1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе реагирате ако не ја прифаќаат вашата врска?

Дискусија во 'Врски' започната од girl8, 28 февруари 2010.

  1. sanjchi

    sanjchi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    6
    Мојата врска не ја прифаќаат моите родители.... :( и мн ми е тешко поради тоа...од страна на неговите немам никаков проблем но моите не прифаќаат... но јас сум решена до крај да одам со негоо.... :)
     
    На lovely-girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. lovely-girl

    lovely-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2010
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    653
    Пол:
    Женски
    Се пронајдов тука, и мене моите родители ми бранеа за мојот дечко со кој сега сме заедно 18 есеци и сее ок , моите дома си легнаа на брашното, по нашки кажано, така и ти, ако вистински се сакате не се откажувај ... по шо ти си со него а не твоите дома и тие незнаат каков всушност е тој , кога ќе го запознаат... тогаш можат да ти кажат дали е тој за тебе или не, и неа потреба да противење освен ако причината нее ногу силна !
     
    На Sara.m му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Sara.m

    Sara.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Кога од дома дознаа дека имам врска со личност која е 12 години повозрасна од мене најпрво збеснаа а потоа ме удавиа од убедуања дека тоа е мојата најголема грешка у животот зашто како прво тоа не било природно, па дека дека кој знае он што имал и каков бил претходно и блаблабла.
    Јас ги излажав дека сум му раскинала но продузив со врската. За брзо време сватив дека тој мој „миличок“ не бил баш онаков каков што го замислував и како се претставуваше и на виделина излегоа многу работи за кои не можев ни да претпоставам. Тогаш навистина раскинав, само што сега многу се каам што не ги послушав советите кои на крај испаднаа дека навистина биле ДОБРОНАМЕРНИ.
     
    На enca.69 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Сметам дека треба да го почитуваат мојот избор, и дека нема зошто да ни се мешаат во врската. :!:
     
  5. Sara.m

    Sara.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Точно е дека треба да го почитуваат нашиот избор но кога ќе ни заиграат пеперутките у стомак знај дека не сме доволно свесни да ги процениме некои околности. Затоа тука се они да ни помогнат и посоветуваат, како што претходно има напишано една членка на форумов „тие секогаш ни мислат добро“. Ама понекогаш самите ние сме толку глупави што се доведуваме во состојба прво самите да вкусиме за потоа да научиме каде грешиме.
     
  6. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Ме нервираат коментарите од типот мала си, заслепена си, и јас сум била на твои години и сум била заслепена бла бла бла....
    Па секој ли е ист?
    Ако тебе те зезнал некој не мора да значи дека сите се такви!

    Он топик- И мене мајка ми ми правеше проблеми на почеток но потоа виде дека дечкото не е таков како што го замислила!
     
  7. Sara.m

    Sara.m Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 април 2011
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1

    ОК Анели, тоа е твое искуство, моето искуство беше сосема спротивно.
     
  8. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    Погрешно си ме сватила, мислев на коментарите што се некаде на почетокот на темата, не мислев на тебе! :)

    Секој си има различни проблеми, различни ситуации. ;)
     
  9. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    не сум имала ваков проблем ...........но давам голема подршка за опстанок на забранетите љубови ;)
     
  10. Rock-a-Fella

    Rock-a-Fella Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    1.392
    Допаѓања:
    1.384
    Мора да има силна причина за тоа, мој изговор ми бил-го сакам, и точка.
    Ако нешто не е во ред со него, или со неговата фамилија, не знам, можеби би требала да се откажам од него.
    Планиравме да им кажеме на моите летово, ама врската не стигна до сега, па... shnosh!
     
