1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како успеавте да се опоравите после разделбата?

Дискусија во 'Разделби' започната од kiki, 29 ноември 2009.

 1. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  18
  Моето искуство со врските и не баш најсјано. После последната врска (3 години бевме заедно) ми требаше многу време пред да го преболам и сеуште го немам заборавено. Поминаа веќе 6 месеци а јас не можам да го оставам зад мене и да влезам во нова врска.
  Како вие успеавте да се опоравите после тешка разделба? Колку време ви требаше пред пак да можете да влезете во сериозна врска?
   
  На crazylady, ***nekoja*** и najubavata88 им се допаѓа ова.
 2. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  mene mi bese potrebna edna god :worried:
   
  На ***nekoja*** му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lady-Mistique

  Lady-Mistique Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  130
  Допаѓања:
  25
  Пол:
  Женски
  Ах.. мислам дека нема личност кај која опоравувањето не е тешко... Постојат толку нешта што во текот на денот не подсетуваат на него.. било да е фраза која некој ќе ја изговори, негова омилена песна што упорно ја вртат или ја приметуваме баш затоа што тој не е тука, стравот од помислата дека ќе го видите ако се движите на исти места... и секако онаа навика тој да е постојано на дофат... Застанувањето на нозе ќе потрае посекако, можеби месец, можеби два ... а може и повеќе... Најлесно е да се исплачеш, изрониш солзи ... и после да се затвори тоа поглавие, со тоа што ќе го исполниш денот со разни нови активности со луѓето кои ги сакаш и кои можат да те насмеат... Најпосле, не постои само тој... има во морето многу рипки... Hang out... ;)
   
  На davidof, ubavina86, gabbylove и 2 други им се допаѓа ова.
 4. nica

  nica Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  56
  Ne bese lesno, no so tek na vreme uspeav da go zaboravam. Ednostavno i jas samata ne znam kako se sluci, dodeka probuvav da go zaboravam uste poveke mislev na nego, no koga krenav race od se, nekako kako site cuvstva sprema nego od mene da isceznaa...Iskreno sega ne se ni sekavam na zaednickite momenti, i veke ne boli. Prekrasno e cuvstvoto koga znaes deka veke ti e seedno vo vrska so nego. Ednostavno ne se zamaras kako porano...Veke ne go sakas. A preboluvanjeto moze da trae i edna godina...poveke, pomalku...zavisi. No ednas ke prestane da boli. TOA SIGURNO ;)
   
  На sj *O*, martine, Elmasa и 6 други им се допаѓа ова.
 5. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  vremeto leci se , a ima vistina i vo pogovorkata klinot so klin se izbiva :) kolku i da e tesko .....
   
  На Elmasa и железната лејди им се допаѓа ова.
 6. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Време.. само време.. може да трае и 1 година, кој знае, но сепак.. Важно е тоа меѓувреме да не се заборавиме себе си, да заборавиме што е тоа забава, дружење, песна, шетање.. тоа меѓувреме не се враќа назад никогаш.. затоа Chill out! :D
   
  На crazylady и little-butterfly им се допаѓа ова.
 7. zkjb

  zkjb Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  53
  Vidi kiki so mojot maz bev tri ipol god vo vrska ,za vreme na vrskata imav milion razlozi da raskinam so nego inaku sme osum god razlika no ne jas samo si velev ne nemozam go sakam potpolno potkleknav na nego sega sme vece deset god vo brak i veruvaj mi sekoja vtora nedela si velam ah zosto togas ne raskinav pa se tesam sudbina bilo taka trebalo da bide AMA ne e taka taka samo probuvam da si olesnam na samata sebesi .Posle seto ova sto ti go kazav ,vsusnost sakam da ti kazam ,razmisli si taka taguvajci dali navistina TOJ zasluzuva da prodolzis i da taguvas po nego razmisli kako ke bide ponatamu ,mislam ne vi gi znam detalite za raskinuvanjeto,ama sumiraj ako ima povece negativno ne odi nikako ponatamu NE SE MENUVA NISTO VO NEGO SO VREMETO toa e samo zavaruvanje .Ova ti go kazuvam za da razmislis i se oslobodis od bolkata pobrzo ima i dr mazi ,mozebi i ne bil toj praviot ,a se ke pomine zenite znaat da bidat hrabri i mnogu da izdrzat,ne ostanuvaj doma i ne se izoliraj ,druzi se prodolzi go zivotot a ako e toj toj se ke si dojde pak na svoe mesto.POZDRAV TI POSAKUVAM DA JA NAJDES TVOJATA IDEALNA LJUBOV I SE NAJUBAVO
   
