1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    smees da imas ama so kondom za da ne si ja prenesuvate celo vreme eden na drug,tuku da se izlecite celosno,iako kako sto znam maskite retko fakjaat kandida
     
  2. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Никако не смееш да имаш односи, не само затпа што и тој може да фати кандида, што се однесува до тоа тој може да фати и ако не ставаш вагиналети, а ако имаш кандида, нема врска тоа за префаќањето, туку вагиналетите не ти делуваат ако имаш секс. Мене геникологот најстрого ми забрани, и сите ми рекоа дека не треба да имам...
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.747
    Допаѓања:
    65.194
    Пол:
    Женски
    Додека ставаш вагиналети НЕ СМЕЕШ да имаш односи.
     
  4. inn

    inn Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2010
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    29
    a kolku vreme gi koristite vaginaleteto?
    i po kolku na den?
    mene prviot pat mi kazaa 2pati po 1
    a sega pak mi se javi i si kupiv na svoja raka ama sega stvam edno na den
    eve veke vtor den gi koristam i neznam do koga?
    sto mislite vie
     
  5. sarah.key

    sarah.key Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2010
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    23
    jas gi koristev 1 nedela ili 10 dena ne sum mnogu sigurna, po edno na den - vecer pred legnuvanje
     
  6. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    сакам да прашам колку е опасна кандидата???
    дали може да дојде до неплодност од неа????????
     
  7. strelec.67

    strelec.67 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    0
    Ne plasi se nemoze da dojde do neplodnost,no se dobiva koga pies i antibiotici. :hai:
     
  8. Krisi

    Krisi Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    408
    Допаѓања:
    152
    Да, може да се добие од антибиотици, тесна облека, синтетичка долна облека, нарушена PH рамнотежа на вагиналната флора,обично поради користење сапун за интимна нега. Ќе си ставите вагиналети Канестен,Нистатин или неко слични и решен проблем. ;)
     
    На Адрија му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kristii

    kristii Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2010
    Пораки:
    1.650
    Допаѓања:
    1.706
    A dali kako rezultat na kandida menstruacijata moze da kasni ?
     
  10. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    ^^^Мислам може, мене ми каснело еднаш, од вагиналетите ми рекоа дека е, па сега штознам :^)
     
  11. Sunshine88

    Sunshine88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2010
    Пораки:
    1.533
    Допаѓања:
    580
    Да дефинитивно може, дури и да не ја лечиш во моментот со ништо, може да доцни, јас имав лани летото, и ми доцнеше 15 дена, полудев,само штоставив вагиналета утре дента си добив.
     
  12. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Едно прашање до некој кој го знае одговорот.. дали мое да е резултат на кандида печењето за време на секс и печењето после тоа додека идеш у веце, првиот пат после чинот кога ќе идеш у веце??? и после тоа на гаќичките да имаш нешто жолтеникаво? а да не те чеша ништо?? ве молам за одговор :^)
     
  13. fancy

    fancy Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Девојки гледам дека доста многу знаете за овие заболувања, па би сакала да ве прашам нешто?
    Јас имам проблеми со бело прање уште пред да станам сексуално активна. Бев на гинеколог тогаш со мајка ми и докторот ми даде маст канестен бидејки не сум сексуално активна не ми правеше ниаккви испитувања. Но белото прање никако не исчезна, само некогаш имав повеќе а некогаш многу малку.
    Сега сум сексуално активна скоро 10 месеци но не редовно бидејќи со дечко ми не живееме во ист град. Бело прање имам сеуште, но ми е срам да посетам гинеколог :worried:
    Некогаш имам јадежи, но не нон стоп, сега забележувам дека го немам оној густ исцедок на гаќичките туку нешто како течност онака ми ѓи навлажнува :worried: и многу малку бело прање незнам како да објаснам ... како мрсолчиња :)
    Што би можело да биде? Дали е кандида или пак се работи за нешто друго?
    Би ви била благодарна ако можете да ми помогнете ...
     
  14. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    znaci ovaa kandida ke me pukne i mene:( NEKAKO ISKRENO MI OLESNA KOA VIDOV DEKA NE SUM JAS SO VAKVO NESTO...
    A USTVARI KAKO IZGLEDA KANDIDATA KAJ MASKO KAKO MOZE DA POZNAEME DALI ON IMA ILI NE??? ZNACIDECKO MI IMA NESTO BELO NA GLAVICAKTA I NEZNAM SO E MU VIKAM DA IDE NA LEKAR DA SE PROVERI SRAM MU E (ZNACI USE SUM NEMALA ODNOS SO NEGO)ON VIKA DEMEK TOA OD ZASUSENA SPERMA SO TIJA ZNAM SO AMA NEE TOA SO MI MOZELO DA BIDE VE MOLAM AKO ZNAE NEKOJ NESTO ZA OVA NEKA MI PISEEE ....faLa vI ODnApRed :* (mE ZAEbaVA tAStUaRAttA zAtOA pisUVAM VAKA bLEsAvo) :devil: :devil: :@
     
