1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе реагирате ако не ја прифаќаат вашата врска?

Дискусија во 'Врски' започната од girl8, 28 февруари 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Зошто сега спомнуваме забрането овошје? :?:
    Не е дека не сум била заљубена, сум била... исто како и ти на твои години... ама тоа е заслепеност...
    а и сега сум заљубена, и исто така чувствувам дека љубовта ќе биде доволна затоа што навистина се сакаме... ама свесна сум за тоа каков е животот, и што се треба за да успее една врска, а да не зборувам за брак....
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    ееее прочитај по темите ќе видиш дека сме скоро сите заљубени :) Ама сепак има разлика. Ајде ќе пишеш по некоја година што и како се сменило :lol: И воопшто не ме навреди, бидејќи и не се познаваме нели, па не можеш да знаеш. Ајт поздравче
     
  3. purelove

    purelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
    знам случај сличен на темава. Мајката на девојката му се јаве на дечкото и му објасни со следниве реченици зошто не смеат да бидат заедно: па ти немаш доволно пари да ја задоволуваш мојата ќерка таа е навикната на луксузи а ти немаш ни кола да ја однесиш до најблиското можно место, таа сака скапи работи брендирана облека итн...
    според мене ова е апсурдно па мислам во кој век живееме ако не пак ние жениве бараме некакви права а фактички сами се правиме да бидеме зависни од мажите.... па нека ти поработи кликерот потруди се поттикни си ја среќата па ќе можеш и ти да си најдеш некоја добра работа па не мора само мажот да заработува и на тебе треба да се потпира грижата за семејството нели сме 21 век како што велиме.... но нели ова е само мое мисење можеби вистина уште сум мала и верувам во бајки али сепак ти си личноста што само ќе си го изгради животот...и што утре да чекам мажот ми да ми даде пари за да си купам еден пар чевли?????? мој совет е ако си го сакаш остани си со него !!!! :)
     
  4. blagica-sweet

    blagica-sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    Pa znam deka sum zaslepena zalubena sum i z a prv pat ljubovta mi e vozvratena i srekna sum za toa ...a zabraneto ovosje spomnuvame ...bidejki toa sto ti go branat da go izedes bas toa i ke go izedes...jas sum srekna i ne planiram da se omazam za prvata licnost vo koja ke se zaljubam si planiram da odam na faks mlada sum i zivotot e pred mene :D pa i nikogas ne se znae koj kakva sreka ima vo zivotot i pak ke se navratam...deckomi ne e siromasen za da nema pari za leb ccc
     
  5. blagica-sweet

    blagica-sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    Ti blagodaram purelove :D konecno nekoj da svati sto sakam da kazam celo vreme navistina ti blagodaram :up:
     
  6. purelove

    purelove Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 март 2010
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    10
  7. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.743
    Допаѓања:
    130.735
    Благица-суит, не знам што се разочара толку од муабетиве. Сите зборуваа генерално, не за твојата ситуацја. За твојот случај ти си знаеш како ти е.
    Инаку и јас како помала мислев дека љубовта е единствено важна и може да победи се' и за љубов човек треба да се откаже од се... И исто бурно реагирав како ти сега. Сега сфаќам дека треба мнооогу повеќе, не само материјални работи, туку и заеднички вредности и заеднички бекграунд.

    Инаку ако не ја прифаќаат врската сериозно би се подзамислила, особено ако е татко ми во прашање... човекот има невиден осет, и ми има отворено очи милион пати.
     
  8. blagica-sweet

    blagica-sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    pa po priroda burno reagiram na se ne samo na taa tema...ama ok e se mi gi otvaraat ocite mpoite roditeli i tie mi rekoa ako go sakas bidi so nego no da si imas plan deka ke odis na faks a jas toa i si go planirami nemam namera da zavisam od nekoj sakam sama da si ovozmozam se zosto znamdeka sum sposobna i da tocno e deka jas si znam kako mi e u vrska taka da...ok e se fala
     
  9. Unfaithful18

    Unfaithful18 Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2010
    Пораки:
    2.381
    Допаѓања:
    1.114
    Пол:
    Женски
    „ Птицата и рибата можеби се сакаат но каде ќе живеат !? “
    Не ме сваќај погрешно но материјалната состојба и те како е битна ако веќе размислуваме за понатамошниот живот, за брак, за деца... Кој родител не сака детето да погоди некаде каде што ќе му тече мед и млеко, што викаат старите.Не е во ред да ја обвинуваш мајка ти за советите што ти ги давала.Мене мајка ми многупати знае да рече дека срцето и се кине кога и барам пари за нешто а таа нема во моментот да ми даде.Родителите ни мислат се најдобро, а тоа дека љубовта победува се, не знам, ама знам дека сигурно утре нема да те најаде, да ти ги издржи децата на факултет итн.
    Ова не се однесуваше на тебе и на твојот дечко, дај боже вие да си се сакате и да успеете во животот ( како што кажа некој не мора да значи дека само мажот треба да придонесува во куќата ). Сакав само да те разубедам од твојот став дека не ти треба пари, кола, стан, ако имаш љубов. Поздрав
     
  10. blagica-sweet

    blagica-sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    ama jas ne rekov nisto loso nikoj ne me razbra sto sakam da kazam ama ok e .... znam deka majkami ne mi misli loso no ete toa ti e tako sum sega so nego moze nekogas ke mi tekne i ke raskineme ne se znae nisto vo zivotot a i sekoj kako sto si ima planovi u zivotot taka imam i jas ....Razbudena sum neziveam vo son be luge i jas sekogas ne sum go imala toa sto go sakam ama imam udiben zivot koi moite roditeli mi go davaat i sum im blagodarna
    P:worried::- I moite roditeli ne se kojznae kolku bogati pa uspeale dvajcata zaedno u zivotot da steknat se :P
     
  11. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    Види ние знаеме многу добро што сакаше да кажеш дека не секогаш другите знаат најдобро што е за нас туку дека самите си знаеме. А ние се обидовме да ти покажеме дека не е точно и дека не секогаш можеш објективно да ги согледаш работите.
     
