Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

 1. majaaa

  majaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2009
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  26
  vo pravo si annnni zosto da e pomila snaata koga moze kerkata :*
  [mod-kirilica:cy67nv90][/mod-kirilica:cy67nv90]
   
  На annnni му/ѝ се допаѓа ова.
 2. meruska

  meruska Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2010
  Пораки:
  472
  Допаѓања:
  102
  никако нека има граници мегу васникогас не се зблизувај со свекрва додека си девојка на нејзинот син ке те сака ке биде мила кога ке се омазис ке ти казе си ми го украла синот дистанца нека има мегу вас мн подобро
   
  На majaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. signorita-R

  signorita-R Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  ja znam ama isto kako da ne ja znam,sakam da si se drzam na distanca,koga ke se sretneme samo se pozdravuvame, malku onaka formalen muabet i tolku, zosto nikogas ne se znae dali "taa" ke bide idnata svekrva.
  [mod-kirilica:2k2ons4a][/mod-kirilica:2k2ons4a]
   
 4. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  676
  Допаѓања:
  866
  како со идната свекрва??? КАКО ОНА СО МЕНЕ-ТАКА ЈА СО НЕА :)))))
   
  На Milena-111, Sara123, Monchence и 2 други им се допаѓа ова.
 5. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  110
  па..вака..не ја сакам мојата идна свекрва ама ниту пак ја мразам :!:

  малку делува одбивно и простичко :lol:

  трета работа, воопшто не е природна во однесувањето, само шепотка и можам да почуствувам што мисли! нека не се занесуваа таа дека јас ќе мијам садови, ќе чистам и готвам тука додека не станам официјална снаа. додека синот нејзин не ме земе јас сум тука само гостинка !
  ај како да ја сакам кога ми принесува на маса ролат од ладилник полн со мраз, пресолен кашкавал, смрдеа од јајца и полуживо месо??? :@

  извини ама човек сум , не сум прасе во котар па се може да јаде :puke:
   
  На Milena-111 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KuklickaSk

  KuklickaSk Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  3.617
  Допаѓања:
  14.066
  Мајката на дечко ми се однесува сосема коректно со мене, но мислам дека и јас не сум и дала повод за поинаку. Дури можам да кажам и дека се грижи за мене како за керка. Малку патат и таа и маж и дека немаат керка па дури и претеруваат со поклони кон мене :tmi: ја неможам да одбијам, да не ги навредам, а дечко ми им се лути што ми купуваат (им вика дека не ми го погодуваат вкусот :D (вистина :D ) )
  Инаку ме имаат преставено на цела нивна фамилија што малку ми пречи зошто сепак не сум мажена, па сега морам да одам и по родендени кај негови братучеди |(
  Како и да е, знам дека е многу доминатна жена и иако е се во ред сега за сега, не би сакала да живееме под ист покрив.
   
 7. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.254
  Јас би ви препорачала да не се замарате со такви глупости уште од сега кога се уште не сте нивни снаии :D , а од кога ќе биднете е тогаш самите се сложуваат коцките 8) .
   
  На karenin и crnokosata им се допаѓа ова.
 8. Butterfly87

  Butterfly87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  581
  Пол:
  Женски
  Мојата " идна свекрва " е ТОП си пиеме кафе ова она, али секогаш коректни муабети за факс,за барање работа никогаш за проблеми со дечко ми не ни се ни меша ... Може тоа зашо комшики сме, али сепак... :)
   
