1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Може ли во оваа тема само да ја опцујам кандидата?
    Јадам благо, тестенини, бел леб, бел шеќер, банани и знам јас сум виновна ама досадна е.
    Нема ли некој траен лек?
    Доле ми се појавува само неколку дена пред да добијам, неподносливо чешање.
    А на нозете кога и да јадам благо.
     
    На Feminka22 и mimi333 им се допаѓа ова.
  2. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Јас затоа го сменив Личоски. Цело време ништо,ништо и на крај кандида албиканс на брисевите...
    Да ја смениш обавезно.
    Сега после 1 година од кога сум кај др.Снеже од Коруновски тим се спасив и мирно спијам.
     
  3. Black lotus

    Black lotus Нов член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2019
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво Феминки, имам проблем со кандида, пред некое време ми се појави големо чешање на отворот на вагината, сексуално не сум активна, се мачкав со канестен маст, меѓутоа малце и ми помогна но не многу, на своја рака испив некој антибиотик, шо се пие седум дена и тоа малце ми помогна, ама ко да не исчезнало скроз, одвреме навреме добивам некое мало, благо чешање...ама се смирува. приметив и дека имам некој си исцедок али не е нормален, туку ко парчиња мали, е сега си купив миртигил, повторно на своја рака, 650 ден, не знам дали да почнам да ги пијам... Аптекарката ми рече демек биле за кандида, печење и нормално функционирање на уринарниот тракт. Меѓутоа јас таков проблем и немам баш, а пред една година имав и ешерихија коли, но не сум направила уринокултура неколку месеци. Последно пиев цитерал и толку. Имунитетот ми е паднат многу ептен исто така.
    #ПомогнетеМи :(
     
  4. mimi333

    mimi333 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2016
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    189
    Пол:
    Женски
    Хахаха се согласувам! 2 месеци само на зеленчук со минимални количини благо и леб и џабе, предосадна е, треба терапијата да ја погодиш ваљда не знам пробувај,кај секој различно, уште не ми поминало мене
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mikica1160

    Mikica1160 Активен член

    Се зачлени на:
    13 април 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Машки
    Kandidata ne se lekuva nele ?? Dali sum umira od nea??
    Dali e stetna za plodnosta ?? Kaj maskoto

    Dali nekoj se izlekuval od kandida ????
     
    Последна измена од модератор: 8 јануари 2019
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Како така не се лекува кандидата? Не е ни штетна за плодноста. (facepalm)
     
    На Nightwish11 и Kate Rina 93 им се допаѓа ова.
  7. Cherryblossom9

    Cherryblossom9 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2017
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    90
    Zdravo, imav pojacan iscedok i otidov na ginekolog.. Sum imala kandida i mi prepisa mycoril vaginaleti, flukonazol kapsula i mi rece da pijam uvin caj.. lekuvanjeto mi zavrsi pred 2 dena imam podobruvanje ama pak cuvstvuvam kako mala nelagodnost na momenti.. ona rece da pocekam nekolku dena za da vidam kako ke se osekam no me interesira dali da zemam vaginaleti so kantarion citav pozitivni mislenja deka smiruvale.. i sakam da probam nekolku dena da pijam luk kako apce.. razbrav mnogu pomagalo? help
     
  8. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    Кандида може да се јави секогаш при намален имунитет и земање на одредени лекови. За лукот читав може да помогне и ако се користи како вагиналета
     
  9. petunija77

    petunija77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 септември 2018
    Пораки:
    738
    Допаѓања:
    20.448
    Кандидата е многу повторлива , при намален имунитет, при пиење антибиотик, појава на шеќер во крв ...битно е да се консултирате со гинеколог да ви препише соодветна терапија , двајцата партнери истовремено се лечат ,но по завршување на терапија имате на природна база вагиналети во аптека 20190130_114409.jpg
    https://m.off.net.mk/rabotna/linex-lady-sojuznik-na-zhenskoto-z
    Можеби ќе ви помогнат ,ама претходна консултација со гинеколог
    Едит ако не ви отвара линкот еве слика 20190130_114952.jpg
     
  10. Isabela Ejup

    Isabela Ejup Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Здраво ,би сакала да ве прашам за искуство со кондиломи.. Имам голем проблем веќе 2години, пробав све да ги тргнам но пак се појавуваат.. Бев на ласер, не ми помогна ,после ласерот уште повеќе се исфрлив во голем број, секоја недела ги горам со азот, секој ден мачкам Varucca капки, користев и Wartec но не ми помогна... Навистина веќе не знам што да пробам за да ми помине.. Ве молам ако имате сличен проблем да ми кажете да се спасам. Имумитетот ми беше опаднат но сега сум добра. Поздрав. Некој со исто искуство? ?
     
