1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како успеавте да се опоравите после разделбата?

Дискусија во 'Разделби' започната од kiki, 29 ноември 2009.

  1. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    јас сеуште не можам да се опоравам многу ми е тешко без него многу ми треба и постојано мислам на него ;( понекогаш си мислам готово помина ама денес ете цел ден мислам на него
     
  2. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Богами грешно постапуваш . Пред недела дена , се скаравме со дечко ми толку многу што мислев нема да сака да биде со мене повеќе . Плачев , ама не можев да слушам „наши“ песни , бидејќи уште потешко ми беше . Се смиривме ние , и се е добро. Ама многу лошо постапуваш ти. Гледај во овие тешки моменти да не бидеш сама , да не правиш работи што те потсеќаат на него , не слушај песни што те потсеќаат . Полесно ќе ти е . :)
     
  3. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.174
    Сингл сум веќе некое време, (се случи неочекувано, ме акна дамла, и не верував, но залудно) и сега се што правам е излегувам со колеги и другарки, трчам на Кеј, барам работа и не седам мирна.

    Самодовербата си ја крепам со тоа што вложувам во себе! Спорт, литература, шетање, дружба со позитивни луѓе и никако вртење назад.
    Сите слики од мене и него ги тргнав, не слушам тажни песни, исплакав се што можев да исплакам и сега сум подобро.
    Лаже тој што ќе рече - поминува, ќе биде добро. Не, не поминува, и не е добро, но животот е еден и не вреди да трошиме емоции и болка на некој што не вреди.

    Јас сум среќна и вака, иако ќе бев посреќна да сум со него. Но! Со себе ќе бидам во врска уште дооолго, а тој е... Само една запирка плус.
    Многу ми е жал, но реалноста ми вели да си се сакам себе повеќе.
    И ќе успеам.

    Поздрав до сите повредени и осамени девојки, гушкам.
     
    На sj *O*, Hajdi22, Hopeful и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Go-Girl

    Go-Girl Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3.712
    Допаѓања:
    3.988
    како....тешко....ама си имам рецепта моја :lol:
    • - пуштам гласна музика и скокам како луда низ дома кога ќе ме фатат моменти да почнам да размислувам за него,
      - после им забранувам на сите околу мене (поблиските) да ми го спомнуваат и да ме прашуваат што се случи како зошто, па дури и узмуабет ако случајно е неминовно да се спомне тоа мора да биде кратко :!:
      - ако мислите пак ми тргнат накај него почнувам сама да се терам да мислам на сите негативни работи за да ми се одмили :devil:
      - запознавам нови луѓе и многу ми годи нечие ново внимание, нечиј труд да ме освои....се она што тој претходниот го заборавил да го прави со тек на време :lol:
      - се забавувам и вложувам во себе уште повеќе од претходно....и за крај секогаш ја имам на ум мислата дека колку и да било убаво штом не успеало, таму некаде ме чека нешто подобро
    :f:
     
    На Dejana.M му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Браво, :y: ме инспирираш и сите девојки треба да учат од ова.
    Се плаче, се плаче и конечно доаѓа време кога ќе се исплачеш. И навистина - најпрвин треба да се сакаме себеси, а после сите други. Јас паметам од постовите дека твојот сега ex дечко беше некаде на пат, нели Shelea? Зошто мажите после такви патувања сите се менуваат и се враќаат ко просветлени, мислиш доживеале некакво откровение?
    Се извинувам , можеби причината не била во тоа, јас си кажувам од моите горчливи искуства... Ќе биде подобро, за сите. Верувам во тоа ;)
     
  6. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    43.174

    Да, Трендафилче, отиде две недели на патување, и се врати оладен, сменет. Мислев дека е неверство во прашање, но откако се уверив дека не е, сфатив едноставно дека идеалот за стабилен маж кој сум го имала за него, излезе погрешен. Едноставно, тој е дете. Незрел, нестабилен, без доволен емотивен капацитет. Фала му на бога, не ми треба таков. Сега ме боли, но ќе помине.
    Не може тукутака да ти исчезнат сите емоции, но... Маж е, не размислува во повеќе насоки, има многу обврски периодов, и мене ме катапултираше од животот свој. Понавредено и ужасно се немам никогаш чувствувано од сега.
    Но собирам сила за да не паднам, зошто знам дека изгуби многу повеќе тој, отколку јас.
    Со крената глава, само напред.
     