 9. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  63
  Мајка му на дечко ми е многу фина жена, образована, културна. Се запознав со нејзе, а воедно и со татко му, кога веќе бевме во врска скоро година, бев кај нив на гости. Кафињата, муабетот си одат, поздравите со колачи или кифлички кога иде тој кај мене ги има, само многу отворен муабет за тоа каква ни е врската, што планираме, не ме прашала до сега а не ни сакам. Ок ми е вака да си правиме општи муабети, а за некои тешки теми не! :!: Е сега малце ме засегна скоро едно прашање, уствари тоа се е точно, ама и не сакам да ме испрашуваат зошто не можам да најдам работа, како јас да не барам? Тоа си е моја лична работа, јас се трудам колку што можам, си завршив факултет и сега си ја барам среќата. Да не е загрижена можеби за син и, да не земе некоја невработена, после кај ќе ни биде крајот...Е од тоа ми е страв, да не почне да ни се меша, да го разубедува... Како и да е, ја ценам и почитувам бидејќи е мајка на мојот дечко, потенцијален сопруг, а да живеам со нив некогаш??? хммм..не би сакала, ама ако налагаат така условите, што ќе се прави. :?:
   
 10. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.984
  Пол:
  Женски
  Мајката на мојот дечко е мошне млада, па според тоа не е некоја старомодна со закоравени мислења во однос на тоа како треба да изгледа една денешна врска. Се запознав со неа неколку месеци откако се фативме со дечко ми, а оттогаш имаме коректен однос. Некогаш ни прави друштво додека со дечко ми пиеме кафе кај нив, но никогаш не сме зборувале за нашата врска. Барем сега за сега не ни се меша во наши работи.
   
 11. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.227
  Пол:
  Женски
  Со свекрва и јатрва никогаш не се излегува на крај. Ова ви го кажувам од лично искуство. Многу сум друштвена и со секого можам да разговарам за се ама со нив две не можам никако. Ако си добара - си лицемерна, ако си ќутлива - лоша си, ако се држиш на дистанца - арогантна си итн.
  п.с. Има исклучоци секако да не го заборавиме тоа.
   
  На sea-star му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tribbiani

  Tribbiani Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2010
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  6
  Мојата засега супер ми е, пу пу да не ја урочам многу ми е мила пријатна фина срцка е никогаш лош збор немам слушнато а и не е од оние да се потресува како јас ќе и го украдам синчето, и што е најново во последно време го добив нејзиното место на трпезата хахаха да си се пофалам на сите ви посакувам ваков однос со своите свекрви како мојот од се срце :)
   
 13. karenin

  karenin Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2010
  Пораки:
  1.426
  Допаѓања:
  2.160
  Јадам крајче од лебот се со цел мојата идна свекрва да ме сака.
  Ок е жената, не е в Мк. па досега се имаме сретнато само три пати. Ме фасцинира нејзината сериозност, навистина, иако јас постојано сум со насмевка на лицето.
   
 14. RnB-HipHopGirl

  RnB-HipHopGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  5
  морам да се избацим со виц тука бидејќки се работи за свекрва ... Што викаат англичаните кога ќе им умре свекрвата? ... YES! хохохохо
   
  На Yeeah му/ѝ се допаѓа ова.
 15. girl-miri

  girl-miri Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  7.669
  Допаѓања:
  19.749
  Пол:
  Женски
  уууууууу како бе?? никако..па сто знам теско е нормално тоа но сепак од моја страна ке ја приватам и ке правам она сто мозам но доколку она поцне на друго е тогас и јас ке и свртамм..стварно знаци ке пробам да биде се добро али не е само до мене треба и она свекрва моја да прави да е добро ако не памти па врати ;)
   
 16. doll

  doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  110
  Онаа што треба да ми биде свекрва искрено многу многу не ја поднесувам.Некако целата ми е вештачка, така...
  Значи јас кај дечко ми не сум била неколку месеци, и сега доаѓам на слава.Само што се поздравив, честитав и..сеуште ни палтото го немав соблечено дечко ми го уклучи шпоретот за кафе кога она Oх синко зарем ти ќе вариш кафе ?! Е, ме извади од такт, пред сите гости тука !!! :devil:
  Јас само се насмевнав и реков Не само кафе што ќе вари, ами и ченца ќе служи ! :lol:
  Мислам тотално сељачки, човек ти дошол на слава на гости ...ах, свекриви, свекриви... :tmi:
   
