1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Камен во бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mac, 4 август 2011.

  1. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Направи ехо и ке видиш од што е
     
  2. solenka123

    solenka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 мај 2017
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Машки
    Испити имам за полагање, во друг град сум затоа побарав мислење, поради гледам од камен имаат огромни болки подолго време, затоа сакав да прашам, инаку фала
     
  3. Sarahhhhm

    Sarahhhhm Активен член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2017
    Пораки:
    130
    Допаѓања:
    108
    Пол:
    Женски
    Јас имав некоја таква болка па испадна песок..
     
    На solenka123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Fani80

    Fani80 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    213
    Допаѓања:
    155
    Пол:
    Женски
    еве едно видео на темата
     
  5. moonlight21

    moonlight21 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Имам камен во бубрег,со дијагностицирана состојба,бев и кај Ратка во прилепско па чекам дали ќе ми помогне,бидејќи нема кој не ми рече да отидам таму и самата жена ми рече по две недели пак на ехо да се снимам,ако случајно остани талог да се јавам и пак да одам,но повеќете луѓе кои биле кај неа поминувале со еднаш.Бев пред два дена а денес цел ден ме боли и бубрегот и мочните канали и бешиката,сакам да прашам дали можи да боли од исфрлањето во вид на песок оти лекот од кај баба Ратка го топи во песок,а болки силни не сум имала меѓутоа редовна болка имам,и ногата ми се здрвува,и гадење веќе неколку месеци уназад имам и здебелена бешика (мислев дека е слепо црево,бидејќи ме болеше долниот десен дел на абдомен а каменот случајно ми го најдоа) Чај од брусница пијам редовно сакав да прашам дали можам со шеќер да го пијам? За сега не ми се се влошени болките држам топло на десниот бубрег и не дај боже се надевам нема да се зголемат
     
    Последна измена: 6 август 2018
  6. moonlight21

    moonlight21 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Дали од исфрлање камен во бубрег можи да се покачи температура,меѓутоа субфебрилна,од 36 со 9 до 37 со 2,имам камен веќе повеќе од два месеци и со течности и се пробав сеуште го имам.Болки од време на време,ама еве веќе три дена таа температура неможам да ја симнам,имам болки во мочниот меур и во бубрегот и премногу зачестено мокрење..Вчера бев ма гинеколог да не е некоја инфекција бидејќи имав страно тело во вагината меѓутоа ми рече дека немам ништо сериозно а неможеше да ми земе брисеви ради што треба да ми дојде,така да сега незнам дали го исфрлам каменот па затоа имам болки и температура или пак останува инфекција..Дали има некој со слична ситуација да качил температура од камен? Правев ехо пред една недела каменот ми е 6мм.Се плашам да не е некоја друга опасна бактерија и сл..
     
  7. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.100
    Допаѓања:
    56.330
    Пол:
    Женски

    Moже да е од каменот, бидејќи може да предизвика инфекција. Најдобро да одиш на доктор, пак да ти направат ехо, крвна слика и уринокултура.
    Кај мене камчето беше заглавено во канал, предизвика хидронефроза и бев со болки, повраќање и температура цело време. Два пати истото ми се случи. Нејќам да те плашам, ама ова ко предупредување - последниот мораше да лежам во болница една недела од што бев дехидрирана и физички исцрпена.
    Јас не би чекала, оди нека те ѕирнат пак на ехо... може треба антибиотик да почнеш навреме.
     
  8. Ubav zivot

    Ubav zivot Активен член

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Mene Ednas me fati bolka vo bubregot nokta,otidov odma na lekar mi kazaa kamen.. Mi dadoa apcinja za bolki I mn Voda da pijam,,, a jas Voda po 3litra pijam e kolku uste poveke,,, 2pat ko me fati trcav najsilno so mozev I skokav u mesto,, posle legnav I pocna da se tresam mi bese mn ladno me cukase dole kaj mocniot meur ... Jas odma go isfrliv,, a so apcinjata mi trebase 2dena I to bolkiiii auuu nedaj boze
     
  9. ikivikica

    ikivikica Активен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2018
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Барајќи на форумов налетав на твојата ситуација која денес ми се случи исто. Песок во лев бубрег, убедување од матичен дека е проладено или за на гинеколог за по мое инсистирање да се увиди дека е песок и воспаление.
     
  10. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Здраво и јас сакам да го сшоделам мојот проблем ми треба мислење. Чувствувам непотполна испразнетост, отежнато мокрење и пецкање исто така забележав дека ми е матна и урината 1 месец помина не сум отишла на лекар појам течности но кога пијам пак мокрам мало количество на урина и вака неможам повеќе каде треба да се обратам да испитам мокрача или? За што би можело да се работи па ве молам за совет на интернет има свашта за читање..:/
     
  11. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Матичната ќе ти даде упут за лабараторија
     
  12. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Па ми даде за да испитам крв и мокрача
     
  13. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    И што ти рече?
    Јас имамсличен проблем,само без пецкање на бешиката и матичната ми рече дека имам талог во бешиката.За тоа рече само чаеви да се пијат,брусница или увин чај
     
  14. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Епа утре ќе одам во лабораторија

    Денеска ми даде упат
     
    Последна измена од модератор: 5 јануари 2019
  15. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    Епа ќе видиш тогаш
     
  16. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Пијам брусница и увиј чај пијам многу течности но пак мокрам мало количество како нешотполна испразнетост а матна ти беше урината ? Што е тоа талог на бешиката .. ја си мислев да не е некоја бактерија на уринарниот тракт
     
  17. anaja1

    anaja1 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.532
    Допаѓања:
    7.422
    Пол:
    Женски
    На мојот резултат се покажа +,ја прашав дали е бактерија ми рече не,талог во бешика,не е ни песок
     
  18. Vekap

    Vekap Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2017
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Ахам, а имаше матна урина јас кога мокрам отежнати мокрам со мало количество на урина а пијам течности чаеви си реков па да не е и бубрезите .. :/

    А ти каков проблем имаше со мокрењето ли?
     
    Последна измена од модератор: 5 јануари 2019
  19. GirlyGirly

    GirlyGirly Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2018
    Пораки:
    356
    Допаѓања:
    697
    Темата е камен во бубрег од мене совет
    РОВАТИНЕКС
     
  20. mece23

    mece23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2013
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Женски ве молам за совет. Маж ми има камен на бубрег од 1см. И еден поголем заглавен пред бешика. Ми треба нешто што ке му ги стопи камењата. Ама да ги стопи, не да ги исфрли. Ве молам помагајте