1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како успеавте да се опоравите после разделбата?

Дискусија во 'Разделби' започната од kiki, 29 ноември 2009.

  1. coldbaby

    coldbaby Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2017
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    51
    Пол:
    Женски
    (y)
    Целосно се согласувам
     
    На Brinetka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Јас уште неможам да се оправам незнам што имаше добро во него кога 90% лоши работи ми има направено и како може после се да го сакам не ми е јасно. Свесна сум дека не ме заслужува, дека заслужувам подобро, дека ништо не цени што правам за него. И пак на самата помисла дека сум без него ми е тешко и неможам да спијам. Сепак мислам дека имам страв дека ке останам сама и дека нема веќе да засакам некого па ми е страв да го пуштам :(
     
  3. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Абе не знам зошто така размислувате постојано, имате живот пред себе како што велиш 90% само лоши работи, па треба да бидеш среќна шо си се отарасила од него нема да ти помогне затварањето дома и кукањето дека ќе бидиш сама, како ќе созреваш така ќе го сфаќаш тоа мислам дека можда ти е прва или втора врска биди позитивна
     
    На Stark и coldbaby им се допаѓа ова.
  4. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски

    Vtora mi e eve pocnav na rabota pred 2 nedeli ama dzabe takva sum depresivna kako nemam volja za zivot ne se smeam ni nisto ni muabet ne mi se pravi so nekoj od sto tolku celo vreme loso se osekjam
     
  5. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    А колку време сте раскинати?
     
  6. Stark

    Stark Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2013
    Пораки:
    4.735
    Допаѓања:
    15.231
    Пол:
    Машки
    Обично ако била вистинска, под вистинска да си искрена приврзана кон него, мислам дека ќе ти треба од 3 до 5 месеци најмалку за да ги оттргниш мислите и да промениш мислење околу идеализирањето и сепак постоја и други интересни личности па можеби ќе бидете на исто ниво/фреквенција и нема да биди бивши/бивша.
     
    На manta0314 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hellobeautiful

    Hellobeautiful Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 мај 2012
    Пораки:
    3.291
    Допаѓања:
    20.748
    Пол:
    Женски
    Исто и мене ми е многу потешко да го заборавам оној кој повеќе лоши работи ми направил отколку добри. Зошто? Мислам дека е поради постојаното размислување што би било кад би било, си замислуваш некои сценарија во глава кои што многу поинаку би се одвивале доколку тој би бил подобар или би се однесувал како што ние сакаме. Не ти фали тој, туку можностите кои што ќе сте ги имале ако тој знаел да се однесува како што треба :)
     
    На Srckata28, manta0314, Stark и 2 други им се допаѓа ова.
  8. T.e.d.d.y

    T.e.d.d.y Популарен член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2011
    Пораки:
    1.552
    Допаѓања:
    8.263
    Пол:
    Женски
    Не сум за бришење од социјални мрежи, исто сум и против пријателски односи со бивши. Само со еден прекинав онака мирно. Последниот со кој се гледав може да се каже дека не ни зборувавме за на каде води нашата врска, и баш поради таквиот безобразлук и кукавичност со крената глава го одминувам. Си стојам на мислењето дека секој од партнерите заслужува да знае какво место завзема кај другиот. И да, сум била и оставена и сум била таа која оставила, неможам да се подживувам со нечии чувства и време па затоа фино лепо си кажувам што е и како е.
    И никогаш ама ни за милион години не се погазувајте за некој башибозук кој не знае што сака. :)
     
    На Indiegurl, Butterfly.girl5, Belgin1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    1 mesec
     
  10. manta0314

    manta0314 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Mislam deka si vo pravoo ama ajde kako da ne mislam
     
  11. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Да го побарам ли или да продолжам понатаму? Нашето раскинување не беше поради некоја си катастрофална кавга.Дури не ни може да се нарече кавга.
    Додека се расправавме му реков да збориме не сакаше.Рече дека сама ќе сум видела дека е стварно крај.А порано вака се дешавало па ќе ме побарал другиот ден.И јас од што сакав да се смирам ношто не гледав пред мене и се смирував.
    Многу ми е тешко.Ми фали иако знам дека не е во ред да го барам јас оти можеби и ќе ме одбие па ќе останам со прст во уста.
    Што мислите?
     
