1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

  1. nevermet18

    nevermet18 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    5.208
    Допаѓања:
    13.033
    Пол:
    Женски
    Мајка ми што ме родила ме исфрли од домот, така што веќе немам мајка. Фала ви за грижата, ама нема потреба од коментари кога не сте запознаени со ситуацијата.
     
    На poi, Mantub, poppie и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    Напишав..свекрва, тетка, стрина итн. Може да има подобра комуникација само ако си трпела тортура.
    Од твојот пост сфатив дека и со мајка ти се согласуваш добро, но со свеки подобро :)
     
  3. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.554
    Пол:
    Женски
    Не само пред брак ,туку и во посебно ако сте во заедница. Од паталец совет. Така јас во друг град сум ,немам блиски тука ,едно кажи ѝ друго кажи ѝ ,сега се пика и кај што треба и кај што не треба.
     
  4. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    А што има врска поговорката со тоа дали гледам на кафе? |(
    Прочитај ја темата за свекрвите и снаите и ќе видеш колку такви свекрви има што пред синчето да се ожени се лизни мазни, фини и предобри со снаата, а отпосле стануваат спротивно.
     
    На Anyshka, Justicija, Алек*** и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Stephen Amell

    Stephen Amell Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 јуни 2017
    Пораки:
    2.291
    Допаѓања:
    26.084
    Не кажувај за што би било кога би било.. Има и добри свекрви. Некогаш е до снаите. Ама не, вината секогаш ја префрлате на друг.
    Членката кажа дека има добар однос со идната свекрва. Одма ја нападнавте дека сега прави лице, после ќе и го виде вистинското. Аман бе! Не ја знаеш како личност во живо, од кај на тебе право да кажуваш кој, каков е?
     
    На Mantub, cresa-jagoda и Annora им се допаѓа ова.
  6. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Ok, извини требаше тебе да те прашам. Те ти повеќе знаеш
     
  7. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.321
    На дм мајка му е...онака. Немам некоја блискост со неа, ама и она многу не сака да седи со нас кога сум кај нив дома, гледа секогаш сами да нѐ остави. Дури некогаш не знам дали ме сака или ме неќе:wasntme:. Додуша мислам океј мислење има за мене.
    За во иднина дм ми вика Абе она сама нема да сака да нѐ замара, да ни се меша. Викам супер чим така. Ужас би ми било со свекрва да живеам, макар и најдобра на свет да е
     
    На Алек***, cresa-jagoda, mal.ecka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    6.547
    Пол:
    Женски
    Со мојата идна свекрва имаме одличен однос, веќе подолго од 11 години. Како понатаму? Со поставување граници од сам почеток. Се надевам на почит, мир и разбирање. Не очекувам да го смени однесувањето према мене преку ноќ како што тврдите, но не очекувам и се да биде перфектно. Различни генерации, различни размислувања, нормално. Што и да произлезе, се надевам на мирно решавање од страна на мојот иден сопруг со неговите родители.

    Да се надоврзам на разговорот од погоре. Мислам дека претерувате со тие тврдења дека после брак свекрвата ќе ги покаже роговите. Можеби има дел вистина во тоа, но не верувам дека некој би глумел со години а потоа наеднаш би сменил однесување. Ако е така испаѓа и синот дотогаш не ја познавал својата мајка, нели?
    Како и да е, најбитно е сопружниците да се поддржуваат меѓусебно. Тогаш никој ништо не им може :)
     
    На nevermet18, duffi, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Petit biscuit 91

    Petit biscuit 91 Активен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2020
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    291
    Пол:
    Женски
    Прекрасна жена е и имам само најдобри зборови за неа. Сепак, не сме преблиски, се почитуваме и тоа е тоа. Ми се свиѓа тоа што не се наметнува, а сепак не ни ладна и незаинтересирана. Не живееме блиску така што немаме редовен контакт, но кога сум одела кај дм на повеќе денови секогаш правела сé да се осеќам пријатно. Никако не ми е во план заеднички живот (дури ни со моите) така што се надевам дека ќе го задржиме овој однос.
     
  10. BellaBibi

    BellaBibi Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2021
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    7.162
    Пол:
    Женски
    Со идна свекрвица( верени сме ) односот ни е океј. Реално е постара жена ( мојов голема разлика со брат му) и си има некои принципи за одредени работи низ дома и тоа си е ок. Нејзина куќа нејзини правила. Ние си правиме спрат ( толку беа финансиите ) ама многу добро знаат и каква сум јас. Несакам мешање и тоа ептен го почитуваат, знаат дека сум без влакна на јазик, искрена и мразам неправди. Знаат дека од прва скала нагоре е мое , мои правила и принципи.
    Сепак се родители на вереникот , заслужуваат почит исто како што и моите го заслужуваат.
    Па и со мајка ми се подкаруваме, во кујна со мајка ми нема шансииии, ама она е мама и лутината брзо ни проаѓа, ама со свеки знам дека инатот би ме држел на најкакото. Затоа односот ни е со почит, разбирање и секоја на своја страна.
    За во иднина никој не би можел да знае што ке се случува.
     
    На Anyshka, nevermet18, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Tilio

    Tilio Активен член

    Се зачлени на:
    16 март 2023
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Za svekrvic nemam zbor, zenata eve 4 godini e predobra super. Znaeme da sednime koga ke otidam i kafe da pieme po 2 3 saati, a sin i ko da ne postoi cesto znae i da zaspie od dosada. I shega znae da razbere, da se poseguva, i da me posovetuva. Ama uste od start znae deka jas sum otvorena, bez vlakna na jazikot i brkam pravdini. Nikogas ne ni se mesa vo odnosot so sin i, cesto duri i koga ke se skarame znae nego da go iskara da mi popusti bez razlika koj e vo pravo samo za da ne se karame.
     
    На t.a.m. му/ѝ се допаѓа ова.
  12. t.a.m.

    t.a.m. Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2021
    Пораки:
    148
    Допаѓања:
    209
    Секоја чес ретки се таквите свекрви
     
    На Tilio му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Foffygirl

    Foffygirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2013
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    27
    Isto :) Imame okej odnos i sekogas koga sum kaj niv pravi da se cuvstvuvam okej i da ne mi fali nisto. Me gleda kako svoja kerka
     
  14. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.189
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    Сигурно сеуште не сте во брак и немате деца. Добра свекрва не постои. За свекрва се носи заклучок после раѓањето на првото дете. До тогаш се сите мед и млеко.
     
    На cresa-jagoda и *Amethyst* им се допаѓа ова.
  15. ♡ Cinderella ♡

    ♡ Cinderella ♡ Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2023
    Пораки:
    449
    Допаѓања:
    2.818
    Пол:
    Женски
    Како што ќе заслужи така ќе се однесувам.Нормално е да не се согласуваме за се и секогаш.Само да не ми се меша во бракот бидејќи тогаш не некаков туку никаков однос нема да имаме.