1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Претпоставувам дека кандидата е упорна бидејќи имунитетот ти е опаднат, инаку организмот би требало да се избори.

    Во мојот случај, ја излечив и продолжив да конзумирам иста храна како претходно ама кандидата се повтори. Пак ја лекував со вагиналети, канестен, одмивав во чај од камилица и со сода бикарбона (едно одмивање со чај, наредно одмивање со сода бикарбона и вода), пиев многу јогурт (кефирот не ми е вкусен), исфрлив шеќери (чоколади, шеќер во кафе итн) на одредено време и го решив проблемот.
     
    На Antebellum и eta им се допаѓа ова.
  2. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ројазол маст помага мн повеќе од канестен
     
    На jok му/ѝ се допаѓа ова.
  3. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.758
    Допаѓања:
    37.839
    Пол:
    Женски
    Јас често страдам од кандида, ја лечам и пак се враќа, сменета ми е исхрана и пазам што треба ама не поминува, претпоставувам се враќа ради стрес и паднат имунитет, бев на лекар за испитување на алергии, синуси и општо за функционирање на органи и интолеранција на храна, докторката се сомнева дека кандидата ми е префрлена на желудникот и дека од таму ми потекнува проблемот. Каде да испитам и како се испитува дали ја имам во желудникот?
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Alita

    Alita Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 април 2019
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    1.284
    Пол:
    Женски
    Пишав на некоја друга тема за овој проблем. Чај од диво оригано во комбинација со масло од диво оригано. Ужасно е за пиење ,но помага.Мене само тоа ми помогна.

    Друга членка имаше пишано и некоја мешавина за пиење која сам ја припремаш и ја конзумираш.

    @1209 https://betty.mk/mokta-na-divoto-origano/
    Не те цитирав тебе пошо викаш дека имаш проблеми со желудник,па не знам дали е паметно да пиеш. Нареден пат кога ќе одиш на доктор можеш да прашаш дали смееш да пиеш. На самото упатство за употреба посебно на маслото пишува дека убива многу бактерии.
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2019
    На Alisa22 и 1209 им се допаѓа ова.
  5. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    А од каде купувате диво оригано?
     
  6. Lady Leona

    Lady Leona Популарен член

    Се зачлени на:
    2 април 2017
    Пораки:
    1.004
    Допаѓања:
    1.443
    Пол:
    Женски
    Bo zegin go ima 200 den
    Mm se spasi od Escherihia colli so toj caj.
    I ne e tolku opasen za pienje. I jas go piev pokraj nego . Se.naviknuvas na gorcinata .
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  7. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    2.308
    Пол:
    Женски
    Здраво сакав да ве прашам дали и ова кајмрне што испдана е кандидида мн ме чеша и црврнило има дури и рани се направив и мн пецка дали и тоа е канида некој совет како да се излечам
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.540
    Допаѓања:
    21.504
    Пол:
    Женски
    Исцедок бел, слично на урда имаш?
     
  9. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    2.308
    Пол:
    Женски
    Па малку посветло од тоа туку речи слично но незнам дали да се нмачкам со она бркутан за вагинална инфекција мислам што беше
     
  10. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Mozes da ispita prisustvo na kandida vo crevata t. E. Crevna kandidijaza vo remedika, 1200 denari e, se nosat 3 stoloci, od tri posledovatelni dena, i se dobivam precizen rezultat za toa dali ja ima ili nema kandidata i dokolku ja ima vo kolkav broj e prisutna. Rezultatot go dobivas za 5 dena ako e negativen, ili za 10 dena ako e pozitiven, isto se pravi i antibiogram, tocno na koj antimikotik najdobro reagira kandidata
     
    На 1209 и piksooki им се допаѓа ова.
  11. macor24

    macor24 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2017
    Пораки:
    904
    Допаѓања:
    2.308
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram mn za sovetot ke proveram pa ke vidime sto ke ispadne ti blgodaram uste ednas zaa podetalnoto objasnuvanje
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  12. staymotivated

    staymotivated Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 септември 2014
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    34
    Може да ми објасниш како се пие чајот, количински и колку време?
     
  13. Summerlove@2016

    Summerlove@2016 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2017
    Пораки:
    244
    Допаѓања:
    310
    Пол:
    Женски
    Здраво, имам многу бело прање и докторката ми препиша вагинални таблети polygynax, дали може да се користат за време на бременост, на нив во упатството пишува да не се употребуваат за време на бременост. Јас бев денес на гинеколог бидејќи ми доцни 5 дена, ми правеше вагинално ехо немаше ништо бидејќи е рано уште за да се види дали сум бремена, ми рече најдобро за 2-3 дена да направам тест за бременост и да видам дали сум или не, и кажав дека ми тече многу бело прање и ми ги даде тие таблети, но кога сега прочитав да не се користат за време на бременост страв ми е немој да сум бремена па не дај боже да има последици, ваше мислење ако некоја ги има користено? Дали да почекам уште 2 дена да направам тест и ако е негативен да почнам со нивна употреба или да почнам уште денес?
     
  14. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Da se stavat poliginax i vo bremenost jas stavav
     
    На Summerlove@2016 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. foxx07

    foxx07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2019
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Dali e mozno od kandida da docni mestruacijata? (3 dena) bidejki obicno dobivam na vreme a podolgo ja imam .. nemam nikakvi simptomi na pms :(
     
    На DanceT му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Па да можно е, но најдобро посети си гинеколог да ти даде соодветна терапија и дијагноза
     
  17. unicorno

    unicorno Нов член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки и јас исто мака мачам со кандидата, па сакав да ве прашам како оди тоа миење со сода бикарбона и вода? Треба да се свари? На колку вода колку сода бикарбона?
     
    На Pabi19 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Але ~

    Але ~ Активен член

    Се зачлени на:
    3 април 2019
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Не јади благо никако, иначе една две лажички на еден кг вода доста е мислам, нека се свари водата и стави сода
     
  19. unicorno

    unicorno Нов член

    Се зачлени на:
    27 јули 2019
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу :*
     
  20. lovely girl M

    lovely girl M Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 септември 2018
    Пораки:
    568
    Допаѓања:
    618
    Пол:
    Женски
    1 лажичка на 250 мл вода, се раствара во ладна вода потоа се загрева малку, никако да врие.