1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како со идните свекрви?

Дискусија во 'Врски' започната од bluberry, 19 септември 2010.

  1. bekii

    bekii Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    205
    Допаѓања:
    52
    Моите идни свекор и свекрва сега ми се ок. Повеке се имам со неа отколку со маж и. Знаеме да седиме заедно додека пијат кафе (зш јас не пијам) заедно јадеме сите, често правиме некои слатки, и помагам кога имат именден и се тоа... се надевам нема да се смени ако ми е свекрва, зш сите викат дека сите свекрви после свадбата се менувале. Но се надевам таа нема да биди таква :) можам да кажам дека си ја сакам :D
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333

    Епа мора да ја чува идната снајка :D . Не мора да значи во секое правило има исклучок. Би ти препорачала да не се толку зближуваш со неа од практични причини, за некои работи стој си по на дистанца.
     
    На blond му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.132
    Допаѓања:
    88.406
    Пол:
    Женски
    Важно ми е со мајката на дечкото да имам фин, културен однос. Поздравување и два-три реда муабети.
    Со на еден бивши мајката бевме многу блиски, тој беше единец, па жената ме обожаваше. Уште додека се дружевме беше супер со мене, а не пак пар кога станавме.
    И сега од кога раскинавме кога ќе се видиме се поздравуваме, имаме заеднички пријатели па знае пред нив да ме испофали и да каже дека ниедна друга девојка негова нема да ја сака како мене.
    Знам дека и јас тешко ќе се поврзам со некоја друга како неа, но ако ништо друго некој муабет ќе свртам и разврзам.
     
    На Sara123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Blair15

    Blair15 Активен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    90
    Допаѓања:
    12
    Мајката на мојот дечко е премногу добра со мене, ме гледа како нејзина керќа, и се ни угодува, си пиеме кафе, гледаме серии и слично , би сакала да ми биде свекрва, и не би ми сметало да седам под ист покрив со неа :D
     
  5. praski4e

    praski4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    317
    Пол:
    Женски
    Мојата идна свекрва и свекор се многу океј спрема мене со современи сфаќања сега имало и некои непријатни моменти со мајката на дечкото ама само со добар однос без карање тактичка игра мислам дека се ќе се надмине како што викаат со циле миле се се постигнува.Јас искрено го мразам тоа циле миле никогаш не сум се улизувала на никој природна сум но животот ме научи дека некогаш мора да бидам таква,а и луѓето се такви со некои едноставно мора да си таква
     
  6. Milena-111

    Milena-111 Активен член

    Се зачлени на:
    29 септември 2012
    Пораки:
    69
    Допаѓања:
    12
    uff lele kolku dobro ti ja razbiram situacijata..majkata na mojot decko nekolku pati mi ima receno deka koga ke se zeni sin i potocno koga ONA KE BIDE GLAVNA ke bide kako ona saka i deka kako sto ona ke odbere taka ke bide..ama jas ednas ne mozev da premolcam na toa i i rekov samo.."kako toa ti koga ke bides glavna....se znae deka nevestata i mladozenecot se glavni i deka kako oni sakaat taka ke bide"..i nemase sto poveke da odgovori i zakute...a inaku se slucuvalo i da vleze vo soba ili sega otkako decko mi napravi sprat da se kaci gore i da dreme bukvalno so saati i da zamara so toa sto i se slucuvalo na rabota i uste 300 dr gluposti ama aj izbrkaj ja ako mozes ...kako sto kaza sepak mu e majka ne mozes da ja izbrkas...:D
     
  7. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    linalinda, таквиот проблем може т.е. треба само дечко ти да го решава.Никако ти.

    Од таа страна јас си немам мака, мајка му е човек со разбирање и самата си вели: штом основате семејсво треба да си имате свој покрив над главата.Подалеку од очите повеќе ќе се сакаме.
    Истиот став го има и дечко ми,дека треба да си имаме свое катче.

