1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

  1. anastasija18

    anastasija18 Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    206
    Пол:
    Женски
    @1209 @Unique__ потполно сте во браво девојки.
    Дечко ми е навистина ретко добар, мирен, повлечен, културен и навистина има добра душа, ги услужува сите, не знае да каже не за ништо. Најверојатно затоа што татко им е отсутен цел живот и тие него го ставиле на тоа место и за секоја ситница се прави гужва и галама. Инаку дечко ми пред мене немал некои посериозни врски, исто и јас и најверојатно затоа постои толкава љубомора од нивна страна. Да бидам искрена и на почеток забалежав ама не сакав искрено да прифатам, не ми беше верно сето тоа и сеуште не ми е зошто пред мене ниту мајка му, ниту сестра му немаат речено ништо. После таа збрка што ја направи сестра му, утредента се видовме ме изнагушка, ме бакна исто како ништо да не било, без никаков срам. Јас не сум лута, ниту љубоморна, воопшто немам намера да го крадам синот од мајката или братот од сестрата ама ми пречи ова премногу, на почеток не бев сигурна дали смеам да речам нешто ама повеќе не се мислам. Далеку живееме со дечко ми, не се гледаме секој ден, не сме често заедно и затоа сакам секој момент да ни биде убав, не сакам секогаш кога ќе треба да се појде некаде ние да се туфкаме дали неговите ќе бидат навредени или повредени. И ретко излегуваме, порано ја носеше сестра му со нас некогаш и дечко и, ги возеше и цело време тој плаќаше за се ама и парите не растат на дрво, веќе мораме да си мислиме и да си штедиме за нас.
    Инаку си имам свој став околу ова, го пишав овде и не отстапувам. И јас имам свое семејство, какво-такво мое си е, немам мајка ете ама никогаш не сум дозволила моите да ме стават на тоа место, иако пробаа. Си имам свој живот кој морам да го живеам.
    Инаку зборував со дечко ми за ова, знае дека сум во право ме поддржува ама не знам колку ќе си остане доследен на своето. Јас од моето не одстапувам, му кажав кратко и јасно, бракот е за двајца нема потреба да се мешаат ниту од мојата, ниту од твојата страна а ти ако си вистински маж треба да им кажеш каде им е местото. Јас на барам од него да се кара со нив, туку кратко и јасно да им објасни до каде смеат да одат и да си остане на истото. Возрасен човек е, зрел и стабилен, заработува, вади плата плус приватно си работи и треба ли да бара дозвола од неговите за да излезе некаде со девојката? Навистина не ми е јасно. Колку и да ни е убава врската ако ова продолжи вака, ќе размислам дали да се официјализираме. Разговарам со него редовоно за ова во псоледно време ама уморен е, нервозен и не сакам секој ден да му тријам сол над главата ама нема ни да молчам.
     
  2. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Колку време сте заедно?
    Инаку колку и да се убедуваш со нив дека не сакаш да го украдеш сепак тие можеби а и сигурно мислат поинаку.
    Те разбирам што сакаш да кажеш а и сигурна сум дека знае дека му мислиш се најдобро, но престани да му укажуваш на тоа. Мислам дека треба да биде самиот свесен како треба да постапи.
    Без разлика што е таков како што опишуваш, тоа се паѓа во вода доколку проблемот не го реши со време.
    И се е во ред што му укажуваш но на твое место јас би се откажала од толку солење памет.
    Штом е се на негов грб мора да знае и да каже кога е доволно и доста бидејќи тоа нема да престане додека не покаже заби.
    И највеќе од се мразам лицемерие. Прво ќе прави проблеми а потоа ќе те изгушка.
    Или нека го реши проблемот што побрзо а под тоа мислам да му поставиш ултиматум или бегај со време, зошто не знаеш утре во брак што ќе те чека!
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.037
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    аман од такви лепенки нереализирани жени. И јас мразам лигавења
     
  4. Norah Jones

    Norah Jones Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2019
    Пораки:
    1.037
    Допаѓања:
    491
    Пол:
    Женски
    а што се случи? ме интересира се плашам и јас да не наседнам на лицемерие
     
  5. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Што поголема дистанца на почетокот тоа подобро, и мојата демек ме сака загрижена за мене. Да не ми е ладно да не сум гладна не знам што ,за од како стапивме во брак да стане наредник ,буквално наредник.
     