  11. Lepaaa

    Lepaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.069
    Допаѓања:
    8.097
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам искрено и ја сум се нашла во ваква ситуација. И кога после одреден период ја прекинав врската со него, своеволно, сфатив дека моите биле во право. Не беше многу повозрасен од мене, ама сепак сфатив дека тоа што моите ми забранувале да бидам со него било оправдано. Сега, кога ќе го видам се смеам на тоа колку бев спремна да се жртвувам за да бидам со него. Сега имам друг дечко и супер ми е со него, а моите ја профаќаат оваа врска, за среќа, затоа што нај лошо е да не прифаќаат тие, па ти набиваат некои нивни разговори у глава и ти мислиш дека до енгде е правилно :D
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  12. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.983
    Допаѓања:
    5.724
    Кога почнавме да одиме со дечкото дома незнаеа.. незнам зошто несакав да им кажам бидејќи и јас не го познавав доволно долго за да знам што можам да очекувам од него ..
    Сепак, со тек на време се зближивме и после 2 месеци дознаа од дома ..
    Јас незнаев дека мајка му и мајка ми се колешки ..Имав правено со него муабет за тоа ама заборавив да и кажам на мајка ми која ми предава македонски, а мајка му по право ..
    Кога мајка ми прв пат го виде воопшто немаше убаво мислење за него , незнам ете така не и оставил убав впечаток .. Стално кога излегував со него ми се јавуваше на пола сат да ме праша што правам , каде сме и со кого :lol: Една вечер кога пристигнав дома и кажав како е работава дека и е колешка Татијана (мајка му ) и се изнасмеа..Ми рече дека тој е супер дете и дека незнаела всушност дека за него се работи , нонстоп си правеле муабет со неа и имале супер однос. :) Сега имаат и додатна тема за разговор ( главна ) па можно е да ме пошти на одмор со него :$
     
  13. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Кај мене нема да се случи тоа се додека мојата мајка мене ме гледа среќна. Секогаш ме остава сама да изберам. Кога имав врска подолго време и сакав да раскинам таа ми велеше да размислам убаво, за да не се каам после, иако ја не бев среќна. Од друга страна знаела и да каже ако не си среќна остави го. Но да ми забрани НЕ.
    Секој родител го сака најдоброто за своето дете. Секој родител знае најубаво. Но, знаат да се случат и грешки. Сепак да одлучиш со кој ќе го делиш остатокот од животот е лична работа. а родителите треба да се тука за да ти бидат подршка.
     
  14. Barbie-lovee

    Barbie-lovee Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    3
    Со дечко ми сум веќе 1 година,но проблемот е во тоа што тој е дете од Дом и е онака позатворен и секогаш ми се заблагодарува што сум го прифатила како дете од дом и дека не се срамам од тоа да кажам дека имам дечко кој живее во дом ...но се започна со тоа и кажав на мајка ми таа ми рече дека децата од дом се поинакви цел живот се сами без родители со компекси...мене баш тоа ме заинтересира да ја запознаам и таа страна на животот како е да си осамен,како е да незнаш што е мајчина и таткова љубов но тој постојано ми кажува дека се навикал и како така мора да се живее...а јас пак лигла плачам ако не ми купат нешто,а тој само сака да живее..толку многу е амбициозен и упорен што и самиот тој си ветил дека ќе успее во животот и без неговите родители..Толку многу го засакав,го запознав со сите дома но ме здоболе реченицата што ми ја кажа татко ми : "не е тој за тебе,ти си дама не ти треба дете од дом..неможев да се смирам со месеци колку повеќе се заљубував во него толку повеќе ме болеше тоа зошто ние не ги сакаме тие деца и тие се како нас,можеби и подобри од нас научиле многу од животот истрпиле многу болка...а најтрагично е што секогаш кога ке ми каже што мислат моите родители за него јас секогаш викам се најдобро дека си многу добро дете...да па и тоа е до некаде точно мајка ми е среќна што сум јас заљубена бидејки како што кажав одиме 1 година но ме плаши тоа што татко ми е секогаш суров за тие работи...и затоа го мразам...бидејки секогаш имал тоа што го сака..и сигурна сум дека не ги цени работите..незнам се осекам виновна понекогаш што ако оваа врска стане нешто посериозно понатаму и настанат проблеми од типот доста ти е тоа е дете од дом ти си ителегентна личност,паметна не сакаме нашата ќерка да живее со човек кој е од дом...сега ова го кажувам знам дека е рано за тоа но ете така се плашам бидејки многу го сакам....
     
