чедо си, ќе те заштитат.
     
  12. majaaa

    majaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    нема никогаш да и простам ,а сметам дека такво нешто нетреба да се прости.дечко ми после беше мн. нервозен и кажа дека понатаму несака да живее со нив.зошто не ме сака незнам само знам дека никогааш и немам нешто речено ниту направено.фала многу за подршката и советот ке видам што ке правам :* :*
     
  13. katalina

    katalina Популарен член

    Се зачлени на:
    14 октомври 2010
    Пораки:
    1.605
    Допаѓања:
    768
    Пол:
    Женски
    мојава си го пика носот кај сто не му е место сат пат,ама ја не се замарам со неа.Имам поцит кон неа у дозволени рамки,си ја гледам својата работа и својата фамилија...за понатаму времето ке показе...
     
  14. femina11

    femina11 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2010
    Пораки:
    553
    Допаѓања:
    225
    Во врска со ова прашање каков ни е односот со идните ни свекрви јас Би кажала дека имам супер однос со неа и многу ја почитувам.Ми се има неколку пати случено да и помогнам околку миење садови кога таа била болна и такви слични ситуации. Знам ситуации каде идините свекрви многу се мешаат во врски, но сметам дека тоа во голема мера зависи доколку синот дозволи мајката да се меша.Има и такви ситуации каде и свекрвите се мешаат и во брак, а често тој брак води и до развод.
     
  15. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Сега немам потенцијална свекрива :D меѓутоа од сеа си знам како ќе се однесувам. Ако биде фина, нормална со мене ќе бидам фина и јас. Не сакам со сила лошо да ја терам работата. Ако не е како што треба, ставам на игнор до онаа издржлива граница. Како и да е си го кажувам мислењето и цврсто стојам на тој став. А ако е некој олош, и нон стоп мрчи..мајка ми вика ''ти ке ја истепаш''...незнам таа ме знае најдобро па вероватно е во право. Како и да е се надевам дека нема да дојде до тоа....Сакам да ме почитува како снаа..и толку
     
  16. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Мајката на дечко ми ми е ок . Немаме некој муабет , ама на улица да се видиме едно здраво и како си што правиш ќе направиме . Дека не ме мириса баш знам , ама не ме интересира . Јас одам со син и , не со неа . Да се сакам со свекрва нема , почит само може да има . Се знае кој се сака , родителите . Фина е многу , како што кажа реинбоу , да се гледаме често нема фини да сме си :D Кога сум била кај дечко ми , знаела да се јави и да каже дај и на Душица да јаде ова она :)
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    како што ке прави она јас од неа три пати помудро ... па кој ја тркала јас со свекорот ке бидам добра лизни мазни па таа ако не ме сака многу ке ми биде гајле нема ништо да ми може :rofl: ке си остане без синот ... се шалам за последново :$
     
  18. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.086
    Пол:
    Женски
    За неговата мајка имам единствено пофални зборови полни восхит.
    Се омажила на неполни петнаесет години под притисок на татко и ,краток брак исполнет неверства и домашно насилство . Останала на улица со две деца од четири и две години. Дотогашниот нејзин сопруг со цел да ја добие парницата и станот и го зел едното дете , нели станот го добиваат оние што се повеќе а новопечената негова невеста имала сопствени деца. Се борела до крај да си го врати детето назад кое било понижувано и бркано.Тука не и е крајот , морала да се грижи за болната мајка , сама да издвојува средства за лекови , да оди на работа , да одгледа две деца. Година дена подоцна ја изгубила мајка и , а само по некое време и дијагностицирале рак на матката.Го преживеа , тоа и што уште не . Само се чудам колку пати животот ја паднал на колена и собрала сили да се врати на нозе, овој пат посилна од кога и да е . Нејзините две деца се убедливо најкултурните и највоспитените што ги познавам . И двајцата се вработени на дваесет и шест и дваесет и четири години имаат сопствен автомобил и сопствени куќи .Солидно зрели , често фалени двајцата не пушат , ниту некогаш се напиле.
    Отворена е и комуникативна , полна разбирање , современа и пред се фер во секоја ситуација .Знае да се прилагоди на секоја околина , не се контри ниту пак сака да запаѓа во конфликти . Од неа зедов најдобар пример , покрај неа научив се што знам . Добро да ја ценам секоја драгоценост која животот ни ја нуди , ме научи да готвам за тоа и сум бескрајно благодарна. Мајка во вистинска смисла на зборот . Ако треба да се додели награда за најсвекрва на светот лично ќе и ја врачам. Си ја заслужува :)
     
    На katalina и teddybear им се допаѓа ова.
  19. majaaa

    majaaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    26
    eh kamo sreka da se site kako nea
     
  20. annnni

    annnni Популарен член

    Се зачлени на:
    27 март 2010
    Пораки:
    3.025
    Допаѓања:
    645
    или пак како во мојот случај или горе наведенотот или пак си дојде ќерка и после 4 години дома и сега по цели денови кмишат дома и мене ме муабетат и добрата ќеркичка ја сврти мамичка против идната снаа.....па зошто мама да ја сака снаата повеќе од ќерката...........премногу јасна причина :!: