1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како успеавте да се опоравите после разделбата?

Дискусија во 'Разделби' започната од kiki, 29 ноември 2009.

  1. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Mene mi e ova veke 3 mesec i kade kade sum podobra..
    Megutoa odma se okupirav so rabota ,setanje. Se' pomalku me boli ama treba uste vreme so ogled na toa sto bevme mnogu povrzani i imame mn zaednicki spomeni.
     
  2. Leroy

    Leroy Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 мај 2019
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    92
    Пол:
    Женски
    Treba vreme min 3 meseci i okupiraj se so fizicka aktivnost preku denot sto e mozno poveke .
     
    На littlegirl_ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Тешко ми иде,не знам како уште сакам да се смирам со човекот што дознав дека глумел љубов 6 месеци,се пушташе на девојчиња дур бевме заедно,после раскинувањето се однесува како јас да патам,а тој си го крева егото со тоа..Највеќе ме иритира тоа што не можам да го препознаам каков беше и каков е сега ,а го знам доста долго време пред да бидеме заедно.Знам дека сум на многу повисоко ниво од неговото бидејќи тој не бира женски и целта му била да проба што е можно повеќе жени во животот.Заборавив мои работи кај него и чекал да биде сам дома за да ми ги врати,надвор неќел (знам што е намерата позади ова).Ми се гади од него, ама ќе треба време дури го преболам.
     
    На Cleonika и soffce им се допаѓа ова.
  4. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Јас да сум на твое место не би отишла кај него.Што и да имам нека му остане секако ќе си купам нови.А за да го забправиш треба да сакаш да го заборавиш.Гледај да не си влеваш надеж дека нешто ќе се смени затоа што нема.Тој очигледно е ѓубре од човек со детски мозок.Ти гледај да си продолжиш напред.Според мене блок од секаде и живеј си среќно.
     
    На SexiLy, poppie, Shmizla94 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Работи кои ми требаат за во школо,започнатата проектна за матура(facepalm)Исто заборавив да спомнам дека сакал да продолжиме да искачаме но да ме бидеме во врска обврзани,неќел сериозна врска на 18год.Моментално сум во таа фаза каде ја барам вината во мене затоа што се однесував преубаво со него,па сум му здосадила:)
     
    Последна измена: 7 ноември 2019
  6. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.806
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Секако дека вината не е вп тебе.Тој ако сакал да успеете нема само да си рече ми се здосади и ајде доста е кје најдам друга.Ако некој искрено сака да има нешто со тебе ќе се труди за тоа да успее.Ќе сака да успее ќе се бори,ќе прави работи за да стане интересно.Ти си таква каква што си не може да се смениш за да задржиш нечие внимание.Јас ти велам да не му даваш никаква шанса.А ми стои дека се двоумиш нешто се надевам дека не сум во право.Сепак ти ќе одлучиш но мој спвет е да ставиш вистиниски крај.
     
    На Tamarkaa му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Xana1318

    Xana1318 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2019
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    98
    Пол:
    Женски
    Devojki
    Sovet od mene za skrsenite srca
    Terajte napred vo zivotot ne gledajte nazad znam deka e mn tesko i znam deka mn boli
    Ama kolku povejke mislite tolku kje vi bide potesko
    Ako si go ranite vaka zivot za momci koi ne vredat da gi gledate vo vasite oci (iako nekogas bile se vo vaseto srce)
    Nema nisto da postignite
    Samo povejke kje si go ranite srceto a zatoa na nikoj nema da mu bide gajle
    Znaete deka ima momci so lopata da rinete vo svetot
    Iako ne e ednostavno
    Morata da prodolzite
    Moze mislite deka sum greska
    Ama ete jas taka bi pravela
    Zivotot e eden ne vredi da go rasipuvate za nekoi bezvredni
     
    На sj *O*, Justicija, harizmaticnana и 5 други им се допаѓа ова.
  8. QweenSM

    QweenSM Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    3.906
    Допаѓања:
    30.652
    Пол:
    Женски
    Умот ми го зема еден дечко кој беше многу сакан од моја страна, а од негова страна јас љубов и среќа не осетив. Се направив за него, буквално се, едно фала не добив. Кога и да му фалеше совет, му давав, кога и да му фалеше нешто материјално, јас ќе немам, на него ќе му дадам, но за што? На крајот да ми рече нема да можеш да бидеш ти со мене, нема да можеш да ме разбереш.
    Од што тој си има проблеми со менталното здравје, и мене ми го зема, незнам како да се опоравам, бев искористена и изиграна на секој можен начин.
    Велат времето лечи се, па ајде да пропуштам се на времето, и да се надевам дека тоа што е мое, ќе си дојде.
     
    На l0vE...-love, melissa и soffce им се допаѓа ова.
  9. Tamarkaa

    Tamarkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2015
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    129
    Update:Си ги зедов работите вчера и денес ме убедуваше да одам кај него со очигледна причина...Душава ме боли што му кажав не,но можеби и вака е подобро со оглед на тоа што неќе да сме пак заедно (сакал само да се гледаме чат-пат комплето-под ова мислеше и секс) и што му побарав некоја причина за да отидам кај него, а се што слушнав беше-ќе ти биде убаво.Откако кажав не пораката беше само ај чао,не ми се збори веќе.Правилна ли ми беше одлуката?
     
    На piksooki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Деф.ти била праведна одлуката. Самиот човек е гад, се однесува така и нема никаква почит спрема тебе. Изгуби секаков контакт со него.
     