  6. DenicijaNaPetre

    DenicijaNaPetre Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2020
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    520
    Zenata mi se cini mnogu dobricka, ne zboruva poveke od toa sto treba koga ke se zatekneme kaj niv doma, samo me pozdravuva pa si se zatvora vo soba i glas ne mozes da i slusnes nitu pak neocekuvano da tropne na vrata od sobata na decko mi dodeka sme vnatre...
    Se prasuvam dali mozebi toa e samo nekoj vid gluma pa otposle ke si go pokaze vistinskoto lice i pokraj toa sto prosto ne mislam deka e taka...
    Ah, iskreno ne znam... Mislenja???
     
  7. LovelyGirl3

    LovelyGirl3 Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2013
    Пораки:
    1.351
    Допаѓања:
    10.447
    Пол:
    Женски
    Не се преоптоварувај со непостоечки проблеми.
     
    На x.Daisy.x и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  8. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Мислење -што подалеку тоа поарно .
     
  9. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Ако ми е идна свекрва мајката на дм мислам дека нема да имам проблем. Ми стои вака за мирна и фина жена, ништо не му се меша на дм, а и млада е и модерна жена. Плус ќе живее во друг град и нема да се гледаме ни слушаме толку често за да имаме време да се расправаме. :rofl:
    Јас повеќе дм го жалам со моиве родители као ќе се слага. :rofl:
     
    На nevermet18, cresa-jagoda, Ugly Duckling и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Јас идната свекрва си ја доживувам исто како и мене да ми е мајка. Дури поблиска сум со неа отколку со мајка ми. Се слушаме по телефон, се гледаме често, нема што не сум споделила со неа откако се знаеме.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Заедница ?
     
  12. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Како?
     
  13. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Дали сте/ќе бидете во заедница?
     
  14. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.034
    Пол:
    Женски
    Моментално не, ама за скоро време ќе биде да бидејќи така налагаат околностите.
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  15. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.096
    Допаѓања:
    37.561
    Пол:
    Женски
    Испод мира триста вира. Така да си знаеш
     
    На tinka-mace, pikabu5, christinnn и 3 други им се допаѓа ова.
  16. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.942
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    Односите ни се супер и се надевам дека ќе продолжи така иако нема да живееме заедно.
     
    На nevermet18 и GrimTheReaper им се допаѓа ова.
  17. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Мене ми е баш мило што си се согласуваш со твојата идна свекрва, но да напишеш дека ти е како мајка !?
    Мајка !? Јас се мислев дека една мајка те родила и таа е незаменлива се додека од истата не доживуваш тортура.
    Не сакам да бидам негативна или лошо да ме сфатиш, но сите ,,свекрви,, на почетокот се мед и млеко, а и кој не би бил од само кафе пиење и еден ручек.
    Секој тоа може да го изглуми. Работата е што кога си во заедница со дечиња и минимална плата ?
    Да бидеме реални во групата снаи и свекрви повеќето жени имаат ист проблем, а тоа се свекрвите кои покасно си го покажуваат своето вистинско лице
    Јас неам ништо против вашиот однос..но да ти е повеќе од мајка хмм....
    Не би.
     
    На christinnn, black-angel, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Затоа прашав за заедницата ,ама ај реков да не и расипувам мислење ,ќе види сама (дај боже да грешам). И мојава Арна се правеше ама на глава ми е качена.
     
    На cresa-jagoda, Luna91 и Veta им се допаѓа ова.
  19. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    26.118
    Аман бе! Не се сите свекрви ѓаволи! Мајка ми нема ништо лошо видено од баба ми. Никој во ништо не се меша, и мир во куќа. И да, не живееме заедно, ама куќа лепенка.

    На кафе гледаш?|( Ај кажи, каква свекрва јас ќе имам, ме интересира.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    17.203
    Јас само едно ќе ви кажам. Немате потреба од претерана блискост пред брак. Може низ нос да ви излезе и се што сте се довериле да биде искористено против вас.
    Другаркиве што беа ептен блиски со идните свекрви, најмногу имаат пропатено од нив во брак. Така да, бидете си со резерва.
     
    На Veta, Осе, Elf и 3 други им се допаѓа ова.