  11. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Треба да пиеш витамини да го качиш имунитетот.
    Треба да исфрлиш одредени намирници, да се храниш здраво.
    Тестирај се за Хпв и редовно прави брисеви.
     
  12. Isabela Ejup

    Isabela Ejup Нов член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2019
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Направив тестови се, Имам Хпв да но сега ми е подобар имунитетот ,се хранам здраво, пијам витамини 7врти веќе година и нешто, секој ден сок природен, цвекло, моркови... Све сум испитала редовно Пап брисеви.. Но најголем проблем ми се кондиломите не знам каде грешам кога се што треба правам.. Како да се тргнат...
     
  13. cloe14

    cloe14 Нов член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    4
    Здраво на сите. Веќе скоро 3 години имам проблеми со оваа кандида. Не знам веќе што да ставам имам се и сешто пробано верувајте ми, некогаш имам само секрет,но некогаш и оток печење чешање. Почнав да се плашам дали има можност кандидата да предизвика некои други заболувања? Ако имате некој ефикасен совет пишете ми. Сега сум во друга држава и планирам да одам и тука на гинеколог но и тука здравството не е нешто најнај.. загрижена сум и партнерот сигурно има сеуште иако двајцата мн пати примавме терапија. Имам болки при односи а сеуште немам ни раѓано се плашам да не има некакви последици. :(
     
  14. The QueenD

    The QueenD Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2018
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    55
    Пол:
    Женски
    Пробај со алое гел и има исто едни капки германски се , мене за истиов случај ми ги исчистија кондиломите за недела дена. Капките се Clabin Plus,Gegen Warzen,се користат макс. два пати дневно , и не се мијат по ставањето. Пиши ми во порака ќе ти објаснам се. Поздрав
     
    На Isabela Ejup му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ELI MJ

    ELI MJ Нов член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Јас имав кандида скоро една година бев у гинеколог ми даде вагиналети канестен и кандидате изчезна а јас примав екстенцилин 5 години и знаев дека ми е од антибиотиците но не бев сигурна... ова лето бев на одмор и имав инфекција на увото и докторот ми даде нормално антибиотик веднаш после завршубањето на антибиотиците пак ми се појави кандида и веќе бев сигурна зошто имам кандида а сега што и да имам болест антибиотици не дозволувам да ми дадат исто вторит пат земав вагиналети канестен 3 дена и сека сум супер
     
  16. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Кoгa зaбoлувaњетo е бaктерискo мoрa дa се примa aнтибиoтик, нo секoгaш сo aнтибиoтикoт мoрa дa се земе и прoбиoтик, кaкo Линекс, Прoвен и сл., бидејќи aнтибиoткoт пoкрaј уништувaњетo нa бaктеријa кoјa гo причинилa зaбoлувaњетo јa уништувa и нoрмaлнaтa микрoфлoрa, кaкo вo вaгинaтa тaкa и вo цревa и зaрaди тoa се јaвувa кaндидa,a мoже и дијaреa дa се јaви.
     
    На eta му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Дали некој ја има користено канестен вагинал 3 ама кремата?
    Сакав да ја пробам гледам оди и без рецепт или морам да се консултирам со гинеколог?
     
  18. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Дали има некој искуство во лечење на кандида со кефир?
     
  19. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Кога имаш кандида секако е препорачливо да конзумираш повеќе јогурт, може и кефир, да намалиш или целосно да исфрлиш шеќер, ама не те разбирам, како поточно само со кефир?
    Јас до сега не сум успеала да излечам кандида без вагиналети и канестен.
     
  20. eta

    eta Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2009
    Пораки:
    1.958
    Допаѓања:
    5.362
    Пол:
    Женски
    Па тоа со здрава исхрана, пиење пробиотици и кефир .
    Прашувам за упорна кандида која често се повторува.