    На harizmaticnana, teaiva, Hellobeautiful и 3 други им се допаѓа ова.
  11. xnotyourbabex

    xnotyourbabex Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2017
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    742
    Пол:
    Женски
    Мојата последна врска беше иста ваква кога ова го прочитав како себеси да сум се цитирала. Ќе помине се со време но далеку од тоа дека треба да оставиш само на времето. Работи на себе се со цел да ја надминеш сета траума од врската и да го обновиш и унапредиш менталното здравје.
     
    На l0vE...-love, melissa, teaiva и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. sj *O*

    sj *O* Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2016
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.920
    Пол:
    Женски
    Pomina mesec I neshto otkako raskinav. Se osekjam kako da tapkam vo mesto. Sakam da porazgovaram so nekogo.
     
    На ушко му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Martinovvva M

    Martinovvva M Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Prethodnata nedela raskinav 8 godisna vrska,i sea mi e top sama ^-^
     
    На teaiva му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Girl94.19

    Girl94.19 Нов член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Помина еден месец откако ставивме крај на доста долга врска. Иако имам многу обврски, не можам да се сконцентрирам на нив. Се надевам дека со текот на времето ќе биди подобро, иако во мене постои глупав страв дека нема да можам пак да сакам некој како него.
     
    На l0vE...-love, Cleonika и sj *O* им се допаѓа ова.
  15. Blue_Angel_13

    Blue_Angel_13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2018
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Ja kao "raskinav" ali ne mozem da se pomirim so toa, kako da ne e realno, chuekot mi vrti postojno, kako da imam zelba da se smiram, no...ah taa nepochit od negova strana
     
  16. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Healing is a process. Еден ден ќе е добро, друг ден ќе е најлошо, ама нема откажување.
    Она што најмногу ме спречуваше е надеж потајна која сама себе си ја давав и ја негував. И кога немаше да видам порака ниту пропуштен повик нешто ми викаше дека треба сама да престанам да се надевам и да почнам да го заборавам затоа што гледање стари слики и "копање" по социјални мрежи на неговите профили не беше баш тој процес на преболување.
    И сега ќе се фатам во некоја ситуација кај што мислам на него, и лутина и бес, чувство на копнеж, каење, грижа на совест, самообвинување. Секакви измешани чувства ама откако решив да ги фрлам сите дуксерки, искинам сите мечиња и сѐ што останало негово во мојата соба, откако ги скинав сликите и го блокирав на соц. мрежи - почнав да го заборавам или да мислам дека сум на добар пат.
    Можеби најпозитивното е што не се разочарувам дека не ме бара затоа што и не му е гајле, не ме гледа и не го гледам. Ќе биде добро.:rock:
     
    На Bellaa1234, Cleonika, melissa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    "Клин со клин" -викаат:D
    За јас да се одлучам, да заминам од човек што го сакам повеќе од себеси, треба премногу да ми згреши, и тоа не само еднаш. :x:D
    Секогаш размислувам со месеци, доколку сакам да ставам крај треба да постои гоооооолема причина, ама ако решам нема враќање назад, се е тешко во животот, без секого се може, само фамилијата е секогаш иста и незаменлива, секое разочарување проаѓа, тоа значи дека нешто друго мноооогу подобро ве очекува, и тоа и го заслужувате.
     
    На honey.11 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.124
    Допаѓања:
    25.063
    Пол:
    Женски
    ако била “вистинска љубов” нема опоравување , цел живот ке стои една тежина во душа .
     
    На edna_malecka, Brinetka, lovemme и 8 други им се допаѓа ова.
  19. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.665
    Пол:
    Женски
    Па ако била вистинска, никогаш немало да заврши! Љубовта победува се, јас сум чист доказ за тоа, и ако се сака се се може! Тоа што престанало и заминало, значи не е за тебе и не било вистинска љубов.
     
    На sj *O*, minne992, mila7 и 8 други им се допаѓа ова.
  20. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Имав 4 годишна врска, поминати се 3 години од тогаш и можам да кажам дека се гордеам сама на себе, како се справив со ситуацијата. Искрено болеше, многу болеше првите 3 месеци. Во тој период, најголема поддршка добив од две другарки, секојдневно бев со нив. Иако беше сред зима, ладно, мразови, снегови.. не ме оставија ни ден. Се случуваше навечер и по некоја чашка алкохол да се напијам, но не претерано. Потоа постепено почнав да работам на себе, како личност, се надоградував. Почнав да патувам, во овие 3 години посетив 15 земји. Се запишав на еден курс кој траеше 1 година, го завршив, па друг курс 1 година, го завршив. Почнав да вежбам јога, па јазичен курс. На работа добив повисока работна позиција и повисока плата.
    * Заклучок девојки - работете на себе, само на себе. Бидете малку себични, пронајдете нешто што ве исполнува и бидете решителни. Поставете си цели, листа, постепено почнете да ги исполнувате и ќе созреете многу како самостојна особа. Ќе бидете храбри, повеќе ќе ги цените вистинските пријателства, ќе научите да се борите во општеството за себе. Иако одвреме навреме пак ќе ви се појави некој идиот, вие ќе бидете спремни да расчистите на време и да се поставите како личност што треба да се сака, цени и почитува !
     
    На JoanaS, forumce, Bella ••• и 20 други им се допаѓа ова.