1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

 1. malaaa

  malaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  devojki dali nekoj imal problem so kandida infekcija, jas nikako ne mozam da se izlecam veke 4 meseci, ne mi pominuva, nema sto ne probav, i bev na ginekolog ama ni toj ne mozese mn da mi pomogne zs ne sum seksualno aktivna :( da ne znae nekoj nesto efikasno sto pomaga??? :( ne mozam viseeee ;(
   
  На maja22 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. iris

  iris Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  0
  draga malaa i jas imam ist problem so kandida,i eve poslednite 8-9 meseci se lekuvam ama nema nekoe drasticno podobruvanje,dobro ima nekoe podobruvanje ama ...se lekuvavme i jas i decko mi bidejki i toj imase problemi ,i se sto ide zaedno so kandida,cesanje,iscedok,itn...vidi ti nesi sexualno aktivna i imas problemi ,ne znam sto da mislam poveke so taa kandida,jas mislev deka pretezno ja imaat seksualno aktivni ama ne bilo taka.bidi uporna ,odi redovno na doktor,i pravi PAP-testovi,izbegnuvaj dolen ves od sintetika,uff sto drugo da ti kazam ,neznam ni jas poveke :D ,eve jas trebase da odam na doktor pred eden mesec da napravam rutinska kontrola a ne otidov, pa sega ke cekam da pominat praznicive,i taka.. :D a da isto taka ne upotrebuvaj sapun za intimna nega,pocni da upotrebuvas bebi kupki,jas koristam becutan naprimer, ke nemas iritacija i cesanje od niv.pozz i pisi ako ima nekoj napredok koga odis na doktor. :D :D :D
   
 3. Jas ne poznavam devojka sto nema kandida. Mnogu tesko se "leci", stom ja snema povtorno se pojavuva, no ne e nisto strasno, site devojki go imaat toa. Rasprasaj se po apreki neka ti preporacaat nekoja mast ili caj zasto ne si seksualno aktivna. Sekako bez samponi i sapuni dole, samo specijalni intimni gelovi a mozes i baby kupki kako sto ti kazaa vo prethodniot post. I sekako vnimavaj mnogu na higienata. Pozz***
   
 4. gwen

  gwen Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 декември 2009
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  81
  Ја си ја имам активно веќе долгооооо време и бидејќи не ми реагира Канестенот ,
  користам Нистатин маст и исти такви вагинелети обични има по 15 во едно пакување.
  Значи ми се активира на стрес, нервоза, ладни нозе и најчесто на опаднат имунитет.
  Притоа гинекологот ми забрани лежење во када,
  често одмивање и користење на неутрални интимни гелови.
  Сеа за сеа ОК сум , да не се подзаречам,
  зш ептен внимавам да не се активира пак :? :?
   
 5. malaaa

  malaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Ama stvarno e mn naporno i znam deka i drugite devojki imaat..... ne mozam vise imam decko i ne mozam da bidam so nego seksualno aktivna od tie pricini sto mora prvo da se izlecam :worried: znaci loso mi vlijae i na samata vrska :( za nikade e ....
   
 6. Mija

  Mija Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  87
  Допаѓања:
  25
  Moze jas ke postavam glupavo prasanje ama stvarno neznam.Kakva infekcija e taa kandida? :?:
   
  На anakonda88 и krEM4Eto им се допаѓа ова.
 7. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.636
  Допаѓања:
  149.234
  Ова е совет од германски доктор,наводно испробано според некои истражувања.Се однесува на кандида од било кој тип и било каде.Пријателка моја го имаше овој напорен проблем,на кој му треба упорност се додека две недели не проба со протеинска диета која подразбира само месо и зеленчук,со минимум млечни прозиводи и тоа само младо сирење или јогурт.Овошје,сокови,благи работи никако.Трае додека не забележите значително подобрување,но таа продолжи да си користи канастен додека ја држеше диетата и покрај тоа што не и помагаше добри три години.Се покажа како ефикасен метод,а при тоа добивате и бонус,се слабее. :D
  Ми објаснуваше,но одамна беше и заборавив како јагленитехидрати и гликозата и помагаат на кандидата да биде отпорна и дологотрајна.Пробајте,гуглајте малку,може ќе најдете нешто повеќе околу ова.
   
