1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Камчиња во жолчка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од Alondra, 17 март 2011.

  1. rici.aaaaa

    rici.aaaaa Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2012
    Пораки:
    1.240
    Допаѓања:
    3.403
    Проблеми со жолчка

    Ве молам доколку некој од вас би сакал да ми помогне....
    Еве за што станува збор.....
    Проблеми со жолча пронајдено мало камче но толку боли,воедно дали и од ова доаша до отекување на панкреас значи доколку некој имал овакви проблеми пишете како тоа да сте го решиле со некои чаеви, ве молам пишете ми .
     
  2. expert

    expert Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    266
    Проблеми со жолчка

    Не ти требаат чаеви, туку хируршки третман, или ако не ти препорачуваат хируршки третман треба да ти кажат како да се храниш, треба целосно да избегнуваш некои типови на мрсна храна.

    Не ти препорачувам некои посебни чаеви затоа што тие ја иритираат жолчката и имало многу случаи кои можеби ќе поминеле без операција, ама ја иритирале жолчката со еден третман со масло и чаеви и се заглавило камчето и предизвикало опструкција.

    Да, може да дојде до отекување на панкреасот, тоа е многу опасно, се вика акутен панкреатитис, и тоа заради затнување на заедничкиот канал од жолчката и панкреасот со камче.

    Не постојат третмани за вадење на камчето, затоа не треба го провоцираш со некои чаеви или масла.
     
    На Meckicja, AngIv и dromka им се допаѓа ова.
  3. bebeto93

    bebeto93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2014
    Пораки:
    432
    Допаѓања:
    165
    здраво, сакам да ве прашам..
    пред 2 дена имав болки под десната града како да ме бодеше нешто, појдов на болница и ми кажаа дека е камче 9мм во жолчката.. прееска бев пак на ехо и беше друга докторка и ми рече не глеедам камче во жолчката, чисто е.. е сеа не ја сватив, дали ми рече, најверојатно е во танкото црево или го гледам во танкото црево.. што значи сеа ова? знај некој да ми кажи?
     
  4. Kiti2.0

    Kiti2.0 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2013
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    2
    Дали има некој што во скоро време се правел операција од камен на жолчката? Ме интересира како сте ја поминале операцијата и во која болница. :)
     
  5. EVA

    EVA Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    26
    здраво јас се оперирав пред две недели, сакам само да те охрабрам и да ти кажам да одиш не е воопшто страшно, инаку се оперирав во државна болница и сум презадоволна од третманот како и од хигиена и персоналот... поздрав се надевам дека ќе ти биде полесно да се одлучите.
     
    На Mtvs му/ѝ се допаѓа ова.
  6. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    devojki ve molam da mi kazete dali e normalno sto imam tecni stolici ima pominata 1 nedela od operacijata mnogu sum isplasena
     
  7. yana147

    yana147 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2016
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    219
    Пол:
    Женски
    zdravo se pravev operacija na zolcka pred 3 nedili i pak mi se javija bolki isti kako sto imav i prethodno imam tecna i svetla stolica podriguvanje krkorenje na crevata nez sto da pravam vo sreda mi ja zakazaa kontrolata preplasena sum i veke neznam sto da pravam imal li nekoj slicni problemi poslem operacija
     
  8. Denica333

    Denica333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2016
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Сакам да го споделам моето искуство за операцијата на камен во жолчка. Некаде во февруари месец почуствував болка под десните ребра, тапа болка.Тоа беше причина да посетам интернист. По прегледот се дијагностицира камен во жолчка од 17мм. Интррнистот препорача операција со напомена да не пијам никакви чаеви за да не си направам поголем проблем (раздробување на каменот и недај Боже зглавување низ каналите). Во градската општа болница 8ми Септември (поранешна Воена болница) се видов со хирург кој се нафти да ја изврши операцијата. Ми кажа дека во 99% од случаи како мојот операцијата е лапараскопска...но сепак рече ако наидам на проблем ќе мора да се заврши со рез. Му благодарам на Бога што операцијата заврши лапараскопски, излезе каменот. После три дена ме пуштија дома.Сакам да ги пофалам сите вработени на третиот кат од болницата, односно одделот ,,Дигестивна хирургија,, и со постов сакам да ги охрабрам сите кои се двоумат да одат и да си ја олеснат маката.
     
    На Oscar Lady, Meckicja и kuc им се допаѓа ова.
  9. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    jas imam problem so vospalena zolcka nemam nekoj golemi bolki nego tapa bolka imam vnatresna temperatura i macnini momentalno primam infuzii ama mnogu se plasam da ne mi si sluci nesto ako nekoj ima slicen problem ve molam kazete mislejne
     
  10. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    И јас имав воспалена жолчка, бев на доктор пиев 2-3 видови на апчиња со цел да ја смирам, бидејќи нападите беа ужасно страшно завршував на инфузија.
    Јадев исклучиво чај со двопек, ориз...и такви полесни јадења...
    Откако се смири - докторот си виде според крвна слика - негде околу 2-3 недели ...одма на операција
     
  11. AlmedinaDina88

    AlmedinaDina88 Активен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2017
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    18
    Sto simptomi imase i kako spored krvna slika ne praeae eho
    Jas nemav nekoja bolka golema tapa bolka prosledena so temperatura i ozoltvev ma lice znacit prvo probavme so bactrim nisto ne pomogna pa posle 9 dena mi prepisaja infuzii so antibiotici i utre sum na kontrola da vidime kako ke bidat rezultatite ama jas mn se plasam

    Kako ti pomina operacijata uspesno sega dali imas bolki?
     
  12. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Би те замолила за инфо дали по операцијата ти дадоа некаква терапија? Благодарам однапред
     
  13. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Site sto imate kamcinja najdobro e da ja izvadite zolckata
    Operacijata voopsto ne e strasna ...
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  14. jasmina00

    jasmina00 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2012
    Пораки:
    961
    Допаѓања:
    1.376
    Пол:
    Женски
    После операција не даваат терапија, веќе нема потреба. Ќе внимаваш малку на исхрана барем 1 2 месеци и после како нова
     
    На Meckicja му/ѝ се допаѓа ова.
  15. fitgirl

    fitgirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2015
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    5
    Пол:
    Женски
    Препорачајте ми добар хирург во 8ми Септември за лапараскопскo вадење на жолчка
     
  16. bubalce

    bubalce Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2015
    Пораки:
    146
    Допаѓања:
    281
    Пол:
    Женски
    Сите се добри хирурзи и ќе си ја завршат работата. Ако сакаш малку повеќе внимание пред или после операција оди кај најмладиот, мислам дека Александар се вика. Мене многу ми го фалеа Спасовски како најдобар. Веројатно и кај него ќе одам.
     
    На fitgirl му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Nihan

    Nihan Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво дали на некој од вас му имат дијагностицирано двојно превиткано жолчно кесе?
     
  18. Kitty525

    Kitty525 Нов член

    Се зачлени на:
    6 март 2019
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    I Mene istoto mi se slucuva vo momentov posle operacija na zolcka!Ve molam za informacija, za sto se rabotese, Kako ja pominavte I Kako ste sega?Pozdrav
     
  19. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Zdr ako moze da mi kaze iskustvo so operacija na zolcka nekni bev na eho na privatno za drugi rab i Dr vide oti zolckata mi e polna so kamenja a nemam voopsto nikakvi bolki vo stomakot i utre ke odam prv pat na hirurg da vidam sto ke mi Kaze za zolckata
     
  20. M_macko

    M_macko Активен член

    Се зачлени на:
    25 август 2020
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    @Meckicja kako pomina so zolckata dali se operirase