    А тоа околу свадбата, навистина ме воодушевија неговите родители кога се женеше брат му.Им кажаа: Деце ние имаме толку и толку се избирајте си сами кога ќе ви требаме викнете не.
    Брат му и снаата сами си избраа ресторан,ги викнаа потоа родителите и они да видат.
    Потоа снаата ја викна и мајка му кога купуваше венчаница.
    Заедно бираа китенки декорации,сите заедно седевме во двор и правевме, се беше весело и со смеа.
    Сами си бираа злато,потоа и го даде на мајка му за она нели да ја дарува.
    Се си течеше во најдобар ред.
    Сега нормално е прво како родител а потоа и како човек нели сакаш да посоветуваш да дадеш идеа. Но секогаш било тоа со добра намера а не наметнување. :)
     
  8. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Јас и дечко ми сме повеќе од две ипол, скоро накај три години. Тој досега официјално не ме запознал со неговите, а сметам дека нема потреба и не сум ни сакала. Јас лично не би сакала многу зближување, одење кај него на кафиња и ручеци, и непотребни стресови :D Да се мкнам по слави, семејни прослави, свадби или што ти знам и да ги запознавам сите од семејството, и баби и тетки и стрини ..
    Може три години и не е мал период, ама со оглед на тоа што на заеднички живот немам намера ни да мислам во наредните 5-6 години, си реков дека не сакам да се зближувам толку со неговите.

    Аааама :!:
    Јас всушност мајка му ја знам и од порано, дека мало место сме, ама имав и прилика неколку пати да застанам да се поздравам, и онака муабет набрзина.. Млада, убава, модерна, современа, згодна, преначитана жена.. Ми праќа поздрави по дечко ми, чоколади и неколку пати и книги.. И ме вика да одам на гости кај нив, барем на кафе и покрај тоа што тој и рекол дека најверојатно ќе ми е срам.. И на телефон ми се јави и ептен мило и беше и ми рече дека ептен ќе и е мерак да дојдам. И дека треба оваа индиректна комуникација да ја прекинеме, (со дечко ми кој што има улога на канал-медиум :D ). И од тогаш само го прашува кога ќе дојдам, и знам дека ептен ќе биде незгодно да одбијам. Ама и покрај тоа што имам многу високо мислење за жената и ја почитувам, не сакам бе луѓе уште сега да им одам по гости :worried: А и плус тоа ептен срам ми е..

    "Проблемов" нема решение и не знам како би ми помогнале :D .. ама ете онака да се искажам :D
     
    На elisabeta му/ѝ се допаѓа ова.
  9. elisabeta

    elisabeta Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2012
    Пораки:
    1.888
    Допаѓања:
    7.538
    Nevermore Истото си го мислам и јас, како јас да сум го пишела сето ова.
     
  10. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
    ЕЕЕ ние добро се сложуваме, и знам дека ме сакаат,многу добро луѓе се :) и јас ги сакам и од што го сакам дечкоми ги сакам и нив и се што е поврзано со него
     
  11. L-a-r-a22

    L-a-r-a22 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2013
    Пораки:
    1.337
    Допаѓања:
    10.769
    Пол:
    Женски
    Јас со дечко ми сум 4 год. и одам кај него, не многу често ама одам. Ме имат водено и на свадба :) За мајка му имам добро мислење, тивка жена, разбирлива. Но кој знае каква ќе биде кога ќе и влезам во куќа. Никогаш не се знае, човек можеш да го научиш каков е само кога ќе живееш под ист покрив со него.
     
  12. awayfromyou

    awayfromyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2012
    Пораки:
    423
    Допаѓања:
    297
    Пол:
    Женски
    Јас многу ја сакам мајка му и татко му , но и сестра му .. хаха целото негово семејство.Многу добри луѓе се татко му постојано вика по него.. Идиот,бандит чувај ја ова она .. хахаха , а и мене многу добро ме прифатија неговите со сестра му сум многу блиска и многу ја сакам , се надевам дека ако останам со него дека ќе ни е уште поубаво :D
     
  13. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Не ми се верува како можат некои девојки уште не влезено во брак да имаат лоша претстава и со таква негативност да зборуваат за свекрвата.
    Да, јасно ми е дека има секакви свекрви, и дека сите си го фаќаат здраво за готово, као демек свекрва е и не треба да ја сакаш ниту па таа тебе. Глупост.
    Денешните девојки се поразгалени, научени се да добиваат на тацна се и нормално се ствара тензија.
    Епа затоа се вика и брак, влегуваш во друг свет кадешто претходно треба да знаеш и психички да си подготвена за стабилност и сериозност, каде некогаш треба да премолчиш, али нормално да не дозволуваш некој да те гази, затоа што и девојката е чедо на мајка си.
    А ако недај боже ме понижува или не ме сака и ме навредува, би сакала мажот тоа да го виде, и секако да застане на моја страна во ваква ситуација. Праведност само би барала тука.
    Никој не бара бескрајно да ја сакаш свекрвата, ама треба да ја почитуваш како мајка на твојот сопруг, и како жена којашто те примила на некој начин во куќата. Доволно е да ја испочитуваш, да си имате муабет, а таа ако е паметна ќе сфати дека сме различни генерации и дека не може да се меша во одлуките на синот и снаата кои не се деца. И така се ќе си тече мирно , спокојно и убаво.
    Немам сеуште свекрва :D , ама кога би имала би сакала да сме во добри односи, да има разбирање и во никој случај карање. И сакам да си ме сака. :wasntme: Така и јас ќе си ја сакам. :wasntme: :D
    Можеби сум олку позитивна околу оваа работа затоа што сум така воспитана, дека со почит може се да постигнеш и убаво да биде. Плус, мајка ми и баба ми отсекогаш биле во добри односи, никогаш не се скарале, до ден денес си купуваат поклони една со друга, едноставно кога ќе седнеме сите на една маса се смееме, се гушкаме, има една преубава семејна хармонија и топлина..... :)
     