    На happynessss му/ѝ се допаѓа ова.
  15. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    ако е вистинска и права љубов не се секирај сите ќе го прифатат. тој ќе знае правилно да те цени и ќе жртвува се за тебе, понатака може да ги прифати твојте родители како свои а твојте како нивно дете и да имате прекрасен живот. познавам еден прекрасен дечко кој е доста повозрасен од мене и случајно дознав дека е од дом. Таков речник, таква харизма, успех просто да се гордее човек со таква особа. и пред се тој толку се мачел и верувај со таква особа ќе успееш повеќе во животот, а твоите со тек на време ќе го разберат и сватат. Времето лечи се па и амбициите на родителите а ти уживај во љубовта ;)
     
    На Barbie-lovee му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Sugamama

    Sugamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Но тој е влав... како да им кажам дека се гледаме... а прекрасен е во секоја смисла и ми го пружа баш она што го барам од една ВРСКА...(рано е за тој термин Врска ама натаму гледа) инаку не мислам на секс туку дека ми го дава потребното внимание.. секогаш е тука за мене едноставно заборавам на се додека сум со него... Многу тешко се заљубувам ама мислам дека овојпат тоа нема да е така и затоа ХЕЛП МИ додека нее касно .. What should I do!?!
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    A што има врска што е влав, не е црнец (да те насмеам малку) :D . Ако убаво се чувствуваш покрај него, ако ти е убаво и мислиш дека ќе успееш со него само храбро без предрасуди.
    Не се плаши да се заљубиш некогаш и тоа мора да се случи, па и да биде грешка -недај боже поубаво се учи на сопствена кожа.
    Уживај во љубовта, таа е околу тебе
     
  18. Sugamama

    Sugamama Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2010
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    1
    Проблемот се моите... како да им кажам... Нема никако да прифатат.. а и освен ова пред 5месеци излегов од една сериозна врска и тие уште ми зборуваат за тоа дека требало да останеме заедно и што уште не.. и никој друг не прифаќаат освен бившиот... инаку мене не ми смета што дечково што сум сега со него е влав.. Воопшто и не размислувам на тоа и немам никакви предрасуди... Kaко да им кажам на моите??? :D
     
  19. Ivah

    Ivah Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    198
    ако ти го сакаш мила моја и ако тој те исполува и ако вреди да се бориш за него онда продолжи и остани си на своето, сега можеби е малку рано за да и кажеш но како и ти самата што велиш работите одат кон врска ке седниш и ке и објасниш дека тој те прави среќна те исполнува дека го сакаш да те остават да си ја пробаш среќата од таа гледна тоЧка итн итн јас верувам дека ке те сватат.
    :!: но прво седни и размисли ти самата дали вреди и дали го сакаш и пред се дали тој те заслужува и секако размисли и за последиците што те следуваат па онда бори се за тоа што го сакаш и те исполнува.. ти посакувам мн среќа :)
    ова не го бев проЧитала, знаЧи треба дефинитивно да седниш и да и кажиш дека ти повеке бившиот не го сакаш неможат тие да ти наметнуваат некој кој ти не сакаш зошто после ти ке бидиш онаа која ке живее со него а не тие секако, и ке страдаш, дај и го тоа на знаење не е фер тоа жто ти го зборуваат и прават, затоа дај и на знаење како стојат работите и како си ти среќна, зошто твојата среќа е најбитна :) ;)
     
  20. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    не се имам најдено во ваква ситуација никогаш
    но доколку би ми се случило ова мојата љубов ќе ја бранам со заби ако треба
    море ако треба и шамари ќе летаат се разбира и ако вреди да се разбериме :geek: :!: