1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како успеавте да се опоравите после разделбата?

Дискусија во 'Разделби' започната од kiki, 29 ноември 2009.

  1. Згодно Момче

    Згодно Момче Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    4.979
    Љубовните разделби се најтешкото нешто што низ еден човек поминува, на почеток во себе се чуствуваш осамен, несакан, како сите да се свртиле против тебе, отворениот прозорец што преку партнерката/партнерот си го гледал/а е затворен, со периодични моменти на шок > депресија > бес.

    Јас првите раскунувања ги поминав емоционално тешко, со раскрварено срце, духовно руиниран, но велат времето лечи и навистина така е. Сега со годините и искуството по имун сум обично тешко ми е првите денови до недела додека да вратам на нормално функционирање.

    Во американските театри кога ке има драма и непосакувана сцена Batler-от извикува "THE SHOW MUST GO ON!" така и со животот.
     
    На Outlook му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Кај мене секогаш обратно се случувало . Оние кратките врски секогаш ги преболував со куп марамчиња до мене , тажни песни и плачки ;( онаа од една година ја преболев со висок процент на алкохол во крвта и урлање до зори :D мислам дека таа ноќ оживеав пак . А не дека не се приврзав за тој човек , се приврзав и тоа многу . Ама она што ми го направил зад грб болеше повеќе од самата разделба :| неможев да си простам што толку време ме е*авал у здрав памет и правел будала од мене . Ова чувство ме тераше да пијам чаша за чаша .. Среќа па немам лошо пијанство :D утрото кога станав видов дека не сум му пишала , не сум му вртела а и од фб сум го избришала :rofl: ја побарав другарка ми да ми каже дали она на што се сеќавам е вистина или халуцинации на мојот мозок ( инаку се сеќавав на се само не бев сигурна :rofl: ) и таа ми потврди дека цела вечер не сум го спомнала , ама настрадале многу чаши и флаши (facepalm) ај ок нема везе . Битно сум се ослободила од бесот кон себе си и кон него :D камо и да не пиев толку многу :| со следниот дечко врската претрпе неколку разделби секоја со своја приказна :| последната разделба беше најлоша . Додека во мене растело човече јас пиев многу :doh: фала му на Бога што пазел на бебето и денес е здраво и живо без последици од моите непромислени постапки :whew: со таткото се смиривме уште пред да дознаеме за бебето , ама тоа е друга тема :)
     
  3. peperutkaxxx

    peperutkaxxx Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2014
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    никако!!!!
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Vik'Toriah

    Vik'Toriah Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2016
    Пораки:
    226
    Допаѓања:
    591
    Пол:
    Женски
    Extra duri i poubavo mi e sama haha
     
    На Згодно Момче и Vitaly им се допаѓа ова.
  5. JoanaS

    JoanaS Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2016
    Пораки:
    636
    Допаѓања:
    3.969
    Пол:
    Женски
    Не е се така лошо и да се биде сам. Дури и подобро отколку во врска со погрешен човек каде секој трет ден се расправаш за нешто.
    Знам дека е болно ама поминува и сите вие што се жалите дека не можете и ви недостига време е да поработите на себе дека никој нема да ви го врати времето што сте го поминале во нерви.
    Мојата најтешка разделба ја поминувам во излегување со пријатели а кога не се осеќам дека ми требаат луѓе си пуштам Sex and the city чисто за подигање на самодовербата и дознавање дека не се врти светот околу една личност :)
    Во глобала дружење, многу филмови, книги и ветување на себе си дека нема никогаш повторно да се расплачам(што всушност делува)