    На kate21, senza.parole и MilanoRedHead им се допаѓа ова.
  14. MilanoRedHead

    MilanoRedHead Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    20
    Се согласувам 100%.
    Кај мене,братучетка ми се омажи во Скопје,па сега се преселија во друг град (кај родителите на мажот).
    Бев премногу исплашена што како ќе испадне,дали ќе се снајде,дали воопшто ќе воспостави контакт на едно нормално ниво со нив,бидејќи братучедка ми е диво суштество,пре либерален дух,воспитана така што небото само може да и е лимит,додека родителиве на маж и се доста традиционални,затворени па да не речам и конзерви.
    Сите во фамилија се чудевме како успеаа да се вклопат така добро,така да најдат заеднички јазик,што дури женскава моја почна свекрва си мамо да ја вика :D
    Ама ете,и тоа бива.
    Јас уште немам свекрва,ама кога ќе имам,сакам да ме прифати како дете дојдено од фамилија,пред се и јас сум растена не најдена на улица па да ти тера мајтапи со мене,да се однесува со должен респек и да си е нормална.
    Мразам фамилии каде има такви расправии и омрази кои најчесто се изрежирани од свекрвите. :envy: :puke:
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ang246

    ang246 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    660
    Допаѓања:
    145
    мајкаму сега засега е добра па ќе видиме...уште ко ми рече нејкам мешање во готвењето најдобра е :D :D :D
     
  16. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Пошо идната свекрва сум ја видела се на се 5 пати, никогаш повеќе од 5-10 минути, не можам да судам предвреме. Ама од тоа што сум видела, ми се гледа за фина жена, а бидејќи јас сум тип што буквално со секој можам да си најдам муабет, многу не се секирам дека би имала проблем. Стално сум викала: за кавга треба двајца, и ако јас не сакам да се скарам, другата личност може да фрчи и само самата да се направи да биде лошата во ситуацијата зошто направила сцена.
    Ама да не забегавам, најверојатно нема да живеам со свекрвата, и дечко ми е многу независен, ни најмалку не е мамин, па каква и да е жената, нема да има услови да ми се меша. Навороучение од приказна: нема за што да му ја мислам... ;)
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Angel4eeee

    Angel4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2013
    Пораки:
    529
    Допаѓања:
    336
    Пол:
    Женски
    majkata e ok na mojot decko i se gleda deka e cinicna i deka maki ke si imam so neA ali sto da se pravi koga go sakas sinot moras i nejze onaka samo ,,cista psihologija,, i vo takov slucaj mislam deka dokolku nekad bi stapila vo brak nema sansi da bide pod isti krov zaedno so nas , barem odalecenost kolku 10 km nisto poise :)))))
     
  18. the-dark-angel

    the-dark-angel Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    37
    јас да не речам ама блиска сум со нив ме знаат уште пред да се фатиме така да не ми беше чудно, со нејзе можам да праам муабет за се и не е некоја жена што противречи, незнам каква ќе биде тогаш ама мислам дека нема да се смени многу, има многу разбирање:D
     
  19. girlx3

    girlx3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    142
    Иднава свекрва моја некако многу ме сака,па и со неа ме вика да си идам на гости кај нејзините во друг град,пред некој ден и ја пеглав косата,па си пиеме кафе заедно понекогаш,ми се јавува на телефон..абе многу си се сакаме :lol: уште такви да си останеме ако се земеме со дечко ми.. :D
     
  20. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Па супер сега за сега . Одам кај нив дома , муабет , некогаш се дешава да одам на гости и кога моето момче не е дома . Фина и добра жена , која секогаш е спремна да помогне ако ти треба нешто. Се надевам вака ќе бидеме и во иднина :)