1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Како ќе се справите ако го изгубите своето дете?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Kikiccc, 29 јули 2019.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Едно е да не знаеш да се изразиш, друго е да не знаеш да склопиш проста реченица. А не е случајно оти се повторува истото два пати. И кога ќе сумираш тоа со содржината на темава...

    Башка јас не ја нападнав, ако на тоа мислиш, само реков дека не го разбирам прашањето и ми нема смисла темата.
     
    На Black girl, orhideea и LiliBoz им се допаѓа ова.
  2. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Зошто немам дете затоа? И да имам не ми е нешто трагично ова кога ќе видиш што све има на форумов та за една обична тема
    @zuto Што се повторува не разбрав? Лошо е поставено прашањето ама мислам дека има некоја причина не е ради реда отворена... Don't shoot the messenger
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Затоа што е најужасната помисла која на родител може да му пројде низ глава.. и со сета сила се обидуваш да не помислуваш на такво нешто, дури и кога 'не е уште дојдено дома, а пред 2 саати завршија со школото'.

    Не е природно да размислуваш намерно: Што би правел ... неќам ни да ко пишам тоа следното..

    Неќам да знам шо би праела!

    Да не дај Бог некој да треба да 'дознава'!
     
    На theowndemon, crimson, ЕденЧлен и 17 други им се допаѓа ова.
  4. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    @John Snow се повторува неправилно составената реченица, ја имам цитирано поназад. На две места истиот склоп на прашална реченица, која јас еве, не можам да ја разберам членката што сака да праша.

    А ако подобро размислам, ниту официјалното прашање погоре (кое веќе е корегирано) е правилно поставено, ама тоа барем е граматички точно.
     
    На PaLaVa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Епа не можеш да кажеш кога би имал. Пошо немаш. :)
    И вујна ми изгуби ќерка. Ама не е исто сега и тогаш. Не се феномени дека секое чуство пред време ви е развиено. Чуството за родителство целосно се буди само кога ќе станеш родител. Па ти ако сакаш на глава стои. Тоа е така.
     
    На sanji4444, zalosna, WildMk и 2 други им се допаѓа ова.
  6. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ве разбирам,јасно ми е. Реков и погоре дека е малку морбидно прашањето ама не е за осуда и напад,барем за мене...
     
  7. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Барем за тебе не е за напад и осуда бидејќи немаш дете.
     
    На zalosna му/ѝ се допаѓа ова.
  8. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Океј мамички не се мешам
     
  9. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Не глеј само од тој аспект.
    Глеј и од овој. Млада персона од нигде никаде се замара со шта би било кад би било и отвара тема дури да разврзе дискусија. Очигледно хипоталамусот и се задоволува со морбидни дискусии и теми ама во живо не би прошло па ај на форум
    Амбиции у минус? Ај за тоа нема да зборам.
     
    На sanji4444, WildMk и Tajnaotrovna им се допаѓа ова.
  10. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Ама од кај знаеме дека е од нигде никаде,тоа ми е муабетот цело време. Можеби не е од нигде никаде. А ако е ондак се слагам
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  11. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.888
    Допаѓања:
    223.722
    Пол:
    Женски
    Причина која би била!?
    Тема на факултет?
    Докторска?
    :rofl:
     
    На Cosmi и Black girl им се допаѓа ова.
  12. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Не се објаснувам веќе на темава,морбидно ми е :D
     
    На Adorabela, zuto, Animali и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.574
    Допаѓања:
    171.537
    Пол:
    Женски
    Многу сте заникаде!
    Ако ви се одговара - одговорете. Ако не скокнете на темата..

    Не сум мајка (да, извинете мами4ки), и не сум закопала свое дете (пу пу скраја да е) ама и јас гуглав совети на психолози и психијатри кога блиска особа го загуби детето за да знам како да и пристапам на девојката..
    Пишала девојката..
    На форумов има и жени кои навистина закопале свои деца, јбг нема веќе ред во одењето..
    Никаде не пиша дека размислува како да преболи ако го изгуби детето, туку како се справиле тие што го изгубиле..

    Не е толку морбидна темата колку што вие ја гледате. Околу нас многу често сме сведоци на несреќи во кои децата умираат.. животот не е за да се гледа со розеви очила..
     
    На buba4e89, Spidy, daylight и 6 други им се допаѓа ова.
  14. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.222
    Допаѓања:
    124.260
    Ужасна е темава. Темава прави да ти се проповраќа од што е морбидно.
    Само некој што нема дете може да помисли на нешто вакво.