    А да..и сменете нешто на себе it helps ;) :*
     
    На SunnyGirl2 и bybeDkid им се допаѓа ова.
  6. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Јас моментално поминувам низ најтешките мигови во мојот живот. Ми раскина ВЕРЕНИКОТ после 4 ипол годишна врска и веридба некои 5 месеци. Замислете кретенот дента отиде во матично и црква да закажеме датум, све живо испозскажано уште венчаница шо не си купив и истата вечер после закажувањето ми вика,: Неќам да се женам, не те сакам више, знам дека јас во овој брак само ќе се нервирам и ќе трпам. Гром од ведро небо! Последниот месец вистина беше чуден нешто, ни го прашував што му е, да не се предомислил за свадбата, дали ме сака и е сигурен дека сака животот со мене да го помине и он на сето тоа одговараше: да, сигурен сум, најмногу те сакам но страв ми е да не се караме во брак и да не умрам од нервози на 40 години. После тоа ми кажува дека он размислувал уствари да ме остаи и дека сите овие работи биле само приказни и дека наместо да разговара со мене за своите стравови и нервози тој "дувал"и играл видео игри. Ми вика не можам постојано проблеми да иам, ти си премногу амбициозна, заради таа амбиција пеем ногу работиш и после си напната, ја неќам таков живот сакам мирен живот без нервози. Башка знам дека кад тад ќе ја спукате со мајка ми. Викам така ли мамино синче од 30 години?! Сакаш да си дуваш и играш игри, дур јас црнчам дење-ноќе за да створам поубава иднина за нас двајца и наместо да се гордееш со тоа ти уште ти пречи?! Плус колку треба да си идиот да отидеш дента во матично а вечерта да кажеш не можам?! Толку многу сум повредена, што ништо живо ми нема смисла. Само пушам цигари, повраќам, ни јадам, нит пијам, спијам ко на штрек. Само плачам, не бирајќи место и време како на пример по автобуси, у продавници, секаде. Ко да иам 17 години, а верувајте возрасна сум. Толку многу му верував и го сакав, на крај памет дека може да ми напраи вакво нешто. Секогаш мислев дека он е добриот човек во нашата врска, вистина имаше караници и глупости, но со нормален разговор се се решава. Он оди наоколу и збори колку сега му било лабаво, раат бил, знаел дека нема да му заѕвони телефонот и некој да му мрчи, како ич не сум му фалела и дека баш би бил среќен доколку си најдам некој друг и бидам Среќна. Сето тоа, сета таа промена во една недела! Дајте памет што да праам ве молам.
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски

    Мислам дека и подобро што не си со него, такви луѓе се само неволја. Прави што правиш секој ден. Оди на работа или најди си било каква работа, со тек на време ќе запознаеш некој нов, што вреди и што нема да направи таков скандал. Подобро вака верувај, зошто после ќе си ја чукаше главата ако си најдеше швалерка дечкото.
    Сигурна сум дека за брзо време ќе запознаеш некој нов што нема да се сомнева во врска со тебе и дали сака да ја помине иднината со тебе. Биди среќа што си се ослободила од токсична личност. Мислам дека од дома го прицкале да се жени, тој не ни мислел на тоа. :)
     
    На JoanaS му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Кажуваш дека си возрасна и амбициозна личност но сепак по секоја цена сакаш да се омажеш за личност што најголемо достигнување во животот му е пушење трава и играње видео игри :x
    Место тој да се фале како сега е слободен и му е подобро ти треба да го правеш тоа.
    Знам дека те боли и го сакаш но ќе го заборавиш.
    Сите сме изгубиле по некој во животот иако сме го сакале па ете живи сме и повторно среќни.
    Сеуште те боли и е рано но по некое време верувам ќе му кажеш фала што те напуштил пред свадба отколку после 5-10год кога веќе и ќе ти го уништел животот.
     
    На Rebecca_R, Dust, ninja35 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Повредена си и извисена, посебно затоа што сте имале животни планови. Боли и ова второво. Но само помисли на тоа со каков човек ќе си градела иднина. Помисли на тоа колку поубава иднина би имала без таков човек. Поговорката вели "волкот го менува рувото, но наравот не". Каков живот би имала со некој со кој сте толку различни, ти амбициозна и работлива, а тој џаболебар. Подобро сега што пукнала тиквата отколку во брак, па уште и деца да имало. Треба да бидеш среќна. Сметам дека тој ти направил услуга. Врската била долга, си се навикнала и сега тешко ти паѓа дека треба да почнеш од почеток. Баш поради тоа што си возрасна знаеш дека не е се во љубовта, само од љубов не се живее.

