Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

 1. unicorno

  unicorno Нов член

  Се зачлени на:
  27 јули 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Добро, ти благодарам :*
   
 2. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  147
  Здраво, имав претходно стрептокока, ми се појавија истите симтоми, секрет и болки, а сега на брис кандида ми појави. Ме интересира дали од кандида може да имаш болки при однос? Ми даде сега гинекологот Гинодактарин вагиналети, дали да земам Канестен или Микорил маст за партнерот?
   
 3. unicorno

  unicorno Нов член

  Се зачлени на:
  27 јули 2019
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  4
  Пол:
  Женски
  Можно е да имаш болки при однос, јас имам. Можеш да земеш канестен доколку имате незаштитен однос, добро би било доколку и партнерот се посоветува со уролог.
   
  На Em4e711 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  Како и за колку време ја излечи стрептококата?
   
 5. Em4e711

  Em4e711 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2010
  Пораки:
  498
  Допаѓања:
  147
  Овој пат пиев амоксицилин мислам дека (првиот антибиотик што е наведен во резултатите), две кутии, по терапијата кога направив брис за проверка беше негативен и по 10 дена пак ги имав истите знаци - посебно болка при односи (но ми открија кандида сега).
  Но јас и претходно имав стрептокока и нзз колку антибиотици испив за да ја излечам и сега пак ми се појави.. нема спас од неа :(
   
  На eta му/ѝ се допаѓа ова.
 6. eta

  eta Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  852
  Допаѓања:
  2.009
  Пол:
  Женски
  И јас постојано си ја имам, па затоа прашувам:(
   
 7. Bella.alleB

  Bella.alleB Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  694
  Пол:
  Женски
  Дали е можно оваа габична инфекција да се појави на аглите на носот (од страна)? Чувствувам пецкање и чешање
   
 8. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  3.070
  Пол:
  Женски
  Кај мене скоро секогаш после антибиотик ми се појавува чешање.
  Нема исцедок што мислам дека не е кандида во прашање, но сепак не знам како да ја лечам
  Ставам канестен крема, ама сакам да имам и секс со дечкото
  Чаре?
   
 9. candy.cane

  candy.cane Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2017
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  2.755
  Пол:
  Женски
  Гинеколог?
   
  На Lady Leona му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Shery

  Shery Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.542
  Допаѓања:
  3.070
  Пол:
  Женски
  Бев, ама и она го вика истото. Не е класична кандида него реакција од премногу јаки антибиотици
  Со природни лекови да пробам и со канестен кремата
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Summer16

  Summer16 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 декември 2018
  Пораки:
  375
  Допаѓања:
  698
  Пол:
  Женски
  Секогаш кога ќе пиеш антибиотик, пиј и пробиотик.
  А за природни лекови пробај миј се со сода и со камилица(доколку има чешање).
   
  На candy.cane и Peperutce1115 им се допаѓа ова.
 12. Peperutce1115

  Peperutce1115 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2014
  Пораки:
  1.092
  Допаѓања:
  11.297
  Јас мислам дека тоа златно правило треба да биде. Со секој антибиотик да се користи и пробиотик.

  Што се антибиотиците? Лекови кои што се користат за да ги уништат бактериите. Во тој процес на уништување на бактериите, покрај лошите (кои се причинители на инфекцијата), често пати страдаат и т.н. добри бактерии кои ја сочинуваат нормалната цревна флора. Антибиотиците не разликуваат добри од лоши бактерии. Затоа треба да се употребуваат и пробиотици, кои се всушност т.н. добри бактерии.
   
  На Summer16 и candy.cane им се допаѓа ова.