  12. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    Па види ако сте имале океј врска и ако не е голема причината за раскинување и ако се осеќаш малку виновна и крива поради ситуацијата пробај разговарај, сепак го сакаш и ти фали, гордоста никад не ни помага и немој да се каеш ако не ти врати сепак не губиш ништо можеш само да добиеш.
     
  13. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Па вака како што го знам, или ќе речи сам тој да се видиме или ќе ме одбие.
    Бодејќи вчера рече дека никад веќе нема да сме заедно и дека ќе сум молела и плачела ама мемало да бидиме заеднп.Демек со тек на време ќе сум видела дека решен бил.А не беше нешто посебно кавгата.И двајцата имаме удел.
     
  14. Brinetka

    Brinetka Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2018
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    7.900
    Пол:
    Женски
    и ја во една врска имав ист случај, он беше као крај е нема назад, ја реално се обидов се да сторам, он си стоеше на неговото, ама до ден денес знам дека не му е сеедно ме бараше многу пати. Знам дека стоиш на пола пат не знаеш каде, но не е лошо да пробаш затоа ти викам не губиш ништо дека сте раскинати веќе, или ќе добиеш или ќе си остане исто
     
  15. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски

    Ист случај, сме се карале, ме барал следниот ден се додека еден ден тој не рече дека е крај.
    И навистина е, 2 месеци сме разделени и веројано има друга.
    Јас пробав многу пати да разговарам со него но безуспешно, но на крајот знам дека имам пробано наместо гордоста да си ја ставам на прво место.
    Пробај да го побараш и да разговарате, да најдете компромис, решение, да си ги толерирате караниците затоа што во секоја врска има караници посебно ако е така ко што велиш не била кој знае што караницата.
    Ако не се смирите, барем ќе знаеш дека си пробала и ќе одиш напред.
    Знам дека ти е тешко ама пробај уште еднаш, ако не, дај му време.
     
  16. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Сакам да го оставам некој ден да видам дали ќе ме побара.
    Знам дека ме сака.Мн пати ми покажал.Ама со она однесување е крајно безобразен.Можеби и нема да сака да се смириме, ама барем ќе знам дека сум се обидела барем за последен пат.
    Сепак ќе трпам ,нека боли ама ако ме сака ќе сака да ме врати назад.Немаше којзнае што за да се доведиме до ова ситуација.
     
    На Unique__ му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Shalitra

    Shalitra Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2018
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    1.965
    Пол:
    Женски

    Ова исто ко јас да сум го пишувала,ама буквално.Но финтата е шо членката погоре се депресира зошто сеуште постои љубов од нејзина страна,и нели според оние мудри мисли од типот "бори се додека има љубов" треба да не се откажува.Многу девојчиња ја прават таа грешка.Не треба да бидат со некого што не ги цени,и најважно не ги исполнува макар и да го сакаат безрезервно.Секој човек си има среќа и своја сродна душа,кога тогаш ќе ја запознае :)
     
    На T.e.d.d.y му/ѝ се допаѓа ова.
  18. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски

    3 год сме заедно, и сум сигурна дека ме сака.Ама не е се љубовта кога треба да се има почит.
     
    На Shalitra му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Unique__

    Unique__ Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2018
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    1.918
    Пол:
    Женски
    Дај му некој ден, ако навистина те сака ќе те побара.
    Само не чекај премногу време, некогаш е добро и другиот да го направи првиот чекор.
     
  20. lilly57

    lilly57 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2018
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    392
    Пол:
    Женски
    Јас 100 пати правев прв чекор.И така ме научи.
    Сакам тој да се труди.
    А минатиот пат он ме побара и плачевме давјцата,викаше дека премногу му било тешко, ниту јадел ниту спиел и сакал да биди пак со мене.Се , се среди.. а сега за момент пак се сруши.Го сакам, ама па и јас имам достоинство барем уште малку што ми остана да не си го погазам.Инаку ако попуштам вака ќе е секогаш.
     
    На Unique__ му/ѝ се допаѓа ова.