1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кандида

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од malaaa, 22 декември 2009.

  1. Tw<3

    Tw<3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 август 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Девојки потребен ми е совет ИТНО доколку може некоја да ми се обрати ДМ!!
     
  2. meri24

    meri24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2012
    Пораки:
    499
    Допаѓања:
    501
    Пол:
    Женски
    Девојки се мачам и јас со кандида, а во меѓувреме пред да ја имам се обидуваме за бременост, пробав со канестен маст не помага, пробав и со сода истп така, денес се напив флуконазол капсула, колку е штетна доколку настане бременост?
     
  3. Meckicja

    Meckicja Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 јуни 2017
    Пораки:
    6.664
    Допаѓања:
    8.194
    Пол:
    Женски
    Za kandidata ubavo e da pies propolis jas denes zemav za kerka mi ona ja ima na jazikot I da jades luk navecer da ne ti go soboruva pritisokot I dolniot ves da go peglas I med so propolisot I imunitetot da go pojacas so maticen mlec so propolis I med I da se mies so kamilica i da ja smenis toaletnata hartija
     
  4. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Дали некоја од вас има искуство со проширена габична инфекција на грло,желудник?Како се докажува, како се третира?
     
  5. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Нистататин капки се пија,т одат без рецепт. И флуконазол капсули, само нив мора да ги препише отоларинголог или друг специјалист.
     
    На guardatela му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Simonss

    Simonss Активен член

    Се зачлени на:
    22 март 2020
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Здраво, имав кандида пиев апчиња што ми ги препиша докторката меѓутоа вагиналниот секрет се уште го имам. Може ли некој од искуство да ми каже како да го спречам вагиналниот секрет ? Кои вагиналети ги имате користено или пак на некој природен начин, би ви била благодарна.
     
  7. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.506
    Допаѓања:
    3.349
    Пол:
    Женски
    Кандида во црева искуства, терапии?
     
  8. ninaaa1

    ninaaa1 Нов член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Женски
    Kako dozna deka imas kandida vo creva, te molam da mi odgovoris, so kakov test?

    Kako ispituvate kandida vo usta I organizam I kade? Preku maticen, preku krv ili izmet? Ve molam na odgovor
     
    Последна измена од модератор: 21 ноември 2020
  9. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.506
    Допаѓања:
    3.349
    Пол:
    Женски
    Преку измет

    Во уста е со брис
     
    Последна измена од модератор: 21 ноември 2020
    На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Laurynhill

    Laurynhill Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2016
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    12
    Пол:
    Женски
    Дали е симптом на Кандида лупење на кожата околу вагината, бидејќи имав Кандида претходниот месец но помина, па имав добиено до вчера и приметив дека имам лупење и црвено е таму каде што се лупи. Често се бричам, што можно да е причината ама не знам, прв пат ми се случува ова. Дали му се има случено на некој и како го излечил?
     
  11. krofnicka27

    krofnicka27 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2016
    Пораки:
    811
    Допаѓања:
    12.567
    Пол:
    Женски
    Дали се пијат и некои апчиња во комбинација со вагиналетки за кандида? Докторката ми кажа дека само вагиналетки ми е доволно и неколку дена откако ги искористив, ми се исчисти супер бев и сега пак ми се појави.. Не знам што да правам, многу ме нервира :(:(:(
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ти се појавува затоа што јадеш благо и леб многу. Треба да ја балансираш исхраната, да исфрлиш леб, благо и газирано. Многу јогурт насабајле по можност. Повеќе вода, зеленчук.
    Не се пијат лекови, ќе си купиш други појаки вагиналетки ќе ти препише докторката плус регулирана исхрана.
     
    На martiiinna и krofnicka27 им се допаѓа ова.
  13. Снегулк@23

    Снегулк@23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2020
    Пораки:
    2.506
    Допаѓања:
    3.349
    Пол:
    Женски
    И пробиотик е добро да се земе
     
    На krofnicka27 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. motojlo

    motojlo Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2020
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    354
    Јас имам пиено таблети флуконазол, гинекологот ми ги препиша. Прво ми даде една доза од 100 или 150 мг (не се сеќавам точно пред 2-3 години беше) ама не ми делуваше. После ми препиша 2 пакетчиња од по 50 мг (мислам дека ги пиев прво една недела редовно по 2 пати на ден, па пауза правев една недела и тие што ми останаа ги пиев по едно на ден, така некако беше, не земајте за 100% точно) па ми помина кандидата. Секако напоредно со терапијата пиев витамин Ц 1000мг на ден, многу јогурт и внимавав на исхрана, тој период индустриски шеќер не внесував можеби 6 месеци и ограничив останати јаглехидрати колку што можев на минимум. Исто така ефикасно ми е покажано и кантарионовото масло, го имам најдено и во вид на вагиналети. @krofnicka27
     
    Последна измена: 25 декември 2020
    На krofnicka27, MaxiJ и buba4e89 им се допаѓа ова.
  15. Kaley

    Kaley Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    1.265
    Допаѓања:
    3.023
    Пол:
    Женски
    Што може да земам наместо вагиналети за кандида додека имам менструација?Многу ми е непријатно, а денес добив и неможам да појдам на гинеколог. Сум имала претходно и сега еве пак ми се повторува исти симптоми, ми поминувало со вагиналети полигинакс, но сега што може да направам за време на менструација...?
     
  16. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.647
    Допаѓања:
    161.680
    Пол:
    Женски
    Исфрли шеќер.
    Пиј чај од брусница, внесувај повеќе протеини, зелен зеленчук, пиј кефир ( направи си едно чавче кефир и лажичка цимет) и наутро на гладно некако пробај да го испиеш, земи витЦ од 1000...
     
    На Kaley му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки!
    Имам бел исцедок од вагината од и малку чешање без мирис. Околу усните имам како бели топченца густ секрет, многу сум испаничена, дури среда ќе одам на гинеколог (нема слободен термин). Имала ли некоја слични симптоми и дали е кандида или сранува збор за друга инфекција. Ви благодарам
     
  18. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Кандида.
     
  19. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.363
    Допаѓања:
    5.701
    Пол:
    Женски
    Чекам резултати од пап тест, ставам вагиналети, сум имала воспалание.
    Ти благодарам
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FedoraFedora

    FedoraFedora Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 април 2020
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    I jas istite simptomi ,,sto vi kazaa ,,ne mi se ide na lekar radi koronava,,,do sega se mi bilo uredno na ginekolog,,,ama pretera so blago,,