    На faye и little-butterfly им се допаѓа ова.
  7. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    Не како успеав... туку како успевам бидејќи се случи сега брзо. Тешко е бе, но не и крај на светот. Сепак јас него му раскинав. Забранета љубов е во прашање и кога тогаш требаше да се ставит крај.
    По цели денови сум ангажирана околу учењето па така немав простор на него. Нормално ќе се случеше на сред учење како 3 годишно дете да се расплачам. Па повторно следуваше совземањето.
    Моите 2 другарки ми помогнаа многу. Сестра ми - НАЈмногу.
    Значи лек за ваквите ситуации е работа (обврска) и дружење со другите луѓе кои ти значат, а не затворање во 4 ѕида.
    Сепак кога навечер ќе си легнеш сама... и кога сите мисли те водат до него... едвај чекав да заспијам и сето тоа да прекинит.
    И сега сум океј, одам понатаму, иако се уште онака не се имаме разминато. Претпоставувам дека ќе ми се пресечет нозеве. Или пак ќе бидам стабилна. Не знам. Не го мразам или пак не ми е одбивен. Ама со самата помисла дека никогаш, ама буквално никогаш немат да го допрам - ми е тешко.
    Среќна сум што за некоја недела ќе почнам да работам, па навистина ќе си го тргнам умот од него.
    Навистина, важно ми беше да бидам со него, но не - сепак не - најважно ми е да имам мир во моево семејство, душава и пријателите. И да, да си се запишам на факултет и да се преселам Скопје.
    Јас знам дека него никогаш нема да го заборавам, но и знам дека животот продолжува понатака.
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Не се врти светот околу него, тој се врти, заедно со светот и е една мала точка неспоредлива со другите кои во иднина ќе ги запознаеш. Ова ми е мото после секоја врска.
     
  9. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    јас не знам како и дали некогаш ќе успеам да се опоравам ;( не можам да се помирам што тој има друга бе луѓеее по само неколку дена откако се скаравме се фати со неа па ме бараше ми велеше дека ништо не му значии а сеуште е со неа.уффф вака кога помисливам го мразам ама кога легнувам навечер и кога станувам на сабајле ужасно ми треба едвај се воздржувам да не го побарам и посакувам само да спијам ;( колку и да сакам да имам волја за нешто не можам ке помине ли некогаш?????????? ;(
     
  10. Lady-Sweet

    Lady-Sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2010
    Пораки:
    206
    Допаѓања:
    90
    Се согласувам со горенаведеното од лејди-мистик, и ќе додадам само дека спомените остануваат спомени.
    Ние ја потценуваме својата способност за преживување откако ќе ни биде скршено срцето,си мислеме дека после раскинувањето на врската дошол крајот на светот...Не е така, и сметам дека девојки треба да разберете дека и ние имаме гордост, треба добро да се исцимолите, да се исплачете еден ден, можеби и два... Но на крај крајева па - животот оди напред, и постојат други момчиња, не е поранешниот единствен ;)

    Немора веднаш да рипнете во нова врска, започнете да се дружите повеќе со другарките, започнете да спортувате, гответе... времето лечи се, порано или подоцна - ќе се сеќавате со насмевка на очите колку сте биле детинести :)
    (последниот пасус доаѓа од дното на мојата душа :lol: )
     
    На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
  11. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    Што мора да се остави во минатото се остава. и јас скоро раскинав имавме големи проблеми, а кратка врска. никогаш во врска не сум се чувствувала толку несреќно како со него. затоа подобро среќна сама отколку несреќна со него. ми беше тешко првите недела две , но го заборавив, се гледаме често, но тој за мене не постои, пробува муабет да ми направи , но го игнорирам. кога ке решиш нешто да остане во минатото потруди се да го оставис таму каде што припаѓа.
    забегав малце од темата го заборавив со секојдневно дружење со позитивни луѓе, собиранки навака , натака, се појавија мн дечки и сега е супер иако дома често ме зезаат за него.
    никој не вреди за да страдаме и плачеме по него!
     