 8. malaaa

  malaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Draga Lilit fala mnogu za toa sto go predlozi , ke probam i toa da vidam sto kako , mada jas sum slaba epten i ne mi treba dopolnitelno slabeenje ali nema veze i da oslabnam bitno da mi pomine :) inace i ja imam slusnato deka ne treba da se vnesuvaat jaglenohidrati ama kazi mi kaj nema sheker, nema kaj nema :)
   
 9. slagana07

  slagana07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  ke pobaras vo apteka mast Canesten vaginalen toj stvarno pomaga pozz
   
 10. slagana07

  slagana07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  a isto i nemoj da se mies so obicna voda tuku vari vo eden litar voda caj od kamilica i vo nego stavi 1 lazica soda ova mene mi bese preporacano od ginekolog i stvarno bese efikasno i nezaboravaj deka treba da se mies so ova nasabajle i navecer pozz
   
 11. slagana07

  slagana07 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  22
  i uste nesto jadenjeto na blagi raboti ja pravi kandidata poaktivna zatoa ako jades blago gledaj nekoj period dodeka se lecis da izbegnuvas blagi raboti
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.679
  Допаѓања:
  64.974
  Пол:
  Женски
  I jas isto si imam problemi so kandidata. Nosn-stop ja lecam ama dzabe e Ke prestane nekoe vreme i posle pak se pojavuva...Veke epten pocnav da se nerviram
   
 13. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Кандида

  Candida Albicans е габа, (не бактерија) која се размножува секогаш кога ќе дојде до нарушување на нормалната вагинална флора. Тоа се случува кога ќе се измени пХ вредноста во вагината која нормално е кисела.
  Се јавува најчесто по употреба на антибиотици (кои ги уништуваат и “добрите“ бактерии кои се дел од нормалната флора, како што е Додерлаиновиот бакцил), потоа, кај лица кои имаат ослабен имунитет, шеќерна болест, кои земаат имуносупресантска терапија, кај лица со поголема телесна маса и друго.

  Обично се лекува со Канестен (оној со апликатори) + кремот и тоа за три дена, иако може и за 1 ден со орална терапија Дифлукан.

  Но овде во твојов случај најважно е да се утврди зошто се повторува. Дали си често на антибиотик од некои причини? Дали си проверила шеќер во крв? (ова е многу важно, провери си).

  Се согласувам со погорниот пост околу благото, бидејќи прекумерниот внес на слатки ја нарушува нормалната киселост, но сепак не е главна причина за така честите повторувања.
   
 14. malaaa

  malaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Ne , neam zemano antibiotici odamna, a i shekerot go proveriv , najnormalen mi bese ( 5.00).... ali sepak gledam da ne jadam blago, izbegnuvam ... a ova go iam probano so cajov od kamilica i soda, i mi nema pomognato :( bev na ginekolog , rece ke mi zema bris naredna nedela taka da ke vidime sto ke bide nataka so rezultatite od mikrobiologija :?
   
 15. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.679
  Допаѓања:
  64.974
  Пол:
  Женски
  Hmmm...eve mene sto mi se slucuva. Imav kandida i bev na ginekolog i pravev pap test i se ispadna vo red. Mi dade vaginaleti mycoril i krema i mi pomina. Po nekoe vreme povtorno se pojavi i pak bev i mi zema bris i ispadna deka se e vo red a dodeka cekav za rezultatite za brisot stavav edni drugi vaginaleti i pak mi pomina. E sega pak imam mnogu gust iscedok(nema ceshanje ili nesto drugo)A druga rabota sto ja primetiv e deka se mi se slucuva otkako ke imam seksualni odnosi(so kondom)a prethodno mislev deka e do depilacijata,ama sega ne znam bas sto se slucuva...ke idam pak na ginekolog pa da vidam...Ako imate nesto korisno da mi kazete ke vi bidam blagodarna
   
 16. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Da, kandidata e dosadna... Mene mi pomognaa vaginaleti od kantarion, mislam gi ima vo ZEGIN... Isto toa so izmivanjeto so voda so chaj od kamilica, i voda so soda bikarbona.... Naj vazno e da go pojachash imunitetot, shto znachi, zdrava ishrana, i fizichka aktivnost... Isto kanesten vaginaleti, ili ako ne si seksualno aktivna kanesten masta...
  Isto taka moze da bide od detergentot shto go koristish, ili omeknuvach... Probaj da ne koristish omeknuvach nekoe vreme...
  I so srekja.... se kje bide vo red!
   
 17. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  165
  ete jas sum nemala dosega , ni mojot partner :)
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.679
  Допаѓања:
  64.974
  Пол:
  Женски
  A devojki da ve prasam nesto-Kolku vreme po stavanjeto na poslednata vaginaleta moze da se ima odnos?
   
 19. malaaa

  malaaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Gi zemav rezultatite od bris i izleze deka nemam kandida tuku Ureaplasma urealyticum :o :o :o i sea ginekologot mi prepisa nekoi dva antibiotika sto treba da gi pijam, prvo ednoto pa pauza od 10 dena pa drugoto :? :?
   
 20. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  Употребувај нистатин маст и витамин Б задолжително.
  Почесто одржувај ја хигиената (само внимавај на сапунот) и следи ја цело време, бидејќи одвреме-навреме повторно се јавува.
   
  На Toce му/ѝ се допаѓа ова.