    Изполни си го времето со пријатели и искачања, посвети се на луѓе кои си ги запоставила, обнови пријателства. Ем ќе ти се оттргнат мислите, ем повеќе шанси да запознаеш некој нов, ем подобро ќе се осеќаш кога знаеш дека тој ќе дознае дека и тебе ти е сеедно :)
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.
  10. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Чисто сумљам дека го притискале, пошо не ме сакаа од сам старт. Не се вклопував во нивната замисла за женичка-домаќинка, која не мрда без дечко и, дечко и е се на светот и ништо не пререкува само за да не се расправа. Особено мајка му шо го бркаше наоколу со чајчиња и ме прашуваше дали јадел пошо нели детето мало. Секоја вечер кај си сине коа ќе си доаѓаш, баш ко дете малелко. Јас го притискав да се земеме искрено затоа шо и он збореше на такви теми, за деца и сл. ствари и мислев дека искрено ме сака и му треба само "поттик". Но нели пиштол на глава никој не му стаил да ме запроси
     
  11. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Можеби само се исплашил и ќе бара да му простиш во иднина. Викаш толку години заедно, а сега му текнало да прави глупости. Јас мислам дека ќе те бара пак и ќе те тера да се смирите, за неколку месеци, ама до тогаш не можеме да знаеме што ќе се случи со тебе и дали ќе си спремна да му простиш :)
     
  12. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Нееее, ова не е за простување. Толку да повредиш некој, верувајте душата ме боли. Плус јас сум созреана за разлика од него, знам што сакам и заслужувам и лавовски сум се борела за се во животот, па така и за ние двајцата да имаме подобра иднина. Кога некој тоа не знае да го цени и се коцка со нешто што сме го граделе со години, па уште и муабети како сега преку ноќ он е толку Среќен и мирен без мене, е непочитување за мене и нашата врска. Не може некој што ме сака да ме понижи до овој степен. Никогаш не би го гледала со исти очи, а ја да се борам со проблеми а он да си пафка и да ги троши парите на тоа не иде. Другаркиве се чудат па ми викаат он те сакаше тебе 6 пати повеќе од ти него, колку се потресуваше и грижеше и одеднаш вака. Не ми се верува колку бев наивна и дури мислев дека јас со мојата импулсивност сум идиотот а он дека е душичка што ме толерира. Сега се ми е јасно!
     
  13. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Ништо тогаш, исплачи се убаво и потсети се дека ти заслужуваш подобро и дека НАЈДОБРОТО ќе го имаш.Животот е таков, ќе запознаеш некој друг, само немој да се затвораш дома и да не изглегуваш.
     
    На bybeDkid му/ѝ се допаѓа ова.
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Си го пристискала да се земете?!
    Ок, да се навратам на твојот пост, сега тој видел дека му е интересно се тоа што го прави и мисли дека се е ок. Ама и тоа ќе му здосади, гледам дека не знае што сака, ама ти не си требала да го притискаш да се земете. Е сега ако е единец и слично или ако претходно правел глупости како што кажа дувал нормално неговите ќе имаат поголема контрола.
    Остави малку да олади ситуацијава нека се смири па ќе видиш како се се одвиваат работите.
     
  15. Outlook

    Outlook Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2015
    Пораки:
    2.991
    Допаѓања:
    4.800
    Пол:
    Женски
    O, koj ne saka zivot bez nervozi ... jas ne poznavam takov ... Jaka ti dusa Sega ama kako sto citam so seta sila se boris niz zivotot, toa pravi da imas svoj stav I tesko da otstapis od nego ako otstapis potesko e zs znaes deka e pogresno. Imaat pravo koga vikaat deka razdelbite se ko smrt covek da prezaluva so to a sto sepak IMA nekoja uteha, ne e fizicka smrt. Ne znam Dr sto da ti kazav osven deka normalno e da places I uvo da ne te boli, mn razgovor I druzba so lugje I zatrupaj se so rabota, fokusiraj se na nekoja cel. Taka tagata I bolkata nema da dominira, a kje ja nosis vo sebe nekoj dobar period, osven ako imas srekja da naletas na nekoj sto e svesen deka za da imas miren zivot doma I ekonomski stabilen Mora da rabotis nadvor I da se Boris, a silata da ja crpes od doma, od poddrskata na partnerot. Tvojot decko ne e svesen kolku bil srekjen ama ako, ako mu naleta FINA, mirna , bez stres I ambucii zena koga doma od nego se kje se ocekuva zs e maz de, I on e odgovoren za se, togas kje sfati tek kolku vredis ama kasno kje mu bide. Usluga ti napravil, kje vidis I sama ponatamu.:hug::hug::hug:
     
