1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    devojki kolku cini Pap-testot.. i dali i ispukanata kozicka (ama ne mnogu-no i toa e dovolno za bolno urniranje) zgolemeno belo praenje e rezulat na CANDIDA.. zosto mene mi najdoa nekoja bakterija vo mokracata... i bev na ispituvanje i mi rekoa ne e patogena...potoa maticnata me prati na ginekolog.. ama ne sakam da odam :oops: :( ... SAmo sakam da znam dali ovie gore napomenati simptomi se rezultat na Candida i dali koristenje an svoja raka na canesten e stetno ???
     
  2. shiningstar

    shiningstar Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    623
    Допаѓања:
    307
    Пап тестот е бесплатен и немој да се плашиш нема ништо страшно ни срамно во тоа да посетиш гинеколог. Инаку употреба на канестен на своја рака не е страшно, меѓутоа симптомите се слични и со некои други инфекции, така да најубаво да се лекуваш соодветно спрема резултатот што ке го добиеш од пап-от.
     
  3. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Sakam da ve prasam dali pri dopir so raka dole, ako dojde do pecenje, toa e rezultat na kandida?
     
  4. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    И не мора да значи, но сепак најдобро е да отидеш на гинеколог, да направиш ПАП тест и ќе се покаже дали е кандида или пак нешто друго
     
  5. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Ama nevina sum uste :(
     
  6. LaFille

    LaFille Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    57
    Во тој случај нема да ти земаат брис за ПАП тест, но веројатно ќе ти препише некоја крема, најчесто даваат Канестен крема и ќе ти каже од што би можело да се појави печењето...Кандидата може да се појави и ако скоро си била болна и си пиела антибиотици, па се суши флората внатре и предизвикува печење...Но сепак, отиди на лекар, немој на своја рака ништо да преземаш.
     
  7. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Resiv prvo da se otarasam od nevinosta, pa ke idam na eden kompleten pregled...
     
  8. Pepelashka

    Pepelashka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Мојов пост малку закаснат но се надевам ќе ви помогни :) И јас ја имав кандидата подолго време и мислам дека не остана нешто што не пробав - масти, креми, вагиналети...... Еден ден сестра ми ми рече: Ај почни да пиеш чај од магдонос!! И си реков немам што да загубам, освен кандидата :lol: и така си почнав со чајче, две шолји на ден (најмногу 3 но не повеќе, бидејќи многу го снижува притисокот) без шеќер и од тогаш редовно си го пијам, па фала му на Бога досега се нема повеќе појавено!! Еден доктор ми кажа дека чајот од магдонос се пијал првенствено за бубрези, некои го пијаат за слабеење, а всушност овој чај значел преродба на вагината :lol: Од кога го пијам чајот верувајте немам никаква инфекција закачено!!! Пробајте и пишете за резултати :)
     
    На anichka94 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    prvpat slusam za vakov caj, sekade moze da se najde?
     
  10. Pepelashka

    Pepelashka Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    12
    Даааа, го има секаде, дури и во колонијали :) Го има и сушен, но со него малку е покмплицирано заради цедењето :) јас во моментов имам од алкалоид мислам дека 45 денари го зедов :)
     
  11. Aceva

    Aceva Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Jas imam kandida i bev na genikolog mi prepisaa vaginaleti, kanesten mast i edna kapsula sto treba da ja ispijam.
    Ako moze nekoj podetalno da mi objasni kako se stavaat zasto nemam vakvo iskustvo so stavanje na vaginaleti...
    vaginaletite se vikaat nesto kako gionelaktanil, ne mozam dobro da procitam na receptata se znae kako pisuvaat doktorite :))))
    ako moze nekoj da mi kaze dali gi ima koristeno i dali se dobri
     
  12. maca.81

    maca.81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2010
    Пораки:
    114
    Допаѓања:
    20
    Aceva душо, добредојде во клубот :)
    Незнам кои таблети ти се препишани точно или се гинодактанол или гинодактарин.
    Доколку немаат апликатор ке ги бутнеш со средното прсте што подлабоко можеш во вагината.
    И се ефикасни.
    Не се плаши не е ништо страшно, ако не секоја тогаш секоја втора жена/девојка има кандида, без разлика како е добиена.
     
  13. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    581
    Леле, кандидата предходното лето ме уби, и искрено сметав дека ми е од дечкото, зошто ми с епојави веднаш откако престанавнме дса користиме заштита. Гинекологот ми рече канестен, ама јас си купив кантарион вагиналети, и пиев многууууу јогурт, с емиев со камилица, и оттогаш не се појави, а инаку за вагиналетите, коа ја ставив првата, ми се сгади во желудник, ми беше шубе ама се навикнав
     
  14. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    девојки јас никогаш не сум била на гинеколог зашто ми е непријатно и срам :$ треба да се чепиш таму пред непознат?? |( :worried: мене тоа ми е многу непријатно штознам :worried: имам зголемена вагинална секреција и без секојдневна улошка нема шанси што може да значи тоа дали е тоа кандида или...??? значи само зголемена секреција ништо друго
     
  15. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Ако не сакаш да одиш на гинеколог оди во аптека и купи Флажил таблети од 400мг...има упатство по колку треба да пиеш.Јас би ти рекла да пиеш по три на ден и тоа уз јадење..пробај ке ти се подсреди.
     
  16. maca-mk

    maca-mk Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2010
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    13
    а не се ништо штетни??? може ли да се пијат земено на своја рака??? да не има после некои последици?? :|
     
  17. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Јас би ти препорачала да не земаш ништо без упат од докто, ова е мое мислење... јас една канестен не скаав да ја земам без упат, отидов на гениколог, и таа ми ја препишаа пак, меѓу другите работи, ама сепак доктор си е доктор, немој на своја рака... ако ти е срам, не мора да те прегледува, кажи и ги симптомите само, и каква боја ти е секретот, дали има мирис и слично, ќе те праша она и самата..
     
  18. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    уживај ја ги купив ама нормално со препорака од гинеколог..и веруј се ефикасни
    купи и пиј
     
  19. elenapfp

    elenapfp Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    2
    devojki i jas imam kandida.. sakam da prasam koi se moznite posledici od nea i koi se simptomite koi mozi da se zabelezat kaj seksualniot partner .. ako i toj ima pojavba na kandida ??
     
  20. BaDxGirL

    BaDxGirL Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Девојки, стварно ме интересира врската меѓу ова кандидата и сексот.Ми препиша гинекологот вагиналети ги користам еве веќе 4ти ден ми е и не знам како за односи, смејам - не смејам, зашто некои викаат не требало да имам односи додека се „лечам“. Може е смешно прашањево али ако знае некој нешто нека каже плс ?