1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Камен во бубрег

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Mac, 4 август 2011.

  1. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Lithoren прашок за растварање, пакуван како фервексот. Три кесички, секој ден по една. Е сега дали ги има кај нас не знам, мене од Грција ми ги донесоа.
     
    На mece23 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. orhidea242

    orhidea242 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2013
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    178
    Кршен е камен во бубрег мегутоа и после 5 дена болката не пиминува доага до намален апетит многу повракање и запек. Некој слично искуство. Секој ден одиме во болница на инфузија и инекции
     
  3. Floresita7

    Floresita7 Активен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2018
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки, ќе може некој ефикасен природен лек за исфрлање на камен од бубрег? Е сега веќе каменот е во каналот подолго време неможи да се исфрли веќе е направрно и кршење
     
  4. Venus 12

    Venus 12 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2018
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    31
    Пол:
    Женски
    Pozdrav do site,

    Pred nekolku meseci mi prosol malce pesokce... se pomina so edna infuzija i od fevruari se e normalno.. samo vo urinata ima eritrociti 3,4.
    E sega, imam bolki vo jajnicite mnoogu cesto.. kako pred dobivanje, ama i vo ovulacija posle ovulacija.. znaci celo vreme. Se pregledam nonstop... nemam nisto no bolki imam. Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
     
  5. Филотеа

    Филотеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2019
    Пораки:
    756
    Допаѓања:
    1.084
    Пол:
    Женски
    Камења во бубрези и бременост?
     
  6. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Камен во бубрег, 3см е, има шанси да го искршат и да се исфрли или мора да се оперира дека е поголем?
    Се работи за маж од 60 години, не е за мене.
     
  7. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Мислам дека 3цм е преголемо за да го исфрли, посебно маж.
    Болките би биле огромни.

    Јас знам за млади луѓе со помал камен што оперативно го ваделе.
    Да не е 3мм?
     
  8. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.130
    Допаѓања:
    10.723
    Пол:
    Женски
    Ако лошо сум разбрала, можно е да сум грешка. На приватно ехо случајно го откриле, и го препратиле на клиника. По таа логика одам дека е нешто поголемо. Баш ќе препрашам да не сум слушнала лошо.
     
  9. TeddyGrey

    TeddyGrey Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 октомври 2010
    Пораки:
    8.058
    Допаѓања:
    72.324
    Пол:
    Женски
    Нека слуша лекар.
    Кај мажите да се исфрла преку урина е болна постапка затоа што потесни се мочните канали.
    На клиника има добри доктори на нефро.
     
    На ЕденЧлен и Spidy им се допаѓа ова.
  10. ЕденЧлен

    ЕденЧлен Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    4.556
    Допаѓања:
    78.311
    Пол:
    Машки
    Јас целиот живот,имам камења и песок,и имав често напади,до онесвестување,последен пат имав огромен камен,каде што мораше операција али јас негирав,не сакав да се оперирам.Ми даде Урологот апчиња некој (прв пат сум пиел такво нешто),апчињата го разронуваат каменот,и полека полека ке се исфрли преку мокрење,незнам како се викаа за жал,но ми помогнаа иако долга процедура беше.Прашај на уролог за овие апчиња,ке ви препишат па пробајте.
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Пред три месеци ги осетив тие ужасни болки..Една колешка која се познава со докторка која се занимава со алтернативна медицина ми препорача да пијам алое со брусница и едни капсули. Можам да кажам дека оттогаш не сум осетила такви страшни болки како порано...Ако сакаш пиши ми во лп да се договориме да си ги порачаш и ти

    Алое од брусница и капсули forever arctic sea ми помогнаа мене. Пиши ми лп ако сакаш да и кажам на докторката да си порачаш.
     
    Последна измена од модератор: 26 ноември 2019
    На Krejzii и ЕденЧлен им се допаѓа ова.
  12. Krejzii

    Krejzii Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Zdravo, imav operacija za kamen vo bubreg preku sonda potocno lasersko krsenje iskrsen e kamenot no sonda uste moram da nosam za se da se zalepi na nejze pa posle ke ja izvadat na pocetok imav jaki bolki i peckanje posle mi bese podobro a poslednive dva tri dena imam pojako peckanje koe ne prestanuva podolgo vreme koga odam vo wc ponekogas mocam krv i idam na sekoja minuta vo wc na pocetok ne mi bese vaka ne znam dali e normalno imase li nekoj vakva operacija i iskustvo ve molam :(
     
  13. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Да не имаш инфекција? Инаку би ти препорачала да си пиеш алое од брусница и веќе да не се замараш со камења, песоци, инфекции итн...но алоето да е од фирмата forever бидејќи тоа е со +90 % чисто алое во другите има вода..ако сакаш пиши ми во порака за повеќе инфо.
     
    На Krejzii му/ѝ се допаѓа ова.
  14. mila mila

    mila mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo
    Mozete li da mi pojasnete kako se koristi ovoj prasok,i mojot maz go ima istiot problem
     
  15. Someday

    Someday Популарен член

    Се зачлени на:
    12 мај 2017
    Пораки:
    538
    Допаѓања:
    1.773
    Пол:
    Женски
    Се раствара во 200мл вода, како фервексот. Ги растопува камењата, за полесно да се исфрлат.
     
  16. mila mila

    mila mila Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2015
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Fala ti na odgovorot,ama jas ne go postaviv dobro prasanjeto
    Citav za ovoj prasok deka go koristat pred operacija ili posle operacija
    Kolku vreme treba da se koristi,zosto ste napisale 3kesicki
    Kakvo e vaseto iskustvo,go izvadivte li kamenot
     
  17. Krejzii

    Krejzii Активен член

    Се зачлени на:
    7 декември 2019
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Slusnav za toa i znam koe e tocno pa ke go zemam za da probam 4 godini vekje so kamenja imam problemi
     
    На Kakao2 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. mrsfreak

    mrsfreak Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    134
    Пол:
    Женски
    Јас си се зачленив само за да ги добивам со попуст производите. Ако сте заинтересирани пишете ми порака. Исто така оној што сака да си заработи преку оваа фирма може да си направи добар бизнис и на еден начин производите ќе си ги добива бесплатно. И ќе си бидете здрави и вие и вашето семејство.
    Има производи за бебиња и за возрасни.
     
  19. *simic97

    *simic97 Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2020
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Zdravo,
    Mene mi kazaa deka imam pesok vo bubreg, ne mi dadoa nisto da pijam, mi rekoa samo tecnosti mnogu da pijam. Sega ovie 4 dena bez prestan me boli bubregot. Nornalno e toa ili ne.
     
  20. Kakao2

    Kakao2 Активен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    Може ли песок во бубрег да дава симптоми на како морници да лазат на грбот и боцкање во бубрезите, ќе направам уринокултура но сепак дали е можно да е песок.