  12. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Како ти е Соледад ? Подобро ли е ? :)
     
  13. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    Кога ќе си дадеш авто сугестија дека навистина те повредил, дека не вреди да трошиш ни мисла на него посебно ако разделбата се темели на негови оправданија као: мислам дека не штима повеке ова со нас... или малце да се олабавиме... тогаш нај многу боли но е нај лесно да си дадеш life goes on :) Знаете karma is a bitch па тогаш кога нај малце ке ти биде битно дали си со него или не тој ке тропне на врата...дошла маца на вратанца ... така да само глава горе ... кога он може без мене ја па без него уште повеке...И тогаш е нај важно да се осврнеш на сама себе и да бидеш по убава, негувана, среќна од било кога....
     
  14. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    се трудам да ми е подобро ама тешко ми оди не знам оти толку ме погоди и не можам да продолжам без него, постојано си велам сама да себе дека тој не е за мене многу ме повреди ама тешко е.едно време мислев се е супер ама кога го видов со друга е тоа ме здроби ;( се трудам да не мислам на него да се преокупирам со други работи па може еден ден ќе ми помине
     
  15. Dushica-sk

    Dushica-sk Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.048
    Допаѓања:
    3.924
    Епа пробај да не мислиш да убавите моменти , јас на дечко ми сум му рекла ако сакаш некогаш да раскинеш подобро варај ме , фати друга да имам зашто да те мразам а не да се прашувам што кога би .. Отиди ако можеш летово на негде подолго , не е решение да се бега знам ама и јас кога се скарав сеа пред некоја недела само што не отидов зошто не можев овде ..А ја сака таа другата?Дека ти рекол не му значи ..
     
  16. soledad

    soledad Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    418
    Допаѓања:
    251
    тој ми вели дека не ја сака не бил среќен со неа безвезно му било а сеуште е со неа и така ем ми дава некоја си надеж ама пак оди со неа и затоа не знам што да мислам.не мислам на убавите работи оти сега само лошо ми направи ама после се сеуште ми треба и не знам зошто, треба да го мразам а јас глупавата го сакам уште повеќе.фала ти за утехата :*
     
  17. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.137
    Допаѓања:
    88.567
    Пол:
    Женски
    SOLEDAT nemoj radi nego da se nerviras, a i stom ima druga ne vredi. jas i mojot bivsi raskinavme radi druga, toj mi kaza deka mu se sviga i non stop se gledase so nea. sega jas i on ne sme zaedno no ne e ni so nea, taa mu pusta vodicka a ovoj sirotiot trca. znam deka sega od inat ke e so nea, se vidovme onaka vo drustvo i vo pogledot vidov deka uste me saka, no dzabe mu e sega, neka si bide so nea i da dade gospod ona da go ostavi radi drug :devil:
     
  18. The.Fame.Monster

    The.Fame.Monster Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 јули 2010
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    25
    :y: :y:
     
  19. Iki.Olsen

    Iki.Olsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    434
    Допаѓања:
    115
    Девојки сепак кога ќе размислиме поубаво, вреди да се живее, не е во ред плачење дома и нервирање, едноставно тој што не сака нема да не натера да пуштиме солзи за него, можеби така требало, но сигурно тој ни дал искуство+ за да продолжиме со нашето барање на вистинскиот маж за нас. Поздрав и не бидете во депресија, излезете дружете се.. не ви треба тој што ве тера да плачете.
     
  20. malecka.16

    malecka.16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2010
    Пораки:
    294
    Допаѓања:
    21
    "Da je bio dobar, ne bi bio bivsi"!!!
    Ова е моето мото. Јас знам дека кога сакаш некого, неможеш преку ноќ да го заборавиш, но тоа е што е. Животот продолжува и има уште многу што чекаат на нас, нели?! хаха :rofl: ;)
    Јас лично, мојата последна врска (ако може така да се нарече) заврши пред околу 6 месеци и на почетокот ми беше тешко навистина, но потоа почнав самата, кога ќе помислев на него веднаш самата си менував тема на мислење :D . Почнав се почесто да излегувам со друг и така се повеќе тој ми се извекуваше од мислите.. Женски, па лето е, да си поуживаме малку без такви депримирачки мисли -.- :D
    Поздравв! :) ;)
     
    На Scarlet88 му/ѝ се допаѓа ова.