  На sj *O*, Ишарет, ***nekoja*** и 3 други им се допаѓа ова.
 8. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  уффффффффф, мене претпоследниот дечко ме уби... ама она ме здроби..
  ама еве ме жива и здрава, среќна, исполнета, се вработив, обновив некои стари познанства. и среќна сум :D
  ми требаше година дена, го допрев дното (покрај раскинувањето ми се десија уште неколку други неубави работи)... ама како ќе ја достигнеш небесата , ако не си го допрела дното? :)
  не се форсирај, само ќе си дојде... треба само време...
  и како што викаше една познаничка: пијем да га заборавим, а кад се опијем дупло га видим :D
   
  На sj *O*, LoriLorena, Dark artist и 7 други им се допаѓа ова.
 9. ayla

  ayla Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2009
  Пораки:
  17
  Допаѓања:
  5
  уфф.. раскинав пред 2 месеци првиот месец ме имаше фркнато голема депресија :? :? ама ептен.. баш го допрев дното во секое поле од животот..со секој нов ден си срушував нешто ново од животот.. но ете сега сум каде каде подобра.. едноставно да беше некој кој вреди.. и вистинскиот немаше да биде бивши :)
   
  На Balint му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  18
  Фала многу за убавите зборови и совети. Знам дека не можам да очекувам да го заборавам веднаш. Нашата разделба беше неизбежна.

  Тој не заслужува повторно да сум со него. Имавме многу убави моменти ама ќе треба се да оставам зад мене. се уште не знам како ама ќе успеам ;) морам
   
  На ***nekoja*** и kristina25 им се допаѓа ова.
 11. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Јас клинот навистина со клин го избив :lol: :lol: По неколку месеци си фатив нов дечко и уште сме заедно со него. Иначе и јас со бившиот одев 3 години и не ми беше многу тешко да го заборавам. Се зафркавам за клинот јас го преболив бившиот уште по неколку дена... не ми беше важен тогаш затоа што јас самата си направив да не ми е. Си се убедив дека не го сакам и дека не сакам да ми е дечко повеќе. Никој не ми веруваше кога ќе му кажев дека е готово. А кога веќе по 3 месеци си фатив нов дечко сите поверуваа :lol:
  Можеби повеќето ме осудуваа затоа што си фатив нов дечко толку „рано“ и ми велеа дека треба да почекам, но јас така решив сепак мој е животот и кога пак би се вратила пак би го направила истото. Секој си го избира најдобриот начин за да се опорави и да не дозволи депресијата да го надвладее. Поздравче и се надевам набрзо ќе продолжиш со својот љубовен живот.
   
  На NotACommonGirl и Emily Dora им се допаѓа ова.
 12. Bianca

  Bianca Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  16
  Devojki nikogas da ne zalite po izgubenoto ednostavno pusteto go. Jas bev vo vrska 4 godini se bese super nikogas ne se posomnevav deka mozi da mi se sluci toa sto mi se sluci.Toj vo psolednite 2 god se slusal so devojka od germanija bez da znam jas sekako samo za pari i za viza a ne za ljubov, se si se dogovorile i vecerta na mojot rodenden jas go cekam da me zeme za da slavime,i vo toj moment mi se javuva negov najdobar drugar i mi vika ne go cekaj nema da dojde se veri za druga.Zamislete na mojot rodenden toj pravi veridba.Mnogu malku mi bese tesko zatoa sto jas sum takva devojka brzo mozam da prebolam kaj mene e svako cudo 3 dana mozam da kazam deka majkami poveke se nervirase od kolku jas no ete bilo za da bidi,voopsto ne mi e tesko zatoa sto sega vidov deka sum bila rodena na den VELIGDEN so ne sum so nego,toj se ostavi so nejze za 1 godina i me bara pak a jas pak za razlika od nego do mene si imam covek so me nauci da gi zapoznav site ubavi strani na zivotot bez da se plasam i toj covek ednostavno go obozavam so nego ja zapoznav ljubovta kako so treba a prethodnata vrska poveke bila navika jas taka ja svativZatoa glavata gore vie ne ste na ponisko nivo od nikoja druga i nikoj ne gi zalsuzuva vasite solzi i nervozi za nisto i nikogas ne dozvoluvajte da padnite na dnoto neka padnat oni.pozzzzzz
   
