Како со наставник/професор манијак?

Дискусија во 'Психологија' започната од LittlePinky, 7 ноември 2013.

 1. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  4.284
  Пол:
  Женски
  Мислам дека прашањето е јасно.Како ќе реагирате ако имате наставник или професор (сеедно) кој што е манијак и ве гледа со онаков манијачки поглед или недај боже се обиде да ви направи нешто?
  Во нашето школо има еден манијак што е наставник по физика па наскоро и нас ќе ни предава..а слушам од поголемите девојчиња, ги мавал
  по газ :puke:
  и некои такви работи :fubar:
   
 2. katerina222

  katerina222 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  72
  Аууу среќа немам таков!
   
 3. Waka-waka

  Waka-waka Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  2.064
  Допаѓања:
  8.636
  Колку си сигурна дека тоа навистина е така?

  Кога ќе почне да ви предава однесувај се нормално како и со секој друг наставник/професор,ако ти рече или проба да ти направи нешто кажи одма дома и разговарајте со школскиот психолог ќе знае што да превземе. Во секој случај не го обвинувајте човекот без да направи нешто што не е во ред,затоа што тоа би го обележало за цел живот,ама од друга страна не се мислете да превземете нешто доколку неговиот однос кон вас не е чисто професорски.

  И уште нешто без разлика дали станува збор за професор/ка никогаш не се останува сам во иста просторија,ниту се водат разговори или консултации во четири очи.Секогаш етички ми е да биде присутен уште еден колега/колешка,во вашиот случај соученик или соученичка.
   
  На Allure, cresa-jagoda, Goticarka и 5 други им се допаѓа ова.
 4. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  4.284
  Пол:
  Женски
  Сигурна сум дека е така. Секогаш кога е дежурен и стои в ходник така не гледа.. и нормално дека не би лажеле другите за такво нешто :)
  Едит: пред тоа предаваше во едно село но го избркале и од таму и сега кај нас предава,за ова знам бидејќи познавам девојче кое учеше во тоа училиште,но се префрли во друго.
   
 5. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  4.382
  Допаѓања:
  34.886
  Е извини ама ако стварно ги мавал по газ, до сега тој веќе нема ни да предавал. Бидејќи тоа не ти е во минатото, професор да ти прави што сака, а ти да ќутиш. А денес, особено на учениците уста не можеш да им затвориш. Така да, да било навистина така, правац кај директорката и ариведерчи би била приказната.
   
 6. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.373
  Допаѓања:
  4.284
  Пол:
  Женски
  Девојчињата не му ќутат воопшто дури една моја другарка му се издерила буквално и како што кажав не е долго време во нашето училиште,па ако се најде некој да ,,накодоши,, се разбира дека ќе превземат нешто..но сигурно има некоја причина бидејќи сеуште предава тука и никој нема кажано на директорот, психологот или на некој од наставниците.
  Како и да е сигурно ќе се среди ситуацијата додека да дојди време и нас да ни предава..
  А не е лага 100% сум т.е. сме сигурни бидејќи знам некои случки ама тоа е долга приказна |-)
   
  На makgirl му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.199
  Допаѓања:
  132.698
  Пол:
  Женски
  Ние имавме еден ваков у шесто т.е пред 2 години ми предаваше по физичко.Стално нас женските у гз и у циц*ки не гледаше ми идеше очите да му ги ископам :@
  Сега е у Хрватска и имам женско наставник и конечно на раат сум си порано само мислев да не сум нешто непристојно облечена сега имам и желба да вежбам пред тоа срам ми беше и многу минуси имав тоа е тоа :D
  Секакви наставници има :|
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.523
  Ќе им кажам на домашните, ќе се консултирам прво со нив, па потоа ќе го пријавам кај директорот или други надлежни органи за вакво одвратно однесување.
  Трагично е што вообичаено никој не реагира сериозно на ваквите воодушевувачи и „мераклии“ на згодни млади девојчиња, туку кружат само некои гласини и приказните се демек предмет на смеа.
  Не знам што има смешно некој напален манијак што носи епитет професор да шлапа девојки по газ, да им зјапа во деколте, да им се обраќа со некој заводнички тон или непристојни изрази. И таков некој едуцира деца. :puke:
  Таквите треба да се казнат под итно.
   
  На LittlePinky и Dream-Girl им се допаѓа ова.
 9. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.199
  Допаѓања:
  132.698
  Пол:
  Женски
  Да баш така ние со литл пинки решивме да отвориме тема заедно прво се консултиравме де :D
  Јас и кажав на мајка ми за овој професорот по физичко и она ми рече дека и нивниот во средно така правел по физичко но исто така и тој ги мавал по гз :o Јас останав зачудена тогаш и они го пријавиле кај директорот и го избркале некоректно однесување е тоа.И овој беше таков се женските ги викаше да му купат ова она машките надвор фудбал а тој у сала со нас :fubar:
  Неколку месеци ни предаваше но отиде во Хрватска земал некоја диплома таму у некое школо ќе предавал ма нека крши глава и една фризура што имаше од кој век му беше само незнам :?:
  Многу непристојно е некој така да те гледа па поготово професор затоа несакам јас машки професори со женските е покомотно барем за нас женските :rofl:
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Seashell31

  Seashell31 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2013
  Пораки:
  736
  Допаѓања:
  727
  Пол:
  Женски
  Кај мене сега нема такви наставници и многу сум среќна поради тоа,но гледам никако да не останам сама со некој наставник.Секогаш има некој со мене,дали е тоа другарка или некоја наставничка.
   