  15. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Мислам дека тука не е кандида во прашање. Исцедокот кај кандидата е валкано бел, жолт скоро никогаш. Кај кандидата може да има и печење и чешање, почесто чешањето е присутно. Печењето може да биде и резултат на тоа што не си била доволно влажна при сексот, па дошло до иритација на вагината и оттаму жолтиот исцедок. И мене ми се случило, а после тоа следниот ден се си беше сосема нормално. Ако после тоа си имала исцедок и печење, може да имаш или некоја инфекција.
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски

    Нормално е во текот на денот да имаш исцедок од вагината, сепак се работи за слузница која е постојано влажна. Жлездите се постојано активни, лачат секрет кој под влијание на бактериите добива свој специфичен мирис и изглед кој кај сите девојки е различен. Тоа што велиш - како мрсолчиња - не е страшно - тоа сите девојки и жени го имаат во периодот кога се во овулација (периодот на плодни денови), а е резултат од прскањето на фоликулите од кои се ослободува јајната клетка. Така девојко, немаш зошто да се грижиш, се е кај тебе сосема нормално.
    Ако се работи за бактериска инфекција, од вагината обично се лачи густ исцедок со непријатен мирис, и може да се јават придружни симптоми, како болка и чешање. А кај кандидата имаш валкано бели густи парчиња исцедок кои и не мирисаат толку многу, ама се придружени со изразено чешање и понекогаш и печење.


    И да, кандидата се појавува ако носиш тесна облека, ако се миеш како фанатик со секакви средства за интимна хигиена, ако користиш секојдневни влошки, влажни марамици и слично. Меѓутоа, не само горенаведените причини може да предизвикаат појава на истата, туку кандидата се јавува и како резултат на нарушена вагинална флора (имаме сите бактерии во вагината, што е сосема нормално, а кандидата е дел од човековиот организам, најприсутна во устата, а може да биде и дел и од вагиналната флора. Ако дојде до нарушување на бактериската рамнотежа и киселоста во вагината, самата кандида се размножува затоа што е доста отпорна на надворешни влијанија). Освен тоа, кандида скоро по правило се јавува после користење на јаки антибиотици (Амоксиклав, Макропен, Бактрим), исто така и кај дијабетичари - понекогаш може да биде еден од симптомите за високо ниво на гликоза (шеќер) во крвта.
     
  17. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    вака би те советувала пред се прави еден отворен разговор со дечко ти колку бил прет тебе сексуално активен, и како дали имал заштитен или незаштитен однос. мислам ако си за озбилно со него тие работи треба да си ги знаеш. ако имал незаштитен однос може да има закачено некоја бактерија (јас секаде кажувам при незаштитен однос и појава на некоја бактерија треба да се третираат двата партнера) така да ако тој имал незаштитен однос со некоја што имала бактерија таа бактерија може да ја има во него и да ти ја префрли тебе. али ако има ко бели бубулички или го чеша многу може да си земе канестен крема да се мачка според упатството и ќе видиш дали ќе изчезнат.
     
  18. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180

    dа имам правено муабет со него имал само со бифшата 3 4 пати секс bez kondom иако иделе 3 години,ма што ја знам неа може била инфицирана од нешто а он да не знаел :?: иначе да тоа е како бела коричка ама само на главичката ,он се мачкаше само со кантарјон малце му се намали ама не скроз.еве денес пак праевме муабет на оваа тема и него многу го интересира што би можело да е,а за лекар несака да слусне од пусти срам и страф..Иначе никаде немозам да најдам за маската кандида мислам дека би мозе да е тоа ама додека не се осигураме асално може само да си нагаѓаме со би мошело да биде...иначе нема сто да изгуби ако ја земе кремата и да проба со неа како и да е фала...поздрафситос :)
     
  19. Lizalka

    Lizalka Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    2.004
    Допаѓања:
    93
    Да да, печењето е само за време на сексот, и после тоа првиот пат у веце кога ке отидам, после тоа ништо не ми е, жолтеникавиот исцедок се јавува само тогаш, и после нема...
    И од кога ми се деси ова, после тоа пак имавме, ама немав ништо вака слично... значи само еднашка беше :wasntme:
     
  20. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Па тогаш Лижалке, мислам дека нема за што да се грижиш - веројатно не си била доволно влажна, па затоа те печело. А жолтеникавиот исцедок е веројатно од иритацијата на вагиналните ѕидови поради триењето. Затоа следниот пат, предиграта нека ви трае подолго... или користете лубрикант ;)