  На sj *O*, martine, Leo girl и 3 други им се допаѓа ова.
 13. kat-ket

  kat-ket Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2009
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  3
  ako ne ja otvorese ti ovaa tema, jas ke ja zapocnev sigurno :) pominaa 7 - 8 meeci od nasata razdelba, vekje ne ni brojam, i iskreno seuste boli.....pominav dolg pat na depresija i alkoholizam, period na samounistuvanje....zasto????? a se slozuvam so toa "klin sa klinom", sega konecno se svrtev kon nekogo,nesto novo i interesno....no.....seuste znam da zaplacam na negova slika...ili na ubav moment....ili na nekoja pesna.....da, placam i posle se mi e nekako pojasno...i polesno....znam deka ne sum ni jas doizlecena za da te sovetuvam tebe, no smetam deka sum na siguren pat. isplaci se, druzi se, no ne preteruvaj. jas taka se izgubiv...se ke si dojde na svoe, samo bidi hrabra i izdrzi...ne se predavaj...jas uste se boram.... :oops:
   
  На Gabby му/ѝ се допаѓа ова.
 14. iren4eto

  iren4eto Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  2
  pa vaka jas imav vrska koja traese 1 god i pomina 1 godina od koga se skaravme i jas seuste ne mozam da go zaboravam i stvarno ne znam so da pravam :(:(:(:(
   
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  на почетокот е многу, мнооооогу тешко: немаш ќеф ама баш за ништо, ти се чини крај на светот..... ама откако ќе помине време си сфатила дека веќе немаш чувства за него. Најважно од се е да си занимаваш умот со други работи. Од искуство.
   
 16. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Klin so klin se leci, da, no ne sekogas za dolgo vreme. Zasto najlesno e da se zaljubime posle nekoja neuspesna ljubov, zasto sekoj zbor sto ke go kaze deckoto, odma ni pravi film "aaaa toj ne pravese taka, ne zboruvase taka, kolku samo e fin, a onoj mojon..." No dokolku toa izleze kako drugo razocaruvanje, togas e uste potesko. Zatoa jas i ne se slozuvam tolku mnogu so toa klin so klin se izbiva, podobro prvo zaboravete nekogo, pa potoa vlezete vo vrska. No nikogas ne se znae koga ke se pojavi srekata i kade, neli? 8) Pozz*
   
  На kristina25 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. eelche

  eelche Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 декември 2009
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  2
  Врска на далечина-Се раделуваме ама сепак сме блиску со срцата и ко ке се разделиме мака ми е и едвај го чекам моментот да се видиме пак :(
   
 18. love-me

  love-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  и мене ми се има тоа случено, ама секогаш треба да гледаме напред, да имаме позитивен став во животот, и едноставно ТОЈ губи, не ние! нема лек, освен времето...
   
 19. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  89
  Jas tri meseci bev vo depresija otako raskinavme so decko mi so bivsiot so koj odevme 2 god..1 mesec pominav vo strasntvo kaj tetka mi bidejki veke nemozev da sedam tuka mislev ke umram i tamu zapozanv eden tip i se muvavme i mi pomogn amnogu sega uste se slusame...koga s evrativ bivsiot pak mi s epriblizi no jas kako od nebo da mi padna taa ideja i se smiriv ne so toj bivsi tuku so toj pred nego i sega odime veke 2 god i mi e super i voopsto ne cuvstvuvam nisto za bivsiot :D
   
 20. love-me

  love-me Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  13
  хахахахахаххахахахахаа :))))))))))) откачено но супер за тебе! важно си успеала :lol: