Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

 1. unicorno

  unicorno Нов член

  Се зачлени на:
  27 јули 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Добро, ти благодарам :*
   
 2. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  164
  Здраво, имав претходно стрептокока, ми се појавија истите симтоми, секрет и болки, а сега на брис кандида ми појави. Ме интересира дали од кандида може да имаш болки при однос? Ми даде сега гинекологот Гинодактарин вагиналети, дали да земам Канестен или Микорил маст за партнерот?
   
 3. unicorno

  unicorno Нов член

  Се зачлени на:
  27 јули 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Можно е да имаш болки при однос, јас имам. Можеш да земеш канестен доколку имате незаштитен однос, добро би било доколку и партнерот се посоветува со уролог.
   
  На Em4e711 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  3.666
  Пол:
  Женски
  Како и за колку време ја излечи стрептококата?
   
 5. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  164
  Овој пат пиев амоксицилин мислам дека (првиот антибиотик што е наведен во резултатите), две кутии, по терапијата кога направив брис за проверка беше негативен и по 10 дена пак ги имав истите знаци - посебно болка при односи (но ми открија кандида сега).
  Но јас и претходно имав стрептокока и нзз колку антибиотици испив за да ја излечам и сега пак ми се појави.. нема спас од неа :(
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  1.307
  Допаѓања:
  3.666
  Пол:
  Женски
  И јас постојано си ја имам, па затоа прашувам:(
   
 7. Bella.alleB

  Bella.alleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Женски
  Дали е можно оваа габична инфекција да се појави на аглите на носот (од страна)? Чувствувам пецкање и чешање
   
 8. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.546
  Допаѓања:
  3.083
  Пол:
  Женски
  Кај мене скоро секогаш после антибиотик ми се појавува чешање.
  Нема исцедок што мислам дека не е кандида во прашање, но сепак не знам како да ја лечам
  Ставам канестен крема, ама сакам да имам и секс со дечкото
  Чаре?
   
 9. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  1.104
  Допаѓања:
  5.705
  Пол:
  Женски
  Гинеколог?
   
  На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.546
  Допаѓања:
  3.083
  Пол:
  Женски
  Бев, ама и она го вика истото. Не е класична кандида него реакција од премногу јаки антибиотици
  Со природни лекови да пробам и со канестен кремата
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  512
  Допаѓања:
  1.110
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога ќе пиеш антибиотик, пиј и пробиотик.
  А за природни лекови пробај миј се со сода и со камилица(доколку има чешање).
   
  На candy.cane и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 12. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.577
  Допаѓања:
  16.847
  Јас мислам дека тоа златно правило треба да биде. Со секој антибиотик да се користи и пробиотик.

  Што се антибиотиците? Лекови кои што се користат за да ги уништат бактериите. Во тој процес на уништување на бактериите, покрај лошите (кои се причинители на инфекцијата), често пати страдаат и т.н. добри бактерии кои ја сочинуваат нормалната цревна флора. Антибиотиците не разликуваат добри од лоши бактерии. Затоа треба да се употребуваат и пробиотици, кои се всушност т.н. добри бактерии.
   
  На Biljarkata, Summer16 и candy.cane им се допаѓа ова.
 13. Twin97

  Twin97 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 септември 2015
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  32
  Имам габична инфекција на уво веќе пола месец ми е затнато и примам канестен капки но понекогаш се дешава кога ќе ставам да ме пече нешто во грлото и увото. Дали некој имал ваква инфекција на уво и како ја излечил и колку долго траело... Веќе ми е многу мака дури почна да ми зуе
   
 14. EmEm

  EmEm Нов член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2020
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Devojki ajde pomos malku..dosega nemam koristeno vaginaleti, ke moze da mi objasnite kako se stavaat sto potoa kako ide toa eve potocno mi gi prepisaa Donafil?
   
 15. Bogdanaboki

  Bogdanaboki Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  здраво топче јас го савив само лукот без конче мислеќи дека при мокрење ќе испадни. И сега што ќе се случи?
   
 16. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.651
  Допаѓања:
  18.573
  Пол:
  Женски
  Под погоре цитираниот пост да се додаде 'убаво да се истражи и размисли' пред да се примени.
  Можеби разбирам од надвор лук, ама да се стави внатре освен во уста нели, неразбирливо ми е.
   
 17. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  4.016
  Допаѓања:
  27.817
  Пол:
  Женски
  Ништо сега ке си мириса, ама оди на гин додека не засмрдело за да ти го извади и друг пат не пробувај такви глупости.
   
  На Bogdanaboki и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 18. Bogdanaboki

  Bogdanaboki Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2019
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Ти благодарам
   
  Последна измена од модератор: 14 јануари 2020
 19. Economylover998

  Economylover998 Активен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2019
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво девојки би сакала да прашам често ми се појавуваат бели наслаги на вагиналните усни дали се можеби симптом за кандида? Кога се одмивам повеќе од 2,3 пати како да ги нема можеби се и нормална појава дали некој има искуство? Инаку немам симптоми на чешање, пецкање и слично.
   
 20. Zimone

  Zimone Активен член

  Се зачлени на:
  8 мај 2019
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Да кандида е... оди на гинеколог да ти земат брисеви за секој случај и да ти дадат соодветна терапија...
  Пиј повеќе јогурт...