 17. princess11ska

  princess11ska Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  64
  И мајката на мојот дечко е ептен фина. Супер сум си со неа, мислам дека можам за било што да и се обратам. Посебно се зближивме сега овој месец.
  За жал дечко ми имаше многу сериозна сообраќајна несреќа и едвај остана жив односно имал преголема среќа. Јас моментално не сум во МК и неможев да се вратам кога дознав, односно не ми дозволија затоа што операциите му ги одложуваа заради мене, кога и да се слушневме он одма креваше температура и притисок. А јас пак можев да дојдам само на 3 дена и сите се плашеа да не се влоши.
  За тој период нон стоп со неа на телефон, за се прво мене ми се јавуваше, сочуствуваше со мене, ме тешеше иако и самата незнаеше каде и е главата.
  Имало и ред други случаеви и кога сум била во МК. Еднаш се скаравме прилично жустро со дечко ми и како за несреќа она се најде како сведок тука у близина. Мене многу ми беше непријатно а она цело време стоеше на моја страна. Дури ми се јави следниот ден и ми се извинуваше и ми се изнаплака зашто така се испонашал син и. Сеа можеби односно сигурно си има и свои маани али до сега сум била сведок дека е навистина праведна и фер. Инаку не сме па и до толку како што има идам кај дечко ми а завршувам со мајка му пиејки кафе. Тоа не. Ретко се случува да дојде на една цигара доле да ме види ама па дечко ми чим ке испуши она ке почне овој одма ајде испуши и сеа иди си горе :) Мислам па и преголема слобода и блискост не е убаво.
  Мислам дека најчесто потоа во брак цела претерана блискост со свекрвата пред брак се претвора во одбивност и сметам дека па и до толку ептен лице правење и подмочување не е ок.
  Ок е да се има еден прибран однос, близок но сепак на дистанца.
   
 18. hrizantema007

  hrizantema007 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  25
  сме пиеле кафе неколку пати кога сум кај нив,не разговарам со неа за несто интимно,,итн,,онака разговараме за животот,за ситуацијата,за околносите,,за одредени личности што ги познаваме,,пред мене се прави дека не се меша у ништо во нашата врска,но индиректно гледам по зборовите на дечкоми кога таа нешто кажала,,веднаш можам да го сетам кога кажува нешто нејзино...и сум му кажала дека нема да ја викам исто како што ја викам мајками,може нешто поинаку за да не е на име или тетка..и не сакам многу да се зближувам,да се мешам со неа,,иако тој сака јас многу да сум блиска со неа..али тоа никогаш!!!
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.372
  Допаѓања:
  12.003
  Пол:
  Женски
  Колку е фина ќе видиме кога ќе и стапнам во куќа(семејство),а сега за сега е ок.
   
 20. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  572
  Дечко ми е единец, а и јас сум сама. Не знам сега дали е ради тоа, но постојано тие гледаат за нас двајца да има се. Ако иде дечко ми да си купува гардероба, обавезно има и за мене. Ако одат некад се носат подароци и за мене. Мене ми е тоа непријатно зошто не секогаш можам да возвратам исто. Одморот летово исто така е благодарение на неговите родители. Мајка му знае да се нашали и во таа сала да ме погали по грбот, рамето(ваљда убаво доловив). Пиеме кафе и после правац во соба кај дечко ми. и ако отидам до дневна на цигара зошто во соба не се пуши. Се друго е препуштено на нас, правиме како што ние си сакаме. Онака супер однос ко за сеа. И доволно е сега кога се уште не сум снаа да се задржи на овој однос. Во иднина сакам да имам сличен однос ко со мајка ми, зошто ист не е возможно. Но, сакам слободно да побарам совет, помош било што. Да не чекам само со маж ми да отидам кај неа итн. Но, иако се е во ред сега и грев е да кажам поинаку, за тогаш отом потом, кој како ќе заслужи.