  12. blagica-sweet

    blagica-sweet Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 февруари 2010
    Пораки:
    39
    Допаѓања:
    5
    Aham ti blagodaram rainbow :P :)
     
  13. emce-kremce

    emce-kremce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    99
    Благица, јас те сфаќам потполно како се чувствуваш, и јас имам проблеми со родителите и не прифаќање на врската но поради други причини. Долго време се борам да ги вразумам. Моето мислење е дека родителите ни се родители, ни мислат најдобро и нормално е да не советуваат и да не изведат на прав пат, но тие не може да ни го диктираат животот. Значи сепак грешката е во начинот на кој пристапиле со тебе. Да било поинаку тоа кажано, без наредување и напнување да те тераат да раскинеш со него, можеби поинаку ќе ги сфатиш работите и доколку мајка ти напривила нормален муабет со тебе, како постара и поискусна другарка, а не како улога на мајка, можеби и би го сфатила се она што сака да ти го каже. Млада си, целиот живот е пред тебе, колку повеќе осознаваш толку повеќе ќе ги сфаќаш се пореално работите. На крај, краева не станува збор за брак и слично, обиди се да ги увериш твоите дека ова е една обична авантура, која те прави среќна. Нека те остават да бидеш среќна, рано е да се размислува за да тоа како ќе живеете вие двајца... сепак за тоа има време, а и да дојде до тоа многу работи може да се сменат до тогаш... поздрав
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.677
    Пол:
    Женски
    Annath i RainBow nitu jas ne se soglasuvam so vas...ne vikam deka roditelite ne se vo pravo i deka sakaat nivnite deca da se srekni i bezbedni...no i tie pravat greski. Ima roditeli sto navistina gi interesira samo parite , luksuzot , a sto ke bide ako nivnoto dete e vo brak so maz sto ima mnogu pari i zivee vo luksuz , a od druga strana ne e srekno i ziveat vo raspravii? Najvazna e ljubovta pred se. Sum pravela muabet porano so moite pred da si fatam decko i mi kazaa deka nikogas nema da mi se mesaat vo vrskata i deka sakaat samo da sum srekna. Voopsto ne gi opravduvam tie roditeli sto se mesaat tamu kade sto ne treba. Pozz
     
  15. enigmagirl

    enigmagirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 март 2010
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    8
    jas od koga znam za mene sum bila i mi dopagale maski, koi roditelite mi gi zabranuvale. nekogas znaele, nekogas ne za niv. cesto mi se slucuvalo da se uveram deka bile vo pravo...ama i den denes ne sum smeneta, istoto se slucuva. neznam do mene e izgleda. :) obicno se slucuva da mi se dopaga nekoj pomal od mene ( sto i ne e bas problem) nekoj bivsi zatvorenik ili slicno :o , nekoj isto taka "nemiren decko" :D a ednas mi se sluci i da bide od druga vera...... se samo tesko ostvarlivi ljubovi za mene :mrgreen: neznam na krajot so kakov ke zavrsam...nikogas ne se znae sto nosi zivotot ;)
     
  16. OpethAngel

    OpethAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Jas so mojot deckic super si se sakame,...prekrasen e, posten i sve...ama ete ne sme ista vera, on e turcin (iako poliberalen) ama sepak uste ne sme se obelodenile oficijalno pred nasite roditeli. Moite onaka od okolu znaat nesto za nas, ama pak si se tesat deka ne e nisto seriozno i deka samo onaka se zanesuvame. Ama pogolem problem e sto ja go osetiv nego deka ic nema hrabrost da kaze za mene na negovite....taka da ni mene ne mi se veruva deka oni nekad mene bi me prifatile, Stvarno mnogu se sakame i sekogas ni e prekrasno koga sme zaedno, ama stvarno ne znam do koga ke bide vaka...sepak ne sme deca ja imam 24 a on skoro 30. Ve molam dajte mi nekoj sovet ako znaete.:(((
    Odnapred Vi blagodaram
     
  17. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Реално, мислам дека неговите родители потешко би те прифатиле, од тоа што знам една таква слична приказна... Ама, можеби ете тој ќе се избори да те прифатат, како што и заврши приказната којашто јас ја знам :) , па ќе можете да си уживате, според мене, не би требало да даваат отпор ни твоите ни неговите родители затоашто и двајцата сте возрасни и свесни и не постои некоја голема причина за да ви ја оспоруваат врската, така да имајте верба, сакајте се и е ќе си дојде на свое место, може малце со поголем напор и со нервоза понекогаш ама сум сигурна дека може да се среди, само немојте да се разочарате и како резултат на тоа (не дај боже) раделите....поздравче и ти посакувам се најубаво
     
  18. OpethAngel

    OpethAngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    2
    Fala ti @korovin...Cul te Gospod taka sve dobro da se zavrsi. Pozdravce:)
     
  19. korovin

    korovin Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2009
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    нема проблем OpethAngel, само да се одржите во врска, само едно прашање имам до тебе, ништо лично и зајадливо, не сакам да помислиш такво нешто.....Ако успеете да ја одржите врската и да треба еден ден да стапите во брак, свесна си дека еден од вас ќе треба да ја промени верата нели? Дали би била спремна на тоа? Или пак планирате тоа да го решите со компромис? поздравче
     
  20. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    Се извинувам што ќе се вмешам, ама не мора ни едниот ни другиот да ја менува верата за да стапат во законски БРАК.