  16. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Значи цело време мислам како ни беше, се обвинувам себеси за се, затоа што ми направи така да се чувствувам, цело време си викам не требаше вака или онака, самата ли уништив се?! Значи најголемото кучкиште на светов да сум била не заслужувам вака да ми напраи, да ме лаже дека ме сака и да закажува матично, ресторан со мене и после јас така мислев дека сакам, али не сум сакал. Ко за џемпер некој шо го купил да збориме. Не знаете колку беше ладен, како ми зборуваше ко да сум најголемото ѓубре што ништо не му значи. Ко ќе ми текне на зборовите разбери се ништо не ми значиш, оваа врска ме исцрпува, се трошам повеќе од колку што сакам, не ми досаѓај веќе, остај ме фудбал да гледам тоа ми е поважно од тебе. А ја го молев сета скршена и уплакана (не се гордеам, но се обидував да се изборам за последен пат за нас), мртов ладен уште шо не ми склопи слушалка. Не јадам луѓе, мислам дека татко ми коа почина не ме болеше волку. Се чувствувам како некој срцево да ми го откорнал, а тек како ми е коа сите ме прашуваат се спремаш ли за свадба, шо праи зетот и сл. Ми иде да застанам на сред пат и да рикам од болка. Знам свесна сум колку е ѓубре но ми фали премногу, ми фали да ме гушне, да ми се јави, да праиме се што праевме заедно....
     
  17. Sweet girll

    Sweet girll Активен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2016
    Пораки:
    71
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Времето ништо не лечи, едноставно ќе ви стане сеедно.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.579
    Допаѓања:
    171.539
    Пол:
    Женски
    Малку вино
    Малку коњак
    Малку плачки
    Многу депресивни денови..
    Многу непроспиени ноќи..
    Многу ѕидови кренати околу себе..


    И идеме понатаму:lol:
     
    На tina-63, LittlePinky и H.VAGA им се допаѓа ова.
  19. bybeDkid

    bybeDkid Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2014
    Пораки:
    1.142
    Допаѓања:
    3.226
    Пол:
    Женски
    Луѓе помина еден месец, вереников мој збори како немало да се покае за одлуката, си бил раат сеа, не се нервирал. У меѓувреме комшијата негов ми кажува како слуша српско на цел глас (нешо шо никад не го праел), и еднаш откако поминав кај него пред зграда ме виде од тераса и не мрдна поглед некои 20 минути дур чекав на буска а обично пуши цигарче за минута и влага внатре.
    Јас у меѓувреме искачам со еден дечко али некако тапа ми е. Плачење секојдневно и опсесивно мислење на него искачам да, али дома си се враќам плачејќи. Абе ќе умрам од болка ми се чини дур он збори како му е раат. Како ли како можев да бидам толку глупа?!
     
  20. Sanya20

    Sanya20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    236
    Допаѓања:
    239
    Пол:
    Женски
    Mu raskinav pred eden den.Pricinata bese-razlicna vera.I nemu mu e tesko i mene,od vcera samo placam..Koga iskacam samo na nego mislam ni se smejam ni nisto..A znaev deka eden den ke dojdi do ova ama mnogu e tesko..se osekam mnogu prazno..kazavme drugari ke ostaneme ziveeme blisko sekoj den mora da se.gledame..ne mozam da izdrzam se kaam sto raskinav ama nema.nazad koga togas ke bese...toj ne bese sposoben da mi raskini jas bev...sega ne znam kaj se naogam nema da mozam da se opravam od nego....ne mi se zivee...kako da go zaboravam ;(;(