    Канта ставајте, нема што да се дискутира, оти нема начин да се помогне.
     
    На sanji4444, zalosna, Cosmi и 7 други им се допаѓа ова.
  15. Tajnaotrovna

    Tajnaotrovna Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јули 2011
    Пораки:
    3.074
    Допаѓања:
    33.626
    Пол:
    Женски
    * Па и кога се појавува во најактивни теми, колку и да не сакаш ќе ја приметиш.:envy:

    Оној што доживеал такво нешто сигурно не би зборувал овде. А темава само боде очи и сигурно никако нема да му ја намали и олесни болката некому.
    Не гледам никаква логика зошто би опстанала ваква тема.
     
    На sanji4444, zalosna, Cosmi и 3 други им се допаѓа ова.
  16. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    Не е морбидна темава, реална е.
    Кој се тригерира, нека не пишува, до толку е едноставно. Форум е, го затвораш табот и готова работа.

    Умираат деца. Екстремно е суров животот. Никого не го штеди. Додека бевме основно, ни почина соученичка. На другарка братучед и има починато. На дечко ми двајца другари му имаат починато уште пред да станат полнолетни. Знам пар на кои им почина бебето. Околу нас има толку родители кои оплакуваат прерано заминато дете.

    Ама не, ајде темава во канта зошто полесно е да се затвараат очи пред суровоста на животот. Се додека на нас не ни се случи, добро е. Ќе бидеме увреѓени на форум зошто немајка отворила ваква тема. А да ја отвореше жена што загубила дете, и тогаш ќе мрчевте дека е морбидна и дека ве потресува? А ако во реален живот родител кој го поминал ова сака да поразговара за својата болка, тогаш што? Ќе сменевте тема, пошто ви го расипува денот?

    А конкретно, немам што да кажам. Дај боже никогаш да не дознаам.
     
    На stetoskop, buba4e89, daylight и 5 други им се допаѓа ова.
  17. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.455
    Допаѓања:
    82.020
    Пол:
    Женски
    Ако поентата на темата беше да се јават мајки што изгубиле дете и да споделат како се справиле со болката,тогаш е на погрешно место во општи муабети.
    Ако поентата беше за стравот од смрт за сопствени деца,тогаш треба да се премести на психологија.
    Темава е будалштина, затоа и нема никаков одговор на неа,освен кој кого познавал што умрел како дете.
     
    На Chantal, sanji4444, Bitter-Sweet и 8 други им се допаѓа ова.
  18. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Глупава е оти не двелува никој родител на оваа мисла.

    Ја негираме реалноста, точно е.. оти не е наша реалност и оти е болна мисла.

    Исто како да има тема: Што ќе правите ако умри мајка ви/татко ви/маж ви/дечко ви/додај по желба?

    Нема нешто што може да те спреми за да се соочиш со тоа.
     
    На sanji4444, zalosna, orhideea и 5 други им се допаѓа ова.
  19. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @WildMk, мене воопшто не ми смета темава да оди во канта. Не сум ја отворила јас па да осеќам нешто лично ако некој ми ја хејта темата. Коментарите се тие што ми привлекоа внимание, божем ако се избрише темава, трагедии повеќе нема да се случуваат.

    Не ми се свиѓа воопшто воведниот дел каде ги прашува мајките како би реагирале. Еве, јас не сум мајка ама знам дека нема да сакам да живеам повеќе. Екстремно глупаво прашање.

    Ама затоа сметам дека е во ред да има општа тема „Загуба на дете“. Зошто се случува, зошто е дел од реалност. Како што има секакви теми, нека има и една ваква. Може родител ќе сака да пише, да си ја отвори душата. Може блиска личност до семејството ќе има дилема како да се постави кон родител кој има загубено дете па ќе побара совет, па некој кој имал вакво тажно искуство ќе и даде насока. Не стриктно родител, туку тетка, другарка, колешка, некој кој веќе го поминал тој ужасен пат и кој ќе даде зрел совет. Погоре пиша @Dust, гуглала како да пристапи, ама не сите знаат англиски.

    Исто,
    Повели
    https://forum.femina.mk/threads/Што-ако-партнерот-почине.5983/
     
    На Spidy, daylight, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Така е друго... може и некој што го имал тоа искуство ќе сподели мислење.
    Вака, што би правеле за во иднина?.. ни план за дете, уште помалку дете.
     
    На zalosna, zuto, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.