 11. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.473
  Допаѓања:
  3.113
  Коментирам само за болдираното...
  А каде да зјапа? Вистинското прашање е зошто девојките одат со деколте на часовите по физичко, и вопшто на школо, кога имаат разни видови спортски мајци речиси до врат. Проверете дали и самите дорпинесувате за таквото однесување можеби, на пр. облекуавјќи се и однесувајќи се провокативно. Природно е на мажите да им се допаѓаат младите девојки, и обратно, на жените помладите момци (друго прашање е колку тоа некој го прави отворено и колку некој забележува).

  А тоа шлапкање за г`з :@ не е во ред секако! Дури и да не е во сексуална конотација, не е во ред некој да те допира без твоја дозвола, без разлика дали се работи за наставник, наставничка, другар, другарка... Најпрвин тоа отворено треба да го ставите до знаење на наставниците кои имаат таков обичај. Ако не ја испочитуваат молбата, моежете да побарате помош од надлежните (директорката, класната, психоогот, педагогот...)

  Кој ви гарантира дека и таа не е некоја напалена лезбејка?! :lol:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 12. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  15.504
  Пол:
  Женски
  LittlePinky,а колку години има професорот?

  И каков е уствари тој `манијачки поглед` ,како што викаш?? :?:
   
 13. Azriel1

  Azriel1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  404
  Ау :?: среќа па досега таму каде што сум учела немало вакви. Всушност се збори нешто за еден, ама не ми предава мене. И плус тој по професорки е повеќе, не по ученички :D . Инаку кај нас обратно е, ученичките ги манијачат професорите :D
  А Литл Пинки, ако навистина има нешто, вие белки си разговарате дома со родителите (јас барем за школо се си кажувам), не може тој туку така нападно да се однесува некоја од вас, не верувам, ќе се расчуе веднаш до директорот и ќе лета од работа. Кое е тоа училиште што ќе толерира такви вработени?
   
 14. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.199
  Допаѓања:
  132.698
  Пол:
  Женски
  Кој ви гарантира дека и таа не е некоја напалена лезбејка?! :lol:[/quote]
  А па од населба ни е оваа :D Има 2 деца близнаци со брат ми се дружат за оваа што ја знам гарантирам дека не е таква :rofl:
   
 15. Azriel1

  Azriel1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2012
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  404
  Нема тука ништо природно, особено не за жените. Во ред, точно е дека на училиште не се оди облечена провокативно, со деколте и слично, ама тој па ако е човек на место (а такви треба да бидат професорите и воспитувачите) сигурно дека нема да зјапа во тебе колку и да си стегната или нашминкана :^) Размисли дека наместо да ги зјапа може да ги опомене, ама ако тој го избира првото... тој си има поголем проблем. Повторувам, ученичките не треба така да се облекуваат, ама дозволено е и им се може, значи не се само тие криви. Ретко кој/а професор/ка опоменува за такви работи во денешно време, незаинтересирани се едноставно.
   
  На sweet-star и Hipica им се допаѓа ова.
 16. BlackMistery

  BlackMistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2013
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  396
  Ау среќа немам вакви кај нас у школо,а доколку би имала би пријавила кај директорката или прво на класната безобразлук до немај каде |(
   
 17. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.276
  Допаѓања:
  11.333
  Дали се прочита што напиша? Каде да зјапа?! Според тебе, оправдано е да зјапа во градите на неговите ученички?
  Ова мислење многу ме потсетува на она дека девојките што се силувани, самите си се криви, затоа што се облекувале провокативно и со тоа ги предизвикувале силувачите :^) Ако сакам и гола ќе се шетам, и никој не смее да ми направи ништо, затоа што тоа е право на личен избор.
  Да ти одговорам на прашањето погоре - не, никако не може да се оправда некој професор да зјапа во деколтето на ученичка. Тоа како учениците се облекуваат и дали тоа е примерно или не е сосем друга тема на муабет. На мажите им се допаѓаат помлади девојки, и на жените помлади момци, но училиштето не е место за тоа, професорите и професорките треба да останат професионални во секое време и во секакви услови.

  Одговор на прашањето: ако некој професор се обиде да ми направи нешто, јас веднаш би го пријавила кај психологот, уште истиот ден! Доколку немате храброст да го направите тоа самите, кажете им на родителите, мислам дека никој родител нема да остане рамнодушен. Ако јас и кажам на мајка ми за ваква работа, мислам дека со полиција ќе дојде да го собере :D Тоа што некои од девојчињата му враќале на неговите коментари нема ништо да смени, за неговото однесување треба да разбере управата и таа да преземе мерки, само така ќе сфати дека работата е сериозна и неговата кариера е загрозена.
   
  На Hipica и LittlePinky им се допаѓа ова.
 18. Feodora

  Feodora Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2013
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  3.960
  За да се реши проблемов со професори манијаци, но и девојки кои провокативно се облекуваат за на училиште, најдобро е ама баш сите да носат училишна униформа. Исто така и за час по физичко строго се знае што се носи шорцеви ( не хеланки), бела блуза и шангајки. Често знаат маливе да се облечат провокативно и на час по физичко.
  Униформата е воведена во многу основни и средни училишта, барем во мојот град уште пред 10 години.

  А како со професор манијак?? - Па јас би го накодошила, би кажала дома на моите родители, на класната, не би му се плашела....
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 19. sugarlips

  sugarlips Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2014
  Пораки:
  664
  Допаѓања:
  788
  Пол:
  Женски
  Ми предаваше еден таков. :@
   
 20. DoReMi

  DoReMi Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2014
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  156
  Еден совет од мене до сите оние на кои им предаваат вакви професори/наставници: Не криете, не премолчувајте доколку ви прават нешто. Кажете им на родителите, педагогот, психологот